asyan.org
добавить свой файл
  1 2 3

Хімічні методи збільшення контрастності полягають у спеціальному оброб-

ленні негативного або позитивного матеріалу (наприклад, в послабленні, або навпаки, у підсиленні густини). Для цього існують хімічні засоби, які називаються послаблювачами та підсилювачами.

Кольороподіл та кольоророзрізнювання - це різні методи відновлення невидимого та збільшення контрасту.

Кольороподіл полягає в тому, що з документа, який досліджується, виготовляють два контрастних негативи, сполучають їх і друкують два дублі-негативи. Ця процедура повторюється до тих пір, доки не буде досягнуто бажаного контрасту. Е. Ф. Буринський відновив таким чином згаслі тексти на рукописах, що належать до епохи князювання Дмитра Донського. Метод кольороподілу широко використовується в археології, медицині. Д. І. Менделєєв назвав цей метод другим зором людини, а Е. Ф. Буринський був удостоєний великої золотої медалі ім. М. В. Ломоносова за наукове відкриття.

Кольоророзрізнювання - зйомка в різних ділянках спектра - витіснила трудомісткий метод Е. Ф. Буринського й використовується зараз в експериментальних дослідженнях для відновлення залитих (закритих) барвником текстів, розрізнення штрихів текстів, які мають близькі кольорові відтінки, які важко або взагалі неможливо розрізнити. Наприклад, для того, щоб прочитати залитий фіолетовим барвником текст, достатньо документ сфотографувати з фіолетовим світлофільтром, а щоб виявити порошинки та кіпоть навколо вогнестрільного ушкодження, залитого кров'ю, треба його сфотографувати з червоним світлофільтром або за допомогою ЕОПа.

У дослідній та «польовій» криміналістиці використовують ультрафіолетові, інфрачервоні, рентгенівські промені. Зйомка в цих променях дозволяє виявити закриті барвниками, тонким шаром дерева чи паперу ознаки підчистки й травлення, змивання текстів, а також згаслі від часу тексти тощо. Названі промені збуджують люмінесценцію, яку можна візуально спостерігати або фотографувати і таким чином диференціювати речовини.

Зйомка в ультрафіолетових променях поділяється на два види:

1) зйомка у відбитих променях;

2) зйомка люмінесценції.

Для зйомки у відбитих променях достатньо об'єкт освітити УФП (Таран, УК-1, кварцова лампа), а перед об'єктивом фотоапарата помістити світлофільтр УФС-1 або УФС-2.

При фотографуванні люмінесценції світлофільтр УФС-1 розміщують перед джерелом УФП, а на об'єктив одягають світлофільтр, який коригує тільки колір люмінесценції (наприклад, синьо-зелену або оранжеву зону).

Зйомка в інфрачервоних променях також поділяється на два види:

1) зйомка у відбитих променях;

2) зйомка люмінесценції.

Для зйомки у відбитих променях об'єкт освітлюють звичайною лампою розжарення, а на об'єктив фотоапарата одягають інфрачервоний ІЧС-1, червоний ЧС-14 або ЧС-15 світлофільтр. Зйомка інфрачервоної люмінесценції набагато складніша, вона потребує освітлення об'єкта ІЧП певної зони та повного відсікання ІЧП перед об'єктивом. Інфрачервона люмінесценція лежить за межами видимого спектра, тому для її спостереження застосовують електрон-но-оптичні перетворювачі, прилади нічного бачення.

Рентгенівські промені мають велику проникаючу здатність, оптичними об'єктивами вони не фіксуються. Тому фотозйомка виконується без фотоапарата. Фотографується не об'єкт, а його тінь. Для цього джерело рентгенівських променів розміщують перед об'єктивом, а за ним - рентгенівську плівку. Рентгенівські промені, проникаючи крізь об'єкт, створюють тіньове зображення його структури, яке й фіксується на плівці.

Мікрозйомка - це фотографування об'єкта через мікроскоп, завдяки чому фіксується картина, яку можна спостерігати в окуляр. Сучасні мікроскопи, аналітичні прилади (спектрографи, спектрометри, біологічні, металографічні, поляризаційні, скануючі, тунельні, а також електронні мікроскопи), як правило, з'єднані з фото-, кіно-, відеокамерою (МСК-1, МІМ-8). Умови зйомки вибираються оптимальним шляхом, а в останніх моделях - навіть автоматично.

Для мікрозйомки за допомогою звичайного мікроскопа (МБІ, МВС-1) використовують мікрофотоустановки (ФМН-2, ФМН-1) або мікрофотонасадки (МФН-1). Можливе фотографування за допомогою перехідних кілець, які з'єднують фотоапарат з окуляром мікроскопа.

Звичайний знімок можна при друкуванні збільшити в кілька десятків разів. Мікрознімок розкриває нові, невидимі людському оку ознаки об'єкта і тим відрізняється від різноманітних сурогатів.

9 процесуальне оформлення застосування судової фотографії у слідчих документах


<< предыдущая страница