asyan.org
добавить свой файл
1
Авторитет учителя досягається щоденно.

Сьогодні сучасне суспільство потребує всебічно розвинених соціально активних особистостей, які мають фундаментальну наукову освіту, багату внутрішню культуру. Не дивлячись на те, що для будь-якого кваліфікованого спеціаліста необхідні глибокі знання, для педагогічної діяльності особливо важливі професійно значущі особистісні якості. Досвід переконує, що вплив вчителя на учня, успішна його педагогічна діяльність залежить від авторитету вчителя. Тому не випадково цими днями в Архангельському професійному аграрному ліцеї проходила педрада – тренінг «Авторитет учителя».

Педпрацівники об’єднались у групи по визначеним ними цінностям у власному житті: «Кар’єра», «Честь і гідність», «Кохання», «Гроші», «Сім’я».

З метою емоційного налаштування на роботу у педраді – тренінгу учасники по черзі говорили один одному компліменти та описували власні відчуття від виконаного завдання. Створюючи асоціативний рядок до слова «авторитет», викладачі й майстри в/н інтуїтивно підібрали слова, які характеризують

сучасного вчителя: активний, ввічливий, терплячий, товариський, об’єктивний, радісний, ідейний, ініціативний, творчий, тактовний, елегантний, ерудований, емоційний, толерантний…

У «мозковому штурмі» виявили цінності, важливі для авторитету вчителя. Кожна група презентувала свої п'ять якостей та пояснювала одну, яку обрали, як найважливішу. Найбільшою цінністю за підсумками цього завдання визначено - любов до дітей.

Далі практичний психолог Саввіна Наталя запропонувала для обговорення байку про перепелиць, яка повчає, що тільки дружній і зібраний колектив може прийти до досягнення високої мети.

Суть поняття авторитету й авторитету вчителя згідно з понятійним словником організатора навчального процесу розкрила методист ліцею Новікова Алла.

Викладач правознавства Дементєєва Євгенія зазначила, що в етичному кодексі українського вчителя (стаття 15) говориться, що авторитет вчителя ґрунтується на компетентності, справедливості, такті, вмінні турбуватися про своїх учнів. Вчитель не створює свій авторитет за допомогою некоректних способів і не зловживає ним.

Учасниками педагогічної ради обговорено теоретичні аспекти авторитету, які були представлені у презентації.

Практичний психолог Саввіна Наталя ознайомила присутніх із даними опитування, проведеного соціологічною службою Українського центру економічних та політичних досліджень імені Олександра Разумкова «До вчителів в Україні ставляться з довірою…», а потім повідомила результати психолого – педагогічного дослідження в ліцеї з питання авторитету учителя. Наші учні до пріоритетних якостей учителя відносять: загальну ерудованість, широке коло інтересів, захопленість предметом викладання і досконале його знання, володіння методиками викладання, інтерес до особистості учня, повагу, терпеливість, розуміння, доброзичливість, справедливість тощо.

Зміст байки «Розум чи авторитет» показав, що авторитет може бути хибним, оманливим. Відеоролик «Усе в твоїх руках» нагадав, що все залежить від нас самих. Наше життя, наші бажання та мрії, наші професійні навички, вміння їх дієво й ефективно використовувати — це і є прояв майстерності педагога, його авторитет. І все це теж у наших руках.

Підбиття підсумків проведено методом ДРІД: педагогічні працівники ліцею описали отриманий новий досвід, розкрили розуміння слів Р.Роллана «авторитет не можна набути раз і назавжди, авторитет досягається щоденно»; поділились відчуттями, які переживали, і власною реакцією на них; повідомили, яку інформацію одержали, які висновки зробили, та розкрили перспективи педагогічних дій в майбутньому.

Саввіна Наталя,

практичний психолог