asyan.org
добавить свой файл
1
Вознесенський професійний аграрний ліцей

Усний журнал

Екологічні проблеми сьогодення

Класний керівник групи 52м

Ларіонова О.М.
Мета:

  • Познайомити учнів з основними глобальними екологічними проблемами сучасності

  • Виховання гуманного відношення до природи, відчуття відповідальності за все живе на Землі, за майбутнє нашої планети

Обладнання: плакати, презентація «Екологічні проблеми сьогодення»
І. Вчитель. На сьогоднішній день найболючішою проблемою людства є стан навколишнього середовища. Ми проводимо цю виховну годину, щоб привернути увагу до екологічних проблем Землі та розглянути можливі шляхи їх вирішення.

За останні 30-40 років на планеті зникло багато видів рослин і тварин. Кислотні дощі нищать ґрунти, тропічні ліси – легені планети – вирубуються зі швидкість 20 га/хв., забруднюються водойми, руйнується захисне озонове покриття, хвороби, спричинені екологічними проблемами, забирають кожен рік сотні тисяч жителів.

В останні роки слово «екологія» лунає дедалі частіше, і, на жаль, усе тривожніше. Екологія — це наука про взаємодію в живій природі. Якщо раніше ми не дуже заглиблювалися в зміст цього поняття, то сьогодні нас вражають ті жахливі факти злочинного отруєння та вбивства природи, а отже, й нас.

Давайте подивимося з вами на екологічну ситуацію в Україні. Досить мало залишилося у нас умовно чистих територій(Закарпаття, Вінницька, частково Хмельницька та Черкаська області). А південь України, Донецька та Запорізька області дуже або надзвичайно забруднені.

На круговій діаграмі можна побачити найбільш актуальні екологічні проблеми, що можуть впливати на здоров'я дітей.

- Забруднення повітря.
- Забруднення води.

- Проблема відходів.

- Якість питної води.

- Забруднення ґрунту.

- Якість продуктів харчування.

- Радіаційне забруднення.

- Ненормоване використання отрутохімікатів та мінеральних добрив у сільському господарстві.

- Йододефіцит.

- Зберігання пестицидів.

- Зменшення озеленення.

- Забруднення важкими металами.

- Неконтрольоване вирубування лісу.

Найбільш характерні захворювання дітей, пов'язані із забрудненням довкілля

- Хвороби органів дихання.

- Онкологічні захворювання.

- Інфекційні.

- Хвороби ендокринної системи.

- Алергії.

- Туберкульоз.

- Хвороби серцево-судинної системи.

- Зниження імунітету.

- Харчові отруєння.

- Вроджені вади.

- Захворювання шкіри.

- Хвороби нирок.

Головними екологічними глобальними наслідками забруднення атмосфери є:

· парниковий ефект;

· озонова дірка;

· кислотні дощі;

· смог.
Сторінка 1. Парниковий ефект

Без парникового ефекту температура Землі була б на 25-30ºС нижчою, ніж є насправді. Явище парникового ефекту полягає в тому, що після відбиття від поверхні Землі, частина сонячної енергії не цілком розсіюється в космічному просторі. Значна частина теплового випромінювання утримується парниковими газами, що входять до складу атмосфери Землі. Завдяки цьому температура підвищується на 33°C. Без парникового ефекту температура біля поверхні Землі не перевищувала б -18°C, а це означає відсутність умов для життя, бо вода на земній поверхні існувала б тільки у вигляді льоду. Багаторічний моніторинг виявив яскраво виражену тенденцію до підвищення середньорічної температури. Кількість СО (вуглекислоти) в атмосфері неухильно зростає через те, що як джерело енергії стали широко застосовуватися різні види викопного палива (вугілля і нафта). Крім того, як результат людської діяльності в атмосферу потрапляють і інші парникові гази, наприклад метан, окис азоту. Наслідком цього може бути підвищення середньорічної температури протягом наступного сторіччя на 2-5°C. За останні 100 років температура Землі зросла на 0,3-0,6 ºС, за 10 років – на 0,12 ºС. Парниковий ефект викликає танення льодовиків на полюсах Землі й підвищення рівня Світового океану.

