asyan.org
добавить свой файл
1
Тема: Українська народна вишивка

Мета: сформувати поняття "вишивка", вміння вибирати візерунки, розміщувати вишивку, вибирати кольори відповідно українських традицій;

закріпити вміння розпізнавати і застосовувати ручні шви, їх графічне зображення, складати синкан;

розвивати навики роботи в групах, вміння аналізувати свою роботу, аргументувати свій вибір, пізнавальну активність;

виховувати повагу до українських традицій, старанність.

Після уроку учні зможуть: впізнавати і називати ручні шви;

пояснювати поняття вишивка;

виділяти основні ознаки вишивки;

вибирати візерунки для оздоблення сорочки, кольори згідно традицій;

розміщувати візерунки на ескізі;

пояснювати свій вибір;

взаємодіяти в групах;

демонструвати вміння здійснювати взаємооцінювання та самооцінювання.

^ Ключові поняття: вишивка, знаки-символи, етнографічні регіони.

Об’єкти практичної діяльності: ескіз української сорочки.

Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок. Урок-мандрівка.

Обладнання: комп’ютер, презентація виконана в Pоwer Point, виставка вишитих виробів, рушник, сорочка, картки облич – смайли, вишиті і графічні зразки швів, зразки візерунків.

^ Міжпредметні зв’язки: українська мова, українознавство, географія.

Хід уроку.

І. Організація класу, рефлексія настрою і емоційного стану.

Привітання.

Треба всім нам привітатись:

– Добрий день!

(до гостей повернутись)

Дружно весело сказати:

– Добрий день!

– Скажіть, будь-ласка, з яким настроєм ви прийшли на урок?

– Виберіть відповідний смайлик і підніміть вгору.

– Чудово! Усміхнених облич стало вдвічі більше!

– Почнемо урок?

Перевірка присутності учнів на уроці.

Перевірка підготовки робочих місць учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

– На минулих уроках ви навчились виконувати ручні шви, давайте перевіримо чи впізнаєте ви їх графічне зображення.

– Прошу швидко піднімати руку (відзначити найактивніших).

(Слайд 1)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

– Скільки швів ви назвали? (6)

– Можна, користуючись лише ними, зробити гарну вишивку? (Звертаю увагу на роботи, виконані вивченими швами.)

– Уявіть собі в українській вишивці ≈ 100 різних швів і технік?

– Як ви думаєте чому і навіщо їх так багато? (багаторічний досвід: від скіфських вишивок пройшло 2,5 тис. років, велика кількість майстринь).

– Коли хочуть сказати про велику кількість чогось кажуть "багато, як зірок на небі".

– Можливо, тому в перекладі з грецької мови "вишивка" – це космос.

– Чи дійсно можна порівняти ці поняття "вишивка" і "космос", ми поговоримо трішки пізніше, коли більше дізнаємось про вишивку.

ІV. Оголошення теми і очікуваних результатів (Слайд 2).

Тема нашого уроку: Українська народна вишивка.

Сьогодні ми з вами помандруємо в чарівну країну вишивки.

Під час подорожі ви дізнаєтесь: Що таке вишивка? Яке призначення вишивки?

Які символи є в українській вишивці?

Навчитесь:

підбирати візерунки; розміщувати їх на своєму виробі; підбирати колір вишивки.

Ми будемо подорожувати на чарівному вишиваному килимі!

Девізом нашої подорожі будуть слова українського поета М. Рильського:

"У щастя людського два рівних є крила:

Троянди і виноград – красиве і корисне" (Слайд 3)

Ось так виглядає на карті наша країна і маршрут подорожі (Слайд 4)

1-а зупинка –«Виставкова»

Вишивка – це величезна частина української культури. З давніх давен українці оздоблювали вишивкою:

  • Одяг жіночий, чоловічий (слайд 5),

  • -головні убори (слайд 6),

  • -предмети побуту: рушники, скатертини, фіранки, серветки, доріжки (слайд 7).

І тепер, напевне, в кожній оселі знайдеться хоч одна річ, вишита з любов’ю маминими, бабусиними чи вашими руками.

