asyan.org
добавить свой файл
1
Як попередити порушення мови у дитини?
Чи можуть батьки попередити порушення мови у своєї дитини? Перш за все, варто розібратися в причинах, що викликають ці порушення. Їх досить багато і вони різні.

Першою причиною є нестача мовного спілкування дитини. Причому це можливо і в цілком благополучних сім'ях. Як тільки дитина починає сидіти в манежі, її часто залишають перед увімкненим телевізором або радіо. Мама, полегшено зітхнувши, отримує можливість зайнятися своїми справами. Але чи добре від цього дитині? Безумовно, ні. І питання не тільки в тому, як впливає телебачення на психіку дитини. У цьому віці дитина повинна не тільки чути чітку, коротку і неквапливу мову, але і обов'язково бачити артикуляцію дорослого. Слова дорослого повинні бути пов'язані з конкретною ситуацією, інакше як дитина здогадається про що йде мова?

Друга причина - недостатній розвиток м'язів артикуляційного апарату. Якщо ще наші бабусі годували своїх дітей грудьми до 2-х років, то нинішні мами рідко годують після 3 місяців. Часто при цьому мами ще й не шанують пустушки та пляшечки, вважаючи за краще годувати з ложечки або з поїльника. У результаті дитина не встигає розвинути потрібні м'язи, а саме м'язи губ і кінчика язика, що беруть участь в ссанні і важливі для мови. А потім така дитина отримує протерту їжу, м'який хліб. В результаті м'язи артикуляційного апарату, не отримуючи належного навантаження, бувають не готові до виголошення складних звуків («ш», «р» та ін.)

Щоб стимулювати розвиток артикуляційних м'язів корисно давати дитині погризти сухарик, морквину. Коли малюк трохи підросте, можна вчити його здувати ватяні кульки, дути на вертушки, через соломинку, опущену в стакан з водою, пускати мильні бульбашки. Це не тільки принесе йому радість, але і розвине дихання, зміцнить м'язи губ. З трирічною дитиною можна «покривлятися» перед дзеркалом: посміхнутися, показати язик, витягнути вперед губи («як хобот у слоника»), поплямкав губами («покажи, як цілуєш маму»), поцокать язиком «як скаче конячка». З чотирирічними дітьми, якщо їх мова недостатньо чітка, можна займатися спеціальною артикуляционной гімнастикою.

Третя причина порушення мови - зниження слуху. Якщо дитина часто хворє простудними захворюваннями, особливо такими, що супроводжуються отитами, або отримувала антибіотики, у неї збільшені аденоїди, або дитина народилася завчасно, то існує ризик зниження слуху. Причому ступінь зниження слуху може бути самою різною: від вираженої приглухуватості до мінімального зниження слуху, яке можна виявити тільки за допомогою апаратних досліджень.

Дитина, що народилася з порушенням слуху мало гуліт, лепет починається пізніше і може потім зникнути, так і  не перейшовши в слова. Але навіть зовні непомітне зниження слуху, що настало в ранньому віці, коли йде формування мови, часто призводить до порушення її розвитку. Дитина, яка недостатньо добре чує, сприймає слова із слотвореннями, нечітко, не вловлює зв'язку між словами в реченні. Неважко уявити собі, як це ускладнює розвиток мови і її розуміння. Особливо страждає вимова і граматика.

Зараз існують достовірні апаратні методи обстеження слуху дітей вже перших місяців життя. Тому, якщо є привід турбуватися про стан слуху дитини, слід звернутися до лікаря-отоларинголога, який може в разі необхідності призначити обстеження і лікування.

Наступна причина - недостатній розвиток фонематичного слуху, тобто слуху, що дозволяє розрізняти звуки мови. У нормі цей слух розвивається у дитини до 2 років. До цього часу малюк може розрізняти знайомі слова, що відрізняються одним звуком (каска - кашка). Якщо ж розвиток фонематичного слуху з якихось причин запізнюється, дитина не може відрізнити правильну вимову від неправильного, отже, не підлаштовує свою вимову під нормальне звучання мови. Дитина нечітко чує закінчення слів, деякі прийменник, а значить, у дитини буде порушено не тільки вимова звуків, але й не буде своєчасно формуватися граматичний лад промови. І звичайно всі ці проблеми позначаться на листі.

Дитина вчиться говорити, співвідносячи свою промову з промовою дорослого і підлаштовуючись під її звучання. Тому ні в якому разі не можна «сюсюкати» з дитиною, повторювати її неправильну мова.

Неправильний прикус, коротка під'язикова зв'язка, відсутність зубів та інші порушення будови артикуляційного апарату також впливають на правильність вимови. Батькам слід своєчасно консультуватися у ортодонта. Укорочену під'язикову зв'язку не завжди необхідно підрізати. Якщо дитина може дотягнути кінчик язика до верхніх зубів, операція необов'язкова. В цьому випадку можуть допомогти спеціальні вправи: цокати мовою, облизувати небо при широко відкритому роті та ін. Якщо ж під'язикова вуздечка так сильно вкорочена, що обмежує рухливість і не дає розвиватися м'язам мови, затягувати з операцією не варто.

Дуже часто мама або тато беруться самі виправляти вимови свого чада. Однак постійні домагання до дитини: «Скажи –«рак», як правило, не приносять результату. І це в кращому випадку. В гіршому - дитина, намагаючись догодити батькам, все ж намагається вимовити потрібний звук. Але оскільки м'язи ще не готові, та й слух підводить, звук виходить спотвореним. Якщо у дитини порушена вимова звуків, не варто намагатися виправити його самостійно. Краще звернутися за допомогою до професіонала.

