asyan.org
добавить свой файл
1 2 ... 5 6
ТЕМА: ПІДПРИЄМЕЦЬ – ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ?
Час тривалості:

45 хвилин
Цілі:

 • Знайомство учнів рис підприємливих людей

 • Вміння визначати риси, корисних для ведення бізнесу і досягнення успіху


Навчальні посібники:

Додаток 1, Матеріал для учня 1 – розмножений для кожного учня, методи конкретних ситуацій (для кожної групи інший метод конкретних ситуацій, в залежності від кількості осіб в групі, розмножені для кожного члена групи).

Презентація PowerPoint – допоміжний матеріал для вчителя
^ Додаткові рекомендації:

підготовка презентації PowerPoint з метою візуалізації змісту, переданого в Додатках, та нагадування завдань, які містяться у вправах
Методи:

 • дискусія

 • лекція

 • робота в групах – аналіз методів конкретних ситуацій


Дії тренера:

 1. Запитай групу, що для них означає слово «підприємець», i запиши відповіді на дошці.

 2. Так поведи розмову з групою, щоб вдалося дістати від них визначення «підприємця», напр.:

  • Це хтось, хто зуміє одразу помітити нагоду і використати її для бізнесових/комерційних цілей;

  • Це хтось, хто хоче ризикнути і помірятися з невідомими (невизначеними) ситуаціями, щоб досягнути раніше поставлених цілей;

  • Попроси групу подати приклади підприємців; нехай вони подадуть як прославлені прізвища, так і прізвища осіб, яких вони знають особисто (необов’язково вони мусять бути знаними широкому загалу). Так скеруй розмову, щоб тобі вдалося довідатися від них, чому вони думають, що ці люди зважилися на те, щоб стати підприємцями і пішли цією дорогою, чому їм вдалося добитися успіху, або ж чому успіху вони не добилися.

 3. Представ іншу частину матеріалу з Додатка 1.

 4. Зараз поділи всю групу на команди так, щоб в кожній команді було п’ять або шість учнів. Роздай їм аркуші з «методами конкретних ситуацій» (case study). Кожній групі дай один конкретний випадок підприємця. Кожен учень в групі мусить мати свій екземпляр методу конкретних ситуацій цієї групи. Також роздай Карти роботи учня 1.

 5. Дай командам час (біля 15 хвилин) на прочитання і обговорення їх методів конкретних ситуацій в групах, потім попроси їх, щоб вони представили свою ситуацію всій групі (всім іншим групам).

Увага: В матеріалах ми пропонуємо фігури чотирьох відомих підприємців; на заняттях ти можеш використати довільні приклади успішних підприємців.

 1. Обговори з ними те, чи всі ці історії мають якість спільні риси і підсумуй роботу.

 2. В кінці цієї сесії роздай Додаток 1.


^ ПІДПРИЄМЕЦЬ – ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ?
Матеріали для учні 1
Методи конкретних ситуацій

 1. Прочитай метод конкретних ситуацій (case study) підприємця, який ти отримав в матеріалах. Кожна команда в твоїй групі має інші методи конкретних ситуацій.

 2. Обговори в своїх групах такі питання:

 • Якими рисами володіла ця людина, завдяки яким вона стала процвітаючим підприємцем i досягла успіху в бізнесі?

 • З якими проблемами стикалися підприємці і які рішення приймали для того, щоб подолати ці проблеми?

 1. Потім кожна команда повідомить всій групі історію зі свого «методу конкретних ситуацій» i відповість на два вищезгадані запитання.


Додаток 1

Чи хочеш ти бути підприємцем? Підприємець – що це означає?

Підприємці необхідні для того, щоб економіка могла розвиватися. Зараз, в часи надзвичайно швидких змін, швидших ніж коли-небудь раніше, це, власне, малі фірми (т.зв. «малий бізнес») в стані одразу ж розпізнавати шанси і нагоди для започаткування нової діяльності, реагувати на ці нагоди і виконувати специфічні вимоги своїх клієнтів.

Окрім того, що кількість нових підприємств, діяльність яких не завершується успіхом і які зникають з ринку, є великою, однак дійсно успішним, хорошим фірмам вдається розвиватися так, що вони стають всіма знаними i можуть змінювати наш спосіб життя. Фірма «Amazon» змінила спосіб, яким ми купляємо книжки, «McDonalds» змінив спосіб нашого харчування, Tim Berners Lee – творець світової мережі «World Wide Web» змінив спосіб спілкування людей в цілому світі.

Існує дуже багато видів i типів підприємців, і їх величина також надзвичайно диференційована.

