asyan.org
добавить свой файл
1
«Іграшка в житті дитини»
Гра, як самостійна дитяча діяльність формується в ході виховання і навчання дитини, вона сприяє освоєнню ними досвіду людською діяльністю. Іграшка, в даному випадку, виступає як своєрідний еталон тих предметів, дізнатися призначення яких і освоїти різні дії з якими, належить дитині. Гра, як форма організації дитячого життя важлива тим, що служить становленню психіки дитини, її особистості.

Гра і іграшка невіддільні одне від одного. Іграшка може викликати до життя гру, а гра, інший раз, вимагає для розвитку нову іграшку. І не випадково в іграх дітей беруть участь іграшки, куплені в магазині, але і зроблені вихователями, батьками або самими дітьми. Іграшки можуть бути найрізноманітнішими, але всі вони повинні відповідати певним педагогічним і художньо-естетичним вимогам.

^ У кожному віці дитині потрібні різні за своєю тематикою і призначенням іграшки: сюжетні (ляльки, фігурки тварин, меблі, посуд), технічні (транспортні, конструктори і т.д.), іграшки-знаряддя праці (молоток, викрутка, щітка для підмітання, граблі, лопатка, іншим словом іграшки, що імітують найпростіші засоби праці дорослих), іграшки-забави: театральні, музичні. Великогабаритні іграшки, такі як самокати, дитячі автомобілі, трактори, великі легко трансформуються конструктори для будівництва сприяють боротьбі з гіподинамією, вчать дитину рухам і орієнтуванні в просторі. Сидячи за столом дитині зручніше грати маленькими іграшками, добре досяжними з усіх боків. Для ігор на підлозі потрібні більші іграшки, співмірні з ростом дитини в положенні сидячи і стоячи. Рухливі ігри у дворі вимагають іграшок великих, дрібні не годяться. Відбір іграшок тісно пов'язаний із завданнями естетичного, а також морального виховання дитини, з його прагненням до гри колективної, в якій всіма іграшками він користується спільно з усіма дітьми. При відборі іграшок повинні враховуватися вікові закономірності розвитку ігрової діяльності. Не всі діти мають можливість побачити живих звірів і птахів. Познайомитися з ними допомагають книги, іграшки, телебачення. Дуже важливо, щоб у підборі іграшок сприяв формуванню у дитини правильних уявлень про навколишній! Бажано, щоб іграшки вносив в гру дорослий. Він зацікавлює дитину сюжетом спільної гри, ставить йому запитання, спонукає його до «спілкуванню» з новою іграшкою. «Лялька прокинулася? Пригости її компотом ». Іграшка для дитини сповнене сенсу. Діти чотирьох-п'яти років здійснюють ігрові дії найчастіше за допомогою іграшок, але їх ігрові дії можуть бути вже позначені і жестом і словом. У цьому віці особливе значення набувають ті предмети, які в практичній педагогіці прийнято іменувати атрибутами: всілякі шапочки. Намиста, фартухи, халати. У цей період необхідні іграшки, які відображають специфіку тієї чи іншої професії. Для капітана не так важливий корабель, як важливо мати підзорну трубу, бінокль, кашкет. Лікарю необхідні халат, стіл для прийому, паличка-градусник, шприц, і неодмінно потрібні пацієнти, терпляче зносять турботу лікаря та медсестри. Цими пацієнтами можуть бути великі ляльки. У хворих «дітей» мають бути свої «мами» і «тата». Правильне керівництво грою з боку дорослих робить її змістовною, справді провідною в дошкільному віці, суттєво розширює кругозір дитини.
Однак ніяке велика кількість іграшок, що дозволяє, здавалося б, розгорнути самі сюжетні ігри, не замінить дитині товаришів по грі. Вимушена необхідність грати одному, іноді, може привести до перезбудження його нервової системи. Граючи один, дитина збуджується від великої кількості взятих на себе ролей. Природно, після гри він буде надмірно рухливим, дратівливою, «крикливим». Але така ж гра в колективі однолітків не викликає у дитини подібної реакції.

Багато дітей використовують в грі не тільки іграшки, але і пристосовують для цього інші предмети. Диван може стати пароплавом, стільці - вагонами поїзда, шишки - смішними їжачками. Таке використання в грі предметів вказує на високий рівень інтелекту дитини, розвиток її фантазії. На жаль, не всі дорослі розуміють це. Треба збагачувати гру іграшками-саморобками, в тому числі з природного, непридатного матеріалу.

Гра розвиває і радує дитини, робить його щасливим. У грі дитина робить перші відкриття, переживає хвилини натхнення. У грі розвивається його уява, фантазія, а, отже, створюється ґрунт для формування ініціативної, допитливої ​​особистості. Гра для дитини вірний засіб від неробства, що приводить до млявості, безцільності поведінки. Для хорошої, веселої гри дитині потрібна гарна іграшка. Вибирайте її обдумано для своєї дитини!