asyan.org
добавить свой файл
1
Тема уроку № 1: Австралія — найменший материк Землі.

Географічне положення та дослідження материка

Мета уроку:

Освітня: пригадати план характеристики материка. Актуалізувати поняття «фізико-географічного положення» та згадати порядок його характеристики. З’ясувати вплив ФГП на природу Австралії. Вивчити географічну номенклатуру берегової лінії Австралії. Надати короткі відомості про дослідження та освоєння континенту європейцями.

Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Навчати учнів логічно мислити, обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння.

Розвиваюча: Розвивати у школярів вміння застосовувати знання про загальні географічні закономірності природи Землі для характеристики особливостей їх регіонального прояву. Розвивати інтерес до предмету, вносячи в зміст уроки елементи цікавої географії: ігри, топонімічні та історичні дані.
Обладнання: мультимедійна система, авторська презентація «Австралія – найменший материк Землі», фізична карта світу, атлас, картки настрою, роздатковий матеріал
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма проведення: урок-подорож
Хід уроку

І. ОРГАНІЗАІЙНИЙ ЕТАП

Прийом «Психологічний настрій»

Добрий день! Я вітаю вас з чудовим днем. Ви, звичайно, можете заперечити. Тому поясню: я хочу, щоб цей день чудовим зробили ваш і мій настрій та продуктивна робота на уроці. Поруч із вами лежать «картки настрою». Завершіть малюнок так, щоб вираз обличчя виражав ваш настрій.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ УЧНІВ

Сьогодні ми розпочнемо вивчення ще одного материка Землі. Перед тим, як повідомити його назву, давайте пригадаймо план вивчення материка (діти називають пункти плану вивчення материка, після відповідей відкривається слайд).

План вивчення материка (слайд № 1).

1. Географічне положення.

2. Дослідження і освоєння.

3. Рельєф, корисні копалини і закономірності їх розміщення.

4. Клімат (пояси і типи клімату).

5. Води суходолу.

6. Ґрунтово-рослинний покрив і тваринний світ.

7. Природні комплекси: зони і країни.

8. Природні ресурси, природоохоронні території.

9. Населення і господарство.

10. Головні держави.

Отже, сьогодні ми будемо шукати відповіді на 1 та 2 пункти плану.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НПД УЧНІВ

Прийом «Дивуй»

Минулого уроку ми закінчили вивчення материка Африка і сьогодні почнемо подорож до нового материка. Про який материк йдеться? (вірш Г. Усової - назва «Австралія» не читається – слайд № 2).

Вона знаходиться під нами,

І ходять там, напевно, вверх ногами,

Там навпаки всі пори року:

Там в жовтні квітне сад,

А в лютому палає літо,

І дощ не ллється як з корита.

Там протікають без води в пустелях ріки,

І називають жителі їх – кріки.

Там в заростях безкрилі птахи,

І риби лазять як мурахи;

Там райський птах і лірохвіст

Красою звеселяють ліс.

Там лупляться з яєць звірята,

І молоком годуються малята.

Дерева лізуть там з кори,

Ребром ростуть листочки від жари,

Там крона дерева – копиця із травою…

Австралія – країна навпаки.

Цікаво дізнатися про такий материк більше? Пропоную відправитися в уявну подорож до цього дивовижного материка.

Повідомлення теми, мети уроку. (слайд № 3 – тема уроку, слайд № 4 - мета).
ІУ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Ми починаємо вивчати цей цікавий материк. І як ми вже пригадали, перший пункт – це географічне положення материка.

План характеристики географічного положення материка (слайд № 5)

1. Розташування материка щодо екватора, найбільша його видовженість із півночі на південь.

2. Півкулі й географічні пояси, в яких лежить материк.

3. Видовженість материка із заходу на схід.

4. Океани та моря, морські течії, що омивають материк.

5. Інші найближчі материки і шляхи сполучення з ними.

«Мозковий штурм» (робота в групах – 7 груп)

Учні, працюючи з атласом, підручником, за допомогою типового плану повинні охарактеризувати географічне положення материка.

Завдання групам (слайд № 6):

Ø Розташування материка щодо екватора, найбільша протяжність з півночі на південь.

Ø Півкулі та географічні пояси, в яких лежить материк.

Ø Розташування щодо Гринвіцького меридіана, найбільша протяжність з заходу на схід.

