asyan.org
добавить свой файл
1
Що значить бути Людиною на землі ? Чи справді «Людиною бути найважче?»(М.Чернявський)

Урок розвитку зв’язного мовлення в 11 класі

Раїса Шехтер

учитель КЗ «Георгіївська ЗОШ І-ІІІ ступенів №1

Лутугинського району Луганської області,

учитель першої кваліфікаційної категорії

Мета: підготувати одинадцятикласників до написання твору- роздуму, продовжити роботу над формуванням у старшокласників уміння і навичок вільного володіння рідною мовою в усіх видах мовленнєвої діяльності (слухання, читання, говоріння, письмо); формувати всебічно розвинену, соціально активну особистість. Залучати учнів до вдумливого прочитання поезій.

Обладнання: наочний матеріал, кольорові аркуші, маркери червоного і чорного кольорів, тексти художніх творів, тлумачні словники.

Хід уроку

1.Презентація «Я – Людина»

(кожен з учнів називає своє ім’я і коротко характеризує себе).

Я – Марина, скромна і порядна, люблю своїх батьків. Добре малюю і співаю.

Я – Денис, люблю спорт, обожнюю співати.

2.Лірична хвилинка

Виходять двоє учнів – хлопець і дівчина.

Хлопець: Люди – прекрасні.

Земля – мов казка.

Кращого сонця ніде нема.

Загруз я по серце

У землю в’язко.

Вона мене цупко трима.

І хочеться бути дужим,

І хочеться так любить,

Щоб навіть каміння байдуже

Захотіло ожити

І жить!

Дівчина: Воскресайте, камінні душі,

Розчиняйте серця й чоло,

Щоб не сказали

Про нас грядущі:

  • Їх на землі не було…

І. Мотивація.

УЧИТЕЛЬ. Сьогодні на уроці ми будемо обговорювати важливе питання «Що значить бути людиною на землі? Чи справді «людиною бути найважче»? Це питання поставив М.Чернявський. Над ним замислювався В. Симоненко. Багато хто з вас у свої 16-17 років, мабуть, теж замислюється над цим .

Усі ми знаємо, що істина народжується у спілкуванні, тому закликаю вас до спільного обговорення даної теми. А результатом нашої роботи буде твір, який ви напишете вдома, стверджуючи або спростовуючи слова М.Чернявського. Тож до роботи, мої юні друзі!

Для початку давайте розподілимось на дві групи. До першої ввійдуть ті, хто вважає, що людиною бути важко. До другої – ті, хто має протилежну думку.

ІІ. «Мозковий штурм».

-Як ви розумієте значення слів «ЛЮДИНА», «ЛЮДЯНІСТЬ»?

(Людина – це особистість. Людяність – доброта, розуміння інших.

Людина – найрозумніша істота в природі. Людяність – гуманізм).

  • Запишіть словосполучення з цими словами.

(Добра людина, стріляна людина, людям на сміх, вийти в люди.

Безмежна людяність, сердечна людяність, підступна людяність, втратити людяність).

ІІІ. Робота з тлумачним словником.

( І група знаходить значення слова «людина». ІІ – значення слова «людяність»)

Людина - у звертанні «людино». 1. Одиничне до «люди»; будь-яка особа; кожний; людська постать;одиниця ліку людей ( осіб). Бувала людина – особа з життєвим досвідом, яка багато знає і вміє. 2. Особа як утілення високих моральних та інтелектуальних властивостей.

Людяність – доброзичливість, чуйність у ставленні до інших, уважність до чужих потреб. Синоніми: людинолюбство, гуманізм.

Іv. Гра «Мікрофон»

Отже, ви попрацювали зі словниками. А тепер давайте з’ясуємо, чи кожна людина може називатись ЛЮДИНОЮ, має людяність?

І гр. Так. Кожна, адже це вирішено природою. Гарна, погана, а все-таки людина. Людині Богом дано бути людиною і мати притаманні риси: людяність або жорстокість, егоїзм або любов до оточуючих.

ІІ гр. Далеко не кожна, адже не кожна особа – це особистість. Людиною можна бути лише тоді, коли ти живеш серед подібних собі, тобто в суспільстві).

  • Виступ групи експертів, що аналізували висловлювання відомих людей про ЛЮДИНУ.

1 дослідник.

О.Ольжич сказав:

Ти вічна й одна. Людина,

дитя землі й простору.

Джованні Мірандола писав: «Людина… Подивишся зовні – побачиш звіроподібну істоту, зазирнеш усередину – визнаєш божество».

2 дослідник.

В.С.Соловйов говорив: «Сенс людини є сама людина, але тільки не як раб і знаряддя злого життя, а як його переможець і володар».

Рабіндранат Тагор писав: «Ми пізнаємо людину не за її знаннями, а за тим, чому вона радіє».

3 дослідник.

Жан-Жак Руссо сказав: «Людино, не збезчести в собі Людину!»

Практична робота.

1.Калейдоскоп оригінальних думок.

Учитель пропонує учням коротко висловити думку про те, що означає бути людиною. Учні записують вислів на кольорових аркушах.

З висловлювань дітей:

- Бути освіченим, почувати себе громадянином, мати планетарне мислення, вірити в Бога, мати силу волі, любити родину, бути вдячним батькам і т.ін.

2.Написання міні-висловлювань на теми:

А)Людиною бути легко, адже…

Б) Людиною бути надзвичайно важко, адже…

А. …адже природа дала їй усе: вміння говорити, здатність кохати, створювати сім’ю. Що ж у цьому складного? Живи, насолоджуйся, користуйся досвідом пращурів – і будеш щасливим. Без сумніву, людиною бути легко!

Б. …адже вона несе відповідальність перед майбутніми поколіннями за скоєне на планеті. Як важко почувати себе причетним до всього, що наробило людство за часи свого існування: війни, втручання в природу, деградація сучасної молоді, нарешті! На мою думку, дуже важко бути Людиною.

…адже ти не можеш повністю бути щасливим, коли людство «котиться у прірву»: поруч СНІД, туберкульоз, аморальна поведінка однолітків. Сьогодні вже немодно «кохати на все життя». А як же бути нам, вихованим, начитаним? Невже ми – закомплексовані дурні?! Як складно сьогодні бути молодою людиною і Людиною взагалі!

… адже доводиться постійно боротися: з собою, з природою, з іншими людьми. Щодня треба захищати себе, свою родину. Від чого? Від «хвороб часу», від бідності, від неправди.

…ціни на книги зростають. Хто купить «Кобзар» за 60 гривень? Дорого! А словники – 100, 200, 300 гривень! Важко бути людиною. Дорого!

v. Підсумок уроку.

«Завантаження терезів»

(Учитель пропонує учням приколоти свої міні-висловлювання до чаш терезів, на яких наявні написи «Людиною бути легко» і «Людиною бути важко». Де більше висловлювань, та чаша вагоміша).

Слово вчителя.

Отже, ви бачите, що більшість із вас вважає, що Людиною бути важко. Але кожен має свої неповторні думки і викладе їх у домашньому творі. А щоб наш урок завершити на піднесеній ноті, я надаю слово вашому однокласнику.

(На фоні музики учень читає вірш В.Симоненка «Ти знаєш, що ти людина?).