asyan.org
добавить свой файл
1 2

Традиція писати писанки сягає своїм корінням в сиву давнину,
коли людина була неподільною з природою.
В ті часи все навколо було живим і вміло розмовляти.

Щоб вижити серед могутніх стихій, потрібно було мати серце,
чисте, як гірські води, а руку міцну, як гілля дуба,
а щ е знати дивовижну мову Всесвіту.
Згодом виникли символи, неначе букви тієї чарівної мови.
Зображуючи їх на стінах печер, посуді та одязі,
люди зверталися до сонця, вітру, води, землі.
З часом ті послання почали писати на пташиному яйці.
Чому саме яйці? Мабуть тому, що прадавніх людей вражала поява
з неживого предмета нового життя.
І так, не знаючи астрономії, наші предки перетворили кругле
яйце в маленьку модель Землі і Всесвіту.
модель з вогненною кулею всередині...
Що це? передбачення? А може вони знали світобудову?
Так, вони були мудрими, і тому змогли поєднати Християнство,
як ідею спасіння душі від мороку,
з найсвітлішими образами минулого. Так виникла писанка -
символ нового життя, воскресіння Бога,
і відродження природи. Відтоді кожне творіння писанки, -
ніби пробудження-перетворення засніженої, замерзлої землі
в яскраву, весняну, радісну.
Хочете навчитися таємного письма, і водночас допомогти
силам добра і світла побороти холоді темряву?
Тоді сміливо перегортайте сторінку.

^ НАПИСАТИ  ПИСАНКУ
ПІДГОТОВКА ДО НАПИСАННЯ
Для людини, не обізнаної з секретами розпису писанки, може здатися, що справа ця складна, і під силу лише тому, хто гарно малює. Не бійтеся, спробуйте, і ви неодмінно досягнете успіху. Запам'ятайте, писанку пишуть не руки, а душа. Тобто, найголовніше - налаштуватися на відповідний настрій. Наші предки завжди молились перед будь-якою роботою і тому в усьому були майстрами. А що таке молитва? Це коли забуваєш всі незгоди, пробачаєш образи, відкидаєш погані думки. Тільки очищена від всього зайвого свідомість здатна відчувати і творити.
Яєчка
Підготуємо яєчка - курячі, гусячі, або качині, але обов'язково з чистою і гладенькою шкарлупкою. Якщо до Великодня кілька днів, пишіть по варених яйцях. Такі писанки будуть лежати у святковому кошику поруч із паскою. Коли свято нескоро (писанки пишуть впродовж усього посту), для роботи потрібні видуті яєчка. З них потім можна зробити гарні обереги і подарувати близьким до свята. Видувають яєчка так: кінчиком ножа знизу яйця просвердлюємо маленьку дірочку, потім великим шприцом над мисочкою обережно вдуваємо всередину повітря. Тиск, що утворився, почне виштовхувати назовні вміст яйця. Не поспішайте, щоб яйце не тріснуло! Так продовжуємо до тих пір, поки жовток і білок не витечуть у миску. Тепер потрібно промити шкарлупку всередині водою. Для цього напустіть в неї води, покалатайте і видуйте.

http://ukrainica.org.ua/images/stories/content-1532/yak_napisati_pisanku_clip_image002.jpg

Ззовні промийте шкарлупку слабким розчином оцту. Він знежирить яйце, що дасть змогу фарбі рівномірно, без плям покривати писанку.
Писачок
Для писання писанок найкраще придбати інструмент, зроблений майстром. Але писачок можна виготовити і самотужки. На фото ви бачите два види писачків. Той, що зліва, робимо з консервної бляшанки за такою викройкою.
За допомогою круглогубців скручуємо лієчку, слідкуючи, щоб шов був добре за вальцьований, інакше розплавлений віск може витекти і капнути на яйце, зіпсувавши малюнок. Держачок до писачка потрібно зробити заздалегідь. Для цього беремо тонку гілочку, найкраще з ліщини, знімаємо кору і відрізаємо паличку довжиною 10-12 см. Потім розщеплюємо паличку, відгинаємо хвостик біля основи лієчки і вставляємо його в роз щеп, міцно примотуючи тонким дротом. Дріт не тільки триматиме лієчку, а ще й не дасть держачку обгоріти на свічці.
Писачок другого типу виготовляємо так: з мідної бляхи товщиною 0,2 - 0,4 мм вирізаємо маленький трикутник. Обрізаємо в нього кінчик і заокруглюємо низ. Так само за допомогою круглогубців скручуємо лієчку. Беремо паличку, за сантиметр від краю робимо дірочку, а потім старими ножицями розсвердлюємо її так, щоб лієчка міцно зайшла всередину, виглядаючи на однакову відстань з обох боків. Міцно перев'язуємо тонким дротом. Писачок готовий.

