asyan.org
добавить свой файл
1
5 клас урок №15 І семестр

Тема семестру: Музика і мистецтво слова.

Тема уроку: У світі барв симфонічного оркестру.

Мета

навчальна: ознайомити з особливостями симфонічного оркестру, з виглядом та звучанням інструментів симфонічного оркестру.

розвивальна: розвивати емоційно-естетичний досвід, музичну пам'ять і спостережливість;

виховна: виховувати інтерес, любов до музики; сприяти вихованню музичного смаку.

Наочність: слайдова презентація «У світі барв симфонічного оркестру», конверти із зображенням музичних інструментів, роздаткові картки.

^ ТЗН: комп’ютер, інтерактивна дошка, клавішний інструмент.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

  • Музичне вітання.

  • Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Поділ на групи, представлення теми.

Учитель. Сьогодні, діти, ми будемо працювати не так, як зазвичай, а

об’єднаємося у групи. Хто у якій групи ми дізнаємося за допомогою жеребкування.

Оберіть картку того кольору, який вам подобається. Що у тебе на картці?

Отож, переді мною три групи-ноти: група ноти «До», «Мі»та «Соль».

Увага, слухаємо музику.

(Звучить музика)

Учитель. Скільки інструментів звучить? Один, два чи багато?

  • А як називається колектив музикантів, об’єднаних для спільного виконання музичних творів?

  • Правильно , це оркестр.

  • А хто головний у оркестрі?

  • Так, диригент. Сьогодні я – диригент, а ви – мій маленький оркестр. А тема уроку: «У світі фарб симфонічного оркестру».

Слайд 1



Учитель. Сьогодні ми дізнаємося, які інструменти входять до складу симфонічного оркестру, як вони виглядають та як звучать. А також навчимося самі розрізняти інструменти за звучанням.

Слайд 2



- Так що ж таке симфонічний оркестр?

(демонстрація слайду із визначенням)

Слайд 3



-Ось погляньте, як виглядає симфонічний оркестр на сцені.
Слайд 4


Яких тільки інструментів тут немає! Вам, мабуть, здалося, що розташувались вони на сцені як кому заманулося: хто в куточку, хто – спереду, а хто – десь в стороні. Але придивіться уважніше, і ви побачите, що інструменти розташовані у належному порядку. На передньому плані розташувались скрипки і їх родичі – альти та віолончелі. Трохи далі стоять контрабаси. Всі ці інструменти складають одну родину – струнних смичкових.

Відразу за віолончелями розташувалась родина дерев’яних духових – флейти, кларнети, гобої, фаготи. Справа від них – найближчі їх родичі – мідні духові: труби, валторни, тромбони та туби.

Оркестр схожий на організовану державу, має свої закони, і навіть президента – який керує оркестром. Його називають диригентом.

Слайд 5



Диригент вміє заставити інструменти грати так, як він того захоче, не вимовляючи при цьому жодного слова. Він користується спеціальною паличкою. Підніме її, легенько стукне по підставці для нот – пюпітру – і в оркестрі запанує тиша. Змахне нею, і всі інструменти заграють злагоджено та дружно.

Інструменти симфонічного оркестру поділяються на такі групи: струнні, духові, ударні та інші. Розглянемо на прикладах.

Слайд 6



Учитель. Струнна група представлена скрипками, віолончелями та контрабасами.

Слайд 7



Скрипка – королева оркестру. Звучання скрипки схоже на людський голос, і тому говорять, що скрипка співає. В оркестрі скрипки – головні інструменти. Їм доручають відповідальні епізоди.

Віолончель – дуже схожа на скрипку, але значно більша за розміром. Звук її густий, соковитий і співучий. По тембру нагадує людський голос – баритон. В оркестрових творах віолончелі доручають виразне соло.

Найнижчий за звучанням серед струнних смичкових інструментів – контрабас. Він є основою любого оркестру. Голос у нього скрипучий і тьмяний.

Учитель. Звук духових інструментів виникає в результаті коливання повітря всередині трубки, інструменти мають різні тембри. У складі оркестру виділяють групу мідних духових( флейта, труба, валторна, тромбон, туба) і дерев’яних духових (флейта, гобой, кларнет, фагот, англійський ріжок).

Слайд 8



Кларнет – один із найбільш співучих та віртуозних дерев’яних духових інструментів – звучить наспівно, здатен виражати різноманітні емоції. Кларнет зроблений з дерева і має мундштук, який часто називають «дзьобом». Всередині нього є маленький шматочок очерету, який називається «язичок». Тому кларнет відноситься до язичкових інструментів.

Фагот – найнижчий за звучанням із дерев’яних духових інструментів.

Відноситься до двохязичкових інструментів. Зроблений із дерева.

Валторна – з німецької – лісовий ріг. Колись металічна трубка старовинних валторн була занадто довгою – іноді сягала шести метрів. Грати на ній було досить складно. Тому пізніше трубку валторни вигнули і надали їй вишукану круглу форму. В оркестрі валторна відіграє важливу роль. Її звук м’який, благородний. Валторна чудово виконує наспівні мелодії.

