asyan.org
добавить свой файл
1
Урок образотворчого мистецтва в 3 класі

Тема. Український національний костюм. Виконання композицій «Одяг казкових персонажів».
Мета: розширити знання учнів про український національний костюм, його деталі, особливості національного одягу в різних регіонах України; формувати навички створення одягу для казкових героїв в українському національному стилі, враховуючи узгодженість форми деталей одягу з декором; розвивати у дітей образне мислення, уяву, фантазію; виховувати почуття гордості за національну культурну спадщину нашого народу, любов до прекрасного.

Обладнання: інтерактивна дошка, презентації до уроку, шаблони тварин, індивідуальний набір приладдя до уроку для кожного учня (клей, ножиці, кольоровий папір, скріпки), зразки орнаментів, мікрофон.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Продзвенів уже дзвінок –

Починаємо урок.

Всі сідайте тихо, діти,

Обіцяйте не шуміти,

На уроці не дрімати,

Свою творчість розвивати.

Щоб не було в нас мороки –

Усі готові до уроку?

(Перевірка приладдя.)

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

 • Сьогодні вранці я відкрила шкільну електронну пошту і бачу: на нашу адресу прийшло повідомлення з «Країни казок». Від кого саме прийшов цей лист, я не знаю. Давайте прочитаємо разом цього електронного листа. (Слайд 2)

ДОПОМОЖІТЬ!

Мешканці Країни казок.

 • Існує закон людяності, за яким, коли хтось просить допомоги, то потрібно обов’язково … (допомогти).у мешканців Країни Казок, мабуть, щось трапилось, якась біда, але якщо ви згодні їм допомогти, то потрібно виконати для цього декілька завдань.

 • Щоб дізнатись, хто з казкових героїв потребує нашої допомоги, слід вам, діти, відгадати ребуси.

(Діти називають: ведмідь (слайди 3,4), вовк (слайди 5,6), кабан (слайди 7,8), лисиця (слайди 9,10), миша (слайди 11,12), жаба (слайди 13,14), заєць (слайди 15,16). Відповідно на екрані з’являються тварини. )

 • Подивіться, діти, які вони сумні. З якої казки вони прийшли до нас? А щоб про це дізнатися, ви повинні відгадати кросворд. (Див. Додаток 1)

З якої казки ці рядки?

 1. Був собі в одного чоловіка собака – дуже старий. Узяв господар та й прогнав його від себе. («Сірко») (Слайд 17)

 2. Журавель до каші – стукав, стукав дзьобом по тарілці – нічого не вхопить. («Лисичка і Журавель») (Слайд 18)

 3. Що мали казати мишенята? Нічого. Почали вони тут з – за столу вилазити… («Колосок») (Слайд 19)

 4. – Ні, дідусю, я не пила, я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок… («Коза – дереза») (Слайд 20)

 5. – Котику – братику,

Несе мене лиска

По каменю – мосту

На своєму хвосту.

Порятуй мене! («Котик і Півник») (Слайд 21)

 1. Ото сяк-так порадились та й послали до нього самих старих людей. Приходять вони до його хати, відчинили помалу двері зо страхом та й злякались. Дивляться, аж сидить сам Кожум'яка долі, до них спиною, і мне руками дванадцять кож, тільки видно, як коливає отакою білою бородою! От один з тих посланців: «Кахи!» Як звали казкового героя? (Кирило) (Слайд 22)

 2. - Пасись , пасись, бичку, на травиці, поки я мички попряду! Пасись , пасись, бичку, на травиці, поки я мички попряду!

Доти пряла, поки й задрімала. Коли це з темного лісу, з великого бору біжить ведмідь з обдертим боком. Наскочив на бичка: 

- Хто ти такий? - питає, - Скажи мені! («Солом′яний бичок») (Слайд 23) 

 1. Лисичка каже:

 • Будь ти мені за чоловіка, а я тобі за жінку буду. Він і згодився. («Пан Коцький») (Слайд 24)

 1. Ідуть та й ідуть. А посеред поля лежить вовча голова. От баран дужий, та не сміливий, а цап сміливий, та не дужий. («Цап та баран») (Слайд 25)

 • Назва якої казки сховалася у цьому кросворді? («Рукавичка»)

 • Отже, наші казкові герої прийшли із казки…

 • А чи пам’ятаєте ви, чим закінчилася казка «Рукавичка»? Чому ж сумні казкові персонажі? (Вони замерзли в зимовому лісі.)


ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

 • У лісі зараз морозно, холодно. А казкові герої не одягнені. Не допомагає їм, мабуть, і змінене на зиму густе та м’яке хутро. Сьогодні на уроці ви будете модельєрами та дизайнерами одягу для наших казкових мешканців. Але хочу зауважити, щ якщо це персонажі української казки, то й одягнені вони повинні бути в український національний одяг.


ІV. Робота над темою уроку

 1. Підготовча робота

 • Із давніх – давен наші пращури славилися своєю майстерністю. Не був винятком і наш національний одяг.

 • Погляньте, будь ласка, які гарні національні костюми. Мабуть, і насправді «золоті» жіночі руки вишивали такі візерунки. Україна за своєю площею достатньо велика країна, тому в різних її куточках можна спостерігати різні особливості у національному одязі.

 • Традиційний жіночий одяг в Україні складався з сорочки, спідниці чи плахти, очіпка, віночка чи хустки, чобітків. До того ж, кожен регіон мав свою «моду». А щоб дізнатися яку саме, повернемося у минуле століття. Здійснимо подорож в історію моди України. (Показ відео.)

 • Послухайте, будь ласка, виступи членів нашого довідкового бюро. Їхні доповіді буде супроводжувати показ моделей на екрані.


Західне Закарпаття (Слайд 26)

Жіночий костюм

Сорочка «довгань» з домотканого сукна. Сорочка прикрашена «пазухою» - зітканим з червоних ниток квадратом біля вирізу горловини. Рукава біля плеча вишитий різнобарвними ромбами. Вздовж рукавів вишитий ланцюжок зі різнокольорових ромбів – «хвіст». Безрукавка – «пличка» із зубчиками на полях прикрашалась вишивкою та тасьмою. Фартух – «плат» оздоблений різнокольоровими стрічками та мережкою.

Вінковоподібний головний убір прикрашений квітами та бісером. Шийна прикраса - «селянка» у вигляді широкої стрічки, розшитої бісером.

Чоловічий костюм

Коротка сорочка з домотканого полотна. Полички її оформлені вишивкою білими нитками. Широкі штани «гачі» з білими китицями - «рийте» - на штанинах і зигзагами - «кривульки» - з синьої тасьми зібрані біля пояса на вузький «ганчик». Сорочка та штани підперезані широким шкіряним поясом - «чересом», орнаментованим тисненими візерунками, мідними кільцями та ін.. Постоли, як жіночі, так і чоловічі, орнаментовані тисненням та оздоблені металом.
Донецька область (Слайд 27)

Жіночий костюм

Сорочка з нашитою уздовж вирізу горловини поличкою, прикрашена вишивкою червоно-чорного кольору і мережкою. Кофта розшита кольоровою тасьмою. Підлоги обшиті мереживом. Широка спідниця з яскравої фабричної тканини по подолу обшита плісом і підшита «щіточкою», щоб не протирати на перегині. Фартух-порадник з фабричної тканини, прикрашений мережкою та підшитий по подолу рюшами. Кашемірову хустку пов'язували на «сіточку», яка одягалася на «гугл» - пучок туго скрученого волосся. Високі шкіряні черевики з червоними шнурками.

Чоловічий костюм

Тунікоподібна сорочка з широким стоячим коміром і широкою манишкою. Комір, манишка і низ рукавів вишиті. Обов'язковим атрибутом чоловічого костюма був короткий жилет - «жильотка» темного кольору. Штани вузькі, міського крою. Чоботи - «пляшки» з твердими блискучими халявами. Головний убір - кашкет (картуз). Сучасні художники-модельєри часто звертаються до кращих зразків народного одягу. Орнамент, колористика, вишивка, мереживо, конструктивні форми народного одягу знаходять відображення в сучасному мистецтві моделювання костюма. І це не просте відображення, повторення минулих форм, його пропорцій і колірних поєднань, а творча спадковість традицій.
Чернігівська область (Слайд 28)

Жіночий костюм

Блузка з бавовняної тканини, пошита в талію з поздовжніми складками - «зашивання». Фартух прикрашений вишивкою та мереживом. Прикраси: червоний бант і «плетінка» у вигляді ажурної стрічки, вишитої бісером.

Дівочий костюм

Сорочка - «косиця», безрукавка з яскравої шовкової тканини, пошита за традицією «з зубцями» на полах, фартух -«плат», прикрашений мереживом та червоною стрічкою.
Запорізька область (Слайд 29)

Чоловічий костюм

Комплекс чоловічого вбрання українців вишиванок чоловічих Степу складався з сорочки вишитої з манішкою на манер російської робітничої косоворотки.

