asyan.org
добавить свой файл
1
Тема: Вулканізм та супутні йому явища.

Мета: поглиблення та систематизація знань про внутрішні процеси Землі; формування знань про вулкани та райони їх поширення; розвиток уміння працювати з картами та схемами атласу, визначати райони поширення вулканів; виховання пізнавального інтересу до професії вулканолога.

Тип уроку: комбінований.

Вид уроку: урок – подорож.

Обладнання: карти і схеми атласу; підручники; відеофільми; фотографії вулканів; схема будови вулкану.

Опорні поняття: вулкан, виверження, сейсмічні пояси, літосферні плити.

^ Базові поняття: вулканізм, магма, гейзер, кратер, Кіліманджаро, Кракатау.

Зміст уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.

 1. «Бліц – опитування».

 • Що таке літосфера?

 • З чого вона складається?

 • Як рухаються літосферні плити?

 • Що таке платформи?

 • Що в рельєфі відповідає платформам?

 • Що таке області складчастості?

 • Що відповідає їм в рельєфі?

 1. «Експрес – тести».

  1. Земною корою називають: а) усю Землю, б) верхню тверду оболонку Землі, що складається з гірських порід і мінералів, в) верхню тверду оболонку Землі, разом з астеносферою.

  2. планета Земля складається з: а) ядра, мантії та земної кори, б) різних шарів гірських порід, в) літосфери і земної кори.

  3. Землетрусами називають: а) підземні поштовхи, пов’язані з розривними рухами у літосфері, б) рухи земної кори, в) нестійкість земної кори.

  4. наймасивніша внутрішня частина Землі: а) мантія, б) ядро, в) астеносфера.

  5. Прилад для визначення сили землетрусу: а) термометр, б) барометр, в) сейсмограф, г) ехолот.

  6. Який тип земної кори найпотужніший: а) материковий, б) океанічний, в) перехідний.

  7. Речовина в мантії перебуває в … стані: а) твердому, б) рідкому, в) газоподібному.

  8. Найбільша за об’ємом частина планети: а) мантія, б) ядро, в) земна кора.

  9. Джерелом енергії, що рухає літосферні плити, є: а) внутрішнє тепло, б) зовнішнє тепло, в) енергія Сонця.

  10. Гірські породи це: а) тверді частини літосфери, б) сполучення кількох мінералів, в) накопичення одного мінералу в земній корі, г) різноманітне каміння.

  11. До магматичних гірських порід належать: а) вапняк, б) граніт, в) нафта, г) лабрадорит, г) базальт.

  12. До осадових гірських порід належать: а) нафта, б) вапняк, в) кам’яна сіль, г) глина, г) граніт, д) залізна руда.

 2. «Географічна мозаїка»

(Клас розбивається на три команди. Кожній команді дається визначення у вигляді розрізнених шматочків. Завдання командам за 1 хвилину відтворити визначення у його первісному вигляді.)

  1. Місце на поверхні Землі, що розташоване над осередком землетрусу називають – епіцентром.

  2. В’язкий шар у верхній частині мантії називається – астеносфера.

  3. Мінерали – природні утворення, які складаються з однієї речовини.

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.

 1. «Приваблива мета»

Я плююсь огнём и лавой, 
* Я - опасный великан,
Славен я недоброй славой.
Как зовут меня? 
* Курит, курит дед Трофим,
В небеса пускает дым.
Но, как только кашлянул,
В небеса огонь рванул.* Снежная гора.
Вверху - дыра.
Внутри – жара!
Иногда пускает лаву.
На неё найди управу!
* У той немаленькой горы
Характер тихий до поры.
Но может так случиться –
Взорвётся, задымится!

ІV Повідомлення теми і мети уроку.

Слово вчителя.

Отже, як ви вже зрозуміли, тема нашого сьогоднішнього уроку «Вулкани». Урок наш буде не зовсім звичайним, сьогодні ви здійсните неймовірну подорож і дізнаєтесь, хто такі вулкани, і що вони в собі несуть. Але спочатку я хочу вас де с ким познайомити. Один із богів у стародавній Греції – бог-коваль, якого греки називали Гефест, у стародавніх римлян вшановувався як Вулкан. Чому ж така шана цьому богу? Розповість нам про це ---.

