asyan.org
добавить свой файл
1
ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ДОГЛЯДУ ЗА ТРАВМАТОЛОГІЧНИМИ ХВОРИМИ



Треба перш за все треба мати при запас доброту, милосердя, віру, терпіння, моральні і фізичні сили!

З чого почати ?

Організація догляду - це складне завдання в емоційному, фізичному і фінансовому плані. Пам'ятайте, що в подібній ситуації звертатися до оточуючих за допомогою не лише натурально, але й необхідно! Не соромтеся залучати до догляду членів сім'ї, використовуйте можливі пільги, навіть якщо в даний момент у цьому немає гострої необхідності. Догляд - не спринтерська дистанція, а марафон, де потрібно добре розраховувати свої сили. Ваше здоров'я - це гарантія турботи про Ваш близьку людину.

^ Якими принципами догляду за травматологічними хворими треба користуватися?

Принцип

Заходи забезпечення.


Безпека

Профілактика травм у пацієнта в наслідок падіння з ліжка, стільця, зачепився за килимок, сів повз крісло-каталки, тому що не поставив на гальма, обпікся про гарячий напій і ін.

Конфенденційність

Забезпечення збереження таємниці пацієнта як медичної, так і подробиці особистого життя, огородження від сторонніх очей і вух, особливо якщо пацієнт попередив про це.

Повага

Підтримання почуття гідності, шанобливе ставлення до потреб і бажань, думки і ін.

Спілкування

Спілкуйтеся з пацієнтом в поважному тоні, залучайте його до бесіди, відгукуйтеся на його питання, думки, почуття. Обов'язково вислуховуйте його, задавайте питання і отримуйте на них відповідь і ін.

Незалежність

Заохочуйте і мотивуйте вашого пацієнта бути максимально самостійним.

Інфекційна безпека

Дотримуйтесь санепідрежиму незалежно від того, де перебуває пацієнт вдома або в стаціонарі. Вологе прибирання, провітрювання, миття рук, застосування індивідуальних предметів та засобів з догляду, а також інші заходи допоможуть запобігти приєднання інфекції.


Приймаючи рішення, розробляючи план догляду або здійснюючи заходи по догляду необхідно пам'ятати про ці основні принципи і задавати собі питання:

• чи не порушую я особисте життя пацієнта

• чи дотримуюся я конфіденційності

• чи хоче мій пацієнт зі мною розмовляти зараз

• наскільки шанобливо я ставлюся до пацієнта, його потреб

• чи влаштовує пацієнта мій тон, мій голос

• чи потрібно мені щось сказати пацієнту, про щось з ним поговорити (запитати)

• як мотивувати його на самостійність у догляді та максимальну активність, чим можна його заохотити, які слова підібрати та ін..

• наскільки безпечне навколишнє середовище і що ще необхідно зробити?

Ставлячи питання пацієнтові, слід обов'язково дочекатися відповіді, а не ставити питання просто так для теми і тут же вийти з приміщення. Не слід проводити заходи особистої гігієни, годувати, ставити інтимні питання (або питання особистого плану) при сторонніх людях (друзі, знайомі, сусіди), навіть при родичах, особливо якщо вони не беруть участь у догляді, а тільки відвідують. Якщо немає можливості ізолювати пацієнта (у квартирі або стаціонарі) на всі процедури інтимно-особистого характеру необхідно попросити сторонніх вийти з приміщення або відгородити пацієнта ширмою. Також є і загальноприйняті принципи дотримання правил етики і деонтології, «не нашкодь».

Людина, яка доглядає за пацієнтом (незалежно від його статусу - медичний або соціальний працівник, родич) повинен обов'язково дотримуватися загальних принципів догляду!

Знерухомленість - це стан, при якому людина в силу своєї хвороби не здатна рухатися і самостійно дбати про себе. Це означає, що людина прикута до ліжка чи до інвалідного візка.

^ Які основні причини знерухомленісті?

Найбільш частою причиною знерухомленості є переломи кісток, захворювання суглобів, параліч, хвороба Паркінсона, захворювання серця та порушення зору, а також важка депресія, деменція, боязнь болю і падіння, запаморочення, порушення рівноваги, гострі захворювання і зміни, викликані побічною дією ліків. Часто первинної причиною служить фізичне захворювання, до якого додається депресія.

^ Чому слід уникати тривалого постільного режиму?

