asyan.org
добавить свой файл
1
Свобода від проводів

 

Новації, що з’являються на ринку інформаційних технологій, показують, що людина ретельно прагне до свободи

Почнемо з того на чому сходяться всі аналітики: важкі часи для світової ІТ-індустрії позаду. Провідні країни будуть витрачати більше (а ми?) грошей, більше таланту, більше нових піонерських розробок. В якій же сфері зосереджені зараз основні зусилля?

Наскучивши гратися старою іграшкою під назвою Internet, всесвітнє товариство користувачів ІТ-технологій швидко знайшло їй заміну. Нова іграшка, як і пророкували деякі аналітики ще три роки тому назад, називається "беспроводні мережі".  У найближчі декілька років об’єми їх продажу будуть рости більш як на 20% щорічно. Навіть там, де проводи і не заважають,  - беспроводні клавіатури, монітори і інші предмети тепер вільно літають  по всьому просторі офісів.

У боротьбі з проводами розробники добралися до святого – до проводів електроживлення. Мобільні телефони і портативні плейєри вже готові позбутися  і  від них. Схоже, незабаром проводи будуть ліквідовані як клас, а людина в офісі буде "окутана" електромагнітними полями не менше, ніж сьогодні окутана проводами.

Захопивши офіс, беспроводні мережі добралися і до житла. Тут їм є де розгорнутися – сучасний дім начинений побутовою технікою. Розвиток "інтелектуальних домів" стримувався необхідністю прокладання сотень метрів кабелю, що не кожному по кишені, да й перманентний ремонт гірше пожежі, але тепер з проводами покінчено, і  ваш музичний центр, телевізор або домашній кінотеатр, холодильник і будильник, і навіть годівниця для вашого улюбленця – все танцюють під дудку комп’ютера.

Компанія ViewSonic вже у січні 2003 року випускає на ринок домашній монітор з беспроводним підключенням. Тим часом Nokia i Matsushita розробляють рішення, які дозволяють зробити центром домашньої цифрової уселеної сотовий телефон.

Кишенькові комп’ютери вже декілька років тому назад перестали бути просто іграшкою. Але розвиток беспроводних мереж підносить їх на вершину слави. Маленький "кишеньковий" в багатьох випадках зручніший десктопа, але з малою обрахунковою потужністю і неможливістю доступу до баз даних і Internet, він був приречений залишатися другим, допоміжним пристроєм. Тепер, маючи беспровідне підключення до всіх корпоративних серверів, "кишеньковий" або старший брат його – "планшетний", мають непогані можливості прибрати громіздкі ящики з пластмаси і заліза.

А постачений доступом до сотових мереж, такий апарат стає ще й і телефоном. Отже, з наших столів підуть не лише десктопи, але й і телефонні апарати. А тим часом періодики навчаються випускати свою продукцію у вигляді, придатному для перегляду на "планшетниках".

Завдяки все проникаючої сотової мережі, людина з таким пристроєм не залишиться одна, навіть виходячи з офісу. Знаходячись за межами корпоративних беспроводних мереж, вона зможе не тільки розмовляти по телефону і відправляти пошту, але і підключатися до корпоративних серверів з будь-якої точки земної кулі. Такий "комп’ютер-комутатор" є абсолютним засобом виробництва, які людина завжди носить з собою, забезпечуючи собі до цих пір невидану волю. Нічого незвичайного, якщо згадати, що головний засіб виробництва нової епохи – голова – у неї завжди з собою.

Але поки що компанії-виробники починають з дрібничок, щоб привчити користувача до розумних кишенькових помічників. Дорожній будильник, який сам по собі перелаштовується на потрібний часовий пояс, або наручні годинники, які розповідають про погоду, ситуації на дорогах і результатах спортивних ігор, за думкою Білла Гейтса, можна буде  купити зовсім скоро. Потім йде наручний комп’ютер, молодший брат кишенькового, розміром з великий годинник. Ера "інтелектуальних власних речей", оголошена Гейтсом, принесе людям все більше свободи і незалежності.

Отже, ми бачимо, що "свобода" – це перше ключове слово сучасної людини. Йому протистоїть друге ключове слово – "безпека".

(CHIP КОМПЬЮТЕРЫ И КОММУНИКАЦИИ,  1/2003, стор.14)