asyan.org
добавить свой файл
1
Характеристика кількості

та якості дитячої іграшки


Асортимент дитячої іграшки надзвичайно широкий: м'яка, дерев'яна, металева, механічна, електрична, оптична, звукова, - цей список можна продовжувати. Практично все, з чим мають справу дорослі, у зменшеному і спрощеному вигляді знайшло своє місце у світі дитячих ігор.

Звичайно, іграшки дарують дітям насамперед для того, щоб ті з ними грались. Але не забуваймо про те, що з іграшкою дитина пізнає світ і розкриває свої здібності.

Сьогодні не бракує іграшок електричних і електронних. Кожна з них справляє на дитину велике враження. Але ненадовго. Вона швидко ламається, сідають батарейки. Нова мало чим відрізняється від попередньої й знову ламається. Тому подібні іграшки слід купувати в дуже обмеженій кількості, пристосовуючи це до яких-небудь святкових днів.

На жаль, практично зовсім зникли або перейшли в ранг дуже дорогих дерев'яні іграшки. До речі саме вони екологічно найчистіші. Дуже мало кубиків із картинками, дерев'яних конструкторських набрів, немає збірно-розбірних будиночків. Іншими словами, відсутнє те, що збуджує в дитині інтерес до творення і творчості. Практично немає в продажу оригінальних настільних ігор.

Буває так, що конструкторами завалена вся квартира, настільні ігри вже набридли. Що б іще купити корисне, думають батьки. У світі індустрії не так просто розібратися. Для початку радимо засвоїти два правила. По-перше іграшок не має бути багато. Постежте за своєю дитиною протягом тижня, і визначиться коло її улюблених іграшок. Інші приберіть на 1-2 місяці. Поступово виймайте по 1-2 іграшки й підносьте маляті «сюрприз». А набридлі іграшки тимчасово підуть відпочивати знов-таки в комору. У цьому випадку ідеально працює правило: «Нове - добре забуте старе».

По-друге обираючи іграшку, на перше місце завжди слід ставити її самоцінність. І сума у вашому гаманці мало що вирішує в цьому плані. А от часу на пошук гарної іграшки жаліти не треба.

Кажуть, що в перші три роки життя людина одержує 80% інформації про світ. Рука дитини безпосередньо пов'язана з мозком, тому чим більше різних тактильних відчуттів вона матиме, тим краще відбуватиметься інтелектуальний розвиток.

Поки дитина не почала ходити, її головна іграшка - це брязкальце. Таке, щоб можна було довго і з захватом торкатися, навіть кусати. Хоча зараз у моді гігантські слони, ведмеді, дельфіни, вони годяться хіба як деталі інтер'єру дитячої. Навіщо потрібна іграшка, яку навіть не обіймеш і нікуди не потягнеш?

Відомий педагог М. Монтесорі ще сто років тому давала дітлахам як іграшки шматочки шкіри та шнурки. Зараз можна купити гру «шнурівка» - набір із кольорових шнурків і картонних (або дерев'яних) трафаретів у формі черевика, ґудзика.

У магазинах зустрічаються посібники й іграшки, придумані досвідченими педагогами. Переважно їх купують батьки, які цікавляться різними новими педагогічними методиками. Але й іншим вони будуть корисними. Звичайно, від таблиць Зайцева мало користі, якщо ви не вчите дитину читати й лічити за його методикою. А от у знамениті кубики Зайцева з літерами діти люблять і просто гратися, тому що вони різного розміру, кольору, ваги й видають різні звуки .

Оскільки діти самі придумують різні ігрові ситуації, то ляльки мають бути схожими на дітей. Про це часто забувають батьки, даруючи чотирирічній дочці ляльку Барбі. Ця лялька може зламати всю гру дитині. Лялька, з якою зможе душевно погратися дівчинка 3-5 років має бути зовні схожою на дитину, її легко одягати й роздягати. На неї легко пошити одяг.

