asyan.org
добавить свой файл
1
Затверджено

Рішення ХХХІХ сесії міської ради

V скликання

від 19.12.2008 № 2

Заключний звіт

про результати виконання міської Програми профілактики

ВІЛ-інфекції/СНІДу в м. Вознесенську в 2005-2008р.р.

1. Основні дані

мета програми:

І.Обмеження розповсюдження ВІЛ-інфекції в місті.

ІІ. Поліпшення якості медичної допомоги ВІЛ-інфікованим.

Ш.Активізування позалікарняної допомоги ВІЛ-інфікованим та догляд за хворими на СНІД.
Рішення про розроблення програми

Програма прийнята рішенням №5 ХХVIII сесії міської ради 4 скликання від 01.02.05.

Програма направлена на виконання Закону України « Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодифіциту(СНІДу)»; на виконання обласної Програми профілактики ВІЛ-інфекції /СНІДу в Миколаївській області на 2004-2008р.р.

Строк виконання: програма розрахована на 2005- 2008 роки.

Оцінка досягнення мети: здійснення заходів Програми дасть змогу створити умови для зниження рівня захворюваності на ВІЛ, призупинити розповсюдження хвороби поза групи ризику, зменшення летальності від СНІДу, випадків вертикальної трансмісії вірусу від матері до дитини, попередити внутрішнє лікарняне та професійне ураження на ВІЛ.

2. Виконання завдань і заходів
І. Інформаційно-освітня робота

З метою забезпечення проведення інформаційно-пропагандистської роботи серед учнівської молоді та населення міста з питань формування мотивацій до здорового способу життя і безпечної поведінки, профілактики вживання наркотичних засобів, профілактики захворювання на ВІЛ/СНІД, яка була покладена в основному на відділ освіти та центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді:
По п. 1 по п. 12 включно першого розділу Програми:

- в кожному навчальному закладі введені курси з валеології, основ здоров»я, біології, ОБЖД на яких велася інформаційно-пропагандистська робота серед учнівської молоді з питань формування мотивацій до здорового способу життя і безпечної поведінки, профілактики вживання наркотичних засобів, алкогольних напоїв, профілактики захворювання ВІЛ/СНІДом.

- оформлено постійно-діючі виставки літератури “Куточок права “, “Закон і ти”, “Учням про шкідливі звички”, щомісяця поновлювалася інформація проектів та листівок-попереджень в медичних куточках ;

- з метою надання консультаційної, психолого-педагогічної допомоги неповнолітнім та молоді, які належать до групи “ризику” в загальноосвітніх закладів працювали психологи , які проводили тренінги, анкетування консультації “Увага, наркоманія”, “Здорові звички - здоровий спосіб життя” ,”Твоє майбутнє в твоїх руках”, проводили опитування учнівської молоді “Чи схильний ти до наркотиків?”, “Крок в безодню” щодо їх ставлення до проблем поширення наркоманії ;

- психологи закладів освіти проводили тренінги та семінари за програмою “Діалог” (ЗОШ №2, ЗОШ №10), “Рівний – рівному ” (гімназія, ЗОШ №2,ЗОШ №8). В ЗОШ №10 ТА ЗОШ №5 впроваджується програма «Школа проти Сніду» , ПРОГРАМА «Корисні звички» для учнів початкової ланки в ЗОШ №6 та ЗОШ №7.Працює «Центр здоров’я» в гімназії, наркологічні пости в ЗОШ №2,ЗОШ№5;

Проводилась робота з педагогічними кадрами, в роботі батьківського всеобучу. В закладах освіти проведено анкетування батьків «Що Ви знаєте про СНІД?», батьківські збори на тему «Психологічні причини залежності від шкідливих звичок», «Здоровий спосіб життя сім»ї як запорука успішного формування здорового молодого покоління», «Відповідальність батьків за збереження здоров»я дітей».

