asyan.org
добавить свой файл
1
Ваша дитина палить? Спокійно!

Із здивуванням і обуренням Ви дізналися, що ваш син або дочка палить. Для Вас це несподіванка. Перша думка, яка приходить в голову, - покарати, заборонити, раз і назавжди, щоб це ніколи не повторилося. Проте не поспішатимемо.

Карати або не карати?

Багато батьків думають, що чим гірше покарання за куріння, тим краще воно подіє. Проте це далеко не так, покарання робить жорстоким дитину, руйнує довірчі відносини з батьками, викликає образу, але зовсім не завжди приводить до відмови від куріння. За одним покаранням інше, ще суворіше, і т.д. Але підліток продовжує палити. Не принижуйте, не карайте дитини, не вдавайте, що ви його більше не любите. Виберіть відповідний момент і в спокійній, довірчій бесіді спробуйте обговорити з ним виниклу проблему. "Брехня в порятунок" не працює.

Виявивши, що дитина палить, батьки прагнуть терміново проінформувати його про шкоду куріння. При цьому разом з важливою для підлітка інформацією дають даремну. Наприклад, говорять про згубні наслідки куріння в далекому майбутньому: через 50 років у тебе буде рак, хворе серце, поганий колір особи.

Нерідко батьки вдаються до недостовірної, але залякуючої інформації, наприклад: "Якщо ти палитимеш, у тебе випадуть волосся і зуби", "ти станеш розумово неповноцінним" і т.д. З часом підліток упевниться в помилковості цих відомостей і втратить довіру до батьків не тільки у зв'язку з проблемою куріння.

Коли говориш підліткові, що палити шкідливо, часто чуєш у відповідь, що це неправда, що палять багато дорослих, зокрема, вчителі і лікарі, і що ті, що нерідко палять доживають до похилих років. Але те, що куріння не позначається на тривалості життя, - ілюзія, міф. Просто спрацьовує психологічна закономірність: людина запам'ятовує тільки хороше, наприклад, довге життя близької людини, яка палила. Ті, що насправді палять доживають до старості рідко, але такі випадки не впадають в очі і діють заспокійливо на тих, що палять.

"Хочу бути дорослим"

Підліткам заборонено палити. Це правомірна вимога повинна дотримуватися на благо самих дітей. Ця справедлива заборона порушується за наявності ряду умов:

• коли заборону носить зовнішній, формальний характер: не можна палити удома, в школі, а на вулиці - можна, там ніхто не зробить зауваження;

• коли заборона не мотивована. Часто дорослі не беруть на себе обов'язок обгрунтувати свої вимоги. Як, наприклад, в такому діалозі: "Палити не можна" - "Чому?" - "Тому, що не можна"... Таке обгрунтування, можливо, задовольнить молодшого школяра, але не підлітка, схильного аналізувати вислови дорослих;

• коли заборону носить "несправедливий" характер. Нерідко і батьки, і вчителі волають до "дорослості" підлітка, вимагають від нього самостійності у вчинках і ухваленні рішень.