asyan.org
добавить свой файл
1
Соціальна реклама на уроках – майбутнє виховного процесу.

Головними завданнями сучасної освіти як, відомо, є не тільки формування відповідних знань, вмінь та навичок в межах предметних курсів, а й формування навиків соціальної взаємодії, так званої поведінкової манери в суспільстві, способів реагування на суспільні вимоги, варіанти поведінки в тої чи іншої ситуації. І, якщо по першому школа ще якось справляється, так як існують виписані критерії того ж оцінювання знань, то по другому існує величезна розбіжність між декларативними намірами і конкретними результатами. Так, вчителі, як правило, всіма силами намагаються огородити своїх вихованців від проблем, які існують у суспільстві. Хоча зробити це стає дедалі важче. Економічна депресивність цілих регіонів, брутальність, байдужість та соціальна апатія, насилля в сім’ях та з екранів телевізорів, агресивні підлітки, що розпивають алкогольні напої, інші «хвороби» сучасного суспільства, на жаль, стали буденним явищем нашого життя. Кожного дня, зіштовхуючись з цими негативними явищами, наші діти сприймають їх вже як норму.

Але чи всесильна школа, чи всесильний вчитель, чи може він на рівні конкурувати з тією ж індустрією збуту алкогольних напоїв, в яку вкладаються колосальні кошти – питання риторичне. Візьмемо останню рекламу відомого алкогольного бренду «Будьмо друзями», де на підсвідомому рівні доводиться, що дружба починається не з посмішки, як співається в пісні і як ми вчимо в школі, а з пляшки. «Маємо, те, що маємо» – говорив відомий класик.

Як же змінити ситуацію, звернути увагу дітей на фактори, що «отруюють» наше життя, дати надію, показати шлях вирішення проблем, повернути до глибинних людських цінностей. Одним із способів вирішення цієї проблеми у всьому світі є використання соціальної реклами, яка за короткий історичний проміжок стала могутнім комунікаційним механізмом, і здатна прямо і надзвичайно ефективно впливати на відношення до багатьох актуальних проблем суспільства.

В нашій країні соціальна реклама хоча, і займає певну нішу на телебаченні і в інших засобах масової інформації, але не досягла тих масштабів, яких би хотілось. Пов’язано це з тривіальною проблемою - відсутністю коштів, так, як власники ЗМІ в основному переслідують цілі отримання прибутку. Соціальній рекламі виділяють зазвичай самий не прибутковий і не зручний час. В той же час існує величезна аудиторія шкільних колективів, де соціальна реклама може поширюватись практично безкоштовно, для цього потрібен лише клас з мультимедійним обладнанням. Більш того, останні тенденції використання нових мультимедійних технологій дає величезний шанс соціальній рекламі стати самостійним компонентом уроку, зробити його виховну та адаптивну мету яскравою та ефективною.

Тому вважаю, що в найближчий час нагальним питанням буде розробка і впровадження в школах прийому використання соціальної реклами на уроках. Сучасна педагогічна думка, практично, не має напрацювань по даному питанню, тому спробуємо окреслити основні переваги і підходи, а також завдання стосовно використання соціальної реклами на уроках.

  1. Переваги прийому:

а) Діти є ідеальною ціллю для соціальної реклами, вони на відміну від дорослих із задоволенням дивляться її по телебаченню, запам’ятовують, цитують;

б) постійний та однаковий віковий склад учнів на уроці дає можливість використовувати вікові особливості для створення якісного та зрозумілого рекламного контенту (в молодших класах, наприклад, використання мультиплікаційних та казкових героїв, в старших класах - досягнення тих же однолітків у спорті та навчанні);

в) певна часова регламентація уроку(45хв.), обов’язковість відвідування, керування роботою вчителем робить використання соціальної реклами невідворотнім у впливі на учнів.  1. Завдання прийому.

Використання згаданого прийому повинно здійснюватися в руслі цілісного підходу до процесу становлення особистості і охоплювати всі сторони впливу на учнів. В залежності від конкретного уроку і належності його до певного циклу (суспільно-гуманітарного, природничо-математичного) потрібно підлаштовувати і відповідну соціальну рекламу, яка акцентувала увагу на моральних, трудових, економічних, екологічних, правових, естетичних, фізичних, естетичних, громадянських, світоглядних аспектах формування особистості дитини. На уроках біології, наприклад , доцільно демонструвати ролики, які б рекламували здоровий спосіб життя та негатив шкідливих звичок. На уроках правознавства тематика реклами повинна формувати повагу до законів, свідомого дотримання правових норм , і т.д.

Впевнений, що результат у вигляді позитивної корекції поведінкової та світоглядної складової виховання учнів не змусить себе довго чекати.

Глущук Володимир Петрович директор Мурованської ЗОШ 1-2 ступенів Котовського району Одеської області.