Ø Океани та моря, морські течії, що омивають материк.

Ø Інші найближчі материки й шляхи сполучення з ними.

Ø Крайні точки материка, визначення географічних координат крайніх точок.

Ø Характеристика берегової лінії: моря, затоки, протоки, острова, півострова, що прилягають до материка.

Після закінчення роботи кожна група звітує про виконання роботи та дає відповідь на один з пунктів плану (з яким працювали). Учні роблять загальний висновок про особливості ГП і їх вплив на природу материка. ( віддаленість, ізольованість – своєрідна природа; перетинається південним тропіком – сухий, жаркий клімат). (слайд № 7 – фізична карта Австралії)

Дослідження материка

А тепер здійснимо подорож в минуле і дізнаймося: як же був відкритий цей унікальний материк.

Ранні дослідження

Нащадки племен, яких тепер називають тубільцями (слайд № 8), почали заселяти Австралію приблизно 40 000 років тому. Вони розселилися по більшій частині материка і проникли на о. Тасманія. Їх основними заняттями були збирання їстівних рослин, полювання і рибальство.

Європейці зацікавилися цим регіоном в XVI ст., коли географи припустили, що десь між Африкою і Південною Америкою повинен існувати масив суші. Відкриття цього материка європейцями сталося в ході пошуку морських шляхів до Індії з боку як Індійського, так і Тихого океанів.

У 1567 р. Альваро де Менданья (слайд № 9) відкрив Соломонові острови; в 1606 р. Луїс де Торрес (слайд № 10) відвідав Нову Гвінею і припустив, що він бачив "великий південний материк". Тим часом суперники іспанців - голландці - зміцнили свої позиції у торгівлі з Індією. У 1642 р. Абель Тасман (слайд № 11) відкрив острів, який тепер носить його ім'я - Тасманія. У 1644 р. він плавав по морях між Новою Гвінеєю та Австралією, але йому не вдалося знайти прохід через Торресову протоку до Тихого океану.

У 1768 р. англійський уряд організував експедицію для проведення географічних й астрономічних досліджень на Тихому океані. Ця експедиція на чолі з капітаном Джеймсом Куком (слайд № 12) дісталася східного берега Австралії в 1770 р. Вона пропливла вздовж берега на півночі на відстань 1670 км від нинішньої східної Вікторії до Торресової протоки. Кук назвав цю землю Новим Південним Уельсом і оголосив її володінням Англії. Потім він попрямував через Торресову протоку до мису Доброї Надії і звідти повернувся на батьківщину.

У 1779 році Джозеф Бенкс (натураліст з команди Кука) запропонував уряду Великобританії вирішити проблему переповненості в'язниць шляхом відправки увязнених до Нового Південного Уельсу. У 1787 році в Ботанічній затоці кинув якір Перший Флот під командуванням Капітана Артура Філіпа, який і став першим губернатором колонії. На 11 кораблях флоту було 750 переселенців, чоловіків і жінок, чотири команди моряків і запас продовольства на два роки. Філіп прибув в Ботанічну затоку 26 січня, але незабаром він переніс колонію в Сідней, де вода і земля були кращі. Для новоприбулих Новий Південний Уельс був жахливим місцем і загроза голоду висіла над колонією 16 років.

У наступні десятиліття в Австралії почали з'являтися вільні поселенці, а 1850 року в країні були відкриті золоті родовища. Величезний потік емігрантів і різкий струс економіки безповоротно змінили колоніальну соціальну структуру. Аборигени були вижиті із земель, які були необхідні колоністам для сільського господарства і видобутку корисних копалин. Промислова революція в Англії вимагала велику кількість сировини, і австралійські сільськогосподарські і природні ресурси безконтрольно витрачалися, щоб задовольнити цю потребу.

Австралія стала державою, коли 1 січня 1901 року окремі колонії утворили федерацію (хоча через це урвалися багато культурних і торгових зв'язків з Англією). Австралійські війська воювали на стороні Великобританії в бурській війні, Першій світовій війні і Другій світовій війні. Проте, роль США в захисті австралійських територій від японського вторгнення під час Другої світової війни поставила під питання міцність цього союзу. Австралія у свою чергу підтримала США під час Корейської і В'єтнамської воєн в Азії.