У нас є власна виставка вишивок, зроблених руками наших учнів.

^ 2-а зупинка – "Магічна"(Слайд 8)

Придивіться у візерунки вишиванок. Як у калейдоскопі міняються вони від виробу до виробу. У кожному з них як в магічному листі зашифровані таємничі знаки наших прабабусь.

Наші предки вірили що вишивка, оберігає людину від хвороби і біди, недоброго ока чи злих духів, дарує щастя. Найважливішими для кожного українця є рушники і вишивана сорочка. Зараз Прудченко Ірина розповість нам про символи які застосовують при вишиванні рушників.

^ 3-я зупинка – "Літературна" (Слайд 9)

Мусабаєва Віка підготувала нам невеличку розповідь про вишивку

Робота в зошитах

Щоб узагальнити свої уявлення про вишивку, складемо синкан (японський вірш) про вишивку. (Слайд 10)

Алгоритм написання синкану

1рядок – Вишивка(тема, одне слово - іменник),

2 рядок – 2 прикметника,

3 рядок – 3 дієслова,

4 рядок –фраза, що виявляє ставлення автора до теми (4 слова),

5 рядок –асоціація до теми (1 слово - іменник).

Послухаємо український вірш про вишивку :

Учениця:

Вічна пісня барв і кольорів,

Неповторна музика натхнення,

Шепіт трав і шелест яворів

І дзвінкі турботи сьогодення.

Хрестиком покладена в рядки,

Поспліталась, блиснула веселкою.

Дух народу в колір заплете,

Проросте і піснею і цвітом.

А над світом, гляньте, а над світом

Українська вишивка цвіте!

Порівняйте їх лаконічність виразність. То чи можна порівняти вишивку з космосом? (Слайд 11).

Які в них спільні ознаки?

^ 4-а зупинка – "Технологічна" (Слайд 12)

Ви дізнаєтесь як розмістити вишивку на виробі: на квадраті; на прямокутнику.

Перевіримо як ви зрозуміли:

1) Слайд 13 ( Слайд 14)

^ 5-а зупинка – "Етнографічна"(Слайд 15)

Етнографія – наука, що вивчає побутові і культурні особливості різних народів, проблеми їх походження та розселення, культурно-історичні взаємовідносини між ними.

– Саме етнографія вивчає візерунки, техніку вишиванок, кольори вишивок.

Вишиванок на Україні величезна кількість. Кожне село, місто мали свої традиції в підборі кольорів, візерунків, технік вишивання. Семенченко Аліна розкаже нам про регіональні відмінності у вишивці.

^ 6-а зупинка – "Творча" (Слайд 16)

Нам потрібно скласти ескіз майбутнього виробу. Що зараз ми і будемо робити.

– Давайте згадаємо де розміститься візерунок на сорочці?

^ V. Формування умінь та навичок. Практична робота.

Завдання:

Скласти ескіз сорочки використовуючи: графічне зображення швів;

підібрані візерунки; кольори, які використовують в заданому регіоні;

особливості розміщення візерунка на сорочці;

Захистити свою роботу.

^ 7-а зупинка – "Кінцева" (Слайд 17)

Підсумок уроку. Ось і закінчилась наша подорож по чарівній країні вишиванок.

VІ. Рефлексія

Анкета для самоаналізу: 1. На уроці я працював активно/пасивно

2. Своєю роботою на уроці я задоволений/не задоволений

3. Урок мені здався коротким/довгим

4. За урок я не втомився/утомився

5. Мій настрій став кращим/став гіршим

6. Матеріал уроку мені був зрозумілий/не зрозумілий корисний/некорисним

7. Домашнє завдання мені видається легким/важким цікавим/не цікавим

VІІ. Мотивація і виставлення оцінок за урок

VІІІ. Завдання додому:

Підготувати повідомлення «Магічна значення сорочки», «Магічне значення рушника»

І X. Прибирання робочого місця

Дати вказівку учням прибрати свої робочі місця, привести в порядок свій зовнішній вигляд, а черговим учням старанно прибрати майстерню. Виходити з навчальної майстерні учні мають тільки з дозволу вчителя.