asyan.org
добавить свой файл
1 2 3
Система уроків читання в 3 класі з теми «БАЙКИ»

з використанням інтерактивних технологій

Підготувала вчителька початкових класів Ладижинської ЗОШ №2

Шатова О.І.
Урок 1

Тема: «Нема байки без правди»

Матеріал уроку: Леонід Глібов "Лебідь, Щука і Рак".

Мета:

навчальна : ознайомити дітей із жанром байки, з життям і творчістю Леоніда Глібова; вчити передавати в інтонації характери дійових персонажів;

розвивальна: розвивати способи і види читання байки, розвивати образне мислення і пам’ять дітей, збагачувати словниковий запас;

виховна: оцінювати вчинки персонажів, виявляти мотиви їхньої поведінки.

Інтерактивні технології : «Мікрофон», вправа «Криголам», робота в парі, робота в малих групах, елементи ейдотехніки.

^ Тип уроку: урок первинного ознайомлення з матеріалом

Обладнання: портрет Л. Глібова, предметні малюнки лебедя, щуки, рака, ілюстрації до байок, виставка книг поета, папір, кольорові олівці, фломастери.
^ Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Гра «Мікрофон»

— Твори яких жанрів ми читали? (Вірші, казки, оповідання, п'єси, загадки, статті і т.д.)

— Сьогодні ми ознайомимося з новим жанром – «Байка»
IIІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

  1. Інформація про байку.

«Байка» походить від грецького слова «айнос» - оповідання, що потребує відповідного тлумачення. Іншими словами: байка - коротка розповідь, у якій діють символічні персонажі, що втілюють різні людські типи й ілюструють принципи моралі. Моральний урок або міститься в самому оповіданні, або може бути прямо сформульований в особливому, окремому від нього міркуванні.

Дійовими особами найчастіше є тварини, але іноді людські істоти, чи неживі предмети.

З часів античності і до наших днів байка служить зразком життєвої мудрості, На ранніх ступінях людської цивілізації казки про тварин сприймалися буквально; байка як літературний жанр виникла лише тоді, коли у тварин стали бачити символи людських достоїнств і пороків.
― Прочитайте на с. 129 підручника тлумачення слова байка.

— Яка головна особливість байки? Хто створює байки?

2.Розповідь про Л. Глібова.

― Прочитайте з дошки вислів про байку, роз’єднавши слова.

Здаєтьсябайкапростобреше,

Асправдіяснуправдучеше.

Нікоговсвітінемине,

Читайтезгадуйтемене.

  • А згадувати про нього просить видатний український байкар Леонід Іванович Глібов. (Учитель відкриває портрет поета і виставку його книг.)

  • Народився Л. Глібов у с. Веселий Поділ на Полтавщині 5 березня 1827 року. Його батьки були добрими, освіченими, культурними людьми. Іван Назарович, батько письменника, працював управителем маєтку поміщиків Родзянків. Мати, Орина Гаврилівна, виховувалась у родині пана Трощанського. Вона і стала першою вчителькою Глібова.

У дитинстві Льолик, як усі його звали, був веселим і жвавим. Йому подобалося усе красиве, але найбільше він любив доглядати за квітами. Знайомі і родичі, вітаючись з ним, казали: "Здоров був, Льолику, квітчастий королику". Любив слухати народні пісні, зачаровувався народними звичаями і обрядами.

Коли настав час здобувати освіту в гімназії, тринадцятирічний хлопець так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші "Сон".

Л. Глібов любив дітей. Якийсь час працював учителем історії і географії.

Але хвороба серця і легень підірвала здоров'я Леоніда Івановича. Втративши зір, він продовжував писати під лінійку з лупою. Залишив Л. Глібов великий доробок: байки, віршовані загадки і казки, акровірші, жарти. Вони принесли йому славу, його шанують, люблять і знають не тільки в Україні, айв усьому світі.

Гра «Криголам» Г - геніальний

Л - літератор

І – інтелігентний

Б – байкар

О – обдарований

В - відомий
3. Відгадування загадок.

― А тепер давайте подивимось, з якими героями байки Л. Глібова ми зустрінемось зараз. Відгадайте загадки.

Має клешні й довгі вуса.