Вже в результаті короткочасного перебування людини в ліжку (3-4 дні) зменшується його м'язова сила і збільшується малорухомість суглобів, погіршується рівновага, спостерігається зниження артеріального тиску при переході хворого з лежачого положення в положення стоячи, розвиваються закрепи. Відсутність належного догляду за лежачим хворим може призвести до утворення пролежнів. Швидко відбуваються зміни обміну речовин, що мають шкідливий вплив на організм: збільшується вміст глюкози в крові, порушується азотний і кальцієвий баланс, і організм стає більш сприйнятливим до побічної дії ліків. Швидкість розрідження кісткової тканини збільшується в три рази. У лежачих хворих не всі частини легенів приймають однакове участь в акті дихання, тому існує велика небезпека розвитку запалення легенів. У положенні лежачи утруднено спорожнення сечового міхура, що є причиною легкого приєднання інфекцій сечовивідних шляхів, які, у свою чергу, також сприяють розвитку нетримання сечі. Нетримання сечі є частою причиною приміщення літніх пацієнтів в будинок престарілих. Велику небезпеку представляє і утворення згустків крові або тромбів (здебільшого у венах нижніх кінцівок). У разі відриву тромб, рухаючись з потоком крові, може закупорити просвіт легеневих артерій і привести до важкого стану або навіть до смерті хворого.

Знерухомленість є важким ударом по психіці людини. Лежачий хворий втрачає свою самостійність. Його залежність від сторонньої допомоги служить причиною виникнення депресії і почуття власної провини через те, що він стає тягарем для іншої людини. При синдромі деменції стан хворого може різко погіршитися. Ізоляція, убогість вражень і обмеження фізичної активності посилюють порушення пам'яті і послаблюють здатність до прийняття рішень. Може порушитися нормальний добовий ритм - вдень, коли нікого немає вдома, людина спить, і з цієї причини він позбавлений сну вночі. Тим самим, стаючи лежачим хворим, людина, особливо літня, потрапляє в зачароване коло, з якого важко вибратися. Перебування в ліжку протягом тижня вже може означати, що людина не може або не бажає знову почати рухатися.

Кровообіг

Тіло людини пристосовується як до вертикального, так і до горизонтального положення. У людини, що знаходиться на тривалому постільному режимі, кровообіг втрачає здатність швидкої адаптації до зміни положення тіла в просторі, наприклад при переході в сидяче або стояче положення, і людина може на короткий час втратити свідомість. Головний кінець ліжка лежачого хворого повинен бути піднятий досить високо, тоді кровообіг краще адаптується при зміні положення тіла. При найменшій можливості намагайтеся переводити хворого в сидяче положення (як мінімум кілька разів на день). Якщо в положенні стоячи хворий скаржиться на запаморочення, то слід виміряти його артеріальний тиск у положенні лежачи, сидячи і стоячи. Якщо в положенні стоячи верхнє (систолічний) тиск знижується на 20 мм рт. ст. і більше, то причиною запаморочення, цілком ймовірно, є надмірне зниження артеріального тиску. Це найчастіше спостерігається вранці, після їди або після прийняття нітрогліцерину. У цьому випадку необхідно порадитися з лікарем і переглянути приймаються хворим ліки, які можуть бути причиною надмірного зниження артеріального тиску (серцеві і гіпотензивні препарати, транквілізатори, антидепресанти). Такі хворі повинні уникати швидких рухів і при вставанні використовувати опору. Падіння може бути пов'язано і з різкою зміною положення голови (різкий поворот чи погляд наверх) в положенні стоячи або при ходьбі. Той, хто доглядає за хворим повинен знати про ці небезпеки, щоб утримати хворого від здійснення подібних рухів. Якщо людина надовго прикута до ліжка, бажано надіти на нього компресійні панчохи або гольфи для попередження утворення тромбів у венах нижніх кінцівок.

^ Скутість суглобів

Постільний режим зовсім не означає, що хворий зовсім не може рухатися. Навпаки, вже з перших днів слід почати заняття гімнастикою, якщо хворий на це здатний. Метою гімнастики є збереження рухливості суглобів і сили м'язів. Слід опрацювати всі суглоби. Якщо хворий не здатний виконати це самостійно, йому допомагає той, хто доглядає. Якщо хвороба вразила ноги, то з особливою ретельністю слід тренувати м'язи рук, оскільки при користуванні допоміжними засобами хворому знадобляться сильні руки. Гімнастика обов'язково повинна включати в себе дихальні вправи - глибокий вдих і видих сприяють «провітрювання» тих відділів легень, які не беруть участі в акті дихання, коли хворий знаходиться в лежачому положенні. Краще всього, якщо лікар-фізіотерапевт або сестра кабінету відновного лікування навчать доглядає гімнастичним вправам і надалі будуть контролювати їх виконання. З подібним проханням можна звернутися до сімейного лікаря або медичної сестри.

^ Засоби для миття хворого

 1. Для очищення старіючої і чутливої шкіри лежачих хворих рекомендується використовувати мийні креми. Вони містять спеціальні речовини, які попереджують сухість і роздратування.

 2. Слід використовувати миючий крем з рН 5,5. Це сприяє збереженню нормальної мікрофлори і захисної функції рогівкого шару шкіри.

 3. Для догляду за шкірою лежачих хворих не рекомендується використовувати бактерицидне мило. Його застосування викликає порушення нормальної мікрофлори шкіри.