- в місті щорічно проводилися масові акції з метою профілактики ВІЛ/СНІДу та пропаганди здорового способу життя:

з 7 по 20 квітня акція до Всесвітнього дня здоров’я, та дня довкілля,

15 травня Всесвітній день пам’яті померлих від СНІДу,

31травня Всесвітній день боротьби з тютюнопаління.

26 червня до всесвітнього дня боротьби з наркоманією «Життя без наркотиків та СНІДу»,

з 10 листопада по 10 грудня акція «Зупинимо СНІД разом» до Всесвітнього дня боротьби з ВІЛ/СНІД та толерантного відношення до людей що живуть з ВІЛ.

Ці заходи включали в себе різнопланову групову (лекції, бесіди, тренінги, хода) та індивідуальну роботу(індивідуальне консультування спеціалістів) за участю соціальних працівників, лікарів, педагогів, психологів, волонтерів з числа молодих вчителів та учнівської молоді .
З 2008 р. спільно з обласним центром соціальних служб та обласним центром лікування та профілактики СНІДу на підприємствах міста проводились на протязі року добровільне інформування та консультування з експрес-тестуванням на ВІЛ.

Проводилися навчальні семінар-тренінги за участю тренерів Миколаївського обласного благодійного фонду «Нове сторіччя»

- для членів координаційної ради з питань стратегічного планування профілактики ВІЛ/СНІДу у місті;

- для працівників Міськрайвідділу внутрішніх справ з питань профілактики ВІЛ/СНІДу на робочих місцях ;

-для волонтерів з числа учнівської молоді та молодих вчителів з питань профілактики ВІЛ/СНІДу серед учнівської та працюючої молоді і населення міста;

-для медичних працівників дошкільних закладів міста «Діти та ВІЛ»;

- для класних керівників 7-8 класів учбових закладів міста.

Під час проведення індивідуальних, групових та масових заходів в медичних закладах, аптеках, залізничних та автовокзалах та інших місцях масового перебування населення постійно розповсюджувались серед населення міста інформаційно-просвітницькі матеріали профілактичного змісту, щодо правил безпечної поведінки.

Для профілактики ВІЛ-інфікування та профілактики подальшого розповсюдження ВІЛ серед представників уразливих груп населення забезпечена робота служби з споживачами ін’єкційних наркотиків та їх найближчого оточення.

Працює консультативний пункт де СІН та члени їх родин можуть отримувати консультації з різних питань та здійснити обмін інструментарію, отримати дезинфікуючі засоби.

Для цієї роботи було залучено медичний працівник та спеціаліст психолог.

Проводяться щоп’ятниці засідання групи взаємодопомоги «Найди себя».

При центрі соціальних служб відкрито «службу знайомств» для ВІЛ позитивних людей.

Надавались консультативні послуги з питань ВІЛ-інфекції та проходження тестування на ВІЛ.

На базі наркологічного кабінету КУ «Вознесенська ЦРЛ» працює пункт довіри, а в червні 2008 року відкритий та укомплектований відповідними штатами кабінет «Довіра», як є окремий структурний підрозділ КУ «Вознесенська ЦРЛ» , в якому проводиться до та після тестове консультування, тестування для молоді та батьків.

Під час до та після тестового консультування надається інформація про заклади, установи, які проводять консультативну, профілактичну та здійснюють діагностику ВІЛ-інфекції/СНІДу .

При проведенні профілактичної роботи з проблем ВІЛ/СНІДу вознесенський міський центр постійно співпрацює з міським відділом освіти, Миколаївським обласним благодійним фондом «Нове сторіччя», Товариства Червоного Хреста, лікарями Центральної районної лікарні.
ІІ.З метою підвищення ефективності та об’єктивності висвітлення проблем ВІЛ-інфекції/СНІДу у засобах масової інформації, складений план-графік щомісячного висвітлення фахівцями КУ «Вознесенська ЦРЛ» питань профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу. Статті до редакції, місцевої газети «День за днем» надавались регулярно.