^ V. Вивчення нового матеріалу.

1. «Домашня заготовка».

Вулкан – син Юпітера і Юнони, бог вогню, ковальської справи, досить зрідка був присутній на раді богів. Його неприязнь до Олімпу мала давні корені. Кульгавий після падіння, він оселився на горі Етна, де побудував велику кузню. Побудував для всіх богів на Олімпі величні золоті палаци, виготовив меблі з коштовних металів і прикрасив їх коштовним камінням. За допомогою Циклопів Вулкан виготовив зброю для Юпітера – жахливі блискавки, від яких не міг врятуватись ніхто. Любовні стріли для купідона також кував Вулкан. Вулкану приклонялись усі ковалі та артисти, вважали його своїм захисником, і відповідно обоготворивши. Особливо шанували Гефеста в Афінах, де ремесла досягли найбільшого в Греції розвитку. На честь цього бога проводились різноманітні свята – Вулканалії і Гефестії. Його звичайно зображували невисоким, коренастим чоловіком, у якого одна нога коротше іншої, в робочій шапці, короткому одязі і з інструментами коваля у руках.

Слово вчителя.

А що ж насправді уявляє собою вулкан, як природне явище? Зараз ми спробуємо в цьому розібратись.

^ 2. Робота зі схемою «Будова вулкана»

3. Відео–ролік «загибель Помпеї»

Слово вчителя.

Вулканів на Землі дуже багато: десятки тисяч на материках та ще більше – в океанах. Однак діючих вулканів значно менше – близько тисячі. Переважна частина вулканів так само, як і райони землетрусів, розташована на межах літосферних плит, поблизу розломів земної кори.

^ 4. «Географічний практикум»

І зараз ми з вами вирушаємо в подорож до самих відомих вулканів. І перший вулкан на нашому шляху знаходиться на 64°пн.ш., 15°зх.д. шукаємо.


Гекла – вулкан, розташований на півдні Ісландії. Висота 1488 метрів. З 874 року вивергався більш ніж 20 разів і вважається найбільш активним вулканом Ісландії. В середньовіччя ісландці називали його «воротами в пекло». Вивчення відкладень вулканічного попелу показало, що вулкан був активним, що найменше на протязі 6600 років. Останнє виверження стало в 2000 році.

Отже наносимо цей вулкан на контурну карту.

І відправляємось у подорож до наступного вулкану, який чекає нас на 4°пд.ш., 37°сх.д. І першим був … це вулкан (Кіліманджаро)Кіліманджа́ро — потенційно активний стратовулкан на північному сході Танзанії, найвища точка Африки над рівнем моря (5895 м). З 1902 по 1918 роки мав назву Вершина Кайзера Вільгельма . Кіліманджаро підноситься над плоскогір'ям Масаї, яке розташоване на висоті 900 метрів над рівнем моря. Про походження назви є декілька версій. У 2003 році вчені прийшли до висновку, що розплавлена лава знаходиться всього в 400 метрах під кратером головної вершини Кібо. Хоча й не прогнозується іншої активності, крім викидів газу що відбуваються зараз, існують побоювання, що вулкан може обрушитися, що призведе до великого виверження на зразок гори св. Олени. Кілька обвалів і зсувів ґрунту вже відбувалися на Кібо в минулому. В результаті одного з них утворився так званий «західний пролом». У Кіліманджаро не було документованих вивержень, але місцеві легенди говорять про вулканічну активність 150—200 років тому.