Я і сам його боюся:

Він щипає, мов гусак,

ну а звуть щипаку …(рак.)
Упіймав Івасик рибу,

Але витягати — мука!

Бо сердита і велика

На гачок зловилась ... (щука).
Мов знак запитання став,

Повільно озером поплив.

Умить піднявся — летить у небі

Ширококрилий, білий ... (лебідь).
― Де ми можемо зустріти усіх цих героїв? (На озері, біля води.) Назвіть казки, в яких зустрічаються ці тварини.



^ IV. Опрацювання байки "Лебідь, Рак і Щука".

1.Робота над змістом ілюстрації до байки.

а) Розгляньте ілюстрацію на с. 130. (Якщо є можливість, то учитель прикріплює великий малюнок на дошку.) Скільки героїв байки зображено? (3). Біля яких предметів вони трудяться?

б) Слухання запису української народної казки «Лебідь, щука і рак»

― Послухайте українську народну казку «Лебідь, щука і рак» і скажіть, куди зібрались вирушити її герої?
^ Плавав лебідь на воді понад берегом; зігнувши шию, дивився у воду. Пливла мимо щука, зупинилась і питає:

Скажи, будь ласкавий, де ти буваєш, коли річка замерзає?

^ А навіщо тобі знать?

Та я хотіла на зиму куди-небудь утекти, а то під льодом задихаюся без свіжого повітря.

Я на зиму лечу звідси в теплий край та й живу там до весни.

Візьми і мене з собою! — сказала щука.

^ А чого ж, про мене — все одно, хочеш — так подамось разом, веселіш буде.

Почув їхню розмову рак і каже:

Візьміть і мене!

Ну так що ж, хочеш — вирушай і ти з нами; гуртом веселіше буде; діждемо осені, я вам скажу, коли летіти.

^ Лебідь, бач, думав, що як вони плавають у воді, то вміють і в повітрі літати.

Минуло літо, настала осінь, лебідь і каже:

Ну, пора летіти у вирій, збирайтеся па завтра, після обіду рушимо в дорогу.

Щука сказала ракові. Рак подумав і каже:

^ А як же ми, сестро, будемо на сухопутті жить без їжі? Давай візьмемо з собою на дорогу харчів, щоб вам вистачило до теплого краю.

А як же ми візьмемо? — спитала щука.

^ Та давай складемо харчі на візок, упряжемось в нього і подамось. Запросимо і лебедя за компанію, він нам поможе, втрьох потягнемо за собою харчі.

Рак і щука добули воза і чекають лебедя. На другий день прилетів лебідь і каже:

^ Ну, ви тут готові? А то я вже лечу!

Готові, готові, тільки ти, будь ласка, поможи нам, віз везти; давай ми всі троє впряжемось і подамося.

Добре, чіпляйте посторонка мені за ногу.

Рак прив'язав лебедя за ногу. Свого посторонка взяв у клешні, а щука за третього учепилася зубами.

^ Ну, разом! Рушай!

Рак шарпнув назад, хвостиком замелькав, щука стрілою розігналась у воду, на глибину, а лебідь, махаючи крилами, рвонувсь угору; обірвались усі посторонки, по дали возові ходу.

Хто з них був винен, а хто прав, цього ніхто не знав і судити їх ніхто не став. Тільки жаби добре насміялись і немало дивувалися, чого рак і щука не за своє діло брались.
в) Бесіда про поведінку тварин, що є дійовими особами.

― Куди зібрались герої казки? Чому?

― Що ви можете сказати про особливості життя і поведінки лебедя? (Цей красивий птах живе переважно на воді, може жити і на суші. Перелітний.)

― Що ви знаєте про рака? (Тварина, яка живе у річках чи ставках, любить чисту і прозору воду, замулені заглибини біля берегів, незвично пересувається з одного місця на друге — "задом наперед".)

— Що знаєте про щуку? (Це хижа риба, живиться дрібною рибою, часто малими каченятами, гусенятами, живе у глибоких річках, озерах по кілька десятків років, велика за розміром і масою.)

― Чи є щось спільне у всіх цих персонажів? (Усі вони різні за способом життя, зовнішніми і внутрішніми ознаками.)
2. Слухання байки (читає вчитель).

