asyan.org
добавить свой файл
1
Бузька сільська бібліотека Історія

Рік створення – 1949.

Адреса: 56541, с. Бузьке, вул. Леніна, 274.

Центри та клуби за інтересами: клуб профорієнтації «Орієнтир».

Завідуюча: Шинкар Світлана Олексіївна.
На лівому березі річки Південний Буг розташоване село під красномовною назвою – Бузьке. В найбільшому на Вознесенщині селі – Бузьке – мешкає майже дві тисячі чоловік. Бібліотека приймає активну участь в житті громади та проводить багато цікавих масових заходів для жителів свого села.

Історія бібліотеки – це історія нашого села. Протягом тривалого шляху в майбутнє бібліотека прагнула виправдати своє призначення, зберігаючи традиції, здійснюючи пошуки нових рішень, запроваджуваючи нові форми обслуговування читачів.

В усі роки свого становлення бібліотека була і залишається не тільки місцем видачі і одержання книг, але й місцем спілкування.

Перша бібліотека на селі знаходилася в маленькому непристосованому приміщенні під назвою «Хата-читальня» яка налічувала біля 300 прим. книг. Усі книги були пожертвувані мешканцями села. Як розповідають старожили - керувала хатою–читальнею Сапожнікова Клара Василівна.

В 1949 році бібліотеку перемістили в сільський клуб, під бібліотеку було виділено 2 кімнати. На зміну першої керуючої хатою-читальнею прийшла Н.О.Літвінова (Домущей), яка після зміни статусу, з хати-читальні на бібліотеку, стала вже завідуючою бібліотекою. Пропрацювавши декілька років Н.О.Літвінова (Домущей) пішла на підвищення, тому на зборах сільської громади було обрано на місце бібліотекаря - З.І. Заволоку

В Бузькій сільській бібліотеці завжди працювали дивовижні люди - енергійні, ініціативні, справжні фахівці бібліотечної справи, такі як Заволока Зінаїда Іллівна (на фото).

60-ті роки запам'яталися для жителів села тим, що, бібліотека у своїй діяльності використовує широку систему організаційних заходів. Бібліотека оперативно відгукується на події внутрішнього і міжнародного життя, активно пропагує рішення та постанови Комуністичної партії і радянської держави. В системі інформаційного обслуговування велике місце відводиться роботі з спеціалістами.

В 1962 році бібліотека отримала благоустроєне приміщення с відкритим доступом для читачів.

В 1963 році при Бузькій бібліотеці працює група, яка розпочала писати історію села Бузьке. Цю групу очолював директор 8-річної школи М.К.Паладій (в 1963 році зав. бібліотекою – Домущей Неля Опанасівна).

В 1964 році райвиконкомом було прийнято рішення від 12 червня про затвердження опорних бібліотек, як методичних центрів для своїх мікрорайонів і Бузька сільська бібліотека стала однією з таких опорних бібліотек.

Почались 70-ті роки. Бузька сільська бібліотека накопичила добрий досвід інформування керівників, інженерно-технічних працівників, передових трудівників про досягнення в галузі науки і техніки. Спеціальні перегляди літератури готувала для працівників радгоспу-заводу «Зелений Гай» сільський бібліотекар. В підборках літератури: «Праця – основа радянського способу життя», «Соціалістичне змагання – характерна риса радянського способу життя» широко використовувалися газетні матеріали з життя району, радгоспу, матеріали місцевого музею.

В вересні 1970 року на сесії сільської ради було затверджено на посаду завідуючої Бузькою сільською бібліотекою Шинкар Світлану Олексіївну, яка очолює її і сьогодні. Бібліотекар активно приймала участь в районних конкурсах, координувала роботу з школою, населенням, ветеранською та жіночою Радами. Бібліотека знаходилася в приміщенні контори радгоспу-заводу «Зелений Гай», яка складалася з двох кімнат. Фонд на той період становив 5500 прим. книг. В Бузькій бібліотеці працювали: 1970 – Терехова, 1972 – Дубова, 1987-1999 – Чабанова Любов Володимирівна

В бібліотеці проводились найрізноманітніші заходи: дні відкритих дверей, вечори – зустрічі, вогники, години спілкування, працював молодіжний клуб «Орієнтир».

В 1976 році Бузька бібліотека одержала нове приміщення.

В 1976 році Бузька сільська бібліотека стала філією центральної бібліотеки. Популярнішими стали серед читачів сільської бібліотеки пересувні виставки-перегляди, оформленні відділом організації і використання єдиного фонду Центральної районної бібліотеки з метою наближення єдиного фонду до читачів системи.