В даний час участь жінок у світі підприємців – це приблизно одна третя всіх новостворюваних фірм, при чому кількість жінок-підприємців постійно росте. Жінки, самі обираючи час і місце професійної роботи, шукають можливість кращого узгодження свого особистого життя і роботи. Багато людей тільки в середньому віці вирішує розпочати власну господарську діяльність, будуючи її на власному досвіді і контактах, які налагодили під час попереднього професійного життя. Існує дві основні причини цього явища: або люди середнього віку мають вже досить преребування найманим працівником i роботи в корпораціях, або – і ця причина щораз частіша – люди середнього віку звільняються з роботи, і при цьому вони мають гроші, які можуть десь інвестувати. Натомість, іншою значною групою є молоді люди, які починають свою кар’єру підприємців, ще під час навчання.

Прикладом є Олівер Брідж – учень графства Кембрідж, який, маючи 16 років, заснував компанію під назвою «Bigger Feet» (Більші Стопи). Він мав великі клопоти з придбанням для себе черевиків більшого ніж середній розмір i з цього приводу був дуже засмученим. Засмученість привела його до заснування власної господарської діяльності, яка полягала у продажу черевиків великих розмірів при посередництві власної інтернет-сторінки. Він веде свій бізнес у маленькій кімнаті (званій офісом) в родинному будинку, a обмежена площа означає, що він мусить утримувати свої складські запаси на дуже низькому рівні. Планує, що гроші, які він заробить, використає для оплати університетського навчання.

^ Характеристика підприємців

Підприємці – це люди, які зможуть відразу помітити нагоду або можливості i які мають бачення того, як цю нагоду використати. Окрім того, вони мають бажання i внутрішній «рушій» для того, щоб цю нагоду використати. Такі люди:

 • Вони є незалежними – вони хочуть створити свою власну програму i свій власний порядок;

 • Вони є інноваційними/новаторськими – вони мають креативні ідеї i можуть поєднати їх з потребами цього ринку;

 • Вони налаштовані на підшукування нагоди – активно підшукують способи заробляння грошей;

 • Вони мають до себе довіру, вірять у власні сили i мають сильні характери – їх віра в самих себе їм потрібна для того, щоб викликати в інших переконання в правильності їх позиції так, щоб інші в них повірили;

 • Вони мають сильну внутрішню мотивацію – їх рушійна сила є сильною внутрішньою потребою досягнень, досягнення успіхів; вони знають, що це вони мають вирішальний вплив на те, чи досягнуть успіху чи потерплять невдачу;

 • Вони є проактивними i рішучими – часто спершу діють, a тільки потім виносять уроки з того, що зробили; вони часто можуть бути нетерплячими;

 • Вони є працьовитими i здатними на тяжку працю, також є хорошими в реалізації багатьох завдань в той самий час – типова поведінка для них така, що під час перших етапів вони обов’язково все хочуть робити самі;

 • Вони є схильними ризикувати i вміють жити в почутті невпевненості – інколи ризикнуть і все програють, але з цього програшу витягнуть відповідну науку і почнуть заново шукати нагоду для заробляння грошей.

^ Що мотивує підприємців?

 • В деяких рушійною силою діяльності є бажання заробляти великі гроші і забезпечити собі фінансову незалежність.

 • Інші хочуть дати вираження чи випуск своєї креативності. Такі люди можуть стати просто серійними підприємцями, впроваджуючи і розвиваючи одна за одною чудові ідеї.

 • Деякі хочуть використати хобі – щоб основою їх професійного життя зробити те, що вони люблять.

 • Деякі стають суспільними підприємцями, яких вмотивовує праця на благо інших, так як вони хочуть використати свої вміння з користю для загалу.

 • Є також такі, які мріють про створення і розвиток величезної бізнес-фірми, назва якої стати дуже знаною і популярною.

 • Всі хочуть мати задоволення і вдоволення від володіння чимось, що самі створили, і що є їхньою власністю.

Які є мінуси?

 • Для більшості підприємців створення бізнесу, особливо, в початковій фазі, це справді тяжка робота – довгі години виснажливої праці i тягар відповідальності можуть призвеcти до стресу.

 • Якщо господарська діяльність ведеться дома, то в кінці дня не вдається так просто завершити роботу, все виключити і піти додому.

 • Немає постійної зарплати – підприємець виплачує собі якісь гроші тільки тоді, коли насправді може дозволити собі такі виплати! Підприємець мусить жити щоденно з ризиком і відчуттям невпевненості, a разом з ним вся його сім'я.

следующая страница >>