asyan.org
добавить свой файл
1
Майбутнє за об’єднанням співвласників багатоквартирних

будинків
Як відомо, життя мешканців багатоквартирних будинків цілком залежить від діяльності комунальних служб. Ці служби зобов’язані постачати в наші воду, газ, електрику, опалення, вивозити сміття, прибирати прибудинкові території, ремонтувати тротуари – робити все це для того, щоб життя у сучасних будинках було більш зручним та комфортним.

Багато хто з мешканців багатоповерхівок справедливо нарікає: „Ми регулярно сплачуємо квартплату і за комунальні послуги, а в під’їздах брудно, дахи протікають, перебої у постачанні води, а через несправність електрощитових пропадає світло. І закономірно постає питання: „Куди ж ідуть наші гроші?” Також на запитання: „Чи влаштовує вас стан вашого під’їзду або подвір’я”, - чимало дасть негативну відповідь. Звісно ж, кожен позитивно відповість на запитання, чи хоче бачити із свого вікна затишне й доглянуте подвір’я, заходити у чистий під’їзд, так само як і кожен мешканець багатоповерхівки хоче знати, на що йдуть гроші, які він сплачує за житло і комунальні послуги, і сам вирішувати, на що у першу чергу їх витрачати. Саме такі переваги і надає створення товариств співвласників житла, щоб не доводилось безпорадно чекати, коли у працівників ЖЕКів дійдуть руки до ремонтів будинків, а співвласники зможуть за власні кошти замовити фахівців, які нададуть відповідні послуги чи то ремонт під’їздів, дахів, чи каналізаційних мереж, чи опалювальної системи.

Закон „Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” визначає правові, організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об’єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов’язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

На жаль, поки що у нашому районі не створено жодного такого товариства, незважаючи на те, що керівництво сільських, селищних рад району, комунальних підприємств проводять відповідну роз’яснювальну роботу, але можливо через недостатню інформованість населення поки що пасивно спостерігає за тим, що відбувається. Сподіваємось, що в цьому році ця справа зрушиться з місця.

Які ж конкретні аргументи на користь таких об’єднань, як їх здійснити на практиці?

Першим кроком має бути створення самими ж мешканцями будинків таких товариств. Власники приватизованих квартир стають і співвласниками спільного майна - технічних поверхів, підвалів, підсобних приміщень, прибудинкової території. Ця власність спільна, тобто її не можна виділити, поділити на частки. Співвласники мають домовитися, в який спосіб вони управлятимуть спільним майном, уклавши багатосторонній договір, сторонами якого будуть всі співвласники, або доручать управління стороннім особам, створивши об’єднання співвласників, в статуті якого буде визначений порядок володіння і користування спільним майном. Звісно, вони мають домовитися і про те, за які кошти здійснюватиметься управління і як розпоряджатися спільним майном.

Усі ці питання мають бути розглянуті на установчих зборах співвласників будинку. Такі збори мають право ухвалювати рішення щодо затвердження статуту, обрання членів правління (якщо балансоутримувачем є об’єднання), використання об’єктів, що є в спільній власності об’єднання їх, приміром, можна навіть давати в оренду фізичним або юридичним особам. Збори затверджують також кошторис, баланс, річний звіт правління об’єднання, визначають величину внесків, інших платежів тощо.

Є громадська думка про те, що об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків це конкуренція для ЖЕків... Це безпідставно. Адже до кого звертатиметься у першу чергу товариство співвласників? До ЖЕКів. Єдине - це примусить їх дбати про кращу якість надання послуг.

Районна державна адміністрація готова надати всіляку консультаційну допомогу та підтримку в підготовчій роботі, тим, хто хоче створити такі товариства.

Всім хто зацікавиться цим питанням необхідно звертатися у відділ регіонального розвитку містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації за тел. 9-62-80. Ми надамо допомогу в оформленні документації, розробці статуту відповідно до Закону „Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”.


____________________