разі танення льодовиків Антарктиди рівень Світового океану підніметься на 6 метрів, що призведе до затоплення багатьох територій.

Найнеприємнішими для людства є два наслідки парникового ефекту. Перший – значне збільшення посушливості в основних зернових районах (Україна, Кубань та ін.). Другий – це підйом рівня Світового океану на 2-3 метри за рахунок танення полярних льодових шапок. Це викличе затоплення багатьох прибережних ділянок. Моделлю «парникового ефекту» є клімат Венери. Її щільна атмосфера, що на 98% складається з вуглекислого газу, за рахунок цього розжарена до 5000 ºС (за такої температури залізо стає червоним).
Сторінка 2. Озонова діра

Озонова діра – це локальне падіння концентрації озону в стратосфері на 10—40%. Життя на Землі з'явилося лише після того, як утворився охоронний озоновий шар планети, що прикрив її від жорстокого ультрафіолетового випромінювання. Проблема озонового шару виникла в 1982 році, коли зонд, запущений з британської станції в Антарктиді, на висоті 25 - 30 кілометрів виявив різке зниження вмісту озону. З того часу над Антарктидою весь час реєструється озонова "діра" змінних форм і розмірів. Озонова діра за останні 10 років не збільшилася завдяки скоординованим міжнародним зусиллям, здійсненим для охорони озонового шару, що захищає Землю від ультрафіолетового випромінювання Сонця.

Пізніше така ж "діра" була виявлена над канадським арктичним архіпелагом, над Шпіцбергеном, а потім і в різних місцях Євразії, зокрема над Воронежем. В разі зменшення озону людству загрожує, як мінімум, спалах раку шкіри захворювань очей. Збільшення дози ультрафіолетових променів може ослабити імунну систему людини, зменшити урожай полів, скоротити базу продовольчого постачання Землі. Більшість учених вважають причиною утворення озонових дір в атмосфері фреони, або хлорфторвуглеводи. Вживання азотних добрив в сільському господарстві; хлорування питної води, широке використання фреонів холодильних установках, для гасіння пожеж, у аерозолях привело до того, що мільйони тонн хлорфторметанів поступають в нижній шар атмосфери у вигляді безбарвного нейтрального газу. Поширюючись вгору, під дією ультрафіолетового випромінювання вони розпадаються на речовини, які руйнують озоновий шар. Було встановлено, що багато озону знищується ракетними двигунами сучасних літаків, а також при запусках космічних кораблів і супутників.
Сторінка 3. Кислотні дощі

Терміном "кислотні дощі" називають всі види метеорологічних опадів - дощ, сніг, град, туман, дощ зі снігом, - рН( показник кислотності води) яких менше, ніж середнього значення рН дощової води (середній рН для дощової води дорівнює 5,6). Це будь-які опади, які забруднені хімічними сполуками. Кислотні гази викидають у атмосферу електроцентралі, промислові заводи, фабрики зі спалення сміття,транспорт. Вітер розносить гази на десятки кілометрів, потім вони осідають на землю разом з дощем, туманом чи росою. Все це згубно впливає на фауну та флору, зокрема, на хвойні дерева. Листя жовтіє, потім опадає. Водоймища стають прозорішими та блакитними, але
сукупність дрібних організмів, які живуть на поверхні води, зникає. Рибам стає важче дихати, їхні зябра паралізовані. Кислотності під силу знищити навіть камінь чи споруди. Об'єм відходів, що поступають в природу, дорівнює 40млрд. тонн. Забруднені всі крупні

річки світу. Щоб вберегти планету, потрібно використовувати екологічно чисте паливо та різні системи фільтрації.
Сторінка 4. Смог

