asyan.org
добавить свой файл
  1 2 3

Ігрова дія: пошук пари.

Правило: шукати достигле і недостигле можна лише за сигналом вихователя.

Обладнання: спочатку потрібно підбирати овочі та фрукти з яскравими ознаками достиглості, вираженим забарвленням, наприклад помідори, сливи, абрикоси та ін. Під час повторення гри можна запропонувати фрукти (овочі) з менш виявленими ознаками достиглості, наприклад яблуко, грушу та ін.

Хід гри

Гру можна провести як рухливу. Половині групи дітей педагог роздає достиглі овочі та фрукти, а решті — недостиглі. За сигналом діти шукають свою пару, тобто товариша, у якого в руках такий самий предмет, але іншої міри достиглості.

Під час гри діти кілька разів міняються овочами і фруктами, щоб краще пізнати ознаки достиглих і недостиглих овочів і фруктів.

^ «ПІЗНАЙ НА СМАК»

Дидактичне завдання: упізнати предмет за допомогою одного з аналізаторів.

Ігрова дія: відгадування за смаком.

Правило: не можна дивитися на те, що кладуть у рот. Треба жувати із закритими очима, а потім сказати, що це.

Обладнання: підібрати овочі та фрукти, різні на смак. Помити їх і почистити, потім порізати на дрібненькі шматочки. На столі в кімнаті, де сидять діти, треба розкласти такі самі предмети для контролю й порівняння.

Хід гри

Приготувавши фрукти й овочі (розрізавши на шматочки), педагог заносить їх у групову кімнату і пригощає одного з дітей, перед цим попросивши його закрити очі. Потім говорить: «Добре жуй, тепер скажи, що з'їв. Знайди таке саме на столі».

Після того як усі діти виконають завдання, педагог пригощає фрукта¬ми й овочами усіх дітей.

Примітка. Далі дітям можна запропонувати назвати смакові відчуття. Запитання потрібно ставити так, щоб при виникненні труднощів діти могли вибрати відповідне слово для визначення смаку: «Як у роті стало?» (Гірко, солодко, кисло.)

^ СЮЖЕТНО-ДИДАКТИЧНА ГРА «КОНДИТЕРСЬКА ФАБРИКА»

Матеріал: коробки та пакети з-під цукерок, зефіру, печива, обгортки, «сировина» для наповнювання обгорток (вата, шматочки пінопласту); поличка для виставки.

Стислий план: діти під керівництвом дорослих «роблять» і «загортають» різні цукерки. Бригадир пропонує зробити 10 пакетів «Асорті», тобто в кожний пакет покласти по кілька різних цукерок, але скрізь має бути тільки по 10 цукерок. Найдорожчі цукерки «Білочка» (отже, пакет, у якому їх буде більше, коштуватиме дорожче). Діти самостійно розкладають цукерки, наприклад, 4 «Білочки», 2 «Ведмедики», 2 «Казки», 1 «Сніжок», 1 «Ромашку».

Правило: нікому не повторюватися.

Діти називають свої варіанти й наклеюють різні цінники. Бригадир пропонує зробити кілька дешевших пакетів, без «Білочки». Діти визначають, наскільки ці пакети дешевші за найдорожчий (тобто за той, де найбільше дорогих цукерок).

Вихователь усіх хвалить, а найбільше тих, хто не відволікався, допомагав іншим і сам працював охайно.

Запитання після гри: Навіщо потрібні дорогі, не дуже дорогі й дешеві товари?

^ ГРА «У СВІТІ ГРОШЕЙ»

Дорослий показує купюри України й просить дітей назвати їх. Діти розповідають, яку ще валюту, окрім гривні, вони знають. Дорослий допомагає й називає країни, де «живуть» ці банкноти. Можна організувати виставку грошей різних країн.

^ РОЗВ'ЯЗУВАННЯ СИТУАЦІЇ «ТВІЙ ВИБІР»

Дорослий показує ляльку й просить допомогти зробити їй вибір у таких випадках:

Спекти тобі пиріг чи краще піти з тобою на прогулянку у сквер?

Дати тобі грошей на дрібні витрати чи придбати бабусі рукавички для кухні?

Привезти із відрядження подарунок чи скласти тобі казку? Купити нову іграшку чи полагодити стару?

Купити подружці дорогий подарунок чи вибрати дешевший, не

дуже гарний, зате залишиться тобі на морозиво?

Незабаром лялька Катруся піде до школи. Вона може витратити

гроші, які лежать у неї в гаманці, на квіти вчительці, а може

поїхати до бабусі на дачу й там нарвати букет. Що вона вибере?

^ ГРА «ВВІЧЛИВИЙ ТРАМВАЙЧИК»

У грі беруть участь водій, кондуктор і пасажири. Діти статі одне за одним паровозиком, зображаючи пасажирів трамвая, Попереду стоїть водій, у руках у нього кермо-іграшка. Кондуктор дає пасажирам квитки, але не за гроші, а за «ввічливі» слова (дякую, будь ласка, будьте ласкаві, вибачте, доброго дня іт. д,), Причому пасажири не повинні повторювати ці слова.

