asyan.org
добавить свой файл
1 2 3
Тема: Фізико – географічне положення України. Крайні точки і розміри території. Розташування території України стосовно годинних поясів.

Мета:

*визначити особливості положення України стосовно годинних поясів;

*показати різницю між поясним і місцевим часом на території України;

*закріпити вміння орієнтуватися в поняттях поясний, місцевий, літній, декретний час;

*зробити загальний висновок про особливості географічного положення України

Обладнання: карта півкуль, часових поясів, глобуси, карти атласів.
^ Опорні поняття: земна вісь, меридіани.
Базові поняття:
поясний, місцевий, літній, декретний час.
Географічна номенклатура:
міста України: Свалява, Антрацит, Чернівці, Київ, Запоріжжя, Богуслав.

^ Ход уроку

I міні модуль З – П

Розміри території.

Площа території України становить 603, 7 тис. км2. За європейськими мірками вона належить до великих держав, за світовими — до середніх. Україна є найбільшою за розмірами території країною (займає майже 6 % її площі) серед тих, чиї кордони повністю лежать у Європі і 44-та в світі. Максимальна її протяжність із заходу на схід (1 316 км) значно більша, ніж з півночі на південь (893 км). Територія України має нескладну конфігурацію, однак, за формою не наближається до правильної геометричної фігури. Державна територія — це частина земної поверхні, що належить державі та обмежена державним кордоном. Державна територія охоплює: суходіл; внутрішні води; територіальні води; надра суходолу і шельфу морських вод, що належать Україні; повітряний простір над суходолом і водами; умовні території. Суходіл може бути материковим та острівним. Україна — континентальна країна, їй належать лише кілька дуже малих за площею островів - Джарилгач, Бирючий, Тендрівська коса та інші, що розташовані поблизу узбережжя. І тільки острів Зміїний віддалений від берега на 37 км. Внутрішні води — це річки, озера, водосховища, канали в межах суходолу. До них належать також деякі морські води: акваторії портів, затоки і лимани, береги яких повністю належать Україні (наприклад, води Дніпровського лиману, Одеської затоки). Територіальними водами називають смугу вод моря, затоки, протоки завширшки до 12 морських миль (приблизно 22,2 км) від берегової лінії материка та островів. Україна має територіальні води в Чорному морі, найширшій частині Каркінітської затоки. За територіальними водами лежать морські води, які є нейтральними для судноплавства. У внутрішніх і територіальних водах України судноплавство та будь-яка інша діяльність (вилов риби, добування корисних копалин) повністю регулюються законами нашої держави. Керченська протока розділена на територіальні води України і Росії. Азовське море поки що не розділене між Україною та Росією. Умовними територіями є посольства України в інших державах, а також морські судна і літаки під українським прапором, що перебувають за межами України.

^ Крайні точки та центри території.

Крайніми точками території України є: на заході — село Соломонове (поблизу міста Чоп Ужгородського району Закарпатської області), на сході — село Червона Зірка (Міловського району Луганської області), на півночі — село Ґрем 'яч (Новгород-Сіверського району Чернігівської області), на півдні — мис Сарич (Крим). Крім крайніх точок, географи визначили міс цезнаходження точок, що символізують центр країни.

^ Географі́чний центр Украї́ни, згідно з даними Державного комітету природних ресурсів України (Наказ N 95 від 20 травня 2005 р. «Щодо уточненого місцезнаходження географічного центру України»)[1], має координати 49°01'39" північної широти і 31°28'58" східної довготи. Географічний центр розрахований як центр ваги плоскої фігури, обмеженої кордонами України. Точка, розрахована за усередненими значеннями широти і довготи крайніх північної, південної, західньої та східньої точок України, має координати 48°22'58" північної широти і 31°10'56" східної довготи.

Географічний центр України розташований на північній околиці села Мар'янівка (Шполянський район) між райцентром Шпола і селом Матусів Черкаської області.

Геометричний центр України розташований у містечку Добровеличківка Кіровоградської області.

Геометричний центр України (точка перетину середніх для неї паралелі й меридіана) міститься на околиці селища Добровеличківка Кіровоградської області. На заході держави, поблизу села Ділового Рахівського району Закарпатської області, — географічний центр Європи. Там ще в XIX ст. встановлено символічний знак. А політичним центром країни є її столиця — місто Київ. Він лежить приблизно на однаковій відстані від західних і східних околиць держави, проте зміщений далеко на північ від її центральних територій.

^ Фізико-географічне положення.

Вам уже відомо, що географічне положення території — це розташування її щодо екватора, Гринвіцького меридіана, різних географічних об'єктів, що мають на нього вплив. Особливістю фізико-географічного положення країни є розташування щодо великих природно-територіальних комплексів — материків та океанів, кліматичних поясів, природних зон, найбільших форм рельєфу. Україна розташована в центрально-східній частині Європи. її територія лежить у помірних широтах Північної півкулі приблизно між 44 і 52° пн. ш., на схід від Гринвіцького меридіана — між 22 і 40° сх. д. Великі розміри території і значна протяжність у широтному і меридіональному напрямках зумовлюють різноманітність природних умов і багатство ресурсів. Україна розташована на стику двох великих тектонічних структур — давньої платформи і молодої складчастої області, яким відповідають великі форми рельєфу: рівнина і гори. Гори в Україні займають незначну частину території і є середньовисотними та легкодоступними. Країна знаходиться в межах помірного кліматичного поясу, у природних зонах мішаних і широколистих лісів, лісостепу і степу, де формується сприятливий клімат і поширені родючі ґрунти. Усе це створює комфортні умови для проживання людей, сприяє значному господарському (передусім землеробському) освоєнню території. Надзвичайно важливе значення для України має широкий вихід на півдні до Чорного та Азовського морів. Через протоки Босфорі Дарданелли, Мармурове і Середземне моря Україна має морське сполучення з країнами всіх материків. Берегова лінія в межах України досить розчленована. Є багато зручних заток (Каркінітська, Сиваш), бухт, лиманів (Утлюцький). Островів небагато, серед них зовсім немає великих. Проте далеко в море вдається Кримський півострів, який витягується на захід Тарханкутським, а на схід Керченським півостровами. Крайня південна територія Криму заходить у широти, де сформувався клімат, подібний до субтропічного. Це сприяє розвитку курортно-санаторного господарства країни.

