asyan.org
добавить свой файл
1
ТЕМА: ЛІТОСФЕРНІ ПЛИТИ, ЇХ РУХИ. ПОХОДЖЕННЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
МЕТА: сформувати поняття «літосферні плити», «платформа», «область складчатості»;

сформувати знання про види рухів літосферних плит, про гіпотезу походження материків і океанів;

Розвиваюча мета: розвивати просторове уявлення учнів;

Виховувати бережне ставлення до природи;

МЕТОДИ: словесні, самостійна робота з підручником, картами, атласом, перегляд кінофільму;

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань;

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Географічний диктант

Закінчіть речення

  1. Земля складається з трьох оболонок: ядра, мантії, …(земної кори)

  2. В’язкий шар верхньої частини мантії, де тверда речовина починає плавитися, називається … (астеносферою)

  3. Ядро складається з двох частин: зовнішнього і … (внутрішнього)

  4. Гірські породи за утворенням поділяються на: магматичні, метаморфічні, … (осадові)

  5. Найдавніша ера … (протерозойська)

  6. Вік Землі становить … (близько 4,6 млрд. років)

Розв’яжіть задачу

  1. Визначте на яку глибину опустились шахтарі, якщо термометр показує температуру +45 С, коли в цей же час на поверхні температура + 15 С (990 метрів)

  2. Визначте, якою буде температура на глибині 660 метрів, якщо температура на поверхні сягає + 20 С. (+ 40 С)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Ще в 15 столітті видатний італійський художник, інженер та талановитий учений Леонардо да Вінчі сказав: «Над рівнинами Італії, там, де зараз літають тільки птахи, у далекому минулому на безкраїх відмілинах плавали риби». Це велике і мудре сприйняття природи підтвердилося не так давно і на сьогоднішньому уроці ми з вами постараємося пояснити цей вислів.

^ IV. Вивчення нового матеріалу

(запис числа і теми уроку)

На сучасному етапі розвитку Землі як планети ми бачимо материки і океани.

Назвіть материки.

Назвіть океани.

Зараз я пропоную вам на кілька хвилин стати дослідниками. Перед вами розрізана по контурах материків контурна карта півкуль. Зараз пограйтеся з материками у пазли і подумайте над такими питаннями

1.Що ви побачили, з’єднавши контури материків?

2.Чи можна припустити, що материки не завжди були там, де ми їх зараз бачимо?

^ Як утворилися материки і западини океанів?

Гіпотеза дрейфу материків Альфреда Вегенера 1912 року. (Робота за підручником мал. 72)

Отже літосфера не може бути суцільною, як шкарлупа яйця, її утворюють окремі блоки і ніби мозаїка літосферні плити.( Робота за підручником мал. 73 та картою літосферні плити).

Знаходимо відповідь на питання

  1. На яких літосферних плитах розташовані Африка, Південна Америка, Австралія.

  2. Визначте кількість великих літосферних плит.


^ Рухи літосферних плит

На малюнку ми бачимо стрілочками показано, що літосферні плити весь час рухаються вони можуть наближатися одна до одної або навпаки рухатися в протилежних напрямках. Що ж змушує їх рухатися ? (перегляд кінофільму)

Ми можемо зробити висновок, що сили, які рухають літосферні плити – внутрішні сили

Землі.

(Запис в зошиті)

Види тектонічних рухів Горизонтальні Вертикальні


зближуються дві материкові:

утворення гірських систем материкова і океанічна також гірські системи.

Розсуваються – розломи на дні океанів – нарощення земної кори або утворення середино океанічних хребтів

повільно піднімаються (скандинавський півострів на 1 см. за рік).

Повільно опускаються (Нідерланди 3мм. за рік)




^ Отже як би ви прокоментували вислів Леонардо да Вінчі?

Стійкі та рухомі ділянки земної кори

Самостійно робота з підручником ст. 88. (Виписати як називаються стійкі ділянки земної кори; рухомі ділянки земної кори)

V. Закріплення нових знань

Практична робота № 7

Початок практичної роботи

Тема: Позначення і підписування на контурній карті найбільших літосферних плит, сейсмічних поясів (підручник стор. 89)

VI. Підсумок уроку

VIІ. Домашнє завдання

Вивчити параграф 20

Питання 2 ст. 89 письмово