asyan.org
добавить свой файл
1
Виступ на тему:

«Правове виховання та освіта учнів»
Підготувала:

Вчитель 2 – А класу

ХНВК № 21

Каменєва Наталія Миколаївна

Харків – 2012

Україна – національна демократична і правова держава. Але існує ряд соціально – економічних і правових проблем, які, на жаль, розвиваються разом з молодою країною. У життя наше приходять поняття і прагнення, які не всі можуть адекватно сприйняти і реалізувати. Це породжує зневіру, бездуховність, схиляння перед чужим, втрату своїх історичних культурних і духовних цінностей.

Серед актуальних проблем, що їх висунуло сьогодення України перед педагогами, гостро постала проблема правової освіти та виховання дітей і молоді, як складова комплексної програми навчання і виховання національної системи освіти.
Протиправна поведінка неповнолітніх, яка згодом призводить до злочинів, залежить від сукупності факторів: незнання молоддю законів, негативного впливу на неї оточення, соціально – економічного розвитку суспільства.

Правове навчання і виховання мають бути взаємопов’язаними. У підлітковому віці учні повинні усвідомити, що здійснення певних прав неможливе без певних обов’язків перед людьми, що їх оточують. Завдання школи і полягає якраз у тому, щоб процес правової освіти і правового виховання був безперервним.
Правова освіта в урочний час починається ще у ранньому та молодшому шкільному віці. Так на уроках Я і України, основ здоров’я, українського читання перше з чим діти знайомляться – це Гімн України, прапор України. На уроках основ здоров’я у 2 класі діти проходять тему «Права дитини», на яких ми розглядаємо не тільки їх права, а й обов’язки. Ще з початкової школи діти знають та розуміють свої права. Крім цієї теми цілий розділ йде на розгляд правової освіти: Знайомі та незнайомі; Твої друзі; Твої права; Твоя сім’я;Твоя школа. В зрозумілій для дітей формі ми доносимо з раннього дитинства їм інформацію по правовій освіті.

У 3 – 4 класах читається курс «Громадянська освіта». Метою цього курсу є ознайомлення дітей з такими поняттями як Конституція України – головний документ держави, Конвенція про права дітей – документ, який є гарантом соціальних прав дітей та ін.. Ми в початкових класах знайомимо дітей з положеннями основних статей Конституції України, зокрема, про те, що ніхто не має права посягати на право, честь, свободу і гідність іншої людини.

Правова освіта та виховання в позаурочний час, так як і на уроках, починається з молодшого шкільного віку. Адже дуже важливо ази правових знань закласти ще у ранньому дитинстві, коли формується характер дитини, її відношення до оточуючих, до однокласників, учителів, батьків, суспільства взагалі. Саме у цей час необхідно, щоб маленька людина навчилася розуміти свої права та обов’язки, що можна і чого не можна робити, що обов’язково є відповідальність за здійснені вчинки.

Під час проведення виховних заходів ми прищеплюємо своїм вихованцям повагу до державної та національної символіки, національних традицій, привчаємо до відповідальності, до розуміння законів тощо.

В позаурочний час правова освіта проводиться в індивідуальних бесідах, на батьківських зборах, під час класних та виховних годин.

На класних годинах обговорюються такі теми,як: «Знай свої права, дитино!»,»Що таке право і обов’язок», «Наша Батьківщина – Україна», «Права дитини», «Скажи мені хто твій друг і я скажу хто ти», тощо

Для того, щоб результативно організовувати роботу з дітьми, необхідно знати про них якомога більше: починаючи від морального клімату у сім’ї і закінчуючи захопленнями та мріями дітей. Поведінка дитини у суспільстві часто залежить від того, у якій сім’ї виховується дитина, які моральні та соціальні пріоритети має родина.

Наша робота з батьками – вагомий аспект у вихованні підростаючого покоління.

На своїх батьківських зборах я постійно повторюю батькам, що дитина – це наше дзеркало, що кожна дитина – це вже особистість, у якої є своя точка зору, ми повинні поважати їх та намагатися зрозуміти, щоб потім не виникало проблем та правопорушень. Ми не повинні нав’язувати дитині свої думки, а прислуховуватися до її думки. Інколи у звичайній бесіді дитина може розповісти про свої проблеми, страхи, тощо. Ми повинні допомагати їй і тоді не буде так багато проблем з правопорушеннями. Ми повинні прислухатися до наших дітей та розуміти їх. Інколи батьки стають найближчими друзями і тоді вже проблем буде набагато менше, тоді не вулиця буде виховувати дитину, а дитина буде виховувати вулицю. З батьками ми піднімаємо такі теми, як : що таке домашнє насильство, як вберегти дитину від впливу вулиці.

Протягом багатьох років спілкування з батьками можна зробити висновок, що батьки самі мають недостатню правову культуру і не знають, яка відповідальність чекає їхніх дітей за скоєні правопорушення.