Після війни в країну хлинув потік іммігрантів, більшість з них не були британцями. Іммігранти зробили великий вплив на розвиток країни, пожвавивши культуру і розширивши світогляд Австралії. У післявоєнні роки в Австралії спостерігався економічний бум, оскільки на її сировину і корисні копалини був великий попит. У 1980-і рр. Австралія прийняла величезну кількість азіатських біженців, особливо з В'єтнаму. Соціально і економічно Австралія намагається відповідати своєму місцю в Азії. Актуальними для Австралії є питання республіканізму, загального ухвалення Акту про Рідну назву (прийнятого в 1993 році), правового регулювання відносно біженців і офіційного вибачення з боку уряду за утиски і страждання аборигенів. На жаль, до цих пір багато аборигенів продовжують жити в жахливих умовах.
УІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Прийом «Картографічний практикум»

Нанести на контурну карту географічні об’єкти Австралії ( практична робота № 8). (повернення до слайду № 7)
ІУ. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Заключне слово вчителя: Дякую за продуктивну роботу на уроці. Хочу побажати вам залишатися в душі дослідниками та мандрівниками. (слайд № 13)
УІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Опрацювати відповідний параграф підручника, вивчити географічну номенклатуру.

Додаткове завдання: творча робота «Мої нотатки про незвичайний материк» (виконується протягом теми).


Тема уроку № 2: Геологічна будова Австралії.

Форми рельєфу та корисні копалини

Мета уроку:

Освітня: актуалізувати поняття «рельєф», «тектонічні структури», «платформа», «пояс складчастості», «корисні копалини». Ознайомити школярів з особливостями будови земної кори та рельєфу Австралії в порівнянні з Африкою та Південною Америкою. Знайти взаємозв’язок будови земної кори з формами рельєфу та розміщенням родовищ корисних копалин. Звернути увагу на формування рельєфу материка а різні геологічні ери. Нанести на контурну карту найбільші рівнини та гори Австралії.

Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи на основі матеріалу про взаємозв’язок між будовою земної кори, формами рельєфу та розміщенням родовищ корисних копалин. Сприяти екологічному вихованню учнів, на основі матеріалу про використання людиною надр Австралії, вичерпність мінеральних ресурсів та необхідність їх охорони.

Розвиваюча: Розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи. Розвивати логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння. Розвивати вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних знань (підручником, картами атласу, малюнками, схемами), аналізувати та зіставляти їх.

Обладнання: фізична карта Австралії, атласи учнів, фотографії основних форм рельєфу Австралії
Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ

Прийом «Мандрівка картою»

Уявіть, що ви – капітан корабля, пливете вздовж узбережжя Австралії:

§ Знайдіть на карті географічні назви, пов’язані з іменами мореплавців та дослідників Австралії.

Продовжуємо уявну подорож материком з півночі на південь та з заходу на схід і визначаємо:

§ Які форми рельєфу переважають на материку? (Аналіз фізичної карти)

§ Яка причина їх утворення? (Аналіз карти будови земної кори)

Проблемне питання:

§ Чому в Австралії немає діючих вулканів?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НПД УЧНІВ

У вас ще є сумніви щодо унікальності Австралії? Тоді ми продовжимо розкривати унікальність материка. Сьогодні ми дізнаємося про геологічну будову, рельєф та корисні копалини Австралії, дамо відповідь на проблемне питання нашого уроку.
ІУ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Геологічна будова

В геологічному минулому основна частина території материка була разом з Африкою у складі Гондвани, від якої Австралія відкололась в кінці мезозою. Основу сучасного материка складає докембрійська Австралійська платформа – частиною Індо-Австралійської плити. Кристалічний фундамент платформи виходить на поверхню на півночі, заході й в центральній частині материка, де утворює кристалічні щити. На решті території фундамент платформи перекритий потужною товщею осадових порід як континентального, так і морського походження. На східній окраїні материка до Австралійської платформи примикає гірька область герцинської (а частково ще каледонської) складчастості - Великий Вододільний хребет та Австралійські Альпи.

Рельєф материка.

Оскільки найдавнішим платформам у рельєфі відповідають рівнинні території, рельєф Австралії досить одноманітний та подібний до рельєфу Африки. Тут також територія здебільшого рівнинна. Середня висота становить усього 215 м над рівнем моря.

