asyan.org
добавить свой файл
1

Управління освіти і науки

Кіровоградської обласної державної адміністрації
Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів


Позакласний захід з біології з використанням міжпредметних зв’язків

Підготувала

Лазарєва Тетяна Валентинівна,

вчитель біології та хімії,

спеціаліст вищої категорії


Знам’янка, 2012 р.

Тема: Біологічний калейдоскоп

Мета: 1. Активізувати пізнавальну активність учнів, визначити фактори

які впливають на екологічну ситуацію.

2. Коригувати та розвивати довільну увагу, вміння аналізувати, робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки.

3. Виховувати свідоме ставлення до природи, показати залежність стану середовища існування людини від особистої позиції індивіда щодо цих факторів, сприяти створенню робочої та доброзичливої атмосфери під час роботи,.

Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, екран, презентація,

картки-завдання, жетони, стікери, ручки, дерево (фікус), алое, сіль

кухонна, скринька.

^ Вид діяльності: змагання команд з елементами тренінгу
Хід заходу:

І. Організаційний момент.

Вступне слово вчителя.
Вправа «Прийняття правил роботи групи».
Для ефективної роботи і створення дружньої, творчої атмосфери, необхідно дотримуватися правил роботи. На плакаті написано правила роботи груп. Учасники команд по черзі їх зачитують.

 1. Умійте слухати одне одного.

 2. Говорити повинен хтось один.

 3. Говорити слід по суті.

 4. Необхідно поважати почуття інших.

 5. Приниження гідності – неприпустиме.

 6. Висловлюватися слід, спершу піднявши руку.

 7. З повагою ставитися до всіх без винятку.Вправа «комплімент».

Члени команд та болільники стають в коло. По черзі кожен говорить комплімент учневі, який стоїть зліва, намагаючись не повторюватися.

Притча про мандрівників.

Одного разу мандрівники влаштовувалися на нічліг на усипаному галькою морському березі. Раптом з небес ударив стовп світла. Мандрівники зметикували, що почують божественне одкровення, і приготувалися чекати. Через деякий час з небес пролунав голос. Невідомий звернувся до мандрівників: «Наберіть гальки і покладіть в сумки. На ранок відправляйтеся в дорогу. Йдіть весь день. Увечері ви радітимете і сумуватимете одночасно». Після цього і світло, і голос зникли.

Мандрівники були розчаровані. Вони чекали важливого одкровення, вселенської правди, яка зробила б їх багатими і знаменитими, а натомість отримали завдання, сенсу якого не розуміли. Проте, згадуючи про небесне сяйво, вони про всяк випадок з бурчанням покидали в сумки декілька дрібних камінчиків.

Мандрівники провели в дорозі весь наступний день. Увечері, укладаючись спати, вони заглянули в свої сумки. Замість гальки в них лежали діаманти. Спочатку мандрівників охопила радість: вони володарі діамантів! А через мить – смуток: діамантів було так мало!

Учні висловлюють основну думку притчі: ми не завжди беремо те, що нам пропонують (в даному випадку – знання у вигляді гальки), а потім про це шкодуємо, але вже пізно.
ІІ. Хід конкурсу:
Вправа №1. Розминка «Я уважний».
На дошці записані назви рослин і тварин без певного порядку. Команди отримують завдання: І команда «Прочитати назви тварин», ІІ команда «Прочитати назви рослин». Читають по черзі всі члени команди, при чому, замість назв, які не входять до їх завдання, говорять «Я уважний».

На екрані з’являються запитання, які озвучує ведучий. Команди на аркушах паперу пишуть відповідь, і по закінченню часу обговорення передають журі. Після відповіді команди дізнаються правильну відповідь яка з’являється на екрані. За правильну відповідь команди отримують «грушки - жетони»
Вправа № 2. «Вірю – не вірю»
Запитання задаються по черзі обом командам. Вони піднімають картки з написами «Вірю», «Не вірю»:

 1. Чи вірите ви, що індійський слон виношує своїх дітей 22 місяці? / Так|та|/

 2. Чи вірите ви, що італійські скрипалі у футлярах своїх скрипок тримали жаб, а перед концертом виймали їх і гладили, вважаючи, що руки не потітимуть? / Так|та|/

 3. Чи вірите ви, що на шерсті у кішок виробляється спеціальний вітамін, який вони злизують при умиванні? / Ні/

 4. Чи вірите Ви, що 5 чоловік на 2 мільярди населення живе до 116 років? / Ні/

 5. Чи вірите Ви, що в Голландії щорік|щорічно| з|із| деревини тополі виготовляється близько трьох мільйонів пар взуття? / Так.|та|/


Вправа №3. « Цікаві задачі»


 1. У кого|КТО| більше ніг: у п'яти восьминогів або у чотирьох кальмарів?  