Смогом називають аерозоль з диму та інших викидів промислових підприємств і транспорту, змішаний з пилом і туманом. Найчастіше він спостерігається у всіх великих містах і в місцях скупчення промислових підприємств. Смог - ворог людини, ворог його здоров'ю. Інтенсивний смог викликає алергічні реакції, подразнення слизової оболонки, приступи бронхіальної астми, пошкодження рослинності, будівель, споруд. Практично неможливо знайти міста, яке б не забруднювало атмосферу викидами. Кожне місто має розвинену інфраструктуру забезпечення теплом і гарячою водою. Наші ТЕЦ та і ГЕС (ГРЕС) виділяють величезну кількість небезпечних речовин. Спочатку терміном "смог" позначалося забруднення від продуктів горіння вугілля, яким користувалися повсюдно. У 50-і рр. XX століття з'явився новий термін "фотохімічний смог", який виникає в результаті розкладу і сполучення забруднювальних речовин під дією сонячного випромінювання. Боротися зі смогом практично неможливо. Єдиний порятунок це перехід від забруднюючих виробництв і вибір більш екологічного транспорту. Проблема смогу з'явилася ще в середньовіччі. У 1952 році від Великого смогу, який на 4 дні обкутав Лондон, померло 4000 чоловік, ще 8000 загинули пізніше. А на початку серпня 2010 року в Москві склалася надзвичайна екологічна ситуація — в місті спостерігався сильний смог, разові концентрації забруднюючих речовин на території Москви перевищували гранично допустимі концентрації (ГДК) у декілька разів. Причиною смогу були природні пожежі.

Сторінка 5. Забруднення повітря

Людина без їжі може прожити місяць, без води – тиждень, без повітря не може прожити і двох хвилин. Тому, ми вважаємо стан атмосфери однією з найголовніших екологічних проблем Землі.

Людина необдумано поводиться з цим неоціненним багатством природи. Лише один автомобіль, який пройшов 15 тис. км. виділяє в повітря 3250кг вуглекислого газу.

Забруднення повітря — це викид в атмосферу хімічних речовин, твердих частинок і біологічних матеріалів, здатних викликати шкоду або дискомфорт людини та інших живих організмів або пошкодити навколишнє середовище. Найсильніше забруднює повітря промислове виробництво. Джерела забруднень - теплоелектростанції, які разом з димом викидають в повітря вуглекислий газ; металургійні підприємства, особливо кольорова металургія, які викидають в повітря окисли азоту, хлор, фтор, аміак, ртуть, миш'як; хімічні і цементні заводи. Шкідливі гази потрапляють в повітря в результаті спалювання палива для потреб промисловості, опалювання житла, роботи транспорту, спалювання і переробки побутових і промислових відходів. У атмосферу Землі щорік поступає близько 1 куб.км. пилоподібних часток штучного походження.
Вчитель.

Чистим вважається повітря, не забруднене твердими, рідкими та газоподібними речовинами і газами, які змінюють його природний склад. Чисте повітря необхідне для активного фотосинтезу зелених рослин, щоб були чисті вода і ґрунти, щоб були здорові і щасливі люди.
Сторінка 6. Забруднення води

Не менш болючою проблемою Планети Земля є проблема води, адже вода – початок всіх початків. Саме у воді зародилося життя, на 70-80% з неї складається все живе. На свої потреби людство використовує, головним чином, прісні води. Їх об'єм складає трохи більше 2% гідросфери, причому розподіл водних ресурсів по земній кулі вкрай нерівномірний. У Європі і Азії, де проживає 70% населення світу, зосереджено лише 39% річкових вод. З початку нинішнього століття вживання прісної води зросло в 6 разів, а в найближчі декілька десятиліть зросте ще в 1,5 разу. Погіршується і якість води.

Таким чином, забруднення гідросфери відбувається в результаті скидання в річки, озера і моря промислових, сільськогосподарських і побутових стічних вод. В даний час до сильний забруднених відноситься багато річок – Рейн, Дунай, Волга, Дніпро, Дністер і ін. Зростає забруднення Світового океану. Причому істотну роль відіграє не лише забруднення стоками, але і попадання в море і океани великої кількості нафтопродуктів.

Природна вода має властивість самоочищення під впливом природних чинників: сонячного світла, атмосферних газів, життєдіяльності організмів – бактерій, грибів, зелених рослин, тварин. Але при сильному забруднення самоочищення води не відбувається через порушення природних біологічних процесів.
Вчитель.

