asyan.org
добавить свой файл
1
МПК (2010)

F41H 7/00
КОМПЛЕКС АКТИВНОГО ЗАХИСТУ "ЗАСЛОН"
Винахід стосується області військової техніки, зокрема до способу захисту бронетанкової техніки від уражень. Комплексу активного захисту(КАЗ) "Заслон" без внесення істотних змін у конструкцію може бути встановлений на будь-які танки, легкі та важкі броньовані машини й стаціонарні об’єкти.

Відома система динамічного захисту, де броньовий захист в найменшій мірі залежить від кута зустрічі снаряда з бронею і забезпечує мінімальну товщину броньової перепони [Пат. РФ № 2064649 F41H 7/00, 1996], що включає броньові листи, створюючі як мінімум одну порожнину і встановлені в порожнині елементи динамічного захисту. Ця система характеризується наявністю тільки динамічного захисту і дуже великою масою броньованих пластин.

В якості найближчого аналогу прийнятий спосіб захисту бронетехніки з системою підресорювання від ударної хвилі при ядерному вибуху [Пат. РФ № 2390719 F41H/007, 2010], що включає знаходження місця вибуху, закриття клапанів витяжних вентиляторів корпуса машини та башти, повітряпритока нагнітача, каналу викиду пилу та повітрязабірного пристрою. В відомій системі здійснюється тільки фронтальний захист.

До недоліків найближчого аналогу відносяться відсутність захисту об’єкта в бокових та верхніх площинах та мала швидкодія перехоплення цілей.

В основу винаходу поставлена задача вдосконалення системи активного захисту бронетехніки від уражень, в якій під впливом вибухової хвилі та високошвидкісних осколків боєприпасу кумулятивні снаряди противника детонують або змінюють траєкторію, а атакуючі з цільним металевим корпусом в осколковій хмарі КАЗ «Заслон» змінюють свою траєкторію і проходять поза зоною об’єкта, який захищається, або зустрічаються з основним бронюванням під кутом, що зводить нанівець здатність уражаючого елемента пошкодити танк. Поставлена задача вирішена завдяки тому, що після включення комплексу радар виявлення цілі кожного боєприпасу безперервно випромінює сигнал на дистанцію приблизно 2–2,5 м. Радарний датчик передбачає охоплення в радіусі 150–180 градусів за азимутом і з –6 до +20 градусів за висотою. На випадок появи в цій області атакуючого об’єкта відбувається підривання захисного боєприпасу, що створює кругове уражаюче поле високошвидкісних осколків. Після підривання одного боєприпасу з модуля в бойове положення висувається наступний.

Завдяки впровадженню радіолокаційної станції міліметрового діапазону забезпечується висока швидкість виявлення та захоплення цілей які атакують об’єкт, що характеризує винахідницький рівень, а приведення в дію системи ураження цілей змінює траєкторію та відводить елементи ураження від об’єкта, що захищається.

Суть винаходу пояснюється кресленнями, де на фіг.1 зображена конструкція КАЗ "Заслон", на фіг.2, зображений модуль КАЗ "Заслон", розміщений у броньованому контейнері, на фіг.3, зображена схема роботи КАЗ "Заслон".

КАЗ "Заслон" складається з пульта керування 4 (фіг.1), розміщеного в башті танка 16 (фіг.3), датчика виявлення цілі (радар) 2 ( фіг.1) та системи ураження цілі 3 (фіг.1), боєприпасів із заготовленими уражаючими елементами 8 (фіг.2) закріпленими разом з радаром і висувним пристроєм 12 (фіг.1), обладнаним електричним двигуном 10 (фіг.2) і редуктором 11 (фіг.2), які встановлені у бронекорпусі комплексу активного захисту 14 (фіг.3) і блоком енергоживлення 19 (фіг.2).

Комплекс активного захисту "Заслон" працює наступним чином.

Радіолокаційна станція (РЛС) комплексу безперервно випромінює на дистанцію приблизно 2-2.5 м, у разі появи в цій області атакуючого боєприпасу 9 (фіг.3) здійснюється підрив захисного боєприпаси 8 (фіг.3), який створює кругове поле високошвидкісних осколків і потужну ударну хвилю. Під впливом вибухової хвилі та високошвидкісних осколків боєприпасу кумулятивні снаряди противника детонують або змінюють траєкторію, а атакуючі з цільним металевим корпусом в осколковій хмарі КАЗ «Заслон» змінюють свою траєкторію і проходять поза зоною об’єкта 6 (фіг.3), який захищається, або зустрічаються з основним бронюванням під кутом, що зводить нанівець здатність уражаючого елемента пошкодити танк.

Таким чином, у КАЗ "Зслон" усунуті недоліки існуючих комплексів активного захисту. Небезпечна для піхоти зона значно менша, сенсори винесені поза межі танка. У результаті швидкість перехоплюваних цілей збільшується до 1200 м/с і забезпечується захист від боєприпасів, що атакують зверху.

Важливою особливістю "Заслону" є можливість його використання для захисту легких броньованих машин, а також комплексування за необхідності з динамічним захистом.
Заявник В. А. Доля