(Однаково щупалець: 5х8 = 4х10 =40)

Ніг ці тварини не мають

 1. У крокодила багато особливостей. Наприклад, в ротовій порожнині у нього відсутні слинні залози, нема і сечового міхура, але раніше найбільшою загадкою для вчених було те, що в шлунку дорослого крокодила завжди знаходиться багато важкого каміння. Навіщо крокодилу каміння в шлунку?

( каміння в шлунку полегшує плавання крокодила,

придаючи йому більшу стійкість у воді).

 1. Ж. Верн в своєму творі «Таємничий острів» писав:

« Наливши кленовий сік у великі глиняні посудини, його поставили на вогонь і піддали випаровуванню. Як тільки рідина почала густіти, починали розмішувати її дерев'яною лопаткою... Сік клена перетворився на густий сироп. Цей сироп вилили в глиняні посудини різноманітної форми. На наступний день сироп застиг. Це був справжній …, злегка жовтуватий, майже прозорий і дуже смачний». (Цукор)

Вправа № 4. Біологія та географія
1. Кактуси (Сасіасеа) - це родина Дводольних рослин порядку Гвоздичні, яка охоплює близько 3тис. видів. Більшість із цих рослин є мешканцями пустель і напівпустель. Пустелю Сонорра називають «царством кактусів». Де ж знаходиться ця пустеля?

(^ У Мексиці.)

2. Де проживають нелітаючий птах ківі, хижий папуга кеа та полінезійський народ маорі?

(У Новій Зеландії.)

3. Горила є найбільшою твариною серед антропоїдів .Вага самців сягає 250 кг, ріст - 180 см. До цього належать підвиди берегової, гірської та низин-сі горил, і всі вони населяють один материк. Який?

( Африку.)

4. Слонова черепаха, яку описав ще Ч.Дарвін, є найбільшою із сухопутних черепах. Її довжина сягає 110 см, а маса - 400 кг. На яких островах поширений цей вид черепах?

(^ На Галапагоських островах.)

5. Абсолютним чемпіоном з отрути серед усіх тварин є крихітна

(2-3 см) жабка-кокоа, яка водиться у тропічних лісах, її шкірний слиз страшенно отруйний. Де поширена ця жабка?

(У Південній Америці.)
Вправа № 5. Біологія та хімія
1.Значна кількість цих речовин утворюється у тканинах хвойних рослин, хрону, цибулі, часнику. Вони здатні пригнічувати ріст і розвиток шкідливих мікроорганізмів. Що це за речовини?

1. Фітогормони 3. Вітаміни

2. Фітонциди 4. Гербіциди

( Фітонциди.)

2. Ці темно-коричневі пігменти забезпечують забарвлення волосся, шкіри, райдужної оболонки ока. Їхнє утворення посилюється під дією ультрафіолетового випромінювання, а припинення синтезу цих сполук викликає посивіння волосся. Назвіть ці сполуки.

1. Хлорофіли 3. Гемоглобіни

2. Каротиноїди 4. Меланіни

( Меланіни.)


 1. Елемент, який визначає червоний колір гемоглобіну, входить до складу міоглобіну. Певний його запас зберігається в білках печінки.

 1. Аурум 3. Ферум

 2. Фосфор 4. Кальцій

(Ферум)

 1. Нестача цього елемента викликає карієс зубів, а його надлишок-плямисту емаль зубів. ( Фтор ( Флуор))


Вправа № 6. Біологія та геральдика
1. Зображення якої тварини найчастіше можна побачити на державних гербах різних держав?

(^ Зображення лева.)

2. Кенгуру та страус Ему стали державними символами країни-материка. Як називається ця держава?

( Австралія.)

3. Цукор видобувають здебільшого з трьох рослин: цукрового клена, цукрової тростини та цукрового буряка. Одна з цих рослин зображена на гербі та прапорі країни в Північній Америці. Як називається держава?

(Канада)

4.Герб цієї держави зображає беркута, що сидить на кактусі і пожирає змію. У ацтеків зображення мало глибокий релігійний зміст, але для сучасних мешканців цієї держави це лише символ тріумфу добра над злом.

Як називається держава?

(Мексика)
Вправа № 7. Біологія та історія


 1. Клеопатра - остання цариця Єгипту із роду Птоломеїв. Після поразки у війні з Римом вбила себе, як вважають історики, укусом змії, яка називається…

( Єгипетська кобра)

 1. Жанна Д’Арк - героїня французького народу,яка очолювала визвольний рух проти англійських загарбників. Для Орлеанської Діви було виготовлено біле знамено, на одній стороні якого був зображений Христос, а на іншій…

( Голубка)

Вправа № 8. Біологія та література


 1. Який орган людського організму найчастіше оспівується у віршах не тільки українських, а і зарубіжних поетів?

