asyan.org
добавить свой файл
  1 2 3

12 Лекція «Тиск - вербальний і невербальний» (5 хв.)

Ми часто опиняємося в ситуації, коли на нас «тиснуть» - це так зване психологічний тиск. Тиск може бути як вербальний, так і невербальний.

Вербальне тиск - це тиск за допомогою слів. Наприклад, такі фрази: «Ну що, тобі слабо...», «А я думав, що ти справжній мужик» і ін.

Невербальне тиск - це тиск, який чиниться без допомоги слів. Це може бути тиск із застосуванням фізичної сили, а може бути і просто тиск без фізичного контакту (наприклад, коли нам оголошують бойкот). При цьому нас не б'ють, з нами просто не розмовляють і показують, що ми - не з усіма, і це нас гнітить, ця ситуація тисне на нас.

Невербальне тиск - найскладніший і сильний тиск, він зачіпає нас набагато сильніше, ніж словесний.

Важким в обох випадках є вихід зі стану, коли на тебе «тиснуть». Цьому нам належить навчитися на сьогоднішньому занятті.

Чи доводилося вам на собі відчувати тиск натовпу, групи, друзів?

Що це були за ситуації?

Як ми бачимо, тема ця дуже важлива і серйозна. Щоб краще її зрозуміти, давайте за допомогою наступної вправи спробуємо хоча б трохи зануритися в неї і відчути на собі тиск з боку оточуючих.

Пояснення: Група встає в коло, тримаючись за руки. Вибирається один доброволець. Далі вся інструкція йдеться при всіх.

Інструкція добровольців: Тобі належить вирватися з кола будь-якими способами, які тобі доступні, але не обов'язково силою.

Групі: Ви повинні всіляко перешкоджати виходу добровольця з кола, ви не повинні його випускати до тих пір, поки дійсно цього не захочете.

Всім: Кожен з вас теж зможе побути на місці добровольця.

У процесі вправи нагадуйте добровольцям, що вийти з кола можна і без допомоги сили, скажіть, що є й інші способи. Якщо добровольці не здогадалися, які способи можливі, то підкажіть їм: можна домовитися з кимось, або вблагати, або стати на коліна.

Обов'язково заохочуйте нестандартні способи виходу з кола. Після виходу кожного добровольця з кола (неважливо, як він це зробив) Поаплодуйте йому всією групою.

Коментар: Для ускладнення завдання (якщо в групі більше 13 чол.) через деякий час можна вибрати двох добровольців, які або будуть знаходитися по різні боки кола і повинні помінятися місцями, або обидва в колі і повинні вирватися з нього.

Аналіз вправи:

Чи складно було для вас вийти з кола?

Що ви відчували, коли перебували в колі?

Чий вихід запам'ятався вам найбільше? Чому?

Підведіть підсумок вправі: Наші нестандартні вчинки і способи поведінки допомагають знизити соціальний тиск. Коли ми чинимо так, як від нас ніхто не чекає, ми показуємо силу своєї індивідуальності і вводимо інших у тимчасове заціпеніння, тим самим, виграючи дорогоцінний час.

  • Які життєві ситуації, коли на нас тиснуть і створюється таке відчуття, що тиск - з усіх сторін, вам нагадало попереднє вправу?

Вислухайте відповіді учасників. Підведіть до відповіді, що це може бути ЗМІ, реклама. Обговоріть, як ЗМІ на нас впливають. Вони маніпулюють нашою свідомістю. Змушують нас купувати пиво, сигарети, демонструють це як модну тенденцію, як стиль життя. Ми ж в даному випадку виступаємо як «пішаки», ми стаємо для них натовпом, ми для них - НЕ особистості, НЕ індивідуальності. Їм треба заманити нас у пастку, вони зацікавлені тільки в тому, щоб продати нам свій товар і потім продавати його весь час. Підведіть підсумок обговорення: Для того щоб навчитися протистояти тиску, давайте зробимо одну вправу.
13 Вправа «Вампіри» (20хв)

Пояснення: З групи вибирається 1-2 добровольця (якщо група невелика - 10-12 чоловік, нехай буде 1 доброволець, а проте якщо доброволець нерішучий, тоді краще вибрати йому пару). Добровольці виходять за двері. Увага! Інструкція дається окремо добровольцям і окремо - групі так, щоб вони один одного не чули.

