asyan.org
добавить свой файл
1


(до теми «Прості речовини метали і неметали» 7 клас)

САМОРОДНА ПЛАТИНА

Чиста платина зустрічається дуже рідко, а те, що називають самородною платиною, насправді є сплавом платини з неблагородними (залізо, нікель, мідь, свинець) чи благородними (паладій, іридій, родій, рутеній, осмій) металами. Самородна платина, на відміну від золота, великі самородки утворює рідко. Як стверджують мінералоги, в Південній Америці за 240 років та на Уралі за 150 років самородків масою над 1 кг добуто не більше 150 – 200. Серед них унікальним вважається самородок знайдений на Уралі в 1904 р. масою 8395 г, і це найбільший з самородків платини існуючих зараз на Землі. Що стосується невеликих самородків діаметром в декілька мм, то їх знаходили досить часто, бо є відомості про те, що вони застосовувалися мисливцями для полювання як шрот.Самородок платини

^ САМОРОДНЕ СРІБЛО

Про самородне срібло дуже цікаво писав наш великий вчений Михайло Васильович Ломоносов:

«В землі знаходиться воно часто дуже чисто, а більше в листках або волоссям подібно до тонкого кучерявого дроту, а іноді у великих глибах. В Академічній Мінеральній камері є самородне чисте срібло шматок вагою 7 фунтів. Навіть найчистіше срібло містить майже завжди у собі небагато золота».

^ До речі, один з найбільших самородків срібла, знайдених на території Нової Біскайї, мав масу 1420 кг!
Срібний самородок
^ САМОРОДНЕ ЗОЛОТО
Яку масу золота можна вважати самородком? Вчені до цього часу не дали остаточної відповіді на це питання.

Золота кулька діаметром 0,5 см важить приблизно 1,26 г і виділяється із загальної маси золотого піску, тож навіть таку кульку вже можна назвати маленьким самородком.

Самородне золото ніколи не буває чистим, воно завжди містить срібло (від 2 до 50%), мідь (від 0,001 до 21%), залізо (від 0,001 до 20%), а також домішки свинцю, телуру, вісмуту тощо. У ХІХ ст. в Австралії були знайдені самородки масою 32, 48, 68, 69, 93 кг. На жаль, усі вони були переплавлені і до нашого часу не збереглися, хоча мали велику цінність для науки, тому що могли дати важливі дані про походження самородного золота.
Золотий самородок «Верблюд»
^ САМОРОДНА МІДЬ

Людство відкрило для себе мідь тисячі років тому. Саме там, де мідні руди виходили на поверхню утворилися перші центри цивілізації. Перші металеві знаряддя праці і зброя були саме мідними. Великі самородки не залишаються без уваги донині. Найбільший з них масою 3560 тонн було знайдено на березу Верхнього озера у Північній Америці. У 1857 році три великих самородка відшукали в Кентських горах (Карагандинська обл.). Один з низ масою 840 кг і зараз зберігається в музеї гірничого інституту у Санкт-Петербурзі, два інших, менші за розмірами, навіть експонувалися на Всесвітній виставці у Парижі.

У ХХ ст. теж були цікаві знахідки: у травні 1960 року в Кемеровській обл. знайдено самородок вагою 7000 кг, у квітні 1977 року поблизу Онезького озера – самородок вагою 200 кг, а неподалік від Норильська у 1973 році відкрили не один і навіть не декілька самородків, а цілий пласт майже чистої (99,65%) міді довжиною 12 км.


Самородок міді
^ САМОРОДНЕ ЗАЛІЗО
Самородне залізо – унікальне явище природи і це, в основному метеорити, яких на сьогоднішній день зафіксовано близько 500. Найбільший з них «Гоба» масою близько 60 тонн, знайшли у південно-західній частині Африки (1920р.), а другий по величині метеорит «Кейп-Йорк» масою 33,2 тонн – у Гренландії (1818 р.).Метеоритне тіло. Фото НАСА

^ САМОРОДНА СІРКАСамородна сірка зустрічається в самій верхній частині земної кори.

Її світове видобування становить близько 15 млн. тонн щорічно.

^ АЛМАЗ І ГРАФІТ

Карбон зустрічається у вільному стані у вигляді алмазу та графіту. Алмази відомі людству з давніх часів. Тоді вони привертали увагу людей своєю надзвичайною твердістю і блиском, тож використовувалися як прикраси і талісмани. Технічне ж використання алмазів розпочалося в ХІХ ст.

Великі алмази трапляються рідко, тому майже всі вони мають назви. Найбільший – Куллінан, знайдений у 1905 р. в Африці, важив 3024,75 каратів (1 карат=0,2 г), Ексцельсіор (1893 р.) – 979,1 карата, Зірка С’єрра-Леоне (1972 р.) – 969,1 карата. В Росії вперше алмаз знайдено у 1829 році, а знамениті якутські алмази були відкриті у 1956 році.

Графіт досить розповсюджений у природі. Його добувають в Чехії, Росії, Австрії, Мексиці тощо, але кращі сорти – на Цейлоні і Мадагаскарі. Виробництво графіту зосереджено в промислово розвинутих країнах і досягає сотень тисяч тонн на рік.Самородний графітСамородний алмаз