а) А тепер послухайте байку Глібова, де діють ці персонажі і порівняйте зі змістом казки.

— Скажіть, що вам нагадує цей твір? (Віршовану казку.)

б) Словникова робота.

― Прочитайте текст самостійно і підкресліть незрозумілі слова

Катма немає

Хура — віз.
Фізкультхвилинка

Імітація рухів тварин. Вчитель називає: лебідь, рак, щука, метелик, колібрі, ящірка, заєць.

Діти показують, як рухаються ці тварини.
^ 3. Робота над ідейним спрямуванням тексту.

а) Читання тексту самостійно напівголосно.

― Що вирішили тварини?

б) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

― Прочитайте, що вирішили зробити тварини. Чому їм не вдалося зрушити хуру? Можливо, багаж був великим? (Ні, на малюнку показано, що там неповні мішки. А в тексті про це сказано, що "невелика, бачся, штука... ".) То в чому ж тоді справа? Прочитайте про це.

― Якими словами передано дії кожного персонажа? (Лебідь рветься, Рак упирається , а Щука тягне.)

— Чи могли діяти персонажі в одному напрямку? (Ні.) Чому?

― Що ж тоді хотів підкреслити автор такою домовленістю? (Причина невдачі криється у непогодженості дій. Тварини домовились "приставити хуру ", але діяти спільно не зуміли.)

  • Як ви гадаєте, чи випадкові герої байки — птах, риба і рак? (Ні, автор підібрав таких персонажів, що не могли порозумітися, бо були дуже різні.)

  • Який висновок робить автор? Прочитайте рядки про це.

  • У чому ж причина того, що віз і досі там? (Нерозуміння один одного ,відсутність погодженості дій.) Як про це пише сам байкар? Прочитайте.

― Яке ставлення автора до такого підходу до справи? (Він висміює цей підхід, засуджує.) Прочитайте. ("І діло, як на гріх, не діло тільки сміх".)

  • На що схожі ці слова? (На прислів'я.) Чого вони нас вчать?

  • Запам'ятайте цей вислів, користуйтесь ним при нагоді в своєму житті. Він допоможе вам влучно оцінити зміст роботи та її результати, коли немає погодженості між діями виконавців. Остерігайтесь бути учасниками таких дій.


^ 4. Робота над вдосконаленням техніки читання.

а) Робота в парах . Гра "Жива картинка". Один – читає, другий реагує на почуте жестами, мімікою, імітацією рухів.

б) Читання байки в малих групах. Гра «Правда – неправда». Встановити, що правдиве, а що вигадане.

в) Складання опорно-буквених піктограм (індивідуально, в парах, колективно) за бажанням учнів. Вчитель може запропонувати готову піктограму

г) Переказ байки з опорою на піктограму
ІV. Підсумок уроку

― З яким новим жанром познайомились ? Чим байка відрізняється від вірша? А казки? Хто автор байки «Лебідь, Рак і Щука» ? Що дізналися про Леоніда Глібова? Який висновок для себе ви зробили, ознайомившись з байкою «Лебідь, Рак і Щука»?
^ Домашнє завдання:

  1. Виразно читати байку ;

  2. Вивчити байку напам’ять за бажанням,

Творче завдання : написати листа головним героям з порадою, яка б допомогла їм .

Урок 2

Тема : «Хто дбає – той і має»
Матеріал уроку: Леонід Глібов «Коник – стрибунець»
Мета:

навчальна: продовжити знайомство учнів з особливостями байки; навчати виразно читати;

розвивальна: розвивати способи і види читання байки, вчити передавати в інтонації характери дійових персонажів,; розвивати пам'ять та образну уяву, критичне мислення, увагу, збагачувати словниковий запас учнів;

виховна: оцінювати вчинки головних героїв; виховувати працелюбність.
Інтерактивні технології: «Кубування», робота в парах, в малих групах, елементи ейдотехніки, вправи «Поле чудес», «Вкрадені слова», «Роз’єднай слова»
Обладнання: ілюстрації з зображенням комах, схематичні малюнки для запам’ятовування цікавої інформації про комах, опорно-буквенна піктограма для вивчення вірша напам'ять; картки з прислів'ями.


следующая страница >>