asyan.org
добавить свой файл
1

Урок з образотворчого мистецтва

у 5-му класі на тему:

«Витинанка. Види витинанок».


Тема уроку: Витинанка. Види витинанок.

Мета уроку:

  • Ознайомити учнів з різноманітними формами декоративно-прикладного ужиткового мистецтва, розповсюдженого в Україні.

  • Навчити учнів найпростішим прийомам, які необхідні для виготовлення витинанки.

  • Розвивати в учнів уміння аналізувати засоби та прийоми, що використовуються при створенні певних образів засобами декоративно-прикладного (ужиткового) мистецтва.

  • Поглиблювати в учнів розуміння поняття стилізації на основі спрощення природної форми.

  • Виховувати в учнів любов до народних традицій.

Тип уроку: комбінований.

Техніка виконання: витинанка.

Обладнання уроку: для вчителя: репродукції творів народного декоративно­ прикладного мистецтва; аудiозапис ;мультимедійна презентація; для учнів: олівець, міцний папір різних видів, ножиці, клей.
ХІД УРОКУ

І . Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми , мети уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

В Україні розповсюджені найрізноманітніші форми народного декоративно-прикладного мистецтва. Його ще називають ужитковим, тому, що всі його витвори перш за все є предметами, що використовуються в побуті людини, у повсякденному житті.

Різними за господарським призначенням є предмети побуту, різниться технологія їх виготовлення та декорування (при­крашання).

Глиняний посуд розписують, дерев’яні вироби можна при­красити як розписом, так i різьбою, вишивка надає неповторної краси рушникам та предметам побуту - всього i не перерахуєш.

Та спільним для всіх найрiзноманiтнiших форм декоративно-прикладного (ужиткового) мистецтва є те, що в основі їх лежить стилізація. Тому зображення у декоративно-прикладному ми­стецтві спрощені за формою та кольором, контрастні та лаконічні, а від того ще більш виразні.

III. Формування нових знань, умінь, навичок.

Розповідь учнів мистецтвознавців.

Перший учень. Серед розмаїття форм народного ужиткового мистецтва України виділяється витинанка. Перші витинанки виготовляли зі шкіри, вони датуються V ст. До н. е., ними прикрашали одяг, речі. Народні витинанки, як при­краса сільської хати з'явилися у середині XIX ст. Найбільш розповсюдженими були на Прикарпатті, Поділлі та Придністров’ї.

Другий учень. Українські народні витинанки – яскравий, своєрідний вид народної декоративної творчості, що має глибокі й багаті традиції. Їм притаманні силуетне узагальнене зображення, чіткий візерунок, дзеркальна симетрія, лаконізм форми, обмеженість деталей, спокійний, рухомий ритм, логічна відповідність між формою, матеріалом і технікою виконання.

Слово „витинати” походить від слова „вирізати”. Витинанки – орнаментальні, фігурні прикраси, ажурно вирізані ножицями або ножем з білого та кольорового паперу.

Слово вчителя.

Справжнє мистецтво – символічне не дивлячись на свою простоту, доступність, витинальне мистецтво мали свої оберегові символи, як і писанкарство, вишивка, ткацтво.

У витинанці застосовують такі символи-обереги: геометричні, рослинні (вазон, квіти, насіння), релігійні (хрест, сонце, риба), тваринні (тварини, птахи, риби), зображення людини (берегиня), архітектурних об’єктів.
З історії витинанки (слайд 4).
А зараз ми коротко ознайомимося з видами витинанок. (Показ презентації).

Демонстрація дитячих робіт.

VI. Постановка практичного завдання.

Розповідь учителя.

На сьогоднішньому ypoцi ви маєте створити композицію в тexнiцi витинанки.
Послідовність виконання витинанки (слайд 31).
Правила вирізування витинанки (слайд 32)
Правила користування ножицями (слайд 33).
Немов відтворення серпанку

З паперу вирізані всі,

Ось перед вами витинанки –

Зразки чудової краси.

Легкі, прозорі, мов пушинки,

Цілком нагадують вони,

Серветки, зірочки. Сніжинки –

Казковий витвір давнини

Готують їх і витинають

Здебільш до Новорічних свят,

Ними ялинки прикрашають,

Панелі залів і кімнат.

Ажурні, витончені стрічки

Клеють на шафи і полички.

А ті, що мають форму кіл,

Кладуть під печиво на стіл.

Щоб їх навчитись витинати,

Для цього слід приготувати

Робочих приладів набір.

У першу чергу треба взяти

Тонкий серветковий папір...

V. Практична робота.

Виконання практичної тематичної роботи в техніці вити­нанки.

Робота виконується учнями самостійно, за власним задумом.
(Звучить класична музика ).
VІ. Закріплення нових знань і вмінь.

Бесіда.

  • З яким видом декоративно-прикладного мистецтва ми ознайомилися на уроці?

  • Коли з’явилися перші витинанки?

  • Навіщо люди придумали витинанки?



Слово вчителя.

Витинанки в сьогоднішні дні прикрашає інтер’єри житлових будинків; нею ілюструють літературні твори; закладини в книжки; листівки до свят.

VІІ. Підведення підсумку уроку.

Вчитель аналізує й оцінює кращі роботи.

VIII. Домашнє завдання.

Принести кольоровий папір, ножиці, клей.

Учням – мистецтвознавцям підготувати повідомлення про кращі архітектурні споруди рідного краю.