asyan.org
добавить свой файл
1
Цікаві факти

Королева пустелі

Так титулують фінікову пальму, яка є основною культурою оазисів. Це – струнке дерево заввишки 30 м. Арабське прислів’я каже, що вона тримає голову у вогні, а ноги у воді. З деревини пальми роблять двері, стовпи, листям вкривають помешкання, з волокон плетуть корзини і мотузки. Але головним її багатством є фініки. Їх їдять сирими, смаженими, в’яленими. За це фінікову пальму називають хлібом Сахари. В рік одне дерево дає від 100 до 200 кг плодів.

Ні дерево, ні кущ, ні трава

Вельвічія дивовижна рослина загадкова – ні дерево, ні кущ, ні трава, а щось абсолютно своєрідне. Одним вона нагадує великий качан капусти, іншим – дерево-тумбу, живий пеньок, павука-гіганта і навить купу сміття. Ботаніки вважають її деревом. Цікаво, що в цього дерева немає гілок, а є лише два листка. Проте, що це за листки! Вони вічні. На відміну від нашого дуба, який кожного року скидає листя, або сосни, в якої хвоїнки оновлюються кожні 3 роки, листки вельвічії служать їй все життя. А живе вона до 2 000 років! Якими ж довгими за такий час мають вирости листки? Природа обмежила їх 5-метровою довжиною і винайшла конвеєрний ріст: листя росте біля стебла, а його кінці поступово відмирають. Названа вельвічія на честь ботаніка Фрідріха Вельвича, який її описав. А місцеве населення з незапам’ятних часів називає її отджи тумбовеликий пан. І справді, великий пан майже голої пустелі!

 

Священні крокодили

Долина Нілу завжди кишіла крокодилами, яких стародавні єгиптяни вважали священними тваринами – утіленням бога Сенека. З крокодилів робили навіть мумії і зберігали їх у храмах. На честь цих тварин названо одне з єгипетських міст ­­–  Крокодилополіс. Між тим цей 6-метровий винахідливий і підступний хижак живиться не тільки рибою, при нагоді хапає антилоп і зебр, які приходять на водопій, а й становить реальну небезпеку і для людини.

 

Незвичайна трава

Банан, як не дивно, є травою з товстим кореневищем, від якого відходять листя довжиною 4 м і шириною 90 см . Стебло висотою 15 м. Після плодоношення стебло відмирає.

Хлібне дерево

Плоди хлібного дерева розміром з людську голову і висять прямо на стовбурі. Вони містять крохмалисту м’якоть, яку їдять у вареному чи смаженому вигляді або роблять з неї тісто, з якого печуть млинці.

Залізо з ґрунту

Червоно-жовті фералітні ґрунти можуть утворювати на поверхні суцільну тверду кірку. Вміст заліза в ній може сягати 25 %. За таких умов ґрунт можна використовувати як залізну руду.

Карликовий бегемот

У вологих екваторіальних лісах Західної Африки зустрічається дуже рідкісна тварина - карликовий бегемот. Довжина його тіла 1.8 м, зріст 75см, а вага 250 – 270 кг.

Дерево - релікт

На берегах озера Танганьїка росте баобаб , вік якого більше 5 тис років. Дерево вражає своїми великими розмірами. В його дуплі можуть сховатись декілька десятків людей. Плоди баобаба соковиті, схожі на огірки. Містять соковиту їстівну м’якоть. Молоде листя місцеве населення вживає в їжу.

Самий довгоногий птах

Птах – секретар – самий довгоногий швидкобігаючий птах. Полює на плазунів. Особливо на змій. Населення сільської місцевості інколи приручає цих птахів. Вони оберігають курятники від щурів та змій.

Найбільше яйце

Яйце страуса важить 1,5 - 2 кг, ним можна нагодувати 10 чоловік. Курячих яєць на таку вагу необхідно взяти 30 – 40 штук.

Пустельна рись

Каракал – пустельна рись. Полює на газелей. У спритності може позмагатись з гепардом. Високо підстрибнувши може зловити птаха прямо на льоту.

Священний птах

Ібіс – священний птах стародавнього Єгипту. Ібіс був символом Тота -бога мудрості та правосуддя, якому часто поклонялися в образі Ібіса ( зображувався з головою ібіса й цей же птах служив ієрогліфовим знаком його імені). У храмі Тота втримувались численні ібіси. Трупи птахів піддавались бальзамуванню.

Слонова трава

Слонова трава – багаторічна трава висотою до 3,5 м. На початку сезону дощів її соковиті молоді пагони слугують хорошим кормом для всіх травоїдних, а в сухий сезон її поїдають тільки слони – звідки й назва

Список використаних джерел:

  1. Велика енциклопедія тварин /Укладачі Д. Г Стрєлков,О. Ф. Цеханська.- Харків: Пегас,2008.

  2. //ru.wikipedia.org/

  3. www.africa.org.ua

  4. /africanimals.com