asyan.org
добавить свой файл
1
Я І МОЄ ЗДОРОВ'Я
Тренінгове заняття для учнів 5—6 класів

Мета: поглиблення усвідомлення по­няття «здоров'я», його багатогранності, не­обхідності турботи про нього; формування відповідальної внутрішньої позиції щодо свого здоров'я на основі позитивних пер­спективних мотивів; розширення знань про негативний вплив шкідливих звичок; розви­ток самостійного, творчого мислення; вихо­вання поваги один до одного.

Матеріали: м'яч, ручки, папір, таблиця «Чому люди курять?», таблиця «Наслідки паління».

Учні сідають у коло.

^ Вправа «Побажання»

Мета: підвищення настрою, розвиток розкутості учасників.

Психолог. Почнемо нашу роботу з ви­словлювання один одному побажання на цей день. Воно має бути коротким, бажано, одне-два слова. Ви кидаєте м'яч тому, кому хочете щось побажати, і водночас ви­словлюєте це побажання. Той, кому кинули м'яч, кидає його наступному гравцеві, висловлюючи своє поба­жання. Будемо уважно стежити за тим, щоб м'яч побував у кожного, спробуємо нікого не пропустити.

Усі ви висловлювали різні поба­жання, але при цьому обов'язково потрібно бути здоровим. Що ж озна­чає «бути здоровим», чому це так важливо, і цього завжди бажають?

Одержати вичерпну інформацію про це ми зможемо, виконавши на­ступну вправу.

^ Мозковий штурм «Здоров'я — це...»

Мета: активізація мислення, за­лучення дітей до спільної розумової діяльності, усвідомлення поняття «здоров'я», необхідність турботи про нього.

Психолог. Кажіть усе, з чим асоціюється слово «здоров'я», «здоровий спосіб життя», не критикуйте, розширюйте почуте.

Після мозкового штурму психолог дає визначення поняття «здоров'я».

Здоров'я — це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб і фізичних вад.

^ Вправа «Попрацюємо в групах»

А тепер поділимося на чотири групи за допомогою фішок. Кожна група отримує своє запитання, відповідь на яке обмірко­вує протягом 3 хв і далі записує на аркуші паперу. Можете розповідати і про свій до­свід. Потім ви поділитеся своїми думками з нами.

Обговорення

  • Для чого нам потрібне здоров'я?

  • Що заважає людям бути здоровими?

  • Що шкодить здоров'ю?

  • Від кого або від чого залежить стан нашого здоров'я?

Психолог. Отже, ми побачили, що здо­ров'я є дуже важливим для людини, воно залежить від багатьох факторів. Але багато чого шкодить здоров'ю. Люди знають, що це шкідливо, але і далі псують своє здоров'я.

Давайте проведемо експеримент. Сідайте зручніше. Піднесіть, будь ласка, руки ті, хто знає, що куріння шкідливе для здоров'я.

Добре, а тепер — ті, хто вірить, що про шкоду куріння зараз знають і дорослі, і діти.

Піднесіть руки ті, у кого знайомі, сусіди, рідні курять. То що ж відбувається? Давайте разом зробимо висновок.

ведучого потрібно, щоб кожне коліно загра­ло по черзі. Чия рука порушила порядок, той виходить із гри.

^ Вправа «Наслідки куріння»

Мета: з'ясувати основні наслідки згуб­ного впливу паління.

Психолог. Зараз кожна група обміркує наслідки впливу паління на людський ор­ганізм, а після обговорення запропонує свої думки щодо негативних наслідків куріння, і ми заповнимо ще одну схему.^ Обговорення легенди «Все у твоїх руках»

Психолог. А тепер послухайте легенду

і подумайте: чого вона нас навчає?

«Колись у давньому Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий мандарин.Весь день він приміряв одяг та теревенив зі слугами про свій розум, згадував давню

^ Вправа «Чому люди курять?»

Мета: з'ясувати причини поширення паління.

Давайте поділимося на 3 групи.

А зараз ви у своїх групах обговорите при­чини поширення паління. Що різноманіт­нішими, доступнішими будуть відповіді, то краще. Потім кожна група по черзі вислов­люватиме свою думку, і ми разом заповнимо ось цю схему.
^ Гра «Піаніно»

Учні сидять по колу і кожен кладе свої руки на коліна двом сусідам. За командою зустріч з імператором. Так минали дні, роки... Аж ось пішла по всій країні чутка, що неподалік кордону з'явився мудрець, розумніший від усіх на світі. Дійшло це і до нашого мандарина. Дуже розлютив­ся він: «Хто може називати якогось там ченця найрозумнішою людиною у світі?!». Але вигляду нікому не подав, а запросив мудреця до себе у палац. Сам надумав обдурити ченця: «Я візьму в руки метели­ка, сховаю його за спиною і запитаю, що в мене у руках: живе чи мертве. І якщо чернець скаже, що живе — я роздушу ме­телика, а якщо мертве — я випущу його...». І ось день зустрічі. У пишній залі зібралося багато людей, усім хотілося подивитися на двобій найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і нетерпляче чекав приходу ченця. Аж ось двері прочинилися і до зали увійшов невисокий худорлявий чоловік. Він попрямував до мандарина і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. І тоді, криво посміха­ючись, мандарин промовив: «Скажи-но мені, що я тримаю у руках: живе чи мерт­ве?». Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: «Усе у твоїх руках!». Збентежений мандарин випустив метелика, і той по­летів, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями».

— Чи так само і у вашому житті все за­лежить від вас?

Вправа «Почуй мене»

Потрібно скласти девіз чи висловлюван­ня, пов'язане з курінням. Гра проводиться за принципом гри «Нісенітниця». Кожен учас­ник пише одне слово, яке в нього асоціюєть­ся з «курінням», складає його «гармошкою» й передає наступному учасникові у групі. Наприкінці «гармошка» розкривається, і з написаних слів складається висловлювання чи девіз.

(«Куріння це отрута, втрачена юність, підірваний бюджет, шлях від здоров 'я» тощо.)