Труба – найвищий інструмент з групи мідних. Труба дуже віртуозна. Тембр труб виражає величність, урочистість та святковість. Це один з найдавніших інструментів. Її зображення знаходять під час розкопок древнього Єгипту, древньої Греції.

Туба – найбільший мідний духовий інструмент. У своїй групі – він наймолодший. Вперше туба з’явилась у військових оркестрах у 1800 році, а до складу симфонічного оркестру увійшла всього 100 років назад.

Наступна група – це група ударних інструментів.

Слайд 9



Звук виникає в результаті удару по інструменту, група представлена різними інструментами – великий і малий барабани, литаври, тамбурин, ксилофон, цимбали, трикутник.

В оркестрі важливу роль відіграють литаври, котрі мають певну висоту звучання. Кажуть, що литаври схожі на великі мідні чайники. Дійсно, вони зроблені з міді. На металеву основу натягнута теляча шкіра або тонкий пластик.

Трикутник – грають на ньому за допомогою металевого «цвяха».

Ксилофон – на ньому грають дерев’яними паличками. Звук дуже характерний – сухий, гострий.

Існують інші інструменти, принцип звуковидобування і тембри яких відрізняється від вищеперерахованих – це рояль, арфа, і челеста. Неповторність їхніх тембрів прикрашає звучання симфонічного оркестру.

Слайд 10



Рояль – інструмент з майже невичерпними технічними і звуковими можливостями. Може звучати ніжно, як флейта, а може, і як цілий оркестр.

Челеста – з італійської – небесна, прозора. Схожа на маленьке піаніно, тільки замість струн у ньому металеві пластинки, по яких вдаряють молоточки.

Арфа займає особливе місце в оркестрі. Її голос звучить тоді, коли стається щось незвичайне. Вона може зобразити подих вітру і грізні пориви бурі. У неї 45-47 струн, які натягнуті на трикутну металічну раму витонченої форми, прикрашеної різьбою.

Слайд 11



Багато видатних композиторів створювали свої дивовижні твори саме для симфонічного оркестру. Це і Гайдн, Моцарт, Бетховен, Гріг, Римський-Корсаков, Рахманінов, Хачатурян та багато інших.

Учитель. Але ми звернемося до творчості геніального російського композитора П.І.Чайковського. А чи знаєте, ви, діти, що Чайковський мав українське коріння? Його дід, Петро Чайка був родом з Полтавщини, навчався у Київській академії.

Слайд 12



На прикладі твору П.І.Чайковського «Дитячий альбом», який, до речі, він написав в Україні, ми будемо вчитися слухати музику та розрізняти голоси різних інструментів симфонічного оркестру.

Учитель. А зараз ми починаємо працювати у групах. Перед кожним з вас лежить планшетка з кишеньками та конверт з набором інструментів симфонічного оркестру. Завдання: прослухайте уривки з «Дитячого альбому» та відберіть ті інструменти, які, на вашу думку звучать саме у цьому уривку.

Увага, 1-й уривок. «Дитячий альбом», «Італійська пісенька».

У вас 30 секунд. (Звучить музика)

  • Час вичерпано, перевірте самі себе. На екрані зображення тих інструментів, які звучали. У всіх так?

Слайд 13



(Коли на екрані з’являється зображення інструментів, одночасно звучить «Італійська пісенька» і діти мають змогу виразно почути саме ці інструменти)

Учитель. Увага, 2-й уривок. «Дитячий альбом», «Російська пісня».

(Звучить музика)

Шляхом взаємоперевірки ми дізнаємося, чи правильно ви виконали завдання. Група нотки «До», назвіть ці інструменти. У вас є доповнення, виправлення? Нотки «Соль», щось потрібно вилучити?

А тепер увага на екран. Перевірте свої відповіді.

(Коли на екрані з’являється зображення інструментів, одночасно звучить «Російська пісня» і діти мають змогу виразно почути саме ці інструменти)
Слайд 14



Учитель. Звучить наступний уривок з «Дитячого альбому» - «Неаполітанська пісенька». Часу всього 30 секунд. Будьте уважні!

(Звучить музика)

Учитель. Покажіть планшетки з обраними інструментами. Давайте звіримо свої результати.

Слайд 15



(Коли на екрані з’являється зображення інструментів, одночасно звучить «Неаполітанська пісенька» і діти мають змогу виразно почути саме ці інструменти)

Учитель. Молодці, діти! Я дуже рада, що у вас такий чудовий слух, музична пам'ять. Дякую за роботу, але давайте повернемося до назв наших груп – це «До», «Мі» та «Соль». Проспівайте ці звуки по черзі. А тепер – разом. У нас вийшов чарівний мажорниий акорд, на якому ми закінчуємо наш урок.