Ш.Зменшення загрози ВІЛ-інфікування населення.

Інформаційні матеріли профілактичного спрямування для представників уразливих груп населення доступні в кабінеті «Довіра», наркологічному кабінеті, а також висвітлюються в санбюлетнях сімейних амбулаторій, жіночій консультації, пологовому будинку, а також в засобах масової інформації.

По реалізації Програми КУ»Вознесенська ЦРЛ» тісно співпрацює з неурядовими організаціями м. Миколаєва, а саме: з благодійним фондом «Юнітус», «Мама и малыш», «Час життя», «Нове сторіччя», які забезпечували інформаційно-просвітницькими матеріалами, експрес тестами для діагностики ВІЛ-інфекції, сифілісу, вагітності та засобами індивідуального захисту; проводять підготовку консультантів «рівний-рівному» та надають послуги психолога і юриста.
Одним із заходів протидії розповсюдження наркоманії є впровадження замісної підтримуючої терапії серед наркозалежної молоді. На базі наркологічного відділення відремонтовані і підготовлені для проведення замісної терапії 2 кабінети. Проведення замісної підтримуючої терапії розпочнеться при надходженні мета дону.
Лікарі комунальної установи «Вознесенська ЦРЛ» постійно беруть участь в семінарах-тренінгах з проблем ВІЛ-інфекції/СНІДу .

Так, були підготовлені медпрацівники з питань профілактики вертикальної трансмісії, до та після тестового консультування уразливих груп населення та вагітних, діагностики опортуністичних інфекцій, АРТ (антиретровірусної терапії) з отриманням сертифікату по підготовці.

Фахівці КУ»Вознесенська ЦРЛ» постійно беруть участь у семінарах-тренінгах з проблем ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Так, були підготовлені медпрацівники з питань профілактики вертикальної трансмісії, до та після тестового консультування уразливих груп населення та вагітних, діагностики опортуністичних інфекцій, АРТ (антиретровірусної терапії) з отриманням сертифікату по підготовці.
ІV.Забезпечення безпеки донорства.

Відділення заготівлі крові КУ»Вознесенська ЦРЛ» повністю забезпечено пластиковою тарою типу «Гемакон», закупівля якої проводиться за кошти міського бюджету.

З метою виключення з числа донорів, осіб, які належать до групи ризику зараження ВІЛ-інфекції/СНІДом проводиться опитування, перед тестове консультування, яке проводить завідуючий відділенням заготівлі крові, що має сертифікат про належну підготовку.

Обстеження всієї донорської крові на антитіла до ВІЛ, гепатити та захворювання, що передаються статевим шляхом проводиться з 1989 року. На даний час запроваджується в практику методика повторного тестування на антитіла до ВІЛ-інф крові (плаями) донорів після зберігання їх замороженої плаями протягом 3-4 міс. В 2008 р за кошти міського бюджету придбана морозильна камера для карантинізації донорської плаями протягом 180 днів.

Підрозділами КУ»Вознесенська ЦРЛ» постійно проводиться робота по заохоченню населення до участі у донорстві.
Згідно заходів національної програми донорства донорам передбачена в 2008 році виплата на харчування 50% знижка на медикаменти і безоплатне протезування.

Розпочата певна робота відділенням заготівлі крові та підрозділами КУ»Вознесенська ЦРЛ» щодо застосування методу ауто донорства. Для впровадження даного методу необхідне розширення матеріально-технічної бази відділення заготівлі крові із застосуванням при цьому необхідного обладнання для реалізації, що потребує виділення коштів.
V.Зниження ризику ВІЛ-інфекції/СНІДу