http://ukrainica.org.ua/images/stories/content-1532/yak_napisati_pisanku_clip_image004.jpg

Фарби

В давнину люди самі робили барвники: чорний із сажі, коричневий з кори, жовтий з цибулиння. Зараз найзручніше користуватися харчовими барвниками. Фарби розводять так: три пакетики барвника засипте в півлітрову банку і залийте кип'ятком, але обережно, поставивши всередину ложку, щоб банка не тріснула від високої температури. Коли фарби трошки прохолонуть, додайте до них по ложці оцту.
Для роботи також потрібні: олівець, гумка, свічка, сірники, бджолиний віск, серветки і лоток для яєць.
^ ПОЧАТОК РОБОТИ

http://ukrainica.org.ua/images/stories/content-1532/yak_napisati_pisanku_clip_image006.jpg

Давайте спробуємо разом написати одну з найпростіших писанок. Візьміть яйце. Олівцем легенько намітьте ті лінії, які на малюнку є білими. Вони становлять основу орнаменту. Спочатку потрібно поділити яйце на чотири частини поздовж. Потім робимо поперечний пояс. Вийшло вісім трикутничків. Помітьте в них центри і проведіть лінії до кутів. Якщо потрібно, можна користуватися гумкою, але дуже обережно. Намалювали? Тепер запалимо свічку і візьмемося до...

^ ПИСННЯ ВОСКОМ І ФАРБУВАННЯ

Візьмемо писанок і покладемо до нього маленький шматочок воску. Потім нагріємо лієчку на свічці, поки віск не розтане. Тепер знімемо краплю з носика писачка об підсвічник, чи серветку і спробуємо намалювати лінію на папері. Коли виходить рівномірна лінія, можна починати писати на яйці. Зараз пишемо по лініях, намічених олівцем. Не бійтесь, коли в кінці роботи з писанки зняти віск, слід від олівця зникне. Час від часу необхідно знову підігрівати писачок. Це дозволить підтримувати постійну температуру воску. Добре розігрітий віск дає рівну, гарну лінію. Перегрітий - робить товсту лінію і може капнути на яйце. Коли ж писачок нагрівати недостатньо, лінія буде тоненька, нерівна, віск слабо проникатиме в шкарлупку і під час роботи може злущитися, зіпсувавши малюнок. Не забувайте періодично потрохи підкладати до лієчки віск.

Буває, що віск в лієчці є, а писачок не пише. В такому випадку лієчку треба нагріти та легенько прочистити тонкою голкою від сажі і дрібненьких смітинок, що інколи трапляються у воску.

Якщо пишете по видутому яйці, перед тим як його класти в банку з фарбою, крапелькою воску закрийте дірочку, щоб рідина не потрапила всередину.
Спочатку фарбуємо в найсвітліший - жовтий колір. Повне яйце зануриться саме, видуте потрібно притримувати ложкою.
Коли колір стане достатньо насиченим, дістаємо яйце і легенько загортаємо у серветку, для того, щоб зібрати залишки фарби. Наше яєчко стало жовтим, а під воскові лінії фарба не потрапила.

Після того, як яйце повністю висохне, за таким самим принципом продовжимо роботу - замалюємо воском пелюстки, вони в нас будуть жовтими
Покладемо яйце в наступну - оранжеву фарбу. Найголовніше - завжди дотримуватися цієї послідовності - фарбувати яйце від світлішого до темнішого кольору.


Далі замальовуємо центри квіточок, вони в нас мають бути оранжевими.
Тепер можна класти яйце в червону фарбу.

На червоному яйці ставимо цяточки, вони залишаться червоними.