На заході в межах щита рівнина дещо піднята й утворює невисоке Західноавс тралійське плоскогір'я. На схід від плоскогір'я в межах давнього прогину знаходиться рівнинна Центральна низовина, поверхня якої в середній частині лежить нижче рівня моря. Центральна низовина розташована між затокою Карпентарія на півночі й Індійським океаном на півдні. Вона складена морськими й річними осадовими відкладами. Висота Центральної низовини не перевищує 100 м, а в районі озера Ейр знаходиться западина, що лежить на 16 метрів нижче рівня моря. Це найнижча точка материка.

Східна частина в межах давнього поясу складчастості зайнята невисокими горами — Великим Вододільним хребтом. Гори сформувалися у палеозойську еру і з часом були зруйновані. Східні схили гір стрімко обривають у бік океану. Західні – більш пологі. Пересічна висота гір не перевищує 1000 м. Лише на півдні знаходяться Австралійські Альпи, які подекуди долають двохтисячну відмітку. Це єдиний район в Австралії, де протягом усього року у затінених ущелинах лежить сніг, хоча й не суцільним покривом. Найвищою вершиною материка є гора Косцюшко (2228 м), відкрита у середині ХІХ ст. польськими натуралістами та названа на честь їх національного героя.

Рубрика «Це цікаво» - Великий бар’єрний риф

(повідомлення учня)

Корисні копалини

Австралія багата на корисні копалини. За другу половини ХХ ст. була детально досліджена земна кора материка та виявлені численні родовища різноманітної мінеральної сировини.

Австралійська платформа має значні запаси золота, платини, уранових, залізних, мідних, свинцево-цинкових руд й олова. До товщ осадових порід приурочені родовища фосфоритів, кам’яного й бурого вугілля, нафти й природного газу. Багато корисних копалин залягають на невеликій глибині й їх добуток ведеться відкритим способом.

За запасами залізних руд й руд кольорових металів (бокситів, свинцю, цинку, нікелю), а також урану Австралія займає провідні місця в світі. Вона є великим поставником мінеральної сировини на світовий ринок.
Знаючи будову земної кори Австралії поясніть, у яких частинах материка слід шукати родовища магматичних, а де осадових гірських порід.

Чому в Австралії багато рудних корисних копалин?
В Австралії переважають рудні корисні копалини. Їх основні родовища пов’язані з кристалічними породами фундаменту давньої платформи. Так, за покладами залізних, нікелевих, поліметалічних, уранових руд, золота Австралія посідає провідні місця в світі. В Австралії був знайдений у 1872 р. найбільший самородок золота масою 285 кг.

Основні запаси руд різноманітних металів розробляються в межах щита давньої платформи на заході материка. В давній корі вивітрювання на півострові Кейп-Йорк залягають найбільші в світі поклади алюмінієвих руд.

Однак Австралія багата й на кам'яне вугілля, поклади якого залягають на південному сході в осадових породах передгірського прогину. Є родовища нафти і природного газу на Центральній низовині та у Бассовій протоці, проте їх запаси недостатні для потреб країни.
У. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Який можна зробити висновок? Рельєф Австралії в основному рівнинний, багатий на корисні копалини.

Вам це не нагадує рельєф якогось материка? Так. Правильно - Африки.

Давайте зрівняємо рельєф Австралії й Африки, складемо логічну таблицю порівняння. Я впевнена, що ви впораєтеся, що у вас нестандартний, творчий розум.

Географічний практикум

Порівняти рельєф Австралії та Африки. Визначити спільні та відмінні риси. Результати оформити у вигляді таблиці.

Спільні риси


Рівнинний рельєф

Слабо порізані береги

Багато пустель

Немає високих гір

Знаходяться на платформі

Багато корисних копалин

Найвища східна частина

Рівнинний рельєф

Відмінні риси:


Австралія

Африка

Наявність вулканів

-

+

Сучасне зледеніння

-

+

Найбільша висота

2228м

5895м


УІ. ПІДСУМКИ УРОКУ.

Відповідь на проблемне питання: Австралія – єдиний материк, на якому немає діючих вулканів й сучасного зледеніння в горах. Чому? (дають учні).

• В основі материка лежить давня Австралійська платформа – уламок колишнього материка Гондвана. Вздовж східного узбережжя тягнеться давній пояс складчастості, який сформувався в палеозойську еру.

• У зв’язку з будовою земної кори в Австралії переважають рівнинні форми рельєфу: Західноавстралійське плоскогір’я та Центральна низовина. Тільки на сході є невисокі гори — Великий Вододільний хребет з найвищою точкою материка г. Косцюшко.

