asyan.org
добавить свой файл
1
ТЕМА Тарас Шевченко. Розповідь про письменника. Україна часів Тараса ІІІевченка.

МЕТА: ознайомити учнів із віхами життєвого шляху Т. Шевченка, зокрема його дитинством; Україною часів Тараса Шевченка; розвивати зв’язне мовлення учнів, навички виразного читання, роботи з текстом твору;виховувати почуття захоплення і поваги до відомих українців

Обладнання: проектор з мультимедійною дошкою; дошка, підручник

Методи і прийоми: розповідь учителя, виразне читання тексту твору, бесіда, робота з текстом твору, тестування, мозковий штурм

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

1. Оргмомент

2.Актуалізація опорних знань

«Мозковий штурм»

Перш, ніж ми розпочнемо роботу на сьогоднішньому уроці, хотілося з’ясувати, які асоціації викликають у вас слова Тарас Шевченко? Кожен має запропонувати свою асоціацію, бажано не ту, що вже звучала.(Сказане дітьми записується на дошці, а потім колективно обговорюється)

3. Оголошення теми і мети уроку

Отже, темою нашого сьогоднішнього уроку є…, запишіть її до зошитів

Слайд1 (Показ презентації Урок № 1)

Мета уроку -…

Слад 2

3. Вивчення нового матеріалу

1.Розповідь учителя (одночасно демонструються відповідні слайди презентації)

Тарас Шевченко – один з найвідоміших у найвизначніших українців не лише на Україні, а й за її кордонами. Тож не випадково, що його біографія надихала багатьох письменників. Серед них і відомого українського письменника Степана Васильченка

Слайд 3

Письменник задумав написати про Шевченка велику біографічну повість з 3 частин «Широкий шлях», однак устиг лише створити лише першу, «У бур’янах».

Слайд 4

2.Робота з першим уривком тексту твору (підготовлений попередньо учень читає уривок, одночасно(під його слова) демонструється відеофільм «Україна часів Шевченка» з музичним супроводом.)

Від слів «За широкими морями...» до слів «…Україна – розкішний вінок з рути та барвінку, що над ним світять заплакані зорі»

3.Обговорення

1. «Україна – країна смутку і краси», - так характеризує Україну С. Васильченко. Доведіть, використовуючи власні враження, переглянутий щойно матеріал та текст повісті, що це дійсно так.

2. Письменник говорить, що Україна – країна медових та молочних рік. Які художні засоби він тут використовує? Яка їх роль?

3. «…Україна – розкішний вінок з рути та барвінку, що над ним світять заплакані зорі». Поясніть, як ви розумієте таку авторську характеристику? Чому «країна краси» є водночас і «країною смутку»?

4.Довідкове бюро

Попередньо підготовлені учні пояснюють, що таке кріпосне право, коротко характеризують кріпосне право в Україні

Слайд 5

5.Робота з другим уривком тексту твору (підготовлений попередньо учень читає уривок, одночасно(під його слова) демонструються відповідні слайди презентації

Слайд 1 презентації «Біографія Тараса Шевченка»

Слайд 2 (Перегляд слайду, присвячено першим учителям малого Тараса – Катерині та дідові Іванові та читання відповідних уривків твору)

6.Довідкове бюро

Попередньо підготовлені учні дають довідку про те, що гайдамаччина, Коліївщина, Залізняк, Гонта, повідомляють, що гайдамакам Шевченко присвятив однойменну поему.

7. Обговорення

1. Які риси характеру майбутнього поета проявилися у епізоді,присвяченому догляду за ним сестрою Катериною?

2. Чому Тарас любив бувати у діда Івана? Зачитайте, як він слухав його розповіді про гайдамаків? Про що свідчить така реакція хлопчика?

3. Чому хлопець не міг спати після розповідей діда?

8. Розповідь учителя про подальший життєвий шлях Т. Шевченка з використанням відповідних слайдів презентації

Слайди 3- 10

4. Закріплення нового матеріалу

Виконання тестів за біографією поета на основі комп’ютерної програми Test -w.

5.Підсумок уроку

Рефлексія

  1. Чи сподобався вам наш урок?

  2. Що ви поклали у «скарбничку вражень», а що у «скарбничку знань»?

  3. Що розкажете про наш урок своїм друзям, батькам?

6. Оцінювання роботи учнів на уроці

7.Домашнє завдання

Слайд 6 (Презентація урок №1)

Колективне : завершити читання уривків повісті С. Васильченка, які не звучали на уроці.

Групове: підготувати театралізацію уривків із повісті («Тарасові мандри», «У пошуках учителя-маляра»)

Індивідуальне (на випередження): підготувати ілюстрації до кожного рядка поезії «Садок вишневий коло хати», укласти за ними діафільм.
Використана література

  1. Котова І. Україна часів Тараса Шевченка (на основі повісті С. Васильченка «У бур’янах»). 5 клас // Українська мова та література. -2014. - №1. – С. 23-27.

  2. Кривобокова А. І., Шленьова М. Г. Усі уроки української літератури. 5 клас. – Харків: Видавнича група «Основа», 2013. – С.261-277.

  3. Рой В. Українська література. Уроки за новою програмою. 5 клас. – К.: Редакції газет гуманітарного циклу, 2013. – С.81-90.