Використання водиСтоліття тому городянинові потрібно було 1,5 відра води, а зараз - 18 відер. Але мало хто вкладається і в цю цифру. Якщо ви миєтеся 5 хвилин під краном, то 30 літрів води витікає в каналізацію. А цієї води вистачило б, щоб акуратно вимити слона.
Учень

Пам’ятайте, люди, назавжди:

Неможливо жити без води.

Це життя колиска, це дощі,

Це роса і квітка на межі,

Це тумани, ріки і моря,

Джерело у спеку, це – життя.

Це кришталь озер і джерела,

Це хмарки в небі, це село

У тополях й вербах над ставком,

Це криниця й квітка під вікном.

Шурхіт хвиль і шторму дикий рев,

Це струмок у травах між дерев,

Зелень трав, веселки кольори.

Пам’ятайте, люди, назавжди!
Сторінка 7. Забруднення ґрунтів

Майже всі забруднюючі речовини, які спочатку попали в атмосферу, зрештою виявляються на поверхні суші і води. Аерозолі, що осідають, можуть містити отруйні важкі метали – свинець, ртуть, мідь, ванадій, кобальт, нікель. Зазвичай, вони малорухливі і накопичуються в ґрунті. Але в ґрунт потрапляють з дощами і кислоти. З'єднуючись з ними, метали можуть переходити в розчинні з'єднання, доступні рослинам. У розчинні форми переходять також речовини, постійно присутні в у ґрунті, що інколи приводить до загибелі рослин.

Основні джерела забруднення:

1. Недосконалість сільського господарства ( водна і вітрова ерозія);

2. Внесення добрив (пестициди,токсини);

3. Засолення ґрунтів;

4. Радіоактивне забруднення

5. Забруднення побутовими відходами

6. Нераціональне використання
Вчитель. Насамперед я хочу підсумувати деяку інформацію про проблеми навколишнього середовища та відповісти на важливе запитання: що впливає на наше здоров’я? На здоров’я людини має дуже великий вплив навколишнє середовище, а саме: забруднення атмосфери, ґрунту, води, потоншання озонового покриття. Спосіб життя теж відіграє не менш важливу роль для нашого здоров’я: тип та умови роботи, час, проведений на свіжому повітрі, шкідливі звички (паління, наркотики, алкоголізм) та оточуючі люди. Здоров’я людини закладене спадковістю на 15-20%, і на 15-20% залежить від стану навколишнього середовища.

Які ж причини забруднення?

  • Автомобільний транспорт .

  • Підприємства .

  • Каналізаційні стічні води.

  • Стихійні сміттєзвалища, в тому числі і пластиковий посуд.


Сторінка 8. Пластиковий посуд

Учень 1
Найбільша кількість сміття припадає на пластиковий посуд, на розкладання якого природним способом потрібні сотні років. Пластиковий посуд виготовляється з різних матеріалів, із додаванням полістиролу, поліпропілену або полівінілхлориду – для міцності. Посуд із додаванням полістиролу маркують знаком РS. Він призначений лише для холодних харчових продуктів. При потраплянні в такий посуд гарячої їжі або її розігріванні, продукти «збагачуються» небезпечним стеролом. Це токсичне сполучення провокує захворювання печінки та нирок.

Поліпропіленові чашки та тарілки мають на дні знак або трикутник із цифрою «5». Жоден із таких пластикових виробів не можна використовувати для збереження маслянистих та жирних виробів. Жир більше за інші продукти адсорбує шкідливі речовини.

Ще гірше використовувати полівінілхлоридний посуд. Із цього матеріалу виготовляють пляшки для води, обкладинки для зошитів, лінійки, ручки, іграшки для дітей. Полівінілхлорид виділяється особливо інтенсивно в кислому середовищі. Маленькі діти, які смокчуть іграшки, любителі погризти ручку ризикують спричинити безповоротні зміни слизової оболонки рота. Потрапляючи в організм, отрута руйнує печінку. Є дослідження, які підтверджують, що полівінілхлорид провокує онкологічні хвороби та генетичні відхилення.
Учень 2

Вироби з безпечного та небезпечного пластика розрізнити неможливо. За санітарно-гігієнічними нормами на кожну виделку, ніж, ложку, стаканчик та чашку повинно бути нанесене маркування, яке інформує, з яких вони речовин. Одноразовим посудом можна користуватися лише в крайніх випадках і, звичайно, лише один раз.

