asyan.org
добавить свой файл
1 2
Міністерство оборони України

Національний університет водного

господарства і природокористування


Кафедра військової підготовки
Назва розділу програми „ Затверджую”

військової підготовки

Вогнева підготовка” Завідувач кафедри військової під-ки

Категорія, що навчається: полковник запасу М. Чопик

Студенти ВНЗ „ „ _____________ 2006 р.

Спеціальність:

ВОС – 021000.


МЕТОДИЧНА РОЗРОБКАз вогневої підготовки

^

Тема № 8: „Гармата БМП і постріли до неї.”Заняття № 1 Гармата бойової машини піхоти.
Час: 2 години.
Розробив:

полковник запасу Собчук О.С

Обговорена на засіданні

кафедри військової підготовки

Протокол №

Від „____” __________2006 р.


м. Рівне 2006 р.
Навчально-виховні цілі:

 1. Вивчити зі студентами будову основних частин і механізмів гармати БМП, роботу частин та механізмів гармати при пострілі.

 2. Показати високі бойові якості гармати 2А28.

 3. Навчити студентів готувати гармату до стрільби.

 4. Виховувати у студентів почуття особистої відповідальності за зберігання зброї в постійній бойовій готовності.


Час: 2 години.
Місце: клас вогневої підготовки
Метод: розповідь з показом, поясненням.

Матеріальне забезпечення:

 1. Бойова машина піхоти – 1 шт.

 2. ЗІП до гармати _ 1 к-т.

 3. Плакати – 2 шт.


Література:

 1. Бойова машина піхоти (Технічний опис та інструкція по експлуатації) стор.63-103.

 2. Технічне обслуговування і експлуатація гармати 2А28.

 3. Інструкція по експлуатації БМП, ч.2.

 4. Керівництво по стрільбі із БМП.


Схема проведення заняття:

1. Вступна частина – 15 хв.

2. Основна частина – 70 хв.

1. Призначення, бойові якості, загальна будова і принцип дії гармати. Неповне розбирання та збирання гармати - 30 хв.

2. Призначення частин та механізмів гармати – 20 хв.

3. Положення частин та механізмів гармати до заряджання і їх робота при стрільбі – 20 хв.

3.Заключна частина – 5 хв.
Методика проведення заняття:

1. Вступна частина

- прийняти рапорт чергового взводу про готовність до заняття;

- перевірити наявність студентів та їх зовнішній вигляд;

- об’явити тему, навчальні цілі та розкрити актуальність теми;

- провести контроль пройдених занять по темам: „ Ручний протитанковий гранатомет,” „Пістолет Макарова,” „Ручні гранати”.

.
ІІ. Основна частина.

Вивчення матеріальної частини гармати БМП дає необхідні знання для його бойового використання , а також має мету надати навики, які забезпечують правильне поводження з гарматою і боєприпасами, їх зберігання та безвідмовну роботу при стрільбі в різних умовах.

При викладенні першого питання необхідно використовувати як плакати так і саму БМП. Показати загальну будову гармати на плакті і на бойовій машині. Дати під запис призначення та бойові якості гармати. Неповне розбирання та збирання дати під запис, а потім показати на бойовій машині.

При розгляді другого питання особливу увагу приділити необхідно призначенню та будові основних частин та механізмів гармати. Дати під запис, показати на плакаті (на бойовій машині) будову частин та механізмів гармати

При розгляді третього питання по плакатові даю положення частин та механізмів до заряджання; при заряджанні; після проведення пострілу, тобто при відкаті; накаті і викоті.

Після розгляду кожного питання необхідно опитати 1-2 студентів для контролю засвоєння матеріалу.
ІІІ. Заключна частина.

- нагадати тему та мету заняття та ступінь їх досягнення;

- відповісти на питання студентів;

- дати завдання на самопідготовку:

Вивчити призначення, бойові якості, загальну будову і принцип дії гармати, а також будову та роботу частин та механізмів гармати, положення частин та механізмів гармати при заряджанні і пострілі.

1. ^ Призначення бойові якості, загальна будова і принцип дії гармати.

73 мм гладкоствольна гармата 2А28 призначена для ураження танків, САУ та інших броньованих цілей ворога, а також для подавлення живої сили та вогневих засобів ворога, розташованих відкрито або які знаходяться в легких укриттях.

