asyan.org
добавить свой файл
1
ТЕМА: ФАКТОРИ, ЯКІ ВПЛИВАЮТЬ НА СТУПЕНЬ УРАЖЕННЯ ЛЮДИНИ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ.
МЕТА: Ознайомлення учнів з факторами електричного характеру, які впливають на ступень ураження людини електрострумом. Виховування розуміння до виконання вимог з питань електробезпеки.

Формувати в учнів те, що індивідуальні психологічні й фізичні особливості людини значно впливають на результат ураження електрострумом, увагу та обережність при виконанні завдань та робіт.
ТИП УРОКУ: перевірка та засвоєння нових знань
ОБЛАДНАННЯ: Стенди, плакати на тему “Електробезпека”, роздатковий та демонстраційний матеріал, підручники.
ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

1. Перевірка готовності до уроку.

2. Упорядкування робочих місць.

3. Перевірка присутніх.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Як впливає електрика на організм людини?

  2. В яких приміщеннях виникає більша загроза електротравм?

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАДАЧ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

Ураження організму людини електричним струмом найчастіше залежить від таких факторів:

 • сили струму, що проходить через тіло людини;

 • тривалості його дії;

 • шляху проходження через тіло;

 • індивідуальних особливостей організму людини;

 • стану приміщення, в якому експлуатується електроустановка;

 • площі контакту людини зі стумопровідними частинами

За характером дії струм оцінюють так, як наведено в табл. 4.1.

Таблиця 4.1. Характер впливу електричного струму на організм людини

Струм, мА

Характер дії

 

Змінний струм

Постійний струм

0,6-1,5

Початок відчуття, легке тремтіння пальців рук.

Не відчувається.

2-3

Сильне тремтіння пальців рук.

Не відчувається.

5-7

Судороги в руках.

Свербіння. Відчуття нагріву.

8-10

Руки з зусиллям, але ще можна відірвати від електродів, сильний біль у пальцях і кистях рук.

Підсилений нагрів.

20-25

Параліч рук, відірвати їх від електрода неможливо. Дуже сильний біль. Дихання затруднене.

Надто сильний нагрів. Незначне скорочення м'язів рук.

50-80

Зупинка дихання. Початок фібриляції.

Скорочення м'язів. Судороги, затруднене дихання.

На основі даних наведених в цій таблиці можна виокремити декілька характерних видів струму.

Відчутний струм — малий струм, який людина починає відчувати: в середньому близько 1,1 мА при змінному струмі частотою 50 Гц і близько 6 мА при постійному струмі. Ця дія обмежується при змінному струмі слабким свербежем і легким пощипуванням (поколюванням), а при постійному струмі — відчуттям нагріву шкіри на ділянці, що доторкується до струмовідних частин. Найменше значення відчутного струму називається пороговим відчутним струмом.

 Невідпускаючий струм — струм, що викликає в разі проходження через тіло людини непереборні судорожні скорочення м'язів руки, в якій затиснутий провідник, а його найменше значення називається пороговим невідпускаючим струмом. При змінному струмі (50 Гц) величина цього струму перебуває в межах 20—25 А, При постійному струмі невідпускаючих струмів, власне кажучи, немає, оскільки при певних значеннях струму людина може самостійно розтиснути руку, в якій затиснутий провідник, і таким чином відірватися від струмовідної частини.

Однак в момент відриву виникають болісні скорочення м'язів, аналогічні за характером і больовим відчуттям тим, які спостерігаються при змінному струмі. Сила струму становить приблизно 50—80 мА. Цей струм і прийнято умовно за поріг невідпускаючих струмів при постійній напрузі.

Фібриляційний струм. Змінний (50 Гц) струм 50 мА і більше, проходячи через тіло людини по шляху "рука — рука" або "рука — ноги", діє як подразник на м'язи серця, що розташовані глибоко в грудях. Це небезпечно для життя людини, оскільки через 1—З с з моменту замикання кола через людину може настати фібриляція або зупинка серця. При цьому припиняється кровообіг і, відповідно, в організмі виникає нестача кисню; це, в свою чергу, швидко призводить до припинення дихання, тобто наступає смерть.

Безпечним струмом можна вважати такий струм, який протягом тривалого часу (декілька годин) може проходити через людину, не завдаючи їй шкоди і не викликаючи ніяких відчуттів, і який набагато менший порогового відчутного струму. Точні значення безпечного струму не встановлені, але для практичних цілей його найбільше значення можна, певно, вважати рівним 50—75 мкА при змінному струмі промислової частоти (50 Гц) і 100—125 мкА — при постійному струмі.

Тривалість проходження струму через організм істотно впливає на наслідок ураження: зі зростанням тривалості дії струму зростає ймовірність важкого або смертельного наслідку. Така залежність пояснюється тим, що зі зростанням часу впливу струму на живу тканину підвищується його значення, накопичуються наслідки впливу струму на організм. Зростає також імовірність співпадання моменту проходження струму через серце з уразливою фазою серцевого циклу (кардіоциклу). Зростання сили струму зі зростанням часу його дії пояснюється зниженням опору тіла людини внаслідок місцевого нагрівання шкіри та подразнювальної дії на тканини. Це викликає рефлекторну, тобто через центральну нервову систему, швидку зворотну реакцію організму у вигляді розширення судин шкіри, а відтак — посилення постачання її кров'ю і підвищення потовиділення, що й призводить до зниження електричного опору шкіри в цьому місці.

Шлях струму через тіло людини в електропатології носить назву "петля струму", якою відбулося ураження. Можливих шляхів протікання струму у тілі людини досить багато, але найпоширенішими є 5 петель: рука — рука, руки - ноги, ноги - голова, голова — руки, нога — нога.
Найнебезпечнішими є петлі голова - руки і голова — ноги. У цьому випадку струм може проходити через серце, головний і спинний мозок. Ці петлі виникають досить рідко.

Індивідуальний особливості

Ступінь дії струму залежить стану нервової системи та всього організму. Так було в стані порушення нервової системи, депресії, хвороби (особливо хвороб шкіри, серцево-судинної системи, нервової системи та ін.) і сп'яніння люди чутливіші до протікаючого струму.

Значну роль відіграє й «чинник уваги». Якщо людина підготовлений для електричному удару, то ступінь небезпеки різко знижується, тоді як несподіваний удар призводить до важчим наслідків.

Площа контакту — чим менша площа, тим більша щільність струму і тим більше електричної енергії переходить у теплову на певній ділянці тіла.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ:

 1. Які фактори електричного характеру Ви запам’ятали?

 2. Дайте визначення фібриляційний струм


V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. ВИСТАВЛЕННЯ ТА МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК.


VI. ПОВІДОМЛЕННЯ ТА ПОЯСНЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ:

1. Підручник М.В. Васильчук “Основи охорони праці” стор. 131-135.

2. Робота з конcпектом