asyan.org
добавить свой файл
1
Вогнем можна обігріти оселю або спалити її.

Водою можна вгамувати спрагу або утопитися в ній.

Словом можна створити життя або зруйнувати його.

Усе залежить від нашого вибору, точніше від нашої орієнтації у виборі.

Моя зорієнтованість — на вищі цінності. Свою роль і своє призначення я визначаю через особисту унікальну місію — бути провідником Божественних ідей у священній галузі людинотворення. Література і тільки вона є тим єдиним предметом шкільного навчального плану, у процесі викладання якого відбувається священний акт олюднення дитини, оволодіння нею мистецтвом бути Людиною.

Якщо розглянути під мікроскопом аналітичної думки художні твори шкільної програми з точки зору їх проблематики, легко дійти висновку: у центрі їх одні й ті самі проблеми: боротьба добра і зла, захоплення людини якоюсь ідеєю, жагою, пристрастю.

Цим проблемам стільки ж років, скільки існує людство, а ключі до їх вирішення дають Священні книги народів світу.

Саме тому хочу акцентувати сьогодні увагу колег на головній можливості реалізації таких стратегічних ліній літературної освіти, як ціннісна і компаративна. Ця можливість — у здійсненні компаративного аналізу художніх творів через призму вічних істин, що їх несе Святе письмо.

Проілюструю це на конкретному прикладі. Незабаром у 6-му класі вивчатиметься роман Р. Л. Стівенсона «Острів скарбів». Перший урок з цієї теми інтегрую з російською мовою, яку я викладаю у цьому самому класі. Форма уроку — інтерактивний плакат, що повністю забезпечує увесь необхідний ілюстративний та дидактичний матеріал, який відкривається через відповідні гіперпосилання.

Головні етапи уроку такі.

  1. Учні переказують головні пригоди, про які розповідається в романі, перевіряють знання тексту з допомогою тесту.
  1. Визначаємо тематику і проблематику «Острова скарбів», зіставляємо її з вивченими раніше творами. Доходимо висновку, що пірати, так само як Білл із «Жаги до життя» Д. Лондона та Скрудж із «Різдвяної пісні в прозі» Ч. Діккенса, вклонялися золотому тільцю.
  1. З’ясовуємо значення алегоричного вислову «вклонятися золотому тільцю» і його походження. Переказуємо епізод із «Сорокарічної мандрівки євреїв до Землі Обіцяної» про поклоніння народу золотому тільцю.
  1. Під час бесіди з приводу прослуханого тексту з’ясовуємо помилку людей, які не усвідомлювали, що багатство та золото не забезпечать ні здоров’я, ні благополуччя, ні миру, ні спокою. Натомість Бог усе це дає людям за умов дотримання його законів — вищих цінностей.
  1. Уточнюємо, що Святе письмо не вимагає від людини відмови від багатств, лише застерігає від того, щоб людина не робила гроші своїм ідолом, не ставила їх вище за життя. Ілюструємо цю думку іще одним біблійним епізодом. Діти читають мовчки переказ Корнієм Чуковським сну царя Соломона. Висновок уроку — у виборі сенсу життя потрібно орієнтуватися на вищі цінності.

Тож бажаю вам правильного вибору!