Інструкція: Добровольцям: Ви - вампіри. Вам життєво необхідна кров, тому всіма можливими способами ви повинні зібрати в групи якомога більше крові. Наприклад, ви можете просити, благати врятувати вас від голодної смерті, або загрожувати, або брати «на слабо», або хитрістю виманювати кров, сказавши, що вона потрібна хворим дітям і т.д. Також ви можете придумати і свій оригінальний спосіб. Зрозуміло?

Інструкція групі: Вони (добровольці) - вампіри, і їм потрібна ваша кров, ви можете її дати, а можете відмовити. Але ж ви знаєте, чим загрожує вам втрата крові? Кожен учасник групи отримує невеликий паперовий жетон, що символізує кров. Ці жетони вампіри і повинні спробувати виманити.

Далі вампіри намагаються виконати свою задачу. Хтось із групи дає кров, а хтось - ні. Відведіть на це 3 хвилини. Якщо дія швидко завершується, то перейдіть до обговорення.

Аналіз вправи: Після того, як група поділиться на тих, хто дав свою кров, і тих, хто відмовився її давати, ведучий повідомляє: Ті, хто зважився свою кров дати або хоча б допустив думка про це, більше схильний до того, щоб піддатися соціальному тиску і провокації. Таким людям важче сказати «ні». Дуже часто буває в житті, що розумом ми розуміємо, що нам не потрібно погоджуватися на чиїсь прохання і пропозиції, але пропонують часто бувають дуже винахідливі і артистичні, намагаючись нас переконати.

Запитайте у тих, хто віддав «вампірам» свої жетони, на якому аргументі вони «зламалися».

Говорити «ні» і протистояти соціальному тиску дійсно складно, і цьому варто повчитися, щоб дійсно бути готовим в житті, якщо знадобиться, сказати тверде «ні».

Якщо ж учасники будуть захищатися, стверджуючи, що вони, навпаки, проявили доброту, дали свою кров, щоб допомогти вампірові, в цьому випадку ведучий повинен показати, що іноді прохання про допомогу - це та ж сама маніпуляція.

Іноді люди користуються нашою добротою, грають на наших добрих почуттях, щоб заманити нас у пастку. Тому ваше основне завдання - розібратися в ситуації, а тільки потім приймати рішення. Потрібно зрозуміти, коли необхідно проявити доброту, а коли вами просто користуються.

Далі слід перейти до обговорення теми: «Як сказати« ні »?» І для початку поставити запитання:

У яких ситуаціях може стати в нагоді вміння сказати «Ні»?

Усі відповіді учасників запишіть на дошці, якщо потрібно, доповніть їх такими пунктами:

• коли пропонують наркотики, таблетки, алкоголь або сигарету,

• коли хочуть від вас щось отримати (гроші, річ тощо),

• коли вас заманюють в пастку (лохотрон),

• коли хочуть, щоб ви купили якийсь товар, який вам особливо не потрібен.
14 Як сказати «Ні»

Зараз ми постараємося відпрацювати цей навик покроково, для того щоб ви могли ним користуватися в своєму житті. Оволодіння цим навиком має велике значення, так як нам, часом, буває складно відмовити іншому, особливо, якщо інша людина наполеглива. Іноді важко вирішити, відмовляти нам або погоджуватися.

Сказати «Так» - може означати зробити гірше собі, а сказати «Ні» - зробити гірше іншим. Якщо ми говоримо «Ні», то відчуваємо себе винуватими і самотніми.

Як відмовити, коли тебе про щось просять.

Кроки (запишіть їх коротко на дошці):

1. Вислухати іншого (його прохання, пропозиція) спокійно, доброзичливо.

2. Запросити роз'яснення, якщо щось неясно (Запитати: «Що ви маєте на увазі?» Або перефразувати: «Тобто ви хочете, щоб я ..»).

3. Залишатися спокійним і сказати «ні».

4. Пояснити, чому ви говорите «ні»

5. Якщо співрозмовник наполягає, повторити «ні» без пояснень. (Якщо ви відмовили, людина може спробувати маніпулювати вами, викликаючи почуття провини. Важливо не реагувати на маніпуляції і залишатися внутрішньо зосередженим на головному змісті прохання (пропозиції) і причини вашої відмови).