Для стрільби з гармати застосовуються активно-реактивний постріл

ПГ-15В з кумулятивною гранатою та активний постріл ОГ-15В з осколковою гранатою.
Бойові властивості гармати.

1. Калібр - 73 мм.

2. Дальність прямого пострілу при висоті цілі 2 м - 765 м.

3. Найбільша прицільна дальність стрільби:

а). кумулятивною гранатою - 1300 м.

б). осколковою гранатою - 1600 м.

4. Вага гармати - 115 кг.

5. Тип запірного механізм - затвор клиновий.

6. Найбільший кут підйому +30*.

7. Найменший кут опускання -5*.

8. Довжина відкату - до 150 мм.

9. Довжина викоту - до 5 мм.

10. Посилення подачі при відкаті - 13 т.

11. Посилення викоту - 5 т.

12. Гальмівна рідина (тип) - ПЕС-3 (поліетилсаліксилова рідина).

13. Кількість рідини в гідровідкатнику – 1300 см3.

14. Швидкострільність – до 8 пострілів за хвилину.
Принцип дії гармати.

Наведення гармати на ціль здійснюється за допомогою прицілу 1ПН22М2, який дозволяє вести стрільбу кумулятивною гранатою на дальності до 1300 метрів, осколковою гранатою – 1600 метрів по рухомим та нерухомим цілям.

Загоряння електричного капсуля пострілу виконується від бортової мережі машини, а при виході її з ладу – від додаткового джерела живлення – дублера генератора, який виробляє електричний струм при повороті спускового важеля генератора.

Автоматика роботи гармати полягає на принципі віддачі ствола. Екстракція гільзи проходить в кінці накату, що забезпечує мінімальну загазованість бойового відділення машини. Заряджання зброї виконується вручну.

Відкат та накат рухомих частин гармати при пострілі виконується гідравлічним противідкатним пристроєм концентричного типу.

Гармата 2А28 встановлена в амбразурі башти на цапфах, які опираються на голкові підшипники, а ті в свою чергу закріплені в обоймах, які змонтовані в приливах башти. Обойми фіксуються клинами, які закриті зверху корками.

Для ущільнення і герметизації амбразури башти, вона закривається ущільнювачем, який кріпиться на лафеті гармати хомутами, а до башти - пластинками та гвинтами.

На лафет гармати одягається бронева маска, яка кріпиться до нього з допомогою гайок.
Загальна будова гармати.

73 мм гладко ствольна гармата 2А28 складається з наступних основних частин та механізмів:

- ствола з казенником;

- лафета з двома копірами;

- гідровідкатника;

- затвора;

- передньої гайки та розрізного кільця.

Крім вище перерахованих частин до гармати мають відношення: механізм повороту башти; механізм підйому гармати; механізм стопоріння та з’єднувальні деталі.

2. ^ Призначення частин та механізмів гармати. Неповне

розбирання та збирання гармати.

Ствол – служить для направлення польоту гранати при пострілі та надання (повідомлення) їй початкової швидкості. Ствол –моноблок має у внутрішній частині гладкий циліндричний канал, який в казенній частині переходить в патронник. На задній торцевій частині патронника є проточки для викидача і прорізь для проходу бойка при відкриванні та закриванні затвора.

^ На передній частині ствола, на вінчику дулового зрізу ствола нанесені 4 риски для кріплення ниток при вивірці прицілу. В середній частині ствола, з зовнішньої сторони є кільцева проточка для кріплення розрізного кільця в яке однією стороною впирається втулка, а іншою стороною вона впирається у внутрішній циліндр гідровідкатника ; в задній частині – циліндричне потовщення для направленого руху ствола в середині лафету, буртик для упору та різьба для кріплення казенника.

Казенник служить для розміщення затвору та направлення руху клина при закриванні та відкриванні каналу ствола. Казенник накручується на різьбову частину ствола до упору в буртик ствола; від прокручування утримується вкладишем, який в свою чергу стопориться гвинтами.

В середній частині казенника є прямокутне гніздо для розміщення клина затвору та два наскрізних вертикальних пази для прокату копірів лафету.

