asyan.org
добавить свой файл
1
ПАМ’ЯТКА

Під час Водохреща пам'ятайте про безпеку

19 січня православні відзначають велике свято - Водохрещення Господнє, або Богоявлення. Свято нагадує про євангельську подію - хрещення Ісуса Христа від Івана Предтечі у водах Йордану. Своїм водохрещенням у Йордані Спаситель започаткував Таїнство водохрещення - одне із семи головних церковних таїнств, через яке людина ніби наново народжується для життя во Христі. На честь євангельської події в цей день, а також напередодні у водохресний Святвечір у всіх православних храмах відбувається чин Великого водоосвячення. Святкувати його християни почали ще з апостольських часів.

У старовину було також прийнято освячувати воду в ріці або озері, для чого  пробивали широку ополонку - йордань, навколо якої відбувалася хресна хода. Оскільки вважалося, що вода в йордані цілюща і протистоїть «лихому оку», люди черпали в цій ополонці воду, несли додому і зберігали її цілий рік, православні занурювались в ополонку для очищення від хвороб.

Але вода, крім цілющої сили, несе і небезпеку. Занурюватись у воду в цей день потрібно з особливою обережністю людям, у яких слабке серце, хворим на гіпертонічну хворобу та людям, що мають ознаки температури.

Радимо мати з собою сухий рушник, термос з гарячим чаєм або кавою. Не вживати спиртних напоїв до купання в ополонці. Після купання бажано перейти в тепле приміщення.

Будь-яке занурення в холодну воду є стресом для організму. Про це необхідно пам’ятати при прийнятті рішення про купання.

За інформацією українського гідрометеоцентру в Україну вже йде справжня зима. Синоптики прогнозують похолодання, сніг, хуртовини, а температура 18 - 19 січня досягне 5-8 градусів морозу.

^ Відділ освіти нагадує про заходи безпеки при знаходженні на льоду. Ходити по льоду можна лише тоді, коли його товщина досягне 7 см (при цьому в розрахунок береться лише товщина нижнього, зеленуватого шару льоду).

Масова пішохідна переправа може бути організована лише при товщині льоду понад 15 см. Якщо Вам все ж необхідно перейти через замерзлу річку, озеро чи ставок - то запам`ятайте, що найкраще це зробити на лижах (при цьому треба відстібнути кріплення, а палиці тримати в руках, не накидаючи петлі на кисті, рюкзак слід повісити на одне плече).

При переході в невідомому місці потрібно взяти палицю, щоб з її допомогою перевіряти міць льоду (якщо від удару палицею з`являється вода, то необхідно негайно повернутись назад. У жодному разі не перевіряйте лід під ногами).

^ Слід пам`ятати, що лід завжди тонший там, де є стік води, ростуть кущі, очерет, де швидка течія, де є джерела або впадає струмок.

Якщо ви провалились на льоду річки або озера, то широко розкиньте руки по краях пролому та утримайтесь від занурення з головою. Намагайтесь не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтесь на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягуючи на поверхню ноги.

Вибравшись з льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли, і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітись, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтесь, поки не опинитесь в теплі.

Якщо на ваших очах на льоду провалилась людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко роздаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше опинитесь у воді вже двоє. Якщо ви не один, тоді, взявши один одного за ноги лягайте на лід ланцюжком і рухайтесь до пролому. Дійте рішуче, не зволікайте - постраждалий швидко замерзне у крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу. Подавши постраждалому засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.

Пам'ятайте: вирушати на водойми поодинці небезпечно!