• Австралія має значні запаси різноманітних корисних копалин. Особливе значення мають різноманітні руди металів.

УІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

• Повторити матеріал з використанням графічного конспекту.

• Вивчити географічну номенклатуру, нанесену на контурну карту.

  • Повторити номенклатуру берегової лінії Австралії.


Тема уроку: Загальні особливості клімату Австралії.

Води суходолу

Мета уроку:

Освітня: виявити вплив кліматотіврних чинників на формування клімату Австралії, як найбільш посушливого материка планети. Виявити закономірності зміни кліматичних поясів та областей на материку в порівнянні з Африкою та Південною Америкою. Закріпити навички учнів аналізувати кліматичні діаграми. Познайомити школярів з водами суходолу Австралії. Відзначити бідність поверхневих та багатство підземних вод материка. Виявити особливості використання людиною водойм Австралії.

Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи на основі матеріалу про вплив кліматичних умов на живлення та режим річок, а рельєфу – на характер їх течії. Сприяти екологічному вихованню учнів, на основі матеріалу про використання людиною внутрішніх водойм Австралії та їх охорону.

Розвиваюча: Розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи. Розвивати логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння. Розвивати вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних знань (підручником, картами атласу, малюнками, схемами), аналізувати та зіставляти їх.
Тип уроку: комбінований
Обладнання:

• Карта кліматичних поясів світу;

• фізична карта Австралії;

• атласи школярів (кліматична карта Австралії);
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Онук Остапа Бендера

Шеллі вирішила розібрати папери у своєму робочому столі: акція вкрай необхідна час від часу, але дещо марудна. Єдине, що розраджувало,— гра «попади паперовою кулькою в кошик», котрий, до речі, стоїть в іншому кінці кімнати. 20:8, як ви гадаєте, на чию користь?

До кабінету зазирнула секретарка:

— До нас гості.

— Ура! Запрошуй.

У двері вкотився невисокий рум’яний чоловічок в охайному костюмі і з великим портфелем.

— Я Джон Вебер, страховий агент фірми «Мозес і син». Наш девіз: «Ми застрахуємо Ваше майно навіть на Місяці». Виручайте, наш штатний детектив дуже зайнятий, а вчора трапився новий страховий випадок. Наш австралійський клієнт — містер Остап Бендер — прислав по факсу вражаючі фото: його садибу майже вщент зруйнував землетрус. Моє чуття підказує, що тут якась афера. Перевірте для нас все, будь ласка. Коли б Ви могли виїхати?

— Відповідь я можу дати відразу. Ваша інтуїція спрацювала правильно. Цей клієнт — шахрай.

Чому детектив Шеллі Холмс так вирішила?
Б. Перевірка знання географічної номенклатури (Усне опитування у формі гри. Робота з фізичною картою Австралії)

Усне опитування учнів біля карти, гра «най-най…», гра «назви-двійники».
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Загальні особливості клімату Австралії. (Пояснення вчителя з елементами бесіди, робота з фізичною картою Австралії, опорними схемами)

Австралія – найбільш посушливий материк світу. Опадів тут випадає у п’ять разів менше, ніж в Африці, а температури повітря такі ж високі. Особливості клімату материка визначаються впливом низки кліматотвірних чинників.
Які чинники впливають на формування клімату певної території?
Австралія (як Африка та Південна Америка) одержує велику кількість сонячної радіації у зв’язку з розміщенням її території у тропічних широтах. Її кількість коливається в межах 140-200 ккал/см2 на рік. Північна частина материка знаходиться у жаркому тепловому поясі, південна – у помірному.
Пригадайте, як змінюються пори року в південній півкулі.
Розташування Австралії у південній півкулі визначає таке чергування тут пір року за місяцями, що не збігається з нашою північною півкулею. Розглянемо, як змінюється кліматична ситуація в Австралії протягом року.

У грудні, січні та лютому Сонце стоїть у зеніті на Південному тропіку. В Австралії – літо. Область високого атмосферного тиску розташовується на півдні материка. Суша дуже прогрівається, тому повітря, що надходить у внутрішні його частини, стає ще сухішим. Тільки на півночі материка, в субекваторіальному поясі, куди проникають у цей час екваторіальні повітряні маси, жарко і волого.

