asyan.org
добавить свой файл
1
Глибоко під землею панує невблаганний,похмурий брат Зевса,Аїд.Повне мороку і страхів його царство.Ніколи не проникає туди радісне проміння ясного сонця . Бездонні прірви ведуть з поверхні землі в сумне царство Аїда. Темні ріки течуть у ньому . Там протікає священна ріка Стікс, яка все леденить і водами якої присягаються самі бог

Котять там свої хвилі Коціт і Ахеронт ; душі померлих наповнюють своїм сумним стогоном їх похмурі береги. В підземному царстві струменіють води джерела Лети(звідси вислів «кануло в Лету», тобто забуто назавжди),що дають забуття всього земного.По похмурих полях царства Аїда, що позаростали блідими квітами асфодела(дикий тюльпан), витають безтілесні , легкі тіні померлих. Вони нарікають на своє безрадісне життя без світла і без бажань. Тихо лунає їх стогін , ледве вловимий ,подібний до шелесту зів’ялого листя , гнаного осіннім вітром. Немає нікому воротя з цього царства смутку.Триголовий пекельний пес Кербер(Інакше-Цербер), на шиї якого плазують з грізним шипінням змії , вартує при виході. Суворий, старий Харон, перевізник душ померлих, не повезе через темні води Ахеронту ні однієї душі назад , туди , де яскраво світить сонце життя.На вічне безрадісне існування приречені душі померлих у похмурому царстві Аїда.

В цьому-то царстві , до якого не доходять ні світло , ні радість ,ні печалі земного життя, править Зевсів брат, Аїд . Він сидить на золотому троні з своєю дружиною Персефоною. Йому слугують невблаганні богині помсти Ерінії. Грізні ,з бичами і зміями, переслідують вони злочинця; не дають йому ні хвилини спокою і мучать його докорами сумління; ніде не можна сховатися від них, всюди знаходять вони свою жертву. Біля трону Аїда сидять судді царства померлих- Мінос і Радамант. Тут же, коло трону , бог смерті Танат з мечем у руках,у чорному плащі, з величезними чорними крилами.Могильним холодом віють ці крила,коли прилітає Танат до ложа вмираючого, щоб зрізати своїм мечем пасмо волосся з цого голови і вирвати душу. Поряд з Танатом і похмурі Кери. На крилах своїх носяться вони, несамовиті, по полю бою. Кери радіють , бачачи. Як один за одним падають убиті герої; своїми кривавочервоними губами припадають вони до ран, жадібно п’ють гарячу кров убитих і виривають з тіла їх душі.

Тут же , біля трону Аїда , і прекрасний юний бог сну Гіпнос. Він нечутно носиться на своїх крилах над землею з маківками в руках і ллє з рога снотворний напій. Ніжно дотикається він своїм чудесним жезлом до людських очей, тихо склеплює повіки і занурює смертних у солодкий сон. Могутній бог Гіпнос, не можуть опиратися йому ні смертні,ні навіть сам громовержець Зевс: і йому Гіпнос склеплює грізні очі і занурює його в сон.

Витають у похмурому царстві Аїда і боги сновидінь. Є серед них боги , які дають віщі і радісні сновідіння, але є боги і страшних , гнітючих сновидінь , що лякають і мучать людей.Є боги і облуднмх снів , вони вводять людину в оману і часто ведуть її до загибелі.

Царство невблаганного Аїда повне мороку й страхіть. Там бродить у пітьмі жахливий привид Ємпуса з ослячими ногами ; він, заманивши в нічній темряві хитрощами людей у відлюдне місце, випиває всю кров і пожирає їх ще трепетне тіло. Там бродить і потворна Ламія; вона вночі пробирається у спальню щасливих матерів і викрадає в них дітей,щоб напитися їх крові, Над усіма привидами й потворами панує велика богиня Геката. Три тіла і три голови має вона. Безмісячної ночі блукає вона у глибокій пітьмі по шляхах і біля могил з усім своїм жахливим почтом, оточена стігійськими собаками( потворні собаки підземного царства Аїда , з берегів підземної ріки Стіксу). Вона посилає страхіття і тяжкі сни на землю і губить людей. Гекату прикликають як помічницю в чаклунстві, але вона ж таки й єдина помічниця проти чаклування для тих ,які шанують її і приносять їй на роздоріжжях, де розходяться три дороги, у жертву собак.

Жахливе царство Аїда і ненависне воно людям (підземні боги втілювали ,головним чином, грізні сили природи ; вони багато старші богів олімпійців).