asyan.org
добавить свой файл
1

Що робити, коли розбився термометр ?
Ти знаєш, що таке термометр і вже, напевно, бачив, як розбігаються навсібіч сріблясті дриготливі кульки, коли він розіб'ється. Так і хочеться погратись цими дивними сяючими краплинками. Зупинись!
Ртуть — це метал, який при кімнатній температурі знаходиться в рідкому стані і має здатність розпадатися на дрібні краплинки. Рідка ртуть небезпечна перш за все своєю здатністю швидко випаровуватись. Якщо зберігати її в приміщенні відкритою, то в повітрі з'являться ртутні випари.
Два грами ртуті з домашнього термометра, розкотившись по однокімнатній квартирі, збільшують допустимий рівень випарів ртуті в повітрі в два рази.
Особливо небезпечні дрібні краплини розлитої ртуті, що закотились під плінтуси, лінолеум, меблі, в щілини підлоги. Якщо ртуть розсипана дрібними кульками — випаровування йде швидше, тому й небезпека більша. Отрута накопичується практично в усьому: в шпалерах, штукатурці, фарбі, цеглі... І відбувається це дуже швидко.

Увага!

Випадково розлиту ртуть треба якомога швидше і ретельніше зібрати. Всі місця, в яких могли б затриматись її краплини, необхідно обробити спеціальним розчином заліза. Тому одному тут не впоратись: необхідно викликати спеціалізовану бригаду рятувальної служби. Телефонуй за номером 02.

Запам'ятай!

Якщо ти помітив розлиту ртуть, терміново клич дорослих. Викидати ртуть та уражені нею предмети у сміттєзбірники, засипати їх землею чи піском категорично забороняється.

Довідкове бюро Всезнайка.

Де працює ртуть?

З давніх-давен ртуть використовується в виробництві фарб, промислової соди, електроприладів.
Завдяки тому, що її з'єднання отруйні, ртутними фарбами покривають днища морських кораблів, щоб вони не обростали черепашками.
При нагріванні ртуть розширюється і ця її властивість використовується в термометрах для вимірювання температури. Є вона й у барометрах, лампах тощо.
В давнину завдяки ртутному покриттю на склі одержували дзеркало. Але таке дзеркало було шкідливим для здоров'я і тому пізніше ртуть замінили сріблом.

Ознаки гострого отруєння солями ртуті:
— розлад кишечника;
— блювання;
— набряк та запалення ясен;
— послаблення серцевої діяльності;
— рідкий і слабкий пульс;
— можлива втрата свідомості,
В приміщеннях, де ртуть знаходиться в контакті з повітрям дуже довго, відбувається постійне отруєння. Ознаки постійного отруєння ртуттю:
— дратівливість;
— зниження працездатності;
— тремтіння в руках;
— присмак металу в роті;
— сильне слиновиділення;
— крихкість ясен.
Перша допомога потерпілому.
— звернутись до лікаря;
викликати у хворого блювання;
— дати молока, яєчних білків або яєчної води: на 1 л води 2—3 яєчних білки.