В тильній частині – отвір для проходу пострілу; зверху – паз для вкладиша. В нижній частині – пази для кришки казенника, на передній частині – два вікна для викидачів, на правій стороні – гніздо для перехідної колодки.
Лафет служить для кріплення всіх частин гармати і для встановлення її в бойовій машині. Він являє собою складну відливку в середині якої розміщується гідровідкатник. Для запобігання провертання гідровідкатника в лафеті вварена шпонка, в якій змонтований підпружинений контакт, призначений для забезпечення надійного контакту „маси” лафету з „масою” казенника, що необхідно для надійної роботи електрогальванозапалу.

До лівої стінки лафету прикріплений зубчатий сектор механізму вертикального наведення гармати. В задній частині з обох сторін до лафету прикріпленні два копіри, які служать для направлення руху клина затвора при відкаті та накаті. Зверху є площадка з різьбовими отворами для кріплення кронштейна пускової установки. Справа до лафету кріпиться станок кулемету ПКТ.

Лафет кріпиться в башті з допомогою двох цапф на голчатих підшипниках і фіксуються клиновим пристроєм.

Копіри служать для направленого руху клина затвору при відкаті та накаті. З внутрішньої сторони копірів є профільні пази для проходу ромбовидних виступів клина затвору. На лівому копірі є повздовжній паз, в якому закріплений механізм противідскоку (для усунення відскоку затвору після удару у вкладиш казенника. В задній частині копірів є отвір для вісі відсікача.
Гідровідкатник служить для поглинання енергії відкату і для повернення в вихідне положення рухомих частин гармати після пострілу. Гідровідкатник концентричного типу, розміщений навкруг ствола. Він складається :

- зовнішнього циліндру;

  • внутрішнього циліндру;

  • поршня з чотирма гумовими ущільнюючими кільцями;

  • пружини.

Гідровідкатник складається з рухомих та не рухомих частин.

До рухомих частин відносяться внутрішній циліндр та поршень з чотирма гумовими ущільнюючими кільцями. Внутрішній циліндр та поршень з чотирма гумовими ущільнюючими кільцями знаходиться з зовнішньої сторони гармати і рух відкату гармати після пострілу передається з допомогою втулки, яка закріплена на стволі розрізним кільцем і гайкою.

До нерухомих частин відносяться: зовнішній циліндр та пружина. Зовнішній циліндр жорстко кріпиться в лафеті гайкою і від прокручування – шпонкою лафету.

Зовнішній циліндр. В середині має профільний кільцевий виступ для утворення з поверхнею внутрішнього циліндра зазору, через який проштовхується рідина, і в цей же виступ впирається бурт внутрішнього циліндра; з обох кінців є різьба для загвинчування гайок. Передня гайка стопорить в передньому положенні внутрішній циліндр, задня гайка стопорить буфер. Ззовні: з передньої частини – потовщення; зверху – площадка з двома отворами для кріплення пускової установки ПТКР, та два отвори для заливки рідини в гідровідкатник; в середній частині – кільцевий буртик для упору гідровідкатника в лафет.

Внутрішній циліндр кріпиться на стволі і має: в передній частині проточку для насадки поршня; в середній частині – виступ з двома гумовими ущільнюючими кільцями, який впирається в виступ зовнішнього циліндра. Зовнішня поверхня циліндра має перемінний профіль, який разом з кільцевим виступом зовнішнього циліндра утворює перемінний зазор при русі внутрішнього циліндра разом зі стволом під час відкату та накату. На задню частину циліндра одягається пружина, яка одним кінцем впирається у бурт внутрішнього циліндра, а другим кінцем - в буфер. Між внутрішнім та зовнішнім циліндрами утворюється порожнина , яка з обох кінців закрита поршнем та буртом. Ця порожнина заповнюється робочою рідиною (полі етилсиліксанова рідина) в кількості 1,3 л.

Поршень служить для проштовхування робочої рідини через перемінний зазор між внутрішнім та зовнішнім циліндрами. Поршень знаходиться на передній частині внутрішнього циліндра.

Пружина призначена для повернення рухомих частин гармати в вихідне положення та часткове поглинання енергії відкату. Вона знаходиться на задній частині внутрішнього циліндра і одним кінцем впирається в буфер зовнішнього циліндра, а другим – в бурт внутрішнього циліндра.


следующая страница >>