Пластиковий посуд важко знищувати. Палити його не можна!!! Безпечним спалюванням може бути лише при температурі 1200-1400ºС . Якщо вона нижча, то виділяється велика кількість шкідливих речовин: діоксини, хлор, чадний газ та ціаніди. Пластик не можна й закопувати. Він не розкладається в сотні років.

У світі дедалі більшого поширення набуває тара, виготовлена з картону. Австралія, Мексика, Китай на основі кукурудзяного волока виробляють посуд, який витримує низькі температури ( від - 20 ºС до + 150ºС) і повністю розкладається в землі.

Сьогодні в Україні готується програма розподілу відходів. Планується встановлення у кожному місці збирання сміття трьох контейнерів: для органіки, пластмаси та скла. Програма також передбачає будівництво сміттєпереробних заводів, адже сьогодні сміттєспалювальних у нас недостатньо, а таких, що переробляють пластмасу, - узагалі немає.

Вчитель.

Питання екологічного стану кожного міста України сьогодні досить актуальне, тому що екологія має великий вплив на здоров’я громадян, розвиток суспільства, рівень народжуваності.

Головними причинами, що призвели до незадовільного стану довкілля в Вознесенську є:

  • несприятлива структура промислового виробництва;

  • відсутність належних природоохоронних систем;

  • застаріла технологія виробництва та обладнання на підприємствах міста;

  • відсутність належного правового та економічного механізмів.


Вплив забруднення навколишнього середовища на здоров’я людини

За даними лікарів нашого міста, стан здоров’я населення вкрай незадовільний. У порівнянні з 2007 роком, кількість зареєстрованих хворих збільшилася на 13%. Більше, ніж раніше, населення скаржиться на хвороби органів дихання, кишково-шлункового тракту, системи кровообігу, статевої системи, цукровий діабет.

Учні Вознесенської гімназії №1 запропонували створити зону відпочинку на березі річки мертвовід.. Вони провели соціологічного опитування: 75% мешканців міста вважають, що це покращить стан міста і така зона потрібна, 20%- що вона не потрібна, 5% не визначилися. Учні навіть створили проект цієї зони і почали засаджувати дерева на ній.

Багато зараз говорять, про створення притулку для тварин. Позитивний вплив притулку для тварин на екологічний стан міста:

- Зменшення чисельності безпритульних собак

- Покращення санітарного стану вулиць, парків

- Покращення санітарного стану закладів освіти
ІІІ. Висновок

Покращення екологічного стану міста – це сьогоднішня проблема його комфортного існування. Від екологічного стану залежить здоров’я жителів Вознесенська, зовнішній вигляд вулиць та мікрорайонів,умови життя в нашому місті.

Руйнація глобальної екосистеми Землі набула таких масштабів, які можуть призвести до повного знищення земної цивілізації. На порозі ІІІ тисячоліття земна цивілізація наражається на катастрофічні зміни в довкіллі в зв'язку з зростанням забруднення атмосферного повітря та Світового океану, збільшенням чисельності населення,
підвищенням температури повітря, падінням рівня ґрунтових вод, скороченням посівних площ, зменшенням площі лісів, втратами генетичного потенціалу рослинного та тваринного світів. І від кожного з нас залежить, на якій планеті ми будемо жити.


Ты , человек, любя природу,

Хоть иногда её жалей.

В увеселительных походах

Не растопчи её полей.

В вокзальной сутолоке века

Ты оценить её спеши:

Она - твой давний добрый лекарь,

Она - союзница души.

Не жги её напропалую,

И не исчерпывай до дна,

И помни истину простую:

Нас много, а она одна.