п.1 Для зниження ризику ВІЛ-інфікування у дітей проводиться двократне обстеження вагітних жінок та ВІЛ-інфекцію з до тестовим та після тестовим консультуванням. В жіночій консультації КУ»Вознесенська ЦРЛ» надано приміщення для консультанта неурядової організації «Мама и малыш» та психолога. ВІЛ-позитивним жінкам та жінкам з групи ризику додатково надається консультація інфекціоніста кабінету «Довіра». Консультації направлені на прихильність жінок до обстеження на ВІЛ-інфекцію, прийом антиретровірусних препаратів з метою профілактики вертикальної трансмісії.
п.2 Проводиться консультування ВІЛ-інфікованих жінок репродуктивного віку з питань планування сім’ї в кабінеті планування сім’ї, який функціонує при жіночій консультації. Є домовленість з відділом РАЦСУ про консультування осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, з питань планування сім’ї та добровільного обстеження на ВІЛ-інфекцію/СНІД. Проводиться сумісний супровід ВІЛ-інфікованих жінок та дітей народжених ними кабінетом «Довіра», районним педіатром, районним центром соціальних служб для молоді, неурядовою організацією «Мама и малыш», фахівцями обласного центру профілактики та лікування СНІДу до визначення остаточного ВІЛ-статусу дитини в віці 18-ти місяців, при позитивному результаті супровід продовжується.

п.3 Немовлята народжені ВІЛ-інфікованими жінками вигодовуються штучно. В 2007 році дитячу молочну суміш «Детолакт» лікарня отримувала безкоштовно від Миколаївського обласного центру СНІДу і забезпечувала немовлят згідно розподілу. З ІІ кварталу 2008 року безкоштовна дитяча молочна суміш виписується районним педіатром для отримання її на молочній кухні ЦРЛ.

п.4 Діти народжені ВІЛ-позитивними жінками отримують антиретровірусну профілактику. Антиретровірусний препарат лікарня отримує в необхідній кількості згідно розподілу в обласному СНІД-центрі. За 9 місяців 2008 року народилось 18 таких дітей. Профілактика проводилась 14 дітям по 7-м днів та 2-м дітям по 28 днів.

п.5 Фахівцями жіночої консультації, пологового будинку та кабінету довіри постійно проводяться консультації майбутніх батьків щодо добровільного обстеження на ВІЛ-інфекції/СНІД.

п.6 В своїй діяльності фахівці лікарні користуються розробленими МОЗ інструкціями перинатальної трансмісії, попередження розповсюдження ВІЛ-інфекції в пологових будинках, протоколами медичного нагляду за ВІЛ-інфікованими вагітними та породіллями, дотримуються тактики ведення пологів та догляду за дітьми народженими ВІЛ-інфікованими жінками. п.7.

п.7 До початку 2008 року бухгалтерією лікарні, на рахунку відкриті батьками в „Ощадбанку", проводилась виплата матеріальної допомоги ВІЛ-інфікованим дітям віком до 16-ти років. З 2008 року така виплата проводиться обласним центром профілактики та лікування СНІДу на рахунки „Ощадбанку", які мають бути відкриті батьками в м. Миколаєві. п.8тап.9 викладено вп.1.; п.2.; п.5.
VI. Зменшення наслідків епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу

п.1. Проводиться диспансерний облік та надається допомога ВІЛ-інфікованим в кабінеті „Довіра», в поліклінічному та стаціонарному відділеннях районної лікарні в обласному протитуберкульозному диспансері та Миколаївському обласному центрі профілактики та лікування СНІДу. Всього отримали лікування за звітний період 2008 року 146 хворих (амбулаторно – 89 чол., стаціонарно – 57 чол.) за 4 роки

п.2-п.3. З метою профілактики опортуністичних захворювань, які приводять до СНІДу, ВІЛ-інфіковані направляються на обстеження імунної системи (кількість Т-лімфоцитів – СД4) в Миколаївський обласний центр.