У 80-ті роки у багатьох бібліотеках працюють клуби за інтересами, при Бузькій сільській бібліотеці працює «Клуб молодої сім’ї», бібліотека широко використовує в своїй роботі аудіовізуальні матеріали. Ввійшли в практику роботи і нові форми: музичні години, колективні прослуховування грамзаписів, радіопередач.

І в 80-ті, і в 90-ті, і 2000-ні роки при Бузькій бібліотеці продовжує працювати клуб для старшокласників - «Орієнтир». Девіз клубу: «Знайти себе – знайти своє життя». На засіданнях клубу проводяться різноманітні заходи: вечори-зустрічі з людьми різних професій, бесіди, консультації, розважальні програми. Часті гості на засіданні клубу – учасники художньої самодіяльності будинку культури. Бібліотека в своїй діяльності орієнтується на потреби особи і суспільства, забезпечує і захищає права користувачів на бібліотечне обслуговування.

2003 рік запам’ятався тим, що бібліотека зайняла перше місце в номінації «Кращий бібліотечний заклад району»

За багато років існування бібліотеки, виросло кілька поколінь, кожне з яких користувалося послугами бібліотеки, підвищуючи рівень знань і розширюючи свій кругозір.

2006 рік. Ось як в книзі «Люди твої, Вознесенщино!» розповідається про людей, які творили і зараз творять історію рідного краю, а саме і про бібліотекаря Бузької сільської бібліотеки: «У центрі села, в приміщенні контори радгоспу «Зелений Гай», розташована Бузька сільська бібліотека, де завідуючою більш як 30 років працює гарна, хороша жінка Шинкар Світлана Олексіївна. Яка народилася в селі Бузьке. Активна, ініціативна та енергійна людина. Більше тридцяти років С.О.Шинкар – обрядовий староста села, з душею проводить обряди реєстрації шлюбу та народження маленьких бужчан. За цей період дала путівку в подружнє життя 420 молодим сім’ям. На роботі – уважна та чуйна, володіє ключиком до сердець і дітей, і дорослих, активна та справедлива на депутатській ниві, мешканці села не раз звертаються до неї з приводу різних питань та проблем. Сільська бібліотека, незважаючи на непристосоване приміщення, є справжнім осередком культури. Тут проходять цікаві зустрічі, різноманітні святкові заходи з участю дорослих та шкільної молоді. Бібліотека нараховує більш як 9 тис. книг, обслуговує 500 читачів, з них 200 дітей. Можна відзначити активних читачів бібліотеки, - це А.І.Коваль, М.М.Стеценко, Г.С.Роторян, Н.Топалова, В.В. Пилипенко та багато інших».

Бібліотека підтримує творчі та партнерські стосунки з усіма громадськими організаціями с. Бузьке. В своїй роботі активно пропагує документи про місцеві традиції та історію села. В останнє десятиліття відбулося багато змін у суспільному житті, а також і бібліотечної роботі. В століття комп'ютеризації потрібен новий підхід до роботи, з'явилися нові форми в бібліотечному обслуговуванні: інформатизація, проектна діяльність бібліотек.

Приємно, що Бузька сільська бібліотека сьогодні працює не тільки на читачів, а й на все населення, вона стала багатофункціональним соціальним закладом, необхідним всьому місцевому співтовариству.

З 2009 року Бузька сільська бібліотека функціонує, як модельна бібліотека – центр зв’язків з громадськістю.

Нові можливості бібліотеки, безумовно підвищують її авторитет на селі, так як бібліотека стала першою сільською установою, зрівнявши можливості сільських жителів з міськими, зокрема, в отриманні інформації.

Сучасний бібліотекар - це і сценарист, і художник, психолог, дизайнер, завзятий ведучий заходів, комп'ютерний користувач, рекламщик і навіть юрист. Навіщо так багато всього? Час не стоїть на місці. Бібліотека сьогодні - не тільки зберігач інформації, а й «мозковий центр», а бібліотекар - найсучасніша професія.

Бібліотека приймає участь в масових заходах будинку культури.

Бібліотека є центром громадської активності, який тісно співпрацює з іншими закладами та організаціями, центром зі збирання та оброблення поточної інформації щодо громадських організацій, видань та послуг. Щоб іти нога в ногу з часом в бібліотеці постійно змінюються книжкові виставки, полиці, проводяться нові інтерактивні форми роботи з читачами «Базар головоломок», «Інформаційна хвилинка», «Уроки роздуму», «Експрес вікторини», «Вечори зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної Війни», «Вечори зустрічі з воїнами інтернаціоналістами» та ін.

