asyan.org
добавить свой файл
  1 2 3 4

Заняття 3

Тема: «Міра всіх речей»

Мета: - навчання навичкам саморегуляції;

- пошук резервів;

- навчання способам ефективного слухання;-

- усвідомлення "дистанції" у вихованні дитини.

Обладнання: аркуші паперу, ручки, музичний супровід.

Тривалість: 1 год.

Хід заняття:

I. «Розминка» (10 хв.)

  1. Привітання.

  2. Вправа " Озеро спокою".

Мета: навчання батьків навичок розслаблення, заспокоєння і саморегуляції.

Психолог включає спокійну розслаблюючу музику і каже: «Сядьте зручно, закрийте очі і слухайте мене. Уявіть собі чудовий сонячний ранок. Ви знаходитесь біля тихого, прекрасного озера. Чути лише ваше дихання і плескіт води. Сонце яскраво світить, і це змушує вас почувати себе все краще і краще. Ви відчуваєте, як сонячні промені зігрівають вас. Ви чуєте щебет птахів і стрекотіння коника. Ви абсолютно спокійні. Сонце світить, повітря чисте і прозоре. Ви відчуваєте всім тілом тепло сонця. Ви спокійні і нерухомі, як цей тихий ранок. Ви відчуваєте себе спокійними і щасливими. Вам лінь ворушитися. Кожна клітинка вашого тіла насолоджується спокоєм і сонячним теплом. Ви відпочиваєте ...

А тепер відкриваємо очі. Ми знову разом, ми добре відпочили, у нас бадьорий настрій. Приємні відчуття не покинуть нас протягом усього дня».

II . Основна частина (35 хв.)

  1. Вправа "Справжні і помилкові твердження"

Мета: навчання дорослих слухати партнера по спілкуванню.

Інструкція. Необхідно повідомити партнеру твердження, які ви вважаєте істинними, а він повинен повторити почуте, намагаючись наслідувати голос, тон,

інтонації, вираз обличчя, позу партнера. Вправа виконується в парах зі зміною

ролей.

2. Вправа "Ти - повідомлення".

Мета: познайомитися з різними типами мовної поведінки.

Інструкція. Один партнер вимовляє якісь твердження, які здаються йому вірними, а другий повинен вислуховувати не перебиваючи і повторити вислів, починаючи його словами: "Ти маєш на увазі , що ...". Його завдання - тричі добитися згоди. Наприклад:

"Мені здається, що тут спекотно".

"Ти маєш на увазі , що тобі тут дискомфортно?"

"Так" і т.д. Вправа виконується кілька разів на парах змінного складу.

3. Знайомство з правилами ефективного слухання і їх обговорення:

- слухати з повною увагою те, що говорить співрозмовник;

- уникати попередніх упереджень про те, що співрозмовник збирається сказати;

- не користуватися чужими і упередженими оцінками;

13

- ставити запитання, щоб прояснити будь-які багатозначні висловлювання;

- коротко переказати співрозмовнику те, що він сказав.

4. Вправа "Позиція зверху і знизу" (нападник і потурання).

Мета: розбір контрольних ситуацій взаємодії з дитиною.

Інструкція. Виконується в парах. Один учасник повинен керувати діями іншого партнера, використовуючи тільки керівні вказівки. Виконавець повинен суворо дотримуватися рекомендацій. Після виконання йде обмін ролями і обмін почуттями, які відчували під час виконання вправи.

5. Вправа "Суперництво".

Мета: розбір контрольних ситуацій взаємодії з дитиною.

Інструкція. Партнери придумують ситуації взаємодії, які вони повинні виконати спільно за допомогою жестів, пантоміми і малюнків - схем. Наприклад: треба підняти стілець і винести його в коридор.

6. Заповнення таблиці «Сам і разом з дитиною».

Батьки повинні згадати і розподілити на дві колонки справи, обов'язки, які

їх діти можуть виконувати самостійно і тільки за їхньої участі.

Обговорення таблиці з питань: «Чи є у вас зіткнення з дитиною на грунті виконання будь-яких справ?», «Що він може виконувати і що він повинен виконувати сам?», «Придумайте допоміжний засіб, який міг би замінити вашу участь у якій - небудь справі дитини».