У червні, липні та серпні у зв'язку з переходом зенітального положення Сонця в Північну півкулю в Австралії зима. Пояс високого атмосферного тиску зміщується на північ і розташовується над центральним районом Австралії. Материк дещо охолоджується, і повітряні маси переміщуються з суходолу на океан. Опади випадають тільки на крайньому півдні.

На клімат Австралії суттєво впливає циркуляція атмосфери та підстилаюча поверхня: рельєф та значна витягнутість території зі сходу на захід. Територія материка знаходиться в зоні дії постійних вітрів південно-східних пасатів, більша частина яких формується над поверхнею Тихого океану.
Поясніть, як формуються пасати. Яку погоду вони приносять в Африку та Південну Америку?

Поміркуйте, який влив має південно-східний пасат на клімат Австралії.
Південно-східний пасат несе на материк насичені вологою повітряні маси з океану. Тому, східні схили Великого Вододільного хребта знаходяться цілий рік під впливом вологого морського повітря. Тому тут випадає багато опадів протягом усього року.

Розміщена на шляху пасатів гірська система перехоплює майже усю вологу, а повітря, що перевалює через Великий Вододільний хребет, прогрівається і не дає опадів. Тому на центральних і західних просторах Австралії формуються континентальні повітряні маси, що сприяє утворенню пустель. До того ж протяжність Австралії зі сходу на захід уздовж південного тропіка у півтора рази більша, ніж Африки. Тому тут середні температури повітря вищі, ніж у Африці, а кількість опадів значно менша.
Поясніть, чому територія Австралії одержує значно менше опадів, ніж площі Африки, що розташовані в тих само широтах.
Південна частина острова Тасманія та Південного острова Нової Зеландії підпадають під вплив постійного вітру помірних широт західного перенесення.
Поясніть, як формується західне перенесення. Яку погоду воно приносять у Південну Америку?

Поміркуйте, який влив має цей постійний вітер на клімат Австралії.

Протягом року західне перенесення несе вологі повітряні маси з Індійського океану й обумовлює тут рівномірне зволоження.

На клімат західного, південного та східного узбереж Австралії значний вплив мають холодні та теплі морські течії.
Назвіть холодні та теплі течії біля берегів Австралії.

Прослідкуйте за кліматичною картою, як течії впливають на розподіл опадів на материку.
На клімат західного та південного узбереж Австралії впливають холодні морські течії: Західноавстралійська та Течія Західних вітрів. Вони призводять до формування берегових пустель (Велика Пустеля Вікторія). На сході Східноавстралійська тепла течія сприяє надмірному зволоженню території.
Пригадайте назви холодних та теплих течій, що визначають клімат узбереж Африки та Південної Америки.

2. Кліматичні пояси. (Пояснення вчителя з елементами бесіди, робота з картою кліматичних поясів світу)
Пригадайте, що таке основні та перехідні кліматичні пояси.

За картою кліматичних поясів світу з’ясуйте, у яких подібних кліматичних поясах лежать усі три материки тропічних широт? Який кліматичний пояс відсутній в Австралії?
Територія Австралії розташована у трьох кліматичних поясах: субекваторіального на півночі, тропічного у центрі та субтропічного на півдні.

На крайній півночі Австралії формується субекваторіальний клімат. Влітку (січень) тут під час панування екваторіальних повітряних мас волого й тепло. Середня температура повітря становить +28ОС. Кількість опадів понад 1000 мм. Зимою (липень) приходять тропічні повітряні маси, що обумовлює посушливу й спекотну погоду (+24ОС).

Найбільшу площу у середній частині материка займає тропічний кліматичний пояс. Як і в Африці в межах нього виділяють дві кліматичні області: континентальну та морську. Спекотний та посушливий континентальний клімат панує на більшій площі. Опадів тут менше 200 мм на рік, в температури протягом року коливаються від +16 до +32ОС. Інколи температура повітря зростає до +48ОС, а дощів не буває кілька років поспіль. Проте трапляються сильні зливи, коли за 2-3 доби випадає вся річна норма опадів.

Вологий морський клімат формується лише на вузькій смузі східного узбережжя до Великого Вододільного хребта. Коливання температур протягом року тут менші, а значна кількість опадів (понад 1500 мм) рівномірно розподіляється протягом року.