^ Державні кордони.

Державний кордон відділяє територію однієї держави від територій інших держав або нейтральних морських вод. На суходолі лінія кордону здебільшого закріплюється спеціальними знаками (тобто проводиться його демаркація), на морі вона умовна і проходить зовнішньою межею територіальних вод. Україна має кордони із сімома державами: на сході і північному сході — з Росією, на півночі — Білоруссю, на заході — Польщею, Словаччиною та Угорщиною, на південному заході — Румунією (на двох відтинках) та Молдовою. Кілька сотень кілометрів нейтрального моря на півдні відділяють нашу країну від трьох інших причорноморських держав — Болгарії, Туреччини, Грузії. Місцевість на кордонах — переважно рівнинна і лише на відтинку 440 км — гірська (частина кордонів з Румунією, Словаччиною і Польщею). Майже третина державних кордонів України проходить по річках і каналах. Найдовшими прикордонними річками є Західний Буг, Дністер, Дніпро, Тиса, Дунай. Загальну протяжність кордонів України ще не встановлено остаточно, оскільки їх демаркацію проведено лише із західними сусідами. З колишніми союзними республіками Білоруссю і Молдовою кордони вже погоджено, а з Росією ще тривають переговори щодо цього. Нині загальна довжина сухопутних кордонів України становить понад 5,6 тис. км.

Запам'ятайте

Площа території України становить 603,7 тис. км2.


Крайніми точками території України є: на заході - село Соломонове (Закарпатська область), на сході - село Червона Зірка (Луганська область), на півночі - село Грем'яч (Чернігівська область), на півдні - мис Сарич(Крим).^ Географічний центр України міститься на околиці села Мар'янівка (Черкаська область), а геометричний - на околиці селища Добровеличківка (Кіровоградська область).

II міні модуль З – П

^ Прийом «Мікрофон»
Учні, продовжуючи один одного, передають уявний мікрофон і відповідають на питання «Чи вважаєте ви географічне положення України вигідним і ому?».

^ Прийом «Бліцопитування»
• Що таке глобус?                                     
• Що таке градусна сітка?
• Які лінії проведено на глобусі і навіщо?
• Що ми визначаємо за допомогою паралелей та меридіанів?
• Що таке рік?
• Скільки він триває?
• Що таке доба?
^ Прийом «Мікрофон»
Учні, продовжуючи один одного, передають уявний мікрофон і відповідають на питання «Чи вважаєте ви географічне положення України вигідним і чому?».

^ Прийом «Бліцопитування»
• Що таке глобус?                                     
• Що таке градусна сітка?
• Які лінії проведено на глобусі і навіщо?
• Що ми визначаємо за допомогою паралелей та меридіанів?
• Що таке рік?
• Скільки він триває?
• Що таке доба?
• В якому напрямку обертається Земля?
• Що відбувається на Землі в результаті цього обертання?
Учитель. Вавілоняни за чотири тисячоліття до нашої ери налі¬чували 360 діб на рік. Їхні жерці помітили, що Сонце під час рівноден¬ня, рухаючись небосхилом, описує півколо. У діаметрі цього півкола Сонце укладається 180 разів, тому вони саме на стільки частин стали поділяти півколо, а відповідно до цього коло — на 360 частин. Кожен день відповідав 1 градусу кола або був «одним кроком Сонця».
Точну тривалість року дозволили встановити дослідження Н. Ко¬перніка, який довів, що не Сонце обертається навколо Землі, а шлях Сонця уявно колоподібний. Внаслідок цього обертання різні частини земної поверхні послідовно потрапляють до зони сонячного освітлення в різний час, тому день і ніч у різних місцях земної кулі настають неодночасно.
Місцевий час — дійсний сонячний час на певному меридіані. Як отримати різницю сонячного часу двох меридіанів?
^ Прийом «Географічна лабораторія»
1) Земля робить повне обертання навколо осі за 24 години, будь-яка точка її поверхні за цей час проходить коло, тобто 360°.
Розрахуйте, на скільки градусів повертається Земля за одну годину? (15 градусів)
Визначте, скільки часу необхідно Землі аби здійснити оберт на 1 градус? (4 хвилини)
2) Який місцевий час буде в місті Свалява (Закарпатської області), якщо в місті Антрацит (Луганської області) одинадцята ранку?
Розв’язання: Оскільки різниця часу між двома географічними пунктами дорівнює різниці їхніх довгот, визначимо її: Свалява — 23° сх. д., Антрацит — 39° сх. д.
39° – 23° = 16°
1° — 4 хвилини
16° — х хвилин
х = 16 х 4 = 1 година 4 хвилини (різниця в часі).

Якщо в місті Антрацит 11 година ранку, то в місті Свалява на 1 годину 4 хвилини менше. (Адже місто Антрацит розташоване далі на схід, ніж місто Свалява)
11 год – 1 год 4 хв = 9 годин 56 хвилин.
Різниця сонячного часу двох меридіанів дорівнює різниці їхніх довгот, відлік часу при цьому ведеться зі сходу (180°) на захід — проти обертання Землі.


следующая страница >>