asyan.org
добавить свой файл
1
Інтерактивний урок в 3 класі з природознавства

на тему: «Кругообіг води в природі. Значення води в природі і для людей. Охорона води й економне її використання»

Мета: формувати уявлення про кругообіг води у природі, розвивати вміння аналізувати природні явища, робити висновки; виховувати бажання економно використовувати воду.

Обладнання: Таблиця «Кругообіг води у природі»,картки, ватман, клей, кольоровий папір, роздатковий матеріал.

Хід уроку

І. Організація класу

Я всміхаюсь сонечку: Я всміхаюсь дощику:

― Здрастуй, золоте ! ― Лийся, як з відра!

Я всміхаюсь квіточці, Друзям посміхаюся,

Хай собі росте! Зичу їм добра!

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок учнів.

1. Спостереження за змінами в природі. Гра «Мікрофон»

― Яка зараз пора року? (Осінь)

― Назвіть осінні місяці. (Вересень, жовтень, листопад)

― Який зараз місяць? (Жовтень)

― Яке число? (21 жовтня)

― Що ви можете сказати про стан неба? (Похмуро, сонячно, хмарно)

― Сьогодні тепло чи холодно?

― Чи були опади ? (Дощ, сніг)

^ 2. Індивідуальна робота за картками

Картка № 1

З’єднай стрілками
Вода розчин
Сіль розчинник
Вода з розчиненою нерозчинна у воді речовина

сіллю
Пісок розчинна у воді речовина
Картка № 2

Підкресли назви речовин, що розчиняються у воді
Пісок, цукор, олія, кисень, бензин, сіль, оцтова кислота,

нафта, вуглекислий газ, глина, крейда, спирт, крохмаль.

^ 3. Тестові завдання

Вода ― це: а) жива природа

б) нежива природа

в) рукотворний світ

На Землі а) більше води, ніж суші

б) більше суші, ніж води

в) однаково

Вода може бути: а) у двох станах

б) у п'яти станах

в) у трьох станах;

При нагріванні вода а) розширюється

б) стискається

в) не змінюється

Розчинні у воді а) сіль, оцет

б) крейда, олія

в) пісок, нафта

Вода стає твердою при: а) 0° С;

б) - 10°С;

в) - 1°С.

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльностей.

Сьогодні на уроці дізнаємося про те, що вода постійно подорожує, без води немає життя, воду потрібно охороняти.

― Як ви думаєте, для чого нам необхідні ці знання?

ІV. Повідомлення теми та завдань уроку

Тема нашого уроку: «Кругообіг води в природі. Значення води в природі і для людей. Охорона води й економне її використання.»

^ Оголошення очікуваних результатів

Наприкінці уроку ви зможете відповісти на питання:

― Що означає Кругообіг води і як він відбувається?

― Для чого потрібна вода ?

― Чому і як потрібно берегти воду?

  1. ^ Надання необхідної інформації.

Опрацювання учнями статті «Кругообіг води в природі» на сторінці 96-97 в підручнику «Я і Україна»

VІ. Інтерактивна вправа

1. Робота в групах

І група ― на ватмані створює колективну аплікацію - схему «Кругообіг води в природі» і демонструє її, супроводжуючи розповіддю.

ІІ група працює з деформованим текстом за технологією

«Два― чотири ― всі разом» (Пари отримують завдання: опрацювати деформований текст. Пари об’єднуються в четвірки, порівнюють результати попередньої роботи, дійшовши згоди спільно, група закінчує роботу, читають утворений текст.

Деформований текст:

O вона, і, краплини, Там, на, перетворюється, охолоджується, води, маленькі.

O і морів, нагріває, річок, вода, Сонце, річок, випаровується океанів, поверхні.

O вода, у, попадає, в, просочується, Дощова, грунт, моря, і океани.

O збільшуються, Утворивши, випадають, краплинки, і хмару, як дощ.

O вгору, Легка, високо, водяна, піднімається, пара.
( Сонце нагріває поверхні річок, морів, океанів і вода випаровується. Легка пара піднімається високо вгору. Там вона охолоджується і перетворюється на маленькі краплини води.

^ Утворивши хмару, краплинки збільшуються і випадають як дощ. Дощова вода просочується в грунт і попадає в моря, океани.)



Фізкультхвилинка

Імітація рухів на льоду , зі снігом, на морі.

Вчитель називає: «море» (діти імітують плавання) ;

«лід» (катаються на ковзанах) і т. ін..

^ Лірична хвилинка

Послухайте казку своєї однокласниці Насті Скакодуб і скажіть, як пов’язані події у ній з кругообігом води в природі.

Казка

Подорож сніжинки

Падає сніг… Бачите оту маленьку сніжинку? Давайте я розповім, що з нею сталося.

Народилась ця красуня високо в небі у величезній хмарі. Одного зимового ранку сніжинка вирушила в подорож. Її підхопив вітер і вони закружляли над Землею. Сніжинка бачила внизу людські будинки і думала: «Мабуть, людям тепло в своїх оселях…». І їй захотілось хоч на мить зазирнути в одну з квартир. Вітер ніби прочитав думки сніжинки, швидко відчинив вікно і маленька красуня вмить опинилась у теплій кімнаті. Нічого не встигла роздивитись наша мандрівниця тому, що стало дуже жарко, на очі накотились сльози. Сніжинка відчула, що її пухнаста шубка стікає водою. Ледве встигла крикнути: «Рятуйте!» Вітер закрутив нею в повітрі і швидко виніс на холод. Там сніжинка відчула полегшення. Її одяг став сухим і гарним. Побачивши своє відображення у склі вікна, сніжинка посміхнулась.

Вони ще довго кружляли у свіжому повітрі. А коли вітер посадив її на дерево, сніжинка подумала: «Яка чудова Земля!»
― Як пов’язана казка з кругообігом води у природі ?
2. Розповідь учителя про використання води людиною з демонстрацією фотографій

^ Цікаві факти

За все життя людина споживає в середньому 50—60 тонн води.

Щоб виростити 1 кг овочів, потрібно затратити 2 тонни води!

3. Охорона води та її економне використання

а) Короткі доповіді учнів про забруднення води

б) Виступи учнів з результатами дослідження «Чи економно використовується вода в нашій школі?»

в) Виставка плакатів «Охорона води»



VІ. Рефлексія

1. Складання сенканів про воду в групах



2. Підсумки.

Метод незакінчених речень:

Перехід води з одного стану в інший називається …

Вода потрібна людям для…

Воду необхідно берегти тому, що…