На півдні Австралії сформувався субтропічний кліматичний пояс. В південно-західній його частині виникла середземноморська область. Для неї характерне сухе спекотне (+24ОС) літо під час панування тропічних повітряних мас та більш волога (500-600 мм) й прохолодна (+12ОС) зима, зумовлена помірними масами. У зв’язку з впливом на клімат холодної течії в середній частині поясу сформувалася посушлива континентальна область. На південному сході під впливом пасатів — волога (понад 1500 мм) з рівномірним протягом року зволоженням морська.

Південь остовів Тасманія та Нова Зеландія заходять у помірний пояс з прохолодним літом (+16ОС), теплою зимою (+8ОС) та рівномірним розподілом протягом року значної кількості опадів (2500 мм), яку приносить західний вітер з океану.

3. Особливості внутрішніх вод материка. (Пояснення вчителя з елементами бесіди, робота з фізичною картою Австралії)

У зв’язку з переважанням сухого й спекотного клімату в Австралії мало поверхневих вод і багато підземних.

Річки та озера материка належать до трьох басейнів: внутрішнього стоку (60% площі), Індійського та Тихого океану. Тільки на сході, в горах, де випадає достатня кількість опадів, короткі річки не пересихають. На всій іншій території вони не мають постійного водотоку. У внутрішніх пустельних і напівпустельних районах дуже багато сухих річищ, які тут називають кріками. Вода в них з'являється тільки під час нечастих дощів. Живлення всіх річок материка дощове та підземними водами.

Найдовша річка Австралії — Муррей з притокою Дарлінг. Муррей бере початок на Великому Вододільному хребті і несе води до Індійського океану. Під час дощів річка широко розливається по плоскій рівнині. Повінь наступає надзвичайно швидко і триває недовго. Дарлінг у посушливий період в нижній течії пересихає, розпадаючись на низку окремих водойм. Тому судноплавство на цих річках має великі проблеми. Води всіх річок, насамперед системи Муррей-Дарлінг, використовуються для зрошування.
Знайдіть на карті витоки річок Муррея та Дарлінгу і поясніть, чому Муррей від безводдя терпить менше, ніж Дарлінг.

До режиму яких африканських річок подібний режим річок Австралії?
На території Австралії велика кількість озер, що переважно належать до басейну внутрішнього стоку. Більшість з них не мають стоку і засолені. Вони мають реліктове походження, тобто виникли після звільнення Центральної низовини від вод давнього моря. Наповнюваність улоговин озер водою залежить від сезону. У сухий сезон вони іноді повністю пересихають. Найбільша водойма материка — озеро Ейр, рівень води якого лежить на 16 м нижче рівня Світового океану. Під час посухи площа озера різко зменшується, воно розпадається на велику кількість дрібних озер. Під час дощів ці водойми з'єднуються, затоплюючи велику площу. Живих організм в озері Ейр немає. За це його називають «мертвим серцем Австралії». Вперше побачив озеро у 1840 р. вівчар Едуард Ейр, шикаючи нові пасовища для овець. Згодом озеро було назване на його честь.

Нестача поверхневих вод частково компенсується багатством підземних, які залягають у численних артезіанських басейнах. Артезіанські води Австралії солонуваті, тому використовуються для напування овець і технічних потреб. У Центральній низовині артезіанські колодязі — це практично єдине джерело прісної води.

У. ЗАКРІПЛЕННІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Практична робота № 8 (продовження). «Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Австралії» (Самостійне виконання практичної роботи учнями з використанням атласу та контурних карт)

VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ

Висновки: (Підбиття підсумків уроку вчителем)

• Австралія — найсухіший материк планети. На більшій території материка переважає сухий тропічний клімат, де панують континентальні тропічні повітряні маси.

• На півночі материка сформувався субекваторіальний клімат, а на півдні — субтропічний. Це пов'язано зі зміною областей тиску, типами повітряних мас, дією пасатів та західних вітрів помірних широт.

• Внутрішні води Австралії розміщено нерівномірно. Річки та озера часто пересихають. Озера солоні. Нестачу поверхневих вод частково компенсують підземні, які у Центральній та Західній Австралії практично є єдиним джерелом водопостачання.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати параграф підручника, виконати письмове завдання в зошиті: Визначте кордони кліматичних поясів та областей; середні температури липня та січня, середньорічну кількість опадів, максимальні та мінімальні температури.

Кліматичний пояс (область)

Температури

середньорічна кількість опадів

Ср. липня

Ср. січня

Макс.

Мін.