asyan.org
добавить свой файл
1

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ОСВІТИ


«СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА № 77»

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ


Учитель української мови та літератури: Дробишева Лариса Миколаївна

Категорія: спеціаліст І категорії

Предмет: українська література

Клас: 10

Тема: «Проблема особистого щастя у драмі

І. Франка “Украдене щастя”»




Мета. На основі ідейно – психологічного аналізу твору підвести учнів до розуміння авторської думки про моральну відповідальність людини за право на щастя; допомогти осмислити й визначити художню цінність твору; розвивати навички аналізу драматичного твору, самостійність, доказовість суджень; сприяти вихованню відповідальності за свої вчинки.
Обладнання. Тексти твору, фільм «Украдене щастя», запис пісні “Чи я в лузі не калина була…”, тлумачний словник
Запис на дошці. Кожен коваль свого щастя.

Ніхто не знає, коли йому щастя усміхнутися має.

Народна мудрість.


^

Хід уроку




  1. Вступ до теми.

…У театрі лунає третій дзвінок і гаснуть свічки. Затамувавши подих, глядачі спостерігають за дійством на сцені, адже сьогодні у театрі прем’єра драми Франка “Украдене щастя”.

Звучить пісня “Чи я в лузі не калина була…”.

Швидко збігає час. Коли вистава закінчилась, автора викликали на сцену і вручили йому лавровий вінок від молоді. Бурею оплесків публіка вітала Франка. А він, скромний, засоромлений, як школяр, прийняв вінок. Стояв, на всі боки кланявся і усміхався.

У центрі нашої уваги – драма І.Я. Франка “Украдене щастя”.


  1. ^ Повідомлення теми та завдань уроку.

Цікава творча історія цієї п’єси. Повідомлення учня “Творча історія драми “Украдене щастя”.


  1. Мотивація навчальної діяльності

Усі ми хочемо бути щасливими. Народна мудрість запевняє: “Кожен коваль свого щастя”. “Ніхто не знає, коли йому щастя усміхнутися має”, - заперечує інша.

Цікаво, чи може людина творити своє щастя, незалежно від тих умов, у яких вона живе? Чи можливе щастя без страждань? Що таке щастя? Важко дати однозначну відповідь на ці питання. Разом з Франком і його героями поміркуємо сьогодні над ними.

^

Формулювання проблеми уроку


Чи може людина творити своє щастя?
Словникова робота.

Оскільки поняття “щастя” кожен розуміє по-своєму, то і до вирішення проблеми ви будете підходити по-різному. Щоб дотриматись єдиного взірця, звернемося до словника.
Щастя 1. почуття або стан найвищого, повного вдоволення.

2. сприятливий збіг обставин, талан, успіх.


  1. Бесіда на осмислення сутності твору.

  • Як ви зрозуміли назву?

  • Які почуття викликав у вас твір?

  • Який конфлікт покладено в основу драми?


Анна


Микола Михайло

Традиційна форма любовного трикутника є чисто умовною; на перший план висунуто не особисті почуття, а важливі моральні та соціальні проблеми.
Робота з текстом твору.

  • Які почуття і передчуття викликала зустріч Анни з Михайлом?

  • Чому Михайлові вдалося вирвати в Анни згоду стати коханкою?

  • Чи любить Анна Михайла?

  • А чи любить Михайло Анну?

  • Чи заслуговує Михайло такої жертовної любові? А Микола такої зневаги?

  • Анна не дотримує присяги церковному шлюбу. Як ви вважаєте, зрада це чи ні?

  • Кожен з персонажів у певний момент повинен зробити вибір. Який це вибір? Чим керуються вони?

  • Рано чи пізно життя кожного з нас поставить перед вибором. То який висновок ви для себе зробите?

  • Хто ж винен у трагедії?

  • Хто ж той злодій, що украв щастя і в Миколи, і в Михайла, і в Анни?

  1. Перегляд уривків кінофільму.

  2. Висновки.




  • Чи актуальний твір сьогодні?

  • З’ясуйте проблематику твору (схема)


Анна

Микола Михайло

Хоча великою мірою на наше життя впливають обставини, що не залежать від нас, ми можемо творити своє щастя. Потрібно тільки цінувати кожну щасливу мить.


Щастя


Прокинутися вранці і сказати

Деревам, звірям, людям: “Добрий день”.

І знати, що тебе чекає мати

Поміж перестигаючих вишень.
Віддатися до крихточки роботі,

Щоб на чолі гарячий піт схолов.

І не відкласти на колись, на потім

Ні доброту, ні чесність, ні любов.
Збагнути серцем – кожна мить єдина,

Неповторимі тиша й круговерть.

І зрозуміти: вдячна пам’ять сина –

Найкраще, найможливіше з безсмерть.
І хоч буває непроглядно гірко,

Не опустись до вовчого виття.

О щастя – ти не піднебесна зірка.

Ти – кожна мить прожитого життя.

Ніна Гнатюк


  1. Домашнє завдання.

Написати твір – мініатюру “Чи може крадене щастя бути справжнім?”