asyan.org
добавить свой файл
1
Оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна
Теофіпольське відділення Красилівської ОДПІ нагадує щодо необхідності подання декларації про майновий стан і доходи фізичною особою, яка у звітному році отримала дохід від продажу рухомого майна у вигляді легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда) іншій фізичній особі не частіше одного разу на рік.

Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна встановлений ст. 173 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ).

Відповідно до ст.173 ПКУ дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в п.167.2 ст.167 ПКУ.

З 01 січня 2013 року дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (для кожної марки, моделі таких транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднюється на офіційному веб - сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Як виняток із положень п.173.1 ст.173 ПКУ, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.

Під час проведення операцій з відчуження об’єктів рухомого майна в порядку, передбаченому ст.173 ПКУ:

при продажу (обміні) легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів відповідні договори посвідчуються нотаріусом за наявності документа про сплату до бюджету продавцем (сторонами договору міни) податку, обчисленого виходячи із зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості таких транспортних засобів;

якщо при продажу (обміні) легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів проводиться їх оцінка відповідно до закону, нотаріус посвідчує відповідні договори за наявності документа про сплату до бюджету продавцем (сторонами договору міни) податку, обчисленого виходячи з такої оціночної вартості таких транспортних засобів, та документа про оцінку транспортних засобів.

У разі якщо об’єкт рухомого майна продається (обмінюється) за посередництвом юридичної особи (її філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу) або представництва нерезидента чи фізичної особи - підприємця, такий посередник виконує функції податкового агента стосовно подання до контролюючого органу інформації про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку, а платник податку під час укладення договору зобов’язаний самостійно сплатити до бюджету податок з доходу від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого майна.

Продаж резидентами та нерезидентами успадкованого (отриманого в подарунок) об’єкта рухомого майна підлягає оподаткуванню згідно з положеннями пп.173.7. ст. 173 ПКУ.

Водночас, порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст.179 ПКУ.

Згідно з р.IV ПКУ обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу (п.179.2 ст.179 ПКУ).

Враховуючи вищевикладене, якщо фізичною особою, протягом 2013 року, реалізовано один з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, за умови нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, або за посередництвом юридичної особи то така фізична особа повинна подати податкову декларацію за відповідний звітний рік - до 1 травня року, що настає за звітним.


Теофіпольське відділення Красилівської ОДПІ