Наносимо і цей вулкан на контурну карту. І вирушаємо далі. Наша наступна зупинка знаходиться на 5°пд.ш, 105°сх.,д. і це зробив швидше …. А вулкан має назву ( Кракатау)Кракатау – типовий стратовулкан, тому завжди вивергався у супроводі потужних вибухів і викидів великої кількості попелу. Вивчення вулкану і прилеглих територій встановило залишки найвидатніших доісторичних вивержень. За припущенням вулканологів один з найпотужніших вибухів стався в 535 році. Це виверження призвело до глобальних кліматичних наслідків на Землі. За деякими припущеннями, це виверження супроводжувалось завалою великої ділянки поверхні, утворило Зондську протоку, розділивши острови Яву і Суматру. Найбільш відомі виверження Кракатау в історичний період відбулися в 1680 і 1883 роках. Останнє виверження практично знищило острів на якому і розташовувався вулкан.

Ми наносимо цей вулкан на контурну карту і відправляємось у гості до ще одного. Він чекає нас на 1°пд.ш, 78°зх.д. і це вулкан …. ( Котопахі)Самий високий з діючих вулканів в світі – Котопахі, він досягає 5897 м. над рівнем моря. Він розташований в 50 км. Від міста Кіто, столиці Еквадора, на території одноіменного національного парку. Близько 70 років тому місцеві мешканці потерпали від потужних вивержень з його жерла. Зараз вулкан знаходиться в сплячому положенні, і тільки час від часу відбуваються викиди сірки чи парів води.

Вчитель: А як ви вважаєте чи можливі виверження вулканів у нас в Україні?

Зараз ми подивимось невеличкий сюжет про виверження яке сталось у нас в Азовському морі в грудні минулого року.

^ 5. «Відео – сюжет»

Вчитель: Що на відміну від тих вулканів, з якими ми вже познайомились вивергалось з цього Азовського. Так дійсно це грязьовий вулкан.На Керченському півострові грязь виштовхують гази іншого невулканічного походження, тому вони називаються «невулканічними»

А крім грязьових вулканів в природі існують ще інші, які вивергають гарячу воду і називаються гейзери.

6. «Дивуй»

- Зараз я буду розповідати казочку ,а ви мене уважно послухайте. У мами Землі було багато донечок і синочків, але я розповім про двох із них - Магму і Підземну річку. Підземну річку всі любили, бо давала водички напитися, а в пустелі їй і ціни не було, бо там, де виходила на поверхню - росли пальми і раділи життю люди. Магму не любили, бо жорстока була, і якщо вже виривалася на поверхню, то спалювала цілі ліси і міста. І надумала Магма згубити Підземну річечку. Стала підбиратися до неї ближче і ближче. Гаряче стало річечці і закричала вона , благаючи маму- Землю про допомогу. Почула мама прохання донечки і розступилася, утворивши тріщинку, через яку і вирвалася наша Підземна річечка на поверхню. Але це вже не була підземна річка - мала вона інше ім"я - гейзер. 

  А як ви думаєте чому гейзери фонтанують через певні проміжки часу?

Як називається наука, яка вивчає і передбачає виверження вулканів?

А як називається людина, що вивчає вулкани?

А чому ця професія настільки важлива?

 

^ 7. «Домашня заготовка»

Практична ціль вулканології полягає в розробці методів передбачення вивержень і використання вулканічного тепла гарячих вод і пара для потреб народного господарства. Початком всебічного вивчення вулканів вважається відкриття в 1842 році спеціального наукового закладу – вулканічної обсерваторії, що розташована на схилах вулкана Везувій. Потім в 1911 році була створена ще одна обсерваторія на вулкані Кілауеа на Гавайських островах. Потім з’явились обсерваторії в інших сейсмічно небезпечних районах: в Індонезії і в Японії.

^ VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Прийом «Чомучка»

Чому в земній корі утворюються тріщини?ї

Чому відбуваються виверження вулканів?

Чому на вершині вулкану утворюється гігантська чаша – кратер?

Чому переважна частина діючих вулканів розташована на окраїнах Тихого океану?

Чому в районах вулканізму часто зустрічаються гарячі джерела?

VІІ. Підсумок уроку.

Прийом «Прес-конференція»

Обговорення результатів роботи на уроці. Виставлення оцінок.

VІІІ. Домашнє завдання.

 • Опрацювати параграф підручника.

 • Визначити координати вулканів: Орісабо, Фудзіяма, Везувій, Ключевська Сопка.