Бібліотеку відвідували відомі люди:

^ Леонід Євгенович Федорук — український поет, автор гімну м. Вознесенськ. Член Національної спілки письменників України. Заслужений діяч мистецтв України. Живе і працює в Києві;

^ Чайка Валентин Семенович – Він свого часу закінчив Бузьку школу. Трудову діяльність розпочав у 1961 р. у винрадгоспі "Зелений Гай" Вознесенського району. З 1989 р. В.С. Чайка – голова Миколаївської районної ради народних депутатів, з 1992 р. представник Президента України в Миколаївському районі, у 1994 р. – знову обирається головою Миколаївської райради, депутатом обласної ради;

^ Круглов Микола Петрович - Голова Миколаївської обласної державної адміністрації.

Головна мета бібліотеки – створення умов для розвитку особистості й творчої самореалізації кожного громадянина.

Бузька сільська бібліотека формує інформаційну культуру місцевої громади, проводить регулярні екскурсії до бібліотеки, бібліотечні уроки, ознайомлення користувачів з можливостями довідково-пошукового апарату. Бібліотека проводить культурно-просвітницьку роботу, організовує дозвіллєві заходи, влаштовує вечори, зустрічі, конкурси та інші культурні акції.Один з головних і перспективних напрямів взаємодії бібліотеки з соціальними партнерами є робота з реалізації цільових комплексних програм, які мають соціальну направленість та значущість, перспективність для культурного розвитку району. Робота над такими програмами обов’язково передбачає підтримку і взаємодію з соціальними партнерами. Партнерами бібліотеки є: загальноосвітня школа, центр праці та соціального захисту населення, сільський будинок культури, відділ у справах сім’ї, молоді та спорту, органи місцевого самоврядування, підприємці села.

Сьогодні бібліотека знаходиться в приміщенні будинку культури в одній кімнаті, площею 70 кв.м, бібліотека опалюється, тут завжди затишно та комфортно.

З кожним роком все більше запитів читачів бібліотек стосуються використання Інтернету та інформаційних ресурсів, та й самі бібліотекарі більшу частину пошуку здійснюють через Інтернет-ресурси. При цьому всесвітня павутина Інтернету ніколи не замінить нам одухотворене повітря бібліотек, тихий шелест книжкових аркушів, спілкування з уважними бібліотекарями, що допомагають вибрати потрібну літературу. Подейкують, що з часом наша професія буде називатися не «бібліотекар», а «медіатекар», так як все частіше бібліотекарі працюють з аудіо і відео матеріалами, компакт-дисками, електронними виданнями. Але, як би нас не називали, любов до книги залишиться основою нашої професії.
Упорядники: С.О. Шинкар - завідуюча Бузької сільської бібліотеки-філії,

Т.В. Шиляєва - бібліотекар читального залу

Основні показники діяльності на 01.01.2012:

- сукупний фонд: 8675тис. прим.;

- кількість користувачів : 582 чол.;

- книговидача за рік: 14031тис. видань.

- відвідувань за рік: 4380.

1970 рік. Книговидача 16380, фонд – 5914, читачі – 1200.

1980 рік. Книговидача 8653, фонд – 8779, читачі – 1362.

1990 рік. Книговидача 22583, фонд –10620, читачі – 1201.

2000 рік. Книговидача 17514, фонд –8923, читачі – 551.

2010 рік. Книговидача 12905, фонд –8614, читачі – 582.

Нагороди Бузької сільської бібліотеки:
Грамота обласного управління культури( 2000 рік)

Грамота Вознесенської райдержадміністрації (2001р. ,2002р.)

Грамота районного відділу культури( 2004р., 2006 р., 2009 р).

Грамота Бузької сільської ради (2010 р., 2011р.)Використані джерела:


  1. Довідник «Портрети бібліотек – інформаційна доба».М: 2008

  2. Люди твої, Вознесенщина!: довідкове видання– м.Вознесенск, 2006. – 220с.

  3. Журнал обліку методичної роботи Вознесенської центральної районної бібліотеки

  4. Звіти про роботу бібліотеки: 1960-80-90 – 2000 – 2010 роки.

  5. Статистичний звіт Вознесенської ЦБС за 2011 рік