asyan.org
добавить свой файл
1
Профілактика захворювань у санаторних групах в осінньо-зимовий період.

Джерелом інфекцій при ОРВІ є хвора людина, або вірусоносій. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом . При аденовірусній і реовірусній інфекції додатковим шляхом захворювання може бути фекально-оральний. Інкубаційний період від 1 до 8 днів.

Для всіх ОРВІ характерний раптовий початок , підвищення температури (лихоманка) , симптоми інтоксикації організму – головний біль , розбитість , часті ураження трахеї , бронхів і легенів .

Велике значення в профілактиці ОРВІ у дітей мають санітарно – гігієнічні заходи. В кімнаті дитини не повинно бути зайвих речей , на яких збирається пил , тому що на плаваючих пилинках довгочасно зберігаються мікроорганізми . Неодноразове провітрювання та вологе прибирання повинні проводитися декілька разів на день.

Харчування – найбільш могутній фактор , впливаючий на своєчасне становлення захисних функцій дитячого організму. У перед епідемічний період в дієту дітей необхідно вводити часник, цибулю, яблучний сік, відвари і настої трав (володіючи антимікробними засобами).

Тому у системі боротьби з ОРВІ поряд із санітарно – гігієнічними заходами: загартовування , дієтотерапією , важливими є проведення лікувального стимулювання звичайних механізмів захисту.

З 25.09.11 р. надається до відділу освіти щоденно інформація про кількість відсутніх за хворобою на ГРИП і ГРВІ дітей , та дотримання температурного режиму.
^

Розроблений план лікувально профілактичної роботи на 2011-2012р. для санаторних груп, який втілюється в дію. З вересня по листопад діти отримали:


Вересень - відвар з шипшини, липи та ехінацеї (10 днів) ;

Жовтень – часникова - цибулева терапія (постійно) ; киснева пінка (10 днів) ;

Листопад - дріжджовий напій (10 днів) .

На зимовий період заплановано:

Грудень - вітамінна терапія ( аскорбінова кислота) (10 днів0 ;

Січень - змазування носу ( оксаліновою маззю ), КУФ (7 днів) ;

Лютий - трав’яний напій (шипшина, липа з додаванням настою ехінацеї) (10 днів) .

Весною діти отримають:

Березень - киснева пінка (10 днів);

Квітень - дріжджовий напій (10 днів) .

Протягом року щоденно робиться :

Фізіопроцедури (за призначенням лікаря);

Дихальна гімнастика після сну ;

Рефлекторний крапковий масаж ;

Ранкова гігієнічна гімнастика ;

Загартування (загальне);

Прогулянки на свіжому повітрі ;

Денний сон ;

Провітрювання та кварцювання груп ;

Вологе прибирання (з використанням дез. засобу).

Згідно з річним планом протягом листопада проходив вибірковий контроль профілактики захворювань у санаторних групах. Старша медична сестра та адміністрація закладу контролювали температурний режим та санітарно-гігієнічний стан групових приміщень, створення умов для правильного проведення режимних процесів (відповідність одягу дітей погодним умовам, провітрювання, вологе прибирання тощо, ), загальний стан і форми активності дітей впродовж різних режимних періодів, систематичність проведення оздоровчих заходів (ранкова гімнастика, гімнастика пробудження, за гартувальні вправи тощо), стан профілактичної роботи з батьками.

В усіх групових приміщеннях середньоденна температура становить 20 градусів С, що відповідає нормам. Всі вихователі слідкують за відповідністю шарності одягу погодним умовам та виду організованої діяльності, виключення становлять рекомендації лікарів та наполегливі побажання батьків. На фізичні заняття вихованці приходять у формі – шорти та футболка, середньоденна температура у спортивному залі відповідає нормі і становить 22 градусів С.

Щотижнево по четвергах проводиться детальний огляд санітарно-гігієнічного стану груп. Протягом листопада за підсумками огляду не мають зауважень групові приміщення молодшої групи (помічник вихователя Шевченко Н.І.), середньої групи №2 (помічник вихователя Білецька Т.О.). Незначні зауваження, що не потребували багато часу на виправлення (забруднення дверей, павутиння, пил на підвіконні тощо) були помічені в групах: раннього віку №1, середня група №1 (помічники вихователів Білоусова Г.П., Ягольнік Л.В.). На значні зауваження (брудні іграшки, двері, забруднена білизна не здана в пральню, пил під ліжками у спальні тощо) було вказано помічнику вихователя Наконечній С.А. та вихователю Семко І.А. групи раннього віку № 2. Потребує уваги санітарний стан старшої групи через тривалу хворобу помічника вихователя Карпової І.В.

В усіх групах провітрювання, кварцювання та вологе прибирання проводиться систематично. Протягове провітрювання здійснюється за відсутністю дітей двічі на день ( з ранку та під час денної прогулянки) протягом 10-15 хвилин. Денні прогулянки здійснюються щоденно, з дотриманням терміну, відповідно до погодних умов. Вихователям усіх груп рекомендовано збільшувати рухову активність дітей з використанням рухових ігор різного ступеню навантаження.

В усіх вікових групах в наявності папки-пересувки з інформаційними матеріалами для батьків стосовно профілактики захворювань та здорового способу життя. Вихователі повідомляють батьків про стан здоров’я їх дітей та передають рекомендації лікарів (гастроентеролога, педіатра) щодо покращення його стану.

Картина захворюваності по ГРВІ у порівнянні з 2010 р. становить:
Місяць

2010

2011

примітки

Рівень захворюваності

Рівень захворюваності
вересень

22%

30%

З 30% бронхіт становить 5,6%

жовтень

30%

26,8%

Зниження на 3,2%

листопад

40 %
Зниження на %

Позитивним є суттєве зниження захворюваності на ГРВІ у жовтні-листопаді 2011 року у порівнянні з відповідним періодом 2010 року

Відвідування дитячого садка порівнюючи з минулим 2010 р становить:

Вересень 2010 р. - 1825 д/д

2011 р. - 1719 д/д.

Жовтень 2010 р. - 1924 д/д

2011 р. - 1714 д/д.

Листопад 2010р. – 1785 д/д

2011 р. -

Поясненням зниження відвідування може бути функціонування двох груп раннього віку, де протягом вересня-жовтня 2011 р. тривала адаптація та поетапне формування груп. Діти раннього віку взагалі частіше хворіють на ГРВІ через несформованість імунітету, тому відвідування цих груп є традиційно низьким.

Однак, вихователям всіх груп необхідно постійно працювати з батьками відносно підвищення рівня відвідування закладу дітьми та неприпустимості відсутності дітей через необ’єктивні причини.

Для поширення інформованості серед батьків старшою медичною сестрою були підготовлені консультації на теми:

« Дитячий побутовий травматизм та його профілактика » .

« Гостри кишкові інфекції ».

« Користь кисневої пінки ».

Важливою умовою ефективності профілактичної роботи з дітьми санаторних груп (захворювання верхніх дихальних шляхів та шлунково-кишкові захворювання) є послідовність проведення профілактичних та лікувальних заходів між дитячим закладом і сім’єю.