asyan.org
добавить свой файл
1
Додаток 6
Теплоутилізаційні установки та їх застосування

Теплоутилізаційні установки призначені для сприйняття теплової енергії з теплових викидів. Їх можна розділити на два види:

  • теплові насоси, що забезпечують збільшення потенціалу робочої речовини,

  • теплоутилізатори – теплообмінники безпосередньої дії.

Котли-утилізатори використовують тепло продуктів згоряння, або потоки нагрітого повітря, що утворюються в різних промислових процесах, для отримання гарячої води або пари. При цьому слід зазначити, що теплоутилізатори даного типу можуть використовуватися тільки в тому випадку, якщо потенціал теплових викидів вище потенціалу того середовища, якому передається теплова енергія.

Завдяки економічній ефективності, а також законодавчій підтримки енергозберігаючих технологій в багатьох країнах світу, котли-утилізатори знаходять все більш широке застосування в поєднанні з когенераційними установками та тепловими насосами. Також, враховуючи зростання вартості енергоносіїв, котли-утилізатори використовують у промисловості, для поглинання надлишкового тепла.

Існує два різновиди котлів-утилізаторів:

^ Котел-утилізатор без додаткового джерела енергії.

Для генерування гарячої води або пари використовуються виключно димові гази або потоки гарячого повітря.

^ Водогрійний або паровий котел з використанням тепла відхідних газів.

Частина потужності котла забезпечує пальник, решта – тепло від димових газів.

Вибір першого або другого варіанта виконання залежить від умов, що існують на об'єкті, що розглядається..
Принцип дії і конструкція

Котли-утилізатори побудовані за принципом котлів з жаровою димогарних труб. Гарячий димовий газ прямує через пучок труб, в якому його тепло передається воді, що циркулює в котлі.

Вода живлення

Перегрітий пар

Відхідні гази

Рис. 1. Схема котла-утилізатора з примусовою циркуляцією:

1 барабан; 2 випарна частина; 3 пароперегрівач; 4 водяний економайзер.
У теплообмінниках продуктів згоряння навпаки: теплоносій – вода проходить через пучок труб, а відхідні гази циркулюють по корпусу теплообмінника навколо труби.

На вхідний і вихідний стороні котла-утилізатора встановлені збірники газів. На них розташовані отвори для чищення, і до них підведені лінії димових газів.

Для мінімізації втрат від випромінювання котел-утилізатор покривають теплоізоляційної поверхнею товщиною 120 мм з лакованої металевою обшивкою.

В даний час подібне обладнання широко представлене на ринку. Його застосування в процесах виробництва хлібобулочних виробів має достатнє обґрунтування. Установка тепло утилізаторів суттєво зменшить потреби підприємства в теплозабезпеченні – обігріванні та гарячому водопостачанні, що в свою чергу сприяє енергозбереженню.