Коли краще всього звернутися до логопеда? Думка, що дитину треба приводити на прийом до логопеда до п'яти років, в даний час вже застаріла. Справа в тому, що до цього віку мова дитини вже багато в чому сформована, а найбільш сприятливим періодом для розвитку мови є вік 2-3 року. Саме в цьому віці треба поцікавитися, чи все гаразд у вашої дитини з промовою. І навіть якщо логопед в поліклініці скаже, що розвиток дитини відповідає віку, треба щорічно відвідувати логопедичний кабінет, щоб відслідковувати динаміку формування мови. Адже те, що є нормою в три роки, в чотири вже є відставанням.

Якщо ж у мами були проблеми під час вагітності або пологів, дитина консультувалася у невропатолога, то в цьому випадку треба особливо уважно стежити за становленням мови.

Якщо до двох років у дитини не з'явилася найпростіша фразова мова, необхідно звернутися за допомогою до логопеда поліклініки. Можливо, знадобиться консультація психоневролога і отоларинголога. Відсутність мови або погана мова у дитини після 2-х років не завжди викликана мовними порушеннями. Вони може бути обумовлені спадковістю, інтелектуальними порушеннями, порушеннями слуху та іншими причинами. Тільки з'ясувавши причину можна ефективно боротися зі слідством.

Розвиток мовлення дітей дошкільного віку. Від першого слова малюка до красивого зв'язного мовлення довгий шлях. Спочатку ми посміхаємося, потім радісно переказуємо забавні застереження дитини. Але якщо малюк вже зовсім не маля, йому чотири - п'ять років, а дитина погано говорить, ми починаємо розуміти, що розвитком мови потрібно займатися серйозніше.

Для розвитку мови дітей дошкільного віку до 1,5 років підійдуть такі методи:

  • Імітуйте звуки, які ви чуєте, згадуйте і розповідайте дитині вірші, співайте пісеньки , грайте в ігри, де потрібно називати ці звуки;

  • Називайте все, що бачить дитина, описуйте свої дії вголос;

  • Кожен день додавайте кілька нових слів у словник дитини, повторюйте їх у наступні дні, обговорювати ці слова в повсякденних ситуаціях;

  • Давайте дитині завдання у вигляді простих команд. Попросіть маля допомогти вам, принести щось, подати, вказуйте де лежить потрібний предмет і т.д.  Давайте прості команди під час гри: дай машинку, кинь м'яч і т.д. ;

  • Використовуйте в розмові з дитиною слова, що позначають послідовність дій: спочатку, почекай, потім, до, після і т.д. ;

  • Ігри для розвитку мовлення дитини до року.

 

Розвиток мовлення дітей дошкільного віку в значній мірі залежить від того, з якої причини дитина погано або мало розмовляє.

^ Якщо дитина мовчить?

Якщо дитина «мовчун», але розуміє всі прохання, виконує команди, замість відповіді може показати пальцем на потрібний предмет і т.д., то з розвитком швидше за все все в порядку. Спробуйте змінити враження у дитини: це може бути зміна обстановки (візит до родичів або поїздка на море, в село), ​​відвідування дитячого центру, викличте позитивний емоційний сплеск. Якщо в результаті дитина почне говорить більше, ніж зазвичай, значить приводу для занепокоєння немає.

Переконайтеся, що дитина чує досить мовних моделей: від батьків, родичів, інших людей з найближчого оточення. Аудіо записи та мультфільми не замінюють і не заповнюють живого спілкування, для розвитку мови дитини та формування навичок зв'язного мовлення необхідний діалог.

^ Якщо дитина погано вимовляє окремі звуки?

Якщо у дитини дефекти вимови звуків, то причин може бути кілька. Найчастіше страждає якась одна група звуків: шиплячі, свистячі, «р», сонорні.  Це може бути пов'язано з повільним розвитком мовного апарату. Слабкість щелепних м'язів може затримувати розвиток правильної артикуляції. Давайте дитині погризти сухарики, цілі фрукти, м'ясо шматочками. Виконуйте мовну зарядку. Не забувайте про дрібну моторику, вона тісно пов'язана з артикуляцією.

 

^ Погано розвинений фонематичний слух?

Ще одна причина - поганого розвитку фонематичний слуху.  Дитина просто не чує своєї неправильної вимови, йому здається, що він говорить як належить. Фонематичний слух можна розвивати спеціальними вправами.

Вправи на розвиток фонематичного слуху

Для гри потрібні різні іграшки і предмети, що видають характерні звуки: барабан, дзвінок, ложка, папір і т.д.

Дитина сідає спиною до дорослого. Дорослий видає звуки за допомогою різних предметів.

Дитина повинна  здогадатися, що це за предмет і назвати його, не обертаючись. Звуки можуть бути самими різними: можна кидати м'яч або ложку на підлогу, рвати або м'яти папір, бити предметом про предмету, перевертати сторінки книги і т.д.

Варіант гри: дитина сідає спиною до джерела звуку або до вікна, а дорослий запитує, що за звуки він чує. Шум машини, розмова перехожих, гавкіт собаки - всі ці звуки дитина слухає і називає.Якщо грати з кількома дітьми одночасно, з'являється елемент змагання.

Проблеми через особливості будови артикуляційного апарату

Буває, що логопедичні проблеми у дитини виникають через фізичні особливості будови мовного апарату. Найпоширеніша проблема - коротка під’язикова вуздечка. Вуздечку або розтягують спеціальним масажем, або підрізають. Високе верхнє небо теж може викликати певні незручності при вимові звуків, зокрема «р».

Всі ці випадки розглядаються логопедом на індивідуальному прийомі і дитині призначають спеціальний курс вправ і мовних зарядок.