(Серце)

 1. Яка квітка згадується у трагедії В. Шекспіра “ Гамлет ” як символ долі ?

(Фіалка).

 1. М’яса і яєць якої тварини Робінзонові та П`ятниці зазвичай вистачало на тиждень?

(Черепахи)

Вправа № 10 « Потайна скринька»
Знайти відповідь за підказками. І підказка – 4 бали, ІІ – 3 бали, ІІІ – 2 бали, IV – 1 бал

 1. У цій коробці знаходиться надзвичайна речовина.

 • Колись її вважали милістю божою, символом миру, наприклад, у східних країнах. Але з іншого боку, скільки всього живого загубила ця речовина.

 • Через неї навіть море може стати мертвим. Особисто я схиляю голову перед цією речовиною. Без неї неможливо обійтися в металургії, вона використовується у виготовленні кераміки.

 • Без неї не було б шкіряного взуття.

 • За цією речовиною їздили козаки до Криму. ( Сіль)
 1. Цю рослину можна без сумнівів назвати найбільш невибагливою.

 • На землі існує понад 350 різновидів цієї багаторічної рослини. Першу згадку про те, що вона, очевидно, має лікувальну цінність, було знайдено в папірусі Еберса (Papyrus ebers), єгипетському документі, написаному близько 1550 р. до н.е.

 • Цей документ описує дванадцять рецептів для змішування цієї рослини з іншими речовинами, що дозволяє лікувати внутрішні хвороби, простудні захворювання, зовнішні ушкодження людини.

 • Відомо, що єгиптяни використовували його сік при бальзамуванні.

 • Переказ свідчить, що після того, як тіло Ісуса було знято з хреста, то Його натерли соком цієї рослини і благовонною смолою миррою.

(Алое)
« Цікаві бувальщини з життя видатних людей»


 1. Чарльз Дарвін був запрошений на обід до свого друга. За столом він сидів поруч з молодою вродливою жінкою.

 • Містере Дарвін, ви твердите, що людина походить від мавпи? – грайливо запитала вона. Чи можу я віднести це висловлювання й на свою адресу?

 • Безумовно, - відповів Дарвін, - але ви походите не від звичайної мавпи, а від чарівної.

 1. До славетного бактеріолога Коха зайшов у лабораторію молодий лікар і застав його за столом, на якому кипіла каструля.

 • Відгадайте, що в мене тут? – звернувся до лікаря Кох.

 • Стрептококи, - шанобливо відповів той

 • Ні.

 • Холерний вібріон?

 • Ні.

 • Туберкульозні палички?

 • Ні.

І, піднімаючи кришку каструлі, Кох весело сказав:

 • Сосиски, юначе, сосиски.Притча «Чи порожня посудина?»
Вчитель покликав учнів, показав їм порожню посудину і запитав: «Чи порожня ця посудина?» Учні впевнено відповідали, що порожня.

Тоді вчитель помістив в неї великі камені і запитав: «А зараз чи порожня посудина?» Учні впевнено відповідали, що тепер посудина повна.

Тоді вчитель засипав в проміжки дрібні камені і запитав: «А зараз чи порожня посудина?» Учні невпевнено визнали, що тепер вона повна.

Тоді вчитель засипав в посудину пісок і запитав, чи повна тепер посудина. Учні розгублено мовчали.

Вчитель залив воду в посудину і ще раз запитав, чи повна посудина. Учні не знали, що відповісти.

Учень, роздумуючи, висловлює основну думку притчі: ми не можемо з упевненістю сказати, який об'єм наших знань з будь-якого питання і чи є межа отриманню нових знань.
Підсумок. На зелених стікерах напишіть, що вам сподобалось, що дізнались нового, на червоних – що не сподобалось. Закріпіть їх на дереві. Порівняйте, яких стікерів більше.
Ви рухаєтеся вперед, наближаючи своє майбутнє.

Ви мрієте про успіх, кохання і щастя, бо ви - м о л о д і.

Уже сьогодні в своїх руках ви тримаєте своє майбутнє. І лише ви самі відповідальні за нього. Уже від вас і від ваших сьогоднішніх рішень залежить те, якими ви будете, які знання здобудете, який шлях у житті оберете.

Українська народна приказка говорить: «Знання – це скарб, який за плечима не носити». Зробіть висновки для себе.