Жіночий костюм 

У жіночому вбранні півдня України були широко розповсюджені пояси місцевого промислового виробництва Катеринославщини. Виткані з різ-нокольорової вовни, вони мали вигляд туго збитої, вузької, довгої смуги, декорованої вздовж усієї довжини геометричним орнаментом. 
Нагрудним жіночим одягом були керсети — прямі або приталені безрукавки, які шили на підкладці з одноколірної фабричної тканини місцевого виробництва, талійки — короткі безрукавки на ваті, нагрудники, або суш-пани — довгі, до стегон, з чорного сатину, обшиті кольоровими стрічками. Перевагу віддавали червоним, блакитним чи вишневим керсетам, пошитим з китайки. Такими ж орнаментальними смугами оконтурювали пройми рукавів, кишені та нижню частину керсетів. Регіональною своєрідністю була позначена й широкопола форма степових жіночих керсеток — «карасок», які шили як довгими, так і короткими, але завжди приталеними, іноді на п'ять «вусиків», «хвантиків» ззаду. Жіночими прикрасами служили нагрудні іконки, іконки-складні, дукачі різних типів, нагрудні хрести. Традиційно улюбленим було коралове намисто, що звалося «добрим». Коралові намистини прикрашали «оковками» (орнаментованими срібними обручками).

 


Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали – сіли, встали – сіли,

Бачте, як розвеселили!

Почало сонце танцювати,

Нас до танцю припрошати.

Нумо разом, нумо всі –

Потанцюймо по росі!
V. Практична робота

- Я вважаю, що ви вже багато чого дізналися про особливості українського національного одягу. А зараз я пропоную вам перейти до створення одягу для наших казкових героїв. Але, як годиться в справжньому ательє мод, кожен із вас виконуватиме свою роботу. Працювати будете парами. Кожна пара буде створювати ексклюзивно, тобто індивідуально, одяг для одного з казкових героїв. У парі один учень буде виконувати роботу художника – модельєра (за шаблоном тваринок малює одяг), а інший – художник – дизайнер – його оздоблює орнаментами.

- Готовий одяг потрібно одягнути за допомогою скріпок на казкового героя.
Повторення правил роботи з ножицями (На екрані.) (Слайд 30)
1.Користуйся ножицями із заокругленими краями.

2.Клади ножиці на стіл так, щоб вони не виступали за край стола.

З.Не працюй тупими ножицями і ножицями з ослабленим шарнірним кріпленням.

4.Під час роботи слідкуй за лінією розрізу.

5.Під час різання притримуй матеріал лівою рукою так, щоб пальці були в стороні від леза.

6.Не тримай ножиці кінцями вверх.

7.Не залишай ножиці розкритими,

8.Не ріж ножицями на ходу.

9.Не підходь до товариша під час різання.

10.Передавай ножиці товаришу тільки в закритому вигляді, тримаючи їх за робочу частину.
VI. Підсумок уроку

 1. Вихід на «подіум». (Кожна пара учнів демонструє створений одяг на казковому герої.)

 2. Вправа «Мікрофон». (Вчитель бере інтерв’ю.)

 • Хоча у нас і казкове ательє мод, дозвольте мені взяти у вас інтерв’ю.

 • Чи вдалося вам втілити свій задум у вашу модель одягу?

 • Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

 • Чи виникла у когось думка в майбутньому стати модельєром?


VII. Оцінювання робіт
ДОДАТКИ


 1. Кросворд казок1
р

2у

3к

4а

5в
6и


7


ч

8


к


9


а

 1. Орнаменти для роздрукування


c:\users\compaq\desktop\орнаменты\jbe.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\jbe.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\jbe.jpg
c:\users\compaq\desktop\орнаменты\jh.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\jh.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\jh.jpg
c:\users\compaq\desktop\орнаменты\jhy.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\jhy.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\jhy.jpg
c:\users\compaq\desktop\орнаменты\jiu.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\jiu.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\jiu.jpg
c:\users\compaq\desktop\орнаменты\jym.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\jym.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\jym.jpg

c:\users\compaq\desktop\орнаменты\kvu.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\kvu.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\kvu.jpg
c:\users\compaq\desktop\орнаменты\орн.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\орн.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\орн.jpg
c:\users\compaq\desktop\орнаменты\орна.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\орна.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\орна.jpg
c:\users\compaq\desktop\орнаменты\drf.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\drf.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\drf.jpg
c:\users\compaq\desktop\орнаменты\jyh.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\jyh.jpgc:\users\compaq\desktop\орнаменты\jyh.jpg