asyan.org
добавить свой файл
1
5 клас урок №15 І семестр

Тема семестру: Музика і мистецтво слова.

Тема уроку: У світі барв симфонічного оркестру.

Мета

навчальна: ознайомити з особливостями симфонічного оркестру, з виглядом та звучанням інструментів симфонічного оркестру.

розвивальна: розвивати емоційно-естетичний досвід, музичну пам'ять і спостережливість;

виховна: виховувати інтерес, любов до музики; сприяти вихованню музичного смаку.

Наочність: слайдова презентація «У світі барв симфонічного оркестру», конверти із зображенням музичних інструментів, роздаткові картки.

^ ТЗН: комп’ютер, інтерактивна дошка, клавішний інструмент.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

  • Музичне вітання.

  • Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Поділ на групи, представлення теми.

Учитель. Сьогодні, діти, ми будемо працювати не так, як зазвичай, а

об’єднаємося у групи. Хто у якій групи ми дізнаємося за допомогою жеребкування.

Оберіть картку того кольору, який вам подобається. Що у тебе на картці?

Отож, переді мною три групи-ноти: група ноти «До», «Мі»та «Соль».

Увага, слухаємо музику.

(Звучить музика)

Учитель. Скільки інструментів звучить? Один, два чи багато?

  • А як називається колектив музикантів, об’єднаних для спільного виконання музичних творів?

  • Правильно , це оркестр.

  • А хто головний у оркестрі?

  • Так, диригент. Сьогодні я – диригент, а ви – мій маленький оркестр. А тема уроку: «У світі фарб симфонічного оркестру».

Слайд 1Учитель. Сьогодні ми дізнаємося, які інструменти входять до складу симфонічного оркестру, як вони виглядають та як звучать. А також навчимося самі розрізняти інструменти за звучанням.

Слайд 2- Так що ж таке симфонічний оркестр?

(демонстрація слайду із визначенням)

Слайд 3-Ось погляньте, як виглядає симфонічний оркестр на сцені.
Слайд 4


Яких тільки інструментів тут немає! Вам, мабуть, здалося, що розташувались вони на сцені як кому заманулося: хто в куточку, хто – спереду, а хто – десь в стороні. Але придивіться уважніше, і ви побачите, що інструменти розташовані у належному порядку. На передньому плані розташувались скрипки і їх родичі – альти та віолончелі. Трохи далі стоять контрабаси. Всі ці інструменти складають одну родину – струнних смичкових.

Відразу за віолончелями розташувалась родина дерев’яних духових – флейти, кларнети, гобої, фаготи. Справа від них – найближчі їх родичі – мідні духові: труби, валторни, тромбони та туби.

Оркестр схожий на організовану державу, має свої закони, і навіть президента – який керує оркестром. Його називають диригентом.

Слайд 5Диригент вміє заставити інструменти грати так, як він того захоче, не вимовляючи при цьому жодного слова. Він користується спеціальною паличкою. Підніме її, легенько стукне по підставці для нот – пюпітру – і в оркестрі запанує тиша. Змахне нею, і всі інструменти заграють злагоджено та дружно.

Інструменти симфонічного оркестру поділяються на такі групи: струнні, духові, ударні та інші. Розглянемо на прикладах.

Слайд 6Учитель. Струнна група представлена скрипками, віолончелями та контрабасами.

Слайд 7Скрипка – королева оркестру. Звучання скрипки схоже на людський голос, і тому говорять, що скрипка співає. В оркестрі скрипки – головні інструменти. Їм доручають відповідальні епізоди.

Віолончель – дуже схожа на скрипку, але значно більша за розміром. Звук її густий, соковитий і співучий. По тембру нагадує людський голос – баритон. В оркестрових творах віолончелі доручають виразне соло.

Найнижчий за звучанням серед струнних смичкових інструментів – контрабас. Він є основою любого оркестру. Голос у нього скрипучий і тьмяний.

Учитель. Звук духових інструментів виникає в результаті коливання повітря всередині трубки, інструменти мають різні тембри. У складі оркестру виділяють групу мідних духових( флейта, труба, валторна, тромбон, туба) і дерев’яних духових (флейта, гобой, кларнет, фагот, англійський ріжок).

Слайд 8Кларнет – один із найбільш співучих та віртуозних дерев’яних духових інструментів – звучить наспівно, здатен виражати різноманітні емоції. Кларнет зроблений з дерева і має мундштук, який часто називають «дзьобом». Всередині нього є маленький шматочок очерету, який називається «язичок». Тому кларнет відноситься до язичкових інструментів.

Фагот – найнижчий за звучанням із дерев’яних духових інструментів.

Відноситься до двохязичкових інструментів. Зроблений із дерева.

Валторна – з німецької – лісовий ріг. Колись металічна трубка старовинних валторн була занадто довгою – іноді сягала шести метрів. Грати на ній було досить складно. Тому пізніше трубку валторни вигнули і надали їй вишукану круглу форму. В оркестрі валторна відіграє важливу роль. Її звук м’який, благородний. Валторна чудово виконує наспівні мелодії.

Труба – найвищий інструмент з групи мідних. Труба дуже віртуозна. Тембр труб виражає величність, урочистість та святковість. Це один з найдавніших інструментів. Її зображення знаходять під час розкопок древнього Єгипту, древньої Греції.

Туба – найбільший мідний духовий інструмент. У своїй групі – він наймолодший. Вперше туба з’явилась у військових оркестрах у 1800 році, а до складу симфонічного оркестру увійшла всього 100 років назад.

Наступна група – це група ударних інструментів.

Слайд 9Звук виникає в результаті удару по інструменту, група представлена різними інструментами – великий і малий барабани, литаври, тамбурин, ксилофон, цимбали, трикутник.

В оркестрі важливу роль відіграють литаври, котрі мають певну висоту звучання. Кажуть, що литаври схожі на великі мідні чайники. Дійсно, вони зроблені з міді. На металеву основу натягнута теляча шкіра або тонкий пластик.

Трикутник – грають на ньому за допомогою металевого «цвяха».

Ксилофон – на ньому грають дерев’яними паличками. Звук дуже характерний – сухий, гострий.

Існують інші інструменти, принцип звуковидобування і тембри яких відрізняється від вищеперерахованих – це рояль, арфа, і челеста. Неповторність їхніх тембрів прикрашає звучання симфонічного оркестру.

Слайд 10Рояль – інструмент з майже невичерпними технічними і звуковими можливостями. Може звучати ніжно, як флейта, а може, і як цілий оркестр.

Челеста – з італійської – небесна, прозора. Схожа на маленьке піаніно, тільки замість струн у ньому металеві пластинки, по яких вдаряють молоточки.

Арфа займає особливе місце в оркестрі. Її голос звучить тоді, коли стається щось незвичайне. Вона може зобразити подих вітру і грізні пориви бурі. У неї 45-47 струн, які натягнуті на трикутну металічну раму витонченої форми, прикрашеної різьбою.

Слайд 11Багато видатних композиторів створювали свої дивовижні твори саме для симфонічного оркестру. Це і Гайдн, Моцарт, Бетховен, Гріг, Римський-Корсаков, Рахманінов, Хачатурян та багато інших.

Учитель. Але ми звернемося до творчості геніального російського композитора П.І.Чайковського. А чи знаєте, ви, діти, що Чайковський мав українське коріння? Його дід, Петро Чайка був родом з Полтавщини, навчався у Київській академії.

Слайд 12На прикладі твору П.І.Чайковського «Дитячий альбом», який, до речі, він написав в Україні, ми будемо вчитися слухати музику та розрізняти голоси різних інструментів симфонічного оркестру.

Учитель. А зараз ми починаємо працювати у групах. Перед кожним з вас лежить планшетка з кишеньками та конверт з набором інструментів симфонічного оркестру. Завдання: прослухайте уривки з «Дитячого альбому» та відберіть ті інструменти, які, на вашу думку звучать саме у цьому уривку.

Увага, 1-й уривок. «Дитячий альбом», «Італійська пісенька».

У вас 30 секунд. (Звучить музика)

  • Час вичерпано, перевірте самі себе. На екрані зображення тих інструментів, які звучали. У всіх так?

Слайд 13(Коли на екрані з’являється зображення інструментів, одночасно звучить «Італійська пісенька» і діти мають змогу виразно почути саме ці інструменти)

Учитель. Увага, 2-й уривок. «Дитячий альбом», «Російська пісня».

(Звучить музика)

Шляхом взаємоперевірки ми дізнаємося, чи правильно ви виконали завдання. Група нотки «До», назвіть ці інструменти. У вас є доповнення, виправлення? Нотки «Соль», щось потрібно вилучити?

А тепер увага на екран. Перевірте свої відповіді.

(Коли на екрані з’являється зображення інструментів, одночасно звучить «Російська пісня» і діти мають змогу виразно почути саме ці інструменти)
Слайд 14Учитель. Звучить наступний уривок з «Дитячого альбому» - «Неаполітанська пісенька». Часу всього 30 секунд. Будьте уважні!

(Звучить музика)

Учитель. Покажіть планшетки з обраними інструментами. Давайте звіримо свої результати.

Слайд 15(Коли на екрані з’являється зображення інструментів, одночасно звучить «Неаполітанська пісенька» і діти мають змогу виразно почути саме ці інструменти)

Учитель. Молодці, діти! Я дуже рада, що у вас такий чудовий слух, музична пам'ять. Дякую за роботу, але давайте повернемося до назв наших груп – це «До», «Мі» та «Соль». Проспівайте ці звуки по черзі. А тепер – разом. У нас вийшов чарівний мажорниий акорд, на якому ми закінчуємо наш урок.