 4. Збільшується втрата шкірою вологи; такі дратівливі речовини, як піт, сеча і кал, є збудниками хвороб і легко проникають через шкіру. Розчинене у воді мило може відкластися на шкірі у вигляді нерозчинних вапняних солей кальцію та магнію. При терті вони можуть стати причиною подразнення шкіри та її пошкодження.

 5. При використанні звичайного мила завжди слід ретельно змивати з тіла мильну піну, оскільки мило сушить шкіру.

 6. Обов'язково після миття користуватися кремом для зволожування шкіри.

Частота миття лежачого хворого

 1. Руки, обличчя, шию і зуби лежачого хворого слід мити і чистити щоранку перед їжею.

 2. Щодня вранці і ввечері слід проводити туалет промежини в напрямку спереду назад. Хворих, що страждають нетриманням сечі або калу, слід підмивати частіше.

 3. Ноги варто мити 2-3 рази на тиждень, ножні ванни робити за потребою.

 4. Гігієну ротової порожнини здійснювати щодня.

 5. Нігті на руках і ногах слід стригти раз на тиждень.

 6. Голову підопічного слід мити раз на тиждень.



Миття лежачих хворих

 1. Лежачого хворого можна повністю помити у ванні, під душем або провести обтирання всього тіла.

 2. При прийнятті хворим ванни температура води повинна бути 37 - 39 °С або вище, якщо дозволяє стан підопічного. При митті хворого у ванні не залишайте його одного і постійно спостерігайте за його станом. Якщо хворий скаржиться на погане самопочуття, то процедуру миття слід припинити.

 3. Миття під душем є більш гігієнічним, і хворі, як правило, переносять його краще.

 4. Обтирання проводять тим пацієнтам, яких з якої-небудь причини не можна мити у ванні або під душем.

 5. Очисною вологою серветкою можна обтирати все тіло щодня, у разі надмірного потіння - кілька разів на день.

Миття хворих у ліжку

 1. Перед процедурою миття попросіть хворого спорожнити сечовий міхур.

 2. Температура повітря в приміщенні повинна бути не менше 24 °С.

 3. Температура води 37 - 40°С. Якщо знадобиться, воду можна поміняти.

 4. Під час обмивання обличчя і шиї лежачого пацієнта перш за все слід протерти очі теплою вологою серветкою у напрямку від зовнішнього кута до внутрішнього, потім лоб, щоки і підборіддя. Потім миють рот, ніс і вуха. Шию пацієнта миють в останню чергу.

 5. При митті рук або ніг слід витягти кінцівку з-під ковдри і постелити під неї рушник. Миють кінцівки повторюваними преривистими рухами, рухаючись по ходу кровоносних судин в напрямку серця. Потім необхідно ретельно витерти і вкрити вимиту частину тіла.

 6. Для миття ділянок грудей та живота слід зняти з хворого сорочку.

 7. При митті спини хворий сам або за допомогою медсестри повертається на бік. Спину і бік слід мити масажними рухами у напрямку від верхньої частини спини до сідниць і ​​насухо витерти. Потім перевернути хворого другий бік, вимити інший бік і витерти. Масажні рухи стимулюють шкірний кровообіг.

 8. При витирання та миття слід уважно оглянути шкіру хворого в місцях можливого утворення пролежнів, а також в шкірних складках в області пахвових западин, промежини і під грудними залозами. Це місця найбільшого скупчення поту і бруду. Після миття ретельно промокніть тіло хворого і укрийте теплою ковдрою. Але процедура миття ще не закінчена. Якщо шкіра суха, то після миття слід нанести на неї зволожуючий крем.

^ Догляд за ногами

 1. При миття ніг можна робити ванни для ніг. Час процедури становить 20-30 хвилин при температурі води 37°С. У воду можна додати сіль для ванни. Огрубілу шкіру слід обробити пемзою або спеціальною пилкою для шкіри (проявляйте обережність при використанні «пилок» - вони можуть пошкодити шкіру, особливо у діабетиків).

 2. Після прийняття ножної ванни слід обполоснути ноги хворого і витерти м'яким рушником. Особливо ретельно слід витирати пальці і проміжки між ними.

 3. Обробити нігті пацієнта так, щоб вони не виступали за край пальця. Занадто коротко стрижені нігті можуть завдавати болю, через пошкоджені місця може проникнути інфекція. Підпилювати нігті слід ривками і дугоподібно.

 4. І, нарешті, слід змастити шкіру на ногах кремом, що дозволяє зберегти її еластичність. Щоб уникнути виникнення попрілостей не треба наносити крем між пальцями ніг. Якщо шкіра між пальцями вже має пошкодження або попрілості, використовуйте прокладки у вигляді смужок з лляної або бавовняної тканини. Вони добре вбирають вологу і відокремлюють пошкоджені поверхні шкіри один від одного.