asyan.org
добавить свой файл
1
Урок 1

Тема: ПРИКМЕТНИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ,

МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ.

Мета: поглибити знання учнів про прикметник як про частину мови; удосконалювати вміння учнів відрізняти прикметники від інших частин мови, визначати їх рід, число, відмінок, синтаксичну роль; формувати вміння вживати прикметники у мовленні;

розвивати пам’ять, увагу, аналітичне мислення, зв’язне мовлення;

виховувати любов до рідної мови, бережне ставлення до природи

Обладнання: підручник (Глазова О.П., Кузнецов Ю.Б. Рідна мова: Підручник для 6 класу. – К.: Пед. Преса, 2006), плакат «Кіт у мішку», фото із зображенням природи.
^ ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя. Сьогоднішній урок мені хотілося б розпочати із загадки.

Всі на світі добре знають,

Що предмет я означаю.

  • Хто чи що, - ви запитайте

І про мене все дізнайтесь.

Я істота й неістота:

Парта, зайчик, дошка, котик.

Маю рід, число, відмінок

І чотири аж відміни.

Хто я? Знайте достеменно:

Називаюсь я… (іменник).

Слово вчителя: Так, саме іменник ми з вами нещодавно вивчили, а тепер переходимо до вивчення наступної частини мови.
ІІ. Оголошення теми та мети.

Інтерактивний метод « Кіт у мішку»

Учитель демонструє намальований мішок, закритий смугами паперу. Смуги по черзі знімаються, відкриваються написи. Учні повинні відгадати сховане поняття.

  1. Ця частина мови найчастіше в реченні виступає означенням та присудком.

  2. Змінюється за родами, числами і відмінками.

  3. Називає ознаку предмета.

  4. Відповідає на питання Який? Чий?

  5. Прикметник.

Учитель: Справді, сьогодні ми розпочинаємо вивчення теми «Прикметник» і протягом уроку з’ясуємо лексичне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль прикметника.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Евристичний блок.

  • Розберіть за будовою слова іменник та прикметник.

  • Доберіть до слова прикмета синоніми (ознака, властивість).

  • Спробуйте самостійно сформулювати правило за вправою «Кіт у мішку». Правильність перевірте за підручником, визначте, що з написаного є для вас абсолютно новим.


ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

  • Вибірковий диктант. Виписати прикметники, аргументувати свій вибір.

Сама собою річка ця тече,

Маленька річечка, вузенька, як долоня,

Ця річечка Дніпра тихенька синя доня,

Маленька річечка без імені іще…

М.Вінграновський


  • Коментований диктант коло дошки. Визначити рід, число і відмінок прикметників.

Цей ліс живий. У нього добрі очі.

Шумлять вітри у нього в голові.

Старезні пні, кошлаті поторочі

Літопис тиші пишуть у траві.

Л.Костенко

* ^ Поторочі – нечиста сила.


  • Синтаксичний розбір речень. Визначити, якими членами речення виступають прикметники.

На високому гінкому стебельці росла лугова цариця-ромашка. Вона була дуже гарна. Усі польові квіти заздрили жовтоокій красуні. Тільки червоний мак гордовито поглядав на ніжну квітку.


  • Робота в групах – гра «Хто більше?». До кожного зі слів доберіть якнайбільше прикметників.

    • Небо, річка, повітря, сонце.

  • Творче завдання. Уведіть утворені словосполучення в речення, утворивши текст – опис: І ряд – весняної природи, ІІ ряд – літньої природи, ІІІ ряд – осінньої природи.




  • ^ Евристичне завдання. Прочитайте текст. Вилучіть з нього прикметники і порівняйте обидва варіанти. Що дають нашому мовленню прикметники? Спробуйте замість вилучених прикметників увести до тексту інші – з позитивним забарвленням. Зробіть висновки.

І варіант. Була пізня осінь, скупа на барви. Смутні дерева скидали убоге листя. Небо було хмарне і низьке. З нього точили холодні і дрібні дощі. Віяли суворі вітри.

ІІ варіант. Була осінь, скупа на барви. Дерева скидали листя. Небо. З нього точили дощі. Віяли вітри.

ІІІ варіант. Була рання осінь, багата на барви. Барвисті дерева скидали багате листя. Небо було чисте і високе. З нього крапали дрібні дощі. Віяли приємні вітри.

Висновок: прикметники суттєво впливають на емоційне забарвлення тексту, хоча завдяки самим лише прикметникам повністю змінити оцінку описаного в тексті неможливо (ІІІ текст вийшов недосконалий).
V. Рефлексія.

  • Відгадайте загадку.

Я веселий і звабливий,

Гарний, милий і красивий,

Несказанний, незрівнянний;

Маю ступінь порівняння.

Я відносний чи присвійний,

А чи якісний незмінно

Відповім я залюбки

На питаннячко – який?

Маю ознаку предмета,

Називаюсь я … (прикметник).


  • Охарактеризуйте сьогоднішній урок , використовуючи самі лише прикметники.


VІ. Домашнє завдання.

Вивчити правило – віршик.

Виписати з художнього твору текст-опис на 5-6 речень і підкреслити в ньому прикметники.

* Скласти казку про двох друзів – іменника і прикметника.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ВІДДІЛ ОСВІТИ ВИКОНКОМУ ЖОВТНЕВОЇ У МІСТІ РАДИ

КРИВОРІЗЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА

І-ІІІ СТУПЕНІВ № 93

Конспект уроку української мови

у 6 класі на тему:

Прикметник як частина мови:

загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Підготувала

вчитель української мови

та літератури

ШТОБЕ НАТАЛІЯ

ІВАНІВНА
КРИВИЙ РІГ - 2007