Проте відмова не означає розрив відносин з людиною, особливо якщо мова не йде про ситуацію, потенційно небезпечної для вас. Для того щоб не відштовхнути іншого, треба проявити співчуття, співпереживання, «послухати серце» цієї людини. Іншими словами, «ні» треба говорити, враховуючи почуття іншої людини і при цьому знати свої цілі. Наприклад: «Я бачу, ви дуже засмучені, але я зараз дійсно не можу вам допомогти. Однак, як тільки звільнюся, я зроблю все, що в моїх силах ».

Здатність сказати «ні» в складній ситуації робить вас «крутішим» в очах інших людей.

За допомогою наступної вправи ми з вами потренуємося відмовляти. Як показує практика, просто сказати «ні» простіше, ніж пояснити причину відмови. Тому в наступній вправі ми не будемо з вами вживати слово «ні», а будемо шукати інші форми відмови. До речі, в японській мові слова «ні» взагалі не існує. Якщо японець не хоче виконувати чиюсь прохання, він буде говорити про що завгодно, але не дасть прямої відмови. Ось такі японці!
15 Вправа «Прохання-відмова» (20 хв.)

Пояснення: Вся група ділиться на пари. Робота йде одночасно у всіх парах. Якщо в групі непарна кількість людей, ведучий також бере участь у вправі.

Інструкція: Зараз одна людина з пари (вирішите, хто їм буде) повинна просити про що-небудь, а інша - відмовляти, але при цьому той, хто відмовляє, не повинен говорити «ні» і грубити, і так триває стільки, скільки він може протриматися. Потрібно відповідати як завгодно, але прямого відмови не давати. Той, хто просить, теж повинен намагатися бути винахідливим у своїх аргументах, пояснюючи, чому потрібно обов'язково виконати його прохання. Потім за моїм сигналом через 4 хв. ви помінялися ролями, і той, хто просив про щось, буде відмовляти, а той, хто відмовляв - просити. Зрозуміло?

Якщо учасники не можуть придумати, що просити, можна запропонувати свої варіанти.

Наприклад, попросити ...

• допомоги у вирішенні конфлікту

• про важливу розмову

• подбати про вашу собаку під час канікул

• вирішити завдання

• грошей у борг

• піти разом погуляти

• улюблена прикраса на вечір

• передати посилку для сумнівної людини

• піти на вечірку / дискотеку

• з інтересу спробувати покурити травку

• за компанію покурити

Аналіз вправи:

У чому було особливо важко відмовити?

Що вам запам'яталося найбільше?

Що ти відчував, коли просив, відмовляв, коли тобі відмовляли?

Чи буває в житті важко відмовити? У яких випадках?

Відмовляти потрібно вміти, щоб потім не докоряти собі, що не змогли проявити твердість і сказати «Ні», коли це було необхідно. Це життєво важливо - навчитися встановлювати межі, щоб зберегти своє власне «Я», а в деяких ситуаціях і своє здоров'я.

Давайте тепер узагальнимо все.

  • Як виходити з-під тиску?

Коли вам говорять слова, які на вас тиснуть, головне - вчасно це помітити і зрозуміти, що на вас «тиснуть». Усвідомити, що вами намагаються маніпулювати - це дуже важливе вміння, а маніпулювати можуть не тільки люди, але й суспільство, реклама, ЗМІ.

Після того, як ви усвідомили, що на вас тиснуть,

не виправдовуйтеся;

не відповідайте словами, якщо ви не відчуваєте в собі сили (в цьому стані свою мова - ворог ваш, тому що слова занадто емоційні і не завжди контрольовані вами);

подивіться цій людині в очі (ваша перемога - якщо ця людина свої очі відведе хоч на мить);

будьте впевнені в собі і спокійні, не проявляйте агресивності;

відмова починайте завжди зі слова «ні»;

повторюйте своє «Ні» знову і знову без пояснення причин і без виправдань: «Ні! Це моє рішення. Я не повинен пояснювати, чому ні »;

завжди повторюйте одну й ту ж фразу відмови;

при посиленні тиску відмовтеся продовжувати розмову: «Я не хочу про це більше говорити»;

якщо тиск триває, бажано залишити цю компанію і це місце.

А зараз ми будемо вчитися відповідати на словесні випади інших людей за допомогою наступної вправи.
16 Вправа «Галерея достоїнств і недоліків» (20 хв.)

Пояснення: Вправа дозволяє задуматися про свої достоїнства і недоліки, усвідомити, що їм дається складніше - розуміння своїх достоїнств або своїх недоліків.