З метою профілактики та ранньої діагностики туберкульозу у ВІЛ-інфікованих, розроблені та затверджені головним лікарем та виконуються заходи туберкулінодіагностики – двічі на рік, флюорографічного обстеження – двічі на рік, хіміопрофілактики теж двічі на рік.

Питання профілактики туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу розглядаються на медичній нараді, двічі на рік та на засіданні координаційної ради згідно роботи РКР. (за 2008 р. 4 )

п.4. 3 питань діагностики, лікування, вакцинопрофілактики, нагляду за дітьми, народженими ВІЛ-інфікованими жінками, в також за ВІЛ-інфікованими дітьми віком до 14 років використовуються загальнодержавні стандарти викладені в протоколах МОЗ України від 2006 року та наказу МОЗ №740 від 2007 року.

п.5. Для забезпечення лікувально-профілактичних закладів міста інструментарієм одноразового користування, стерилізаційною апаратурою, засобами перед стерилізаційної обробки з 2004 по 2008р.р. кошти виділялись тільки з міського бюджету
Засобами індивідуального захисту медичних працівників – підрозділи КУ «Вознесенська ЦРЛ» забезпечені згідно наказу 03 №740 від 2007 року.

п.7. Щодо запобігання зараження ВІЛ-інфекцією/СНІДом серед медичних працівників під час виконання ними професійних обов'язків, останні щорічно складають залік, який приймає режимна комісія ЦРЛ на чолі з начмедом.

п.8. Щорічно проводиться обов'язкове медичне страхування медичних працівників та інших осіб (відповідно до постанови КМУ від 15.10.1998 року №1642 за рахунок лікарні).

п.9. Лікарем-інфекціоністом щомісячно та щоквартально сумісно з обласним СНІД-центром проводиться моніторинг захворювань на ВІЛ-інфекцію/СНІД. З відкриттям кабінету „Довіри" потрібно створення комп'ютерної системи клінічного моніторингу.

п.10. Проводиться до- та післятестове консультування на ВІЛ-інфекцію/СНІД у всі випадках, передбачених чинним законодавством.

в. 11. Щорічно згідно плану-графіку проводяться науково-практичні конференції з питань діагностики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу для лікарів та середнього медичного персоналу.

п.13. В 2007 році проведений капітальний ремонт приміщення СНІД-лабораторії згідно ) режимних стандартів МОЗ на суму 160 тис. грн. з бюджету міста, також закуплені дозатори і одноразові наконечними для них на суму 1013,36 грн. теж з міського бюджету
п.14. На базі жіночої консультації лікарні виділені приміщення для консультантів з психологічної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД, від неурядової організації „Мама и малыш" та психолога центру соціальних служб для молоді.,

(п. 15.Л Викладено в розділі 1-му п.10, розділі 3-му п.7, розділі 4-му п.З, розділі 6-му п.11. Викладено в розділі 3-му п.З.

Моніторинг ситуації з ВІЛ-інфекції/СНІДу, наслідкам епідемії та впливом профілактичних втручань

п.1 Систематично щомісячно та щоквартально проводиться моніторинг за поширенням ВІЛ-інфекції/Сніду в місті та районі. Інформація надається щоквартально до відділу моніторингу і обліку (МіО) Миколаївського обласного центру профілактики та лікування СНІДу, міському голові .

п.З. Безкоштовне тестування на антитіла до ВІЛ проводиться за бажанням анонімно, конфіденційно, експрес-тестами, які ЦРЛ отримує від обласного СНІД-центру та неурядових організацій, або на діагностичних тестах ІФА, які закуплені з міського бюджету на суму 4320грн. На діагностичні тест-системи з бюджету району, сільських та селищних рад кошти не виділялись.

п.5. На районну комп'ютерну програму для формування бази даних про ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД серед населення міста та району кошти не виділялись.

п.8. Постійно щомісячно та щоквартально проводиться аналіз захворюваності та поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу, а також аналіз профілактики вертикальної трансмісії ВІЛ/СНІДу.

