asyan.org
добавить свой файл
1
Цікава наука – географія

Українські Карпати – унікальна гірська система на Заході України.

карпати.

На території України маємо прекрасну гірську систему – українські Карпати, які займають площу приблизно 24 000 кв.км., і знаходяться на територіях Закарпатської та Івано-Франківської областей, а також частково охоплюють райони Львівської і Чернівецької областей.

Українські Карпати є частинкою єдиної гірської системи, яка має назву «Карпати». Окрім території України, ця гірська система розташовується ще в ряді інших країн: Румунії, Словаччині, Угорщині, Чехії та Польщі. Загальна протяжність становить близько 1 500 км.

В перекладі з албанської мови слово «karpa» (Карпати) означає гора, камінь, нерівність, тощо.
^

Рожеве озеро.


рожеве озеро.

Є на світі озеро, вода в якому вельми незвичайного кольору, знаходиться воно в Сенегалі. Вода в цьому озері має рожевий відтінок, що віддалено нагадує колір марганцівки.

Секрет цього природного феномену полягає у вкрай високій солоності озера. Вода тут настільки багата мінеральними солями, що в озері немає ніякого життя за винятком одного єдиного виду мікроорганізмів. Саме ці мешканці озера і забезпечили його неповторне забарвлення і всесвітню популярність.

^

Найглибший океан у світі.


який океан найглибший?

Океани багато в чому залишаються для нас загадкою. Ми навіть не знаємо віку океанів. Цілком можливо, що на перших етапах розвитку Землі океанів не існувало.

Сьогодні людина детально досліджує океанське дно, щоб краще їх вивчити. До глибини 3600 м. дно океанів покрите м’якими мулистими відкладеннями. Вони складаються з скелетів найдрібніших морських тварин. На глибинах, що перевищують 6 км., дно покрите дрібним червонуватим мулом, що має назву «червона глина». У склад червоної глини входять частинки скелетів тварин, залишки дрібних рослин і вулканічний попіл.

Чому вулкани розташовані в певних місцях?


чому вулкани розташовані в певних місцях?

У районах таких міст, як Нью-Йорк, Лондон або Париж, немає вулканів, і навряд чи вони там з’являться в майбутньому. Проте в деяких районах земної кулі в одному місці можуть розташовуватися відразу декілька вулканів.

Тихоокеанське побережжя Центральної Америки – одне з найактивніших місць вулканічної діяльності в світі. В цьому місці розташовано більше двох третин діючих вулканів, а також багато таких, що припинили свою діяльність порівняно недавно. Все це випливає з того, що у цих місцях, земна кора дуже слабка в порівнянні з іншими районами земної кулі. А там, де є слабка ділянка земної кори, з’являється вулкан.
^

Як утворюються хвилі?


як утворюються хвилі?

Якщо ви коли-небудь проводили час на березі водоймища, то помічали, напевно, що в тиху погоду на воді майже немає хвиль, а в вітровий дощовий день – хвиль багато.

Хвиля – це спосіб переміщення однієї з форм енергії з одного місця на інше. Для зародження хвилі необхідна якась сила або енергія, а вітер якраз передає таку енергію воді. Тобто, хвилю створює вітер.
^

Географічні відомості про Землю.


планета земля

Середня відстань від Землі до Сонця – 149597870 км;

Астрономічна доба – час повного оберту Землі навколо осі – 23 години 56 хвилин 4,1 секунди;

Тропічний рік – період обертання Землі навколо Сонця – 365,25 діб;

Середня швидкість руху Землі по орбіті – 29,76 км/с;

Довжина екватора – 40075,7 км;

Площа поверхні Землі – 510,1 млн. км., кв.;

Маса Землі – 5,98 • 1024 кг;

Площа поверхні суходолу – 148,9 млн. км. кв.;

Площа поверхні Світового океану – 361,2 млн. км. кв.;

Середня висота материків над рівнем моря – 875 м;

Середня глибина Світового океану – 3710 м.

Пустелі


http://cikave.org.ua/wp-content/uploads/2012/05/libyen-sandwueste1-300x197.jpg

Пустелями називають сухі території Землі, де випадає мінімальна кількість опадів – менше 25 см в рік. Це не обов’язково спекотні піщані землі, пустелями називають також і крижані простори Арктики і Антарктики.

Виникнення пустель залежить від місцевості. Найчастіше вони виникають у районі високих гір, вершини яких закривають хмари і не пропускають дощ до підніжжя. Такі пустелі існують в Чилі. Ще один приклад виникнення пустель – Гобі в Китаї, розташована в центрі великого континенту, де вологі вітри просто не встигають донести свою вологу до цієї території.
^

Біографія нашої планети


http://cikave.org.ua/wp-content/uploads/2012/02/space_earth_016239_-300x225.jpg

Наша планета, Земля, народилася близько 4,5 млрд. років тому. Вона утворилася з великих скупчень пилу і газу, які оберталися з величезною швидкістю. Протягом досить довгого часу це скупчення ставало все щільніше і щільніше, і, нарешті, перетворилося в гігантську кулю, яка заклала основу для народження нової планети.

На початку поверхня кулі була розплавленою, температура її була дуже високою. Але час минав, і поступово вона остигала, перетворюючись у щільну кору основних порід. Пари і гази піднімалися над поверхнею все вище, утворюючи щільні хмари. Ще довго хмари ці грізно нависали над пустельною поверхнею, поки не обрушилися на неї потужними дощами. Багато років йшли дощі. Вони повільно затопляли остигаючу землю.

Поступово температура на планеті вирівнялася і стала прийнятною для виникнення перших живих істот. Нечисленні ділянки суші почали свій рух назустріч один одному. Так з’явилися материки. Ще через дуже багато років на сушу вийшли перші мешканці нашої планети, які довгий час існували лише у водах світового океану. Завдяки довгому процесу еволюції на новій планеті з’явилися різноманітні форми життя, від водоплавних до небесних.

Так виникла планета, яку ми називаємо Земля. Вона продовжує свій шлях змін і перетворень. Материки продовжують свій рух, утворюючи гірські вершини, ділянки суші і моря. І можливо, через багато мільйонів років нові, несхожі на нас, мешканці Землі заповнять простори морів і рівнин.