І, в зв'язку з цим, вони зможуть оцінити свою поведінку в ситуаціях, коли їх критикують. Інструкція: Зараз вам належить на листочках, які я вам роздам, написати свої переваги і свої недоліки. Вам необхідно буде згадати не менше п'яти своїх достоїнств і недоліків, не менше (!), Можна більше.

Листочки для учасників приготувати заздалегідь.Мої достоїнства

Мої недоліки
Не поспішайте! Часу у вас буде достатньо. Ця робота індивідуальна, що вимагає максимальної сконцентрованості і самовіддачі. Не треба ні з ким радитися, тут важливо саме ваше бачення себе. Пишіть щиро, будьте максимально відкриті.

На весь час вправи включіть музику і стежте за тим, щоб всі працювали індивідуально. Якщо хтось закінчив досить швидко, попросіть цього учасника доповнити свій список. Якщо близько половини групи все зробили, то дайте іншим 1 хвилину на завершення, сказавши це вголос. Після закінчення 1 хвилини попросіть зупинитися в будь-якому випадку. Після цього попросіть їх повісити свої листочки на стіни кімнати, як картини, використовуючи скотч і ножиці. Важливо, щоб до цих листочків можна було легко підійти і без труднощів прочитати.

Зараз ви будете ходити по кімнаті і вивчати ці листочки, як ніби ви - в картинній галереї.

Все це робиться під музику. Час на це визначте самі. Головне, щоб учасники могли побачити і прочитати якомога більше листочків.

Слідкуйте (!), Щоб учасники робили цю частину вправи мовчки і ні в якому разі не жартували одне над одним. Після закінчення вправи сядьте в коло і приступите до обговорення.

Аналіз вправи: Попросіть висловитися кожного по колу.

Що було найскладніше писати: переваги чи недоліки?

Як ви впоралися з цією складністю?

Які почуття ви відчували, коли ходили по кімнаті, а інші читали те,

що ви написали?

Виникло Чи є у вас бажання після прочитання того, що написали інші, доповнити свої списки?

Якщо вам найважче було написати достоїнства, то на критику, швидше за все, ви реагуєте пасивно, приймаєте її покірно і вам важко відповісти на неї.

Якщо ж вам важче було писати недоліки, то відповідно, вам важко їх і визнавати, а це означає, що коли вас критикують ви, швидше за все, займете агресивну позицію.

Зверніть увагу на ті гідності / недоліки, які вам захотілося дописати після прочитання інших листочків, коли ви ходили по галереї. Швидше за все, саме ці якості не є для вас помітними, і саме з приводу них вам найважче прийняти критику. Ви начебто про них знаєте, але коли на них вам вказують інші, ви не визнаєте їх і «відмовляйтеся», дратуючись на людину, яка вам на них вказав.

Буває так, що ми плутаємо наші переваги і недоліки.

  • Чи було у вас при виконанні вправи таке, що ви не знали, куди записати ту чи іншу якість - в переваги та вади?Розкажіть.

Вся справа в тому, що всі наші якості - це дві сторони однієї медалі. Наші недоліки часто бувають продовженням наших достоїнств, і навпаки. Це зайвий раз підтверджує нашу думку про те, що, формулюючи відповідь на критику, ми з чимось можемо погодитися, а з чимось ні.
17 Рефлексія всього заняття (5 хв.)

Що запам'яталося на занятті? Що нового ви дізналися? Що було для вас найбільш актуальним, а що ви вже знали і раніше?
18 Очікування. «Кораблики» (15 хв.)

Ведучий повертає учасників тренінгу до кораблика з очікуваннями, які учасники писали на початку тренінгу, і просить їх пересунути свої кораблики на інший берег річки, якщо по закінченню тренінгу їх очікування виправдалися, якщо ні - залишити їх на місці або пересунути на середину річки, якщо очікування виправдалася частково. Вправа виконується з коментарями.
19 Ритуал прощання - вправи «Клубок ниток» (15 хв.)

Тренер, зі словами подяки і своїми враженнями від усього проведеного часу з учасниками тренінгу, кидає клубок ниток будь-якого з учасників, при цьому кінець ниточки у нього залишається в руках. Потім учасник, який одержав клубочок, також висловлює свої враження від занять і, залишаючи край ниточки, передає наступному, і так по колу, поки всі не висловляться.


<< предыдущая страница