Інформації надаються міському голові

На реалізацію профілактичних заходів „Програми профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу" необхідна достатня фінансова підтримка програми, якої потребують всі викладені розділи.
3.Оцінка ефективності виконання

Заплановані та проведені в рамках програми заходи дали змогу широкого інформування всіх верств населення міста, а також учасникам акцій самостійно розібратися в існуючій проблемі, отримати необхідну інформацію, навчитись правильно робити свої висновки щодо проблеми, отримати навички толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих, проводити самостійно просвітницьку роботу серед однолітків та населення міста та району, використовуючи при цьому сучасні інформаційно-освітні технології.

Було підготовлено 95 волонтерів з проблем ВІЛ/СНІДу.

Це дало змогу розширити кількість добровольців, які проводитимуть постійне інформування щодо проблем ВІЛ/СНІДу та вирішенню проблем стигматизації та дискримінації ВІЛ-інфікованих осіб.

Всього розповсюджено за період 36 000 примірників друкованої продукції по профілактиці ВІЛ-інфекції, наркоманії, тютюнопаління та пропаганді здорового способу життя та поінформовано всього близько за період з 1.01.05р. по 31.12.08 року було проведено 698 групових заходів в яких прийняло участь та було поінформовано з питань ВІЛ/СНІДу 28 000 чоловік.

Всього пройшло експрес тестування на ВІЛ 285 осіб на робочих місцях.

За 2005- 2008 роки надано 13919 психологічних, юридичних, соціально-економічних, інформаційних, соціально-медичних консультацій 75 клієнтам споживачам ін’єкційних наркотиків та 1153 консультативних послуг 54 їх членам сім’ї, здійснено обмін шприців – станом на 1.12.08. у кількості 110 883 штуки.

Всього за 2007 -2008 роки проведено 107 засідань груп взаємодопомоги, на яких учасники мали можливість ознайомитись з різними проблемними питаннями та отримати відповіді фахівців лікарів та консультантів по добровільному консультуванню та тестуванню на ВІЛ. Проводилось мотиваційне консультування СІН завдяки чому 16 чоловік відмовилось від вживання наркотичних речовин.

Всього надано 828 консультативних послуг 87 клієнтам з статусом ВІЛ+.

За 2008 рік показник захворюваності на ВІЛ знизився з 98,0 в 2007 році до 90,7 в 2008 році (тобто на 7,3 на 100 тис. населення ( обл.. 75,4)
4. Фінансування

На виконання заходів програми центром соціальних служб для сімї, дітй та молоді з місцевого бюджету використано:

2005р. – 3 600 грн.

2006 р. – 15 000 грн.;

2007 р. – 7 700 грн. ;

2008 р. – 11 870;

Всього використано 38 170 грн.

Отримано благодійну допомогу від обласного центру на суму 17 282,52 грн., це шприці та дезинфікуючі засоби.

Центральною районною лікарнею використано на:

Придбання тест систем для ВІЛ-хворих, грн.

2005 рік – 1580

2006 рік – 3950

2007 рік – 6320

2008 рік – 5760

Придбання тест систем для обстеження хворих на торч-інфекції, грн.

2006 рік – 340

2007 рік – 2405

2008 рік – 2060

Надані безкоштовні медикаменти, грн.

2005 рік – 1072

2006 рік – 1291

2007 рік – 6 524

2008 рік – 4 913

Безкоштовне харчування дітей народжених від матерів хворих на ВІЛ, грн.

2007 рік – 126 грн.

2008 рік – 7567 грн.
Всього, грн.

2005 рік – 2052

2006 рік – 5581

2007 рік – 15375

2008 рік – 20300

Всього за програмою використано : 81 478 грн.

Враховуючи вищенаведені дані вважаємо за необхідне продовження роботи в цьому напрямку та розробку нової програми профілактики ВІЛ-інфекції та СНІДу на 2009-2013 роки.