Часто хлопчики починають захоплюватися трансформерами. Модно. У Сашка є, мені теж хочеться. Дитячу агресію, на яку й розраховують, на жаль, виробники «військових іграшок», доводиться приймати - вона нікуди не подінеться, навіть якщо ви відмовите йому в трансформері й будете читати добрі казки на ніч. Доведеться купити, якщо дитина слізно просить: «Хочу Термінатора». Але не заохочуйте цієї гри й не пускайте на самоплив. Їй потрібно надати змісту не зі знаком «мінус», а зі знаком «плюс»: тобто фіналом гри має бути не смерть.

Серед настільних ігор краще обирати такі, з яких дитина зможе щось дізнатися: вікторини, лото, розвивальні ігри.

Оцінюючи іграшку, слід розрізняти поняття «безпечність» і «якість». Наявність сертифіката відповідності гарантує захист дітей від небезпечних для їхнього життя та здоров'я іграшок і стосується фізико-механічних, хімічних та електричних властивостей останніх, наявність гострих країв, дрібних деталей, які можна проковтнути, недосконала гальмівна система транспортних іграшок, використання вибухонебезпечних та легкозаймистих матеріалів, а також шкідливих речовин і сполук для виготовлення іграшок - ось далеко не повний перелік небезпечних властивостей, за наявності яких іграшки не отримують дозвільні і, відповідно, не можуть бути допущені до реалізації в торговельній мережі.
Як правильно вибирати іграшки
Чинна нормативно-правова база в Україні не передбачає психолого-педагогічного контролю безпечності імпортних іграшок. Отже, велика відповідальність під час вибору іграшок для дітей, особливо для дитячих закладів, покладається на педагогів і батьків. Власне, до вибору іграшок для малюків необхідно ставитись не менш відповідально, ніж до вибору одягу та продуктів харчування. Особливу увагу варто приділяти іграшкам для дітей раннього віку, оскільки ця категорія споживачів є найбільш незахищеною і вразливою.

Насамперед необхідно звернути увагу на упаковка до іграшок. На ній обов'язково має бути вказано таку інформацію:

  • вік дитини, для якої призначено іграшку. Увага: напис «3 +» є попереджувальним і свідчить про наявність дрібних деталей, що небезпечно для дітей раннього віку. Крім того має бути вказано вікову адресність, встановлену відповідно до змісту іграшки, її складності тощо. Зазвичай виробник декларує нижню вікову межу, наприклад: «Для дітей віком від 5 років»;

  • назва підприємства-виробника і його реквізити. Напис «Виготовлено в Україні» може вважатися суто рекламним і у разі виникнення зауважень, претензій, рекламацій не дає змоги знайти виробника;

  • чітка інформація про догляд за іграшкою, способи санітарно-гігієнічної обробки та про можливу небезпеку, пов'язану з експлуатацією іграшки (наприклад: «Не запускати поблизу ліній електромереж» - для повітряного змія).

Не варто купувати іграшку, що має сильний неприємний запах. Це може свідчити про наявність шкідливих речовин і сполук у матеріалі, з якого її виготовили. Про низьку якість матеріалу свідчить липка на дотик іграшка, залишки фарби на руках. Гострі краї, виступи, що можуть травмувати дитину, можна виявити самостійно. Потенційну небезпеку для психіки дитини можуть визначити, насамперед, педагоги. Іграшки, що провокують жорстокість, насилля, ранні сексуальні прояви, цинічне ставлення до людського життя, - це табу для дітей.

Не менш важливим для формування естетичного смаку, виховання сенсорної культури є зовнішній вигляд іграшки, її художні характеристики. Дратівливі кольори, їх негармонічне поєднання, порушення анатомії (для фігурок людей і тварин) є показниками низької якості іграшки. Слід також уважно ставитися до напису «навчально-ігровий посібник», який дуже часто виробники розміщують на упаковці своєї продукції з рекламною метою.

Отже, придбання іграшок в організованих місцях торгівлі (супермаркетах, спеціалізованих магазинах), уважне ставлення до наявності документів, а також виважений підхід до вибору іграшок (їхнього змісту, зовнішніх характеристик) дають змогу захистити дітей від потенційно шкідливої продукції.

Коротко аналізуючи іграшки, слід зазначити, що насправді абсолютно некорисних іграшок не буває. Насправді, все залежить від вас, вашої участі й інтересу. Маємо пам'ятати: ми всі відповідальні за те якими виростуть наші діти!