asyan.org
добавить свой файл
1
Маніфест романтизму

У 1827 Гюго пише драму "Кромвель" і в передмові до неї викладає принципи романтизму. Ця передмова, згодом охарактеризована істориком і соратником романтиків Теофилем Готье "скрижалями романтизму", була по суті, літературним маніфестом романтиків.

П'ять принципів сформулював Гюго. Перший - "геть традиційні книжкові правила. Не потрібно наслідувати авторитети, а потрібно слухатися лише голосу природи, правди і свого натхнення".

Другий принцип - не "персонажі" - втілення величного, трагічного або потворного, а живі люди з їх контрастами величного і смішного, трагічного і комічного, прекрасного і потворного. "У драмі усі дії так само ув'язуються і так же виводяться один з одного, як насправді". Потрібно "поряд з Кромвелем, військовою і державною людиною, намалювати богослова, педанта, примітивного поета, мрійника, гаера, батька, чоловіка, людини, що вічно міняється, як міфічний Прометей; одним словом, дати подвійного Кромвеля: людини і чоловіка" (homo et vir).

Третій принцип - геть класичних три єдності (часу, місця і дії). Не потрібно гінців, які в один день збігаються в одне місце і розповідають про різні події. Потрібно показати самі події.

Звідси четверта вимога - не абстрактна, а конкретна обстановка. "Точність місця - один з перших елементів реальності". Не "можна приділяти однакової кількості часу усім подіям". Створюючи драму, необхідно наслідувати "не приписи Арістотеля, а приписи історії".

Ці чотири гасла вінчаються п'ятими, встановлюючими нову літературну традицію: геть класиків, геть Буало, та є здоровим Шекспір: "Шекспір - бог театру".

Гюго творить по методу, за який борються романтики. Проте вимога правди, істини в його вустах мала інше значення, чим згодом у реалістів.

"Дійсність в мистецтві, - роз'яснює Гюго, - не є дійсність в житті. Правда мистецтва ніколи не буде абсолютною реальністю". Висловлюючи цю думку, Гюго не бореться проти натуралізму за синтетичний реалізм. У ній, виражаючись терміном російських суб'єктивістів, - протиставлення правди-істини - правді-справедливості. Художник повинен слухати "природу, правду і своє натхнення".

Але голос правди має бути голосом правди-справедливості. Пізнати її художник може через свою уяву. Основною для поета є його уява. "Уява відновлює обірвані ниточки, якими провидіння зв'язує людські маріонетки".

Причому уява поета не має бути спрямована на повсякденне, буденне. Тривіальне і вульгарне - не область поета. Яскраве і видатне, гротескове - такий предмет вивчення поета. Індивідуальне і величне, - ось його дійсність.

"Кожна фігура має бути приведена до своєї найбільш видатної риси, найбільш індивідуальної, найбільш точної. Навіть вульгарне і тривіальне має бути дане підкреслено.

Істинний поет має бути як би скрізь присутнім у своєму творі". Поет виправдовує свою "присутність" у вульгарному і тривіальному тим, що воно зводить його в гротеск, інакше вульгарне і тривіальне (commun) негідно поета. Звідси особливе значення гротеску в поетиці Гюго, і, услід за ним, в поетиці романтиків. Гюго знущається з принципів Ла-Гарпа : "зображувати - це згадувати".

Художникові не потрібна натура, за якою він вірно стежив би. Джерело мистецтва - уява і полум'яне натхнення, а не спогад. Уява і натхнення дають можливість художникові доповнити "правду великим і велике - правдою" (передмова до "Марії Стюарт"). У цьому завдання поета. Він дає дійсність не такій, якою вона є, а якою вона має бути. Поет зайнятий не правдою-істиною, а правдою-справедливістю.

Гюго з презирством артиста і пафосом трибуна заявляв: писати цю посередність - убити мистецтво. Тема посередності - "гріх поетів недалекозорих і із задишкою". - Великий натхненний поет пише про яскраве, про прекрасне або жахливе (тоді він створює гротеск), але не про посередність.

Реальна дійсність - посередність; відвернемося від неї і протиставимо їй дійсність поета, романтичну. "Правду доповнюватимемо великим і велике правдою".

"Мистецтво - майже божественно", "поет - бог, поет - творець". Його доля розкрити шлях від правди-істини до правди-справедливості, показати шлях людини, історії, самої природи від жахливого до прекрасного, "від пітьми до світла, від гідри до ангела", від звіра до людини.

Передмова до "Кромвелю" формулювала завдання романтики. Сама драма лише в слабкій мірі була вираженням принципів романтизму.