Після цього занурюємо яйце в найтемнішу - синю фарбу.
Наша писанка майже готова. Залишилось найцікавіше - зняти віск і побачити результат своєї праці

http://ukrainica.org.ua/images/stories/content-1532/yak_napisati_pisanku_clip_image024.jpg

^ ЗНЯТТЯ ВОСКУ -
Легенько нагріваємо писанку на полум'ї свічки і витираємо розплавлений віск серветкою. Якщо яйце видуте, насамперед звільняємо отвір, бо від високої температури повітря всередині розширюється, і писанка може тріснути. Тримати писанку потрібно не над вогнем, а трошки збоку, щоб яйце не закоптилося.

Наша писаночка готова.
Зрозуміли технологію воскового розпису? Правда, не так складно, як здавалось відразу? Тепер, ви зможете самотужки скопіювати традиційні узори, а ігодом, досягнувши майстерності, навіть створювати власті. Але для цього потрібно вивчити значення чисел, кольорів символів. Саме про це - наша наступна розповідь.

^ ТАЄМНИЦІ ПИСАНКИ

http://ukrainica.org.ua/images/stories/content-1532/yak_napisati_pisanku_clip_image002_0000.jpg

ПОДІЛ ПОВЕРХНІ ЯЙЦЯ —
^ Зловити сороку -
морока,
а сорок сорок -
сорок морок.
Пам'ятаєте дитячі скоромовки, в яких і живають числа? А казки, в яких неодмінно присутні або три царства, або три
сестри? Для наших предків числа огули священними, у кожного було своє значення і своя сила. Тому поділ поверхні яйця на певну кількість частин і стале повторення деяких елементів не
http://ukrainica.org.ua/images/stories/content-1532/yak_napisati_pisanku_clip_image003.gifhttp://ukrainica.org.ua/images/stories/content-1532/yak_napisati_pisanku_clip_image005.jpg

Поділ на два передавав уявлення про два світи.
На три ділили найчастіше по вертикалі, так позначали три небесних сфери.
При поділі на чотири утворюється хрест, що означає чотири сторони світу.
Класичний поділ півсфер на чотири частини, кожна з яких поділена на три, передає уявлення про чотири пори року з трьома місяцями.
За іншими уявленнями світ ділився і на шість сторін. Таку просторову орієнтацію передає шестикутна зірка.
Досліджуючи писанки, вчені висловили здогад про те, що в давнину існував восьмирічний календарний цикл. У народній міфології небо має вісім сфер - "о блоків": сім синіх, а восьме червоне, на якому сидить сам Бог.
Дуже цікавий поділ на сорок частин, так звані сороко клинці. Кожен клинець позначав якийсь вид людської діяльності або явище природи, а в християнському баченні - сорок днів посту.
СИМВОЛИ
При поділі яйця утворюються поля різної форми і величини. Вони становлять основу для розміщення елементів орнаменту. Кожен із таких знаків прийшов до нас із глибини віків, проте більшість із них можна прочитати, бо навіть дуже дивні знаки в своїй основі виражають близькі і зрозумілі нам предмети. Ми, як і наші давні предки, радіємо першим весняним листочкам, зачудовано слухаємо спів жайворонка, милуємося плином ріки.            Щоб висловити вічне, наші предки створили символи. Давайте розглянемо найголовніші з них.
Сонце
Життя давніх людей було дуже складним. Важко було пережити холодну зиму, дочекатись нового врожаю. Прихід довгожданої весни сприймався як народження нового сонця, визволення небесного світила від сил темряви. Тому із символом сонця пов'язано все найкраще, що є в людському житті. Серед язичницьких богів Дажбог - сонячний бог - був одним із головних. У християнстві сонце також стало символом Бога, оскільки Бог - це світло.

http://ukrainica.org.ua/images/stories/content-1532/yak_napisati_pisanku_clip_image007.jpg

Хрест

http://ukrainica.org.ua/images/stories/content-1532/yak_napisati_pisanku_clip_image009.jpg

Один із сонячних знаків, символ всесвіту, чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року. Походить від схематичного зображення птаха, в давнину сонце уявлялось птицею, що летить по небу. У християнстві хрест - символ страждання, смерті й воскресіння, яким церква все починає, благословляє і освячує.

http://ukrainica.org.ua/images/stories/content-1532/yak_napisati_pisanku_clip_image011.jpg

Триріг, або триніг
Один із найстаріших символів сонця, а також знак святого числа "три".

http://ukrainica.org.ua/images/stories/content-1532/yak_napisati_pisanku_clip_image013.jpgследующая страница >>