III . Заключна частина (15 хв.)

1. Узагальнення попередніх вправ і висновки:

- При взаємодії з дитиною намагайтеся пам'ятати про те , як ви спілкуєтеся з нєю.

- Поступово знімайте з себе турботу і відповідальність за особисті справи вашої дитини.

- Дозволяйте їй помилятися. Тільки тоді вона буде дорослішати і ставати «самостійною».

2. Рефлексія

3 Домашнє завдання: разом з дитиною складіть таблицю «Сам і разом».

Обговоріть всі можливі переміщення з колонки «Разом » у колонку «Сам», які можливі в найближчому майбутньому.

4. Ритуал прощання.

14

Заняття 4

Тема: «Поворот колеса фортуни»

Мета: - діагностика рівня сприйняття почуттів дитини в комунікації;

- навчання способам активного слухання;

- навчання навику декодування почуттів дитини.

Обладнання: аркуші паперу, ручки

Тривалість: 1,5 год

Хід заняття:

I. «Розминка» (15 хв.)

1. Привітання.

2. Вправа « Я правий»

Мета: розвивати вміння прислуховуватися до думки інших.

Психолог: «Усвідомте, як вам дорога ваша правота. Згадайте, як багато було вже покладено на цей священний вівтар. Згадайте всіх людей, які опинилися неправими з вашої точки зору. Скажіть собі: «Ну хіба я був не правий? Та ніколи!» Просто знайте, що існують дві точки зору - ваша і неправильна. Особливо якщо це стосується ваших особистих стосунків з ким би то не було. Коли знадобиться ваша думка, вам про це повідомлять.

Як можна частіше намагайтеся донести свою правоту до оточуючих, особливо до близьких людей. Тільки ви знаєте, якими вони повинні бути , як вони повинні себе вести в різних ситуаціях. Їхня думка на цей рахунок не має значення. Відстоюйте свої переконання, бийтеся за них, якщо потрібно. Рано чи пізно перед вами постане вибір: відносини чи правота? Вибирайте правоту, навіщо вам стосунки?»

Обговорення почутого.

3. Вправа «Передача хлопків по колу».

Мета: зняття напруження у групі.

4. Вправа «Сприйняття почуттів дитини».

Мета:розвиток сприйняття дитини.

Батьки заповнюють таблицю де перераховані висловлювання дитини і

варіанти можливих почуттів, які відчуває дитина. Після її заповнення проводиться

аналіз рівня сприйняття батьками почуттів своєї дитини.

II. Основна частина (45 хв.)

  1. Розбір контрольних ситуацій взаємодії з дитиною.

а) Дитина прийшла зі школи дуже засмученою і повідомляє батькам про те , що

більше туди ніколи не піде;

б) батькам пропонується пригадати ситуації (1-2), коли їм було важко змусити дитину щось виконати, якщо він був не в настрої.

2. Інформаційне повідомлення.

Правила поведінки під час діалогу за способом активного слухання.

Якщо ви хочете послухати дитину, обов’язково поверніться до неї обличчям. Дуже важливо, щоб її і ваші очі були на одному рівні.

1 Якщо ви спілкуєтесь із засмученою дитиною, не варто ставити їй запитань. Бажано, щоб ваші відповіді звучали у стверджувальній формі.

Здавалося б, різниця між стверджувальним реченням незначна, іноді це

15

слабка інтонація, а реакція на них буває різна.

2. Дуже важливо у бесіді «тримати паузу». Після кожної вашої репліки краще за все помовчати. Пауза допомагає дитині розібратися у своїх переживаннях і одночасно повніше відчути, що ви поруч. Якщо її очі дивляться не на вас, а в бік чи вона «заглиблена у себе», продовжуйте мовчати: у дитини відбувається зараз дуже важлива внутрішня робота.

Бесіда за способом активного слухання незвична для нашої культури, нею оволодіти не просто. Однак результати приємні:

  • Зникає чи принаймні сильно зменшується негативне хвилювання дитини. Тут виявляється чудова закономірність: розділена радість подвоюється, розділене горе зменшується вдвічі.

  • Дитина, впевнившись, що дорослий готовий її слухати, починає розповідати про себе