Квитки можна зробити із паперу, старих листівок чі календариків.

Якщо комусь із пасажирів важко назвати слова ввічливості, квиток за нього може придбати хтось із друзів-пасажирів. Але при цьому обов'язковим є знання «чарівних» ввічливих слів.

Якщо пасажирові без квитка допомогти ніхто не може, кондуктор відправляє його до водія. Перевага водія в тому, що він може називати будь-які слова ввічливості, навіть ті, які вже звучали, Коли всі пасажири матимуть квитки, «ввічливий трамвайчик» вирушає в путь.

«ТАКСІ»

Дві команди по п'ять осіб. У кожній команді є водій пасажири. Перед початком гри водії промовляють веселу скоромовку:

«До-ре-мі-фа-соль-ля-сі, Повезу вас на таксі».

Перші пасажири беруть за плечі водіїв таксі й, об'їхавши кубик що стоїть попереду, повертаються на вихідну позицію. У таксі сідають другі пасажири. Узявшись за плечі перших, вже втрьох об'їжджають кубик.

Гра триває доти, доки в таксі не сядуть усі чотири пасажири й не об'їдуть кубик разом із водієм на уявному таксі.

^ ГРА «ОВОЧЕВИЙ МАГАЗИН»

Діти ідуть по колу, узявшись за руки.

На грудях у дітей медалі-малюнки із зображенням овочів. У центрі кола стоїть покупець, він промовляє гасло.

Покупець. Для супів і для борщів я куплю овочі. Дайте мені,! будь ласка, моркву (капусту, цибулю...).

Діти. Що ж, будь ласка, беріть, але спочатку їх наздоженіть!!

Покупець біжить за морквинкою, а діти піднімають і опускають руки, запускаючи покупця і морквинку в коло і випускаючи їх з кола.

Якщо покупець наздогнав морквинку, то вони міняються ролями морквинка стає покупцем, і навпаки. Якщо морквинку не вдалося наздогнати, то покупець вибирає інший овоч. Гра повторюється! кілька разів.

^ ГРА «ЗІПСОВАНИЙ ТЕЛЕФОН»

Усі учасники гри стають рядочком або сідають на лавочку.

Ведучий вигадує слово і говорить його на вухо гравцеві, який стоїть у кінці ряду. Вимовляти слово треба тихо, щоб ніхто його не почув. Кожний передає почуте слово ланцюжком одне одному.

Тобто слово передається ніби по телефонному дроту. Коли черга (йде до найпершого учасника, ведучий перевіряє, чи хорошим зв'язок?

Він запитує спочатку у першого гравця, що вони почули?

Результат може бути дуже веселим, адже хтось замість «іриска» дочув «анфіска», а комусь здалося, що це слово — «сосиска». От і маємо зіпсований телефон.

^ ДИДАКТИЧНА ГРА «ЗАГАДКОВИЙ ОДЯГ»

Дитині загадують загадку про одяг. Вона замість оголошення відповіді обирає одяг із вирізаних карток і кладе біля Оксанки або Андрійка.

^ ДЛЯ ДІВЧАТОК І ХЛОП'ЯТОК

Зшили чудо штаненята. Що за одіж це така? І красива, і цупка. За два віки не забута. Відгадайте, хто вона? (Джинси.)

На голові у мене, На голові у тебе. Коли до хати входиш, її скидати треба. (Шапка.)

У ній зимові ночі й дні, Вітри й морози не страшні,

Бо тепла, наче піч чи груба. Як звуть її? Вгадали? (Шуба.)

Два братики-вусатики, в обох жовтенькі сорочки, Стоять в кутку, повисували язички. (Черевички.)

Плету хлівець на четверо овець, А на п'яту окрему. (Рукавиця.)

Які слова-підказки із загадки тобі допомогли відшукати необхідний одяг?

Вибери будь-яку деталь одягу і скажи, з чого вона виготовлена.

^ ДИДАКТИЧНА ГРА «ОДЯГАННЯ НАВПОМАЦКИ»

Запропонуйте дитині відібрати лише вуличний одяг для Оксанки та для Андрійка. Нехай він опише її. Потім зав'яжіть їй очі і запропонуйте відібрати одяг для хлопчика і для дівчинки, коментуючи свої дії.

Тепер погляньте на свою роботу. Що ти хочеш виправити? Чому?

Що з цього одягу тобі сподобалося найбільше? Поясни.

Чому для кожної пори року придуманий відповідний одяг?

Назви казку, де використовується який-небудь елемент одягу (Голий Король», «Як мужик шапку шив», «Стоптані черевички», «Кіт у чоботях») або назви казкову деталь одягу (шапка-невидимка, кришталевий черевичок, чоботи-скороходи). Розкажи одну із цих казок.

^ ДИДАКТИЧНА ГРА «СПЕЦОДЯГ»

Попросіть дитину серед карток з одягом відшукати як ти вважаєш, людина якої професії носить такий одяг

Хто частіше (хлопчики чи дівчатка), виростаючи, обираеці

професію?

Чим займається людина, яка носить цей одяг?

Міліціонер Стюардеса

Кухар Медсестра

Шахтер Балерина

Космонавт Перукар

Чому переважно чоловік (жінка) обирає цю професію? !

Які чоловічі (жіночі) якості необхідні для оволодіння цієї професією?

Назви зовнішні та внутрішні якості чоловіка та жінки, характерні для цієї професії. Чим займається людина цією професії? Слово «перукар» перекладається, як «майстер по зачіски», Які зачіски частіше бувають у дівчаток? А у хлопчиків! Опиши.

^ ДИДАКТИЧНА ГРА « ЩО КОМУ?»

Розкладіть перед дитиною елементи ігор та іграшки. Запропонуйте їх розділити окремо для хлопчиків і окремо для дівчаток, розміщуючи на фоні.

У кого, на твій погляд, іграшок більше?

Покажи свою улюблену іграшку.

В які ігри та іграшки можуть грати і хлопчики і дівчатка? В які ігри краще грати вдома, а в які — на вулиці?

^ ДИДАКТИЧНА ГРА «КАЗКОВІ ГЕРОЇ»

Розкладіть перед дитиною казкові персонажі. Разом з нею з'ясуйте, до яких казок вони належать. Запитайте, які персонажі виявилися незнайомими.

Розкажіть незнайому казку. Потім запропонуйте дитині: відшукати костюми героїв — хлопчиків і героїв-дівчаток; знайди пару із однієї казки; хто із цієї пари тобі найбільше до вподоби — хлопчик чи дівчинка? Чому?

Це пара добрих героїв чи злих? Як ти це з'ясував? Намить перевтілься в одного із казкових героїв: героя-дівчинку, пройди, скажи її голосом: «Я люблю казочки слухати». Тепер перевтілься в героя-хлопчика, пройди, промов попередню фразу. Як змінився твій голос, твоя поведінка, зовнішній вигляд і хода? Спробуй разом із дорослими переробити казку і продемонструвати (поміняй героїв місцями). Наприклад, зроби так, щоб сестриця Оленка випила води із копитця, Буратіно навчав грамоти ледачу Мальвіну, Василина Прекрасна добивалася руки Івана Царевича, а бідна Жасмин — кохала принца Аладіна.

^ ДИДАКТИЧНА ГРА «ТІЛЬКИ ДІВЧАТКА — ТІЛЬКИ ХЛОПЧИКИ».

Запропонуйте дитині відшукати зображення елементів ігор іграшок, якими діти граються на вулиці.

Знайти ігри, в які грають лише дівчатка. Чому більшість дівчаток обирають собі такі іграшки?

А тепер ті, в які грають лише хлопчики? Чому ти так вирішив?

А в які ігри веселіше грати разом?

В які ігри можна грати на водоймищах?

(Як ти вважаєш, з чого виготовлена ця іграшка? (Вихователь показує за власним вибором іграшку.)

^ ДИДАКТИЧНА ГРА «ІГРОТЕКА»

Викладіть перед дітьми фігурку Яші, Оксанки, Андрійка

Запропонуйте дітям навчити Яшу грати в гру «Дочки-матері».

Хто частіше грає в цю гру — дівчатка чи хлопчики? Назви учасників гри.

Які предмети знадобляться для цієї гри? Обери роль для Оксанки та Андрійка. Ким у сім'ї може бути маленька дівчинка? (Донькою, сестрою, племінницею.)

Ким вона може стати в сім'ї, коли виросте? (Дружиною, мамою.) А коли постаріє? (Бабусею.) Як можна ще назнати дорослу дівчинку (Дівчина, жінка, наречена, тітка, бабуся.) Ким у родині може бути маленький хлопчик? (Сином, братом, племінником.) Ким він може стати в сім'ї, коли виросте? (Чоловіком, батьком, дядьком.)

А коли постаріє? (Дідусем.) Як ще можна назвати дорослого хлопчика? (Юнаком, парубком, чоловіком, нареченим, дядьком, дідусем.)

Відгадай за описом про кого йде мова.

Хто, як щось у нас болить, Цілу ніченьку не спить? Хто найкращу казку скаже, Як дитина спати ляже? Хто співає вам пісні? Так, це любі... (матері).

Запропонуйте Яші пограти у «Війнушку».

Хто частіше грає у цю гру — дівчатка чи хлопчики? Які предмети необхідні для цієї гри?

Назвіть воєнні (військові) професії для хлопчиків (солдати, моряки, офіцери, лікарі, пілоти, розвідники...) Назвіть воєнні професії для дівчаток (медсестри, лікарі, листоноші, перекладачі...)

Запропонуйте Яші пограти в «Магазин».

Ти частіше зустрічаєш продавців — чоловіків чи продавців — жінок?

Що можна продавати в магазині?


<< предыдущая страница