asyan.org
добавить свой файл
1
Тема: Життєвий шлях Т.Шевченка. Загальна харктеристика творчості. Рання творчість. Перші поетичні твори баладного та елегійного жанрів. Вісь неперервності історичного часу («До Основ'яненка»,»На вічну пам'ять Котляревському», «Думка» (Нащо мені чорні брови...»)

Мета: продовжити знайомство з долею і талантом Кобзаря; зупинитися на цікавих фактах з біографії поета, розкрити основні віхи творчості, неперевершену цінність творів, їх значення для нас; розвивати допитливість, уміння зіставляти факти, сприймати розвиток літератури в історичному контексті; виховувати почуття співпереживання, шанобливе ставлення до надбанькультури, любов до творчості великого Кобзаря.

^ Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Форма проведення: урок-семінар

Обладнання: портрет, рушники, калина, виставка літератури, ілюстрації до творів, репродукції картин Шевченка.

^ Хід уроку

І. Оголошення теми, мети уроку

Вступне слово вчителя

Обговорення епіграфа уроку.

ІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

1. Робота в групах

І група «Дитинство Т.Шевченка»

  • Опишіть, яким ви уявляєте малого Тараса.

  • Що перед смертю сказав батько про свого сина?

  • У яких творах Т.Шевченко пише про свої дитячі роки?

ІІ група «Юнацькі роки»

  • Назвіть художника, який першим помітив у Шевченка справжній талант живописця і почав йому допомагати?

  • Кому першому з українських письменників довірив свої вірші Т.Шевченко?

  • Переконайте, що Україна — найбільша любов поета. (Продемонструвати змальовані Шевченком архітектурні пам'ятки України, краєвиди, прочитати уривки поезій, у яких звучить слово «Україна»)

ІІІ група «Рання творчість Т.Шевченка» (1838 — 1843рр.)

  • Прочитати уривки з балад «Причинна» («Реве та стогне Дніпр широкий»), «Тополя» («По діброві вітер віє»)

  • Які основні мотиви ранньої творчості Т.Шевченка?

4 група «Життя і творчість перед засланням» (1843-1847)

  • Яке ідейне спрямування творів Шевченка цього періоду?

  • Чому рукописна збірка називається «Три літа»?

  • Декламування віршів (за вибором)

5 група «Після арешту і на засланні» (1847 — 1857)

  • Який девіз Шевченка-засланця?

  • Що відчуває поет, перебуваючи далеко від рідної землі?

  • Декламування віршів.

6 група «Життя і творчість останніх років» (1857-1861)

  • Деламування поезії «Поставлю хату і кімнату»

2. Робота з підручником Читання поезії «На вічну пам'ять Котляревському»

  • Опрацювати стор. 190 — 192

  • Читання поезій «На вічну пам'ять Котляревському», « До Основ'яненка», «Думка».

  • Аналіз цих поезій (стор.193-195)

ІІІ. Підсумок уроку

IV. Домашнє завдання. Опрацювавши стор. 179-191, уміти цікаво розповідати про життя і творчість Т.Г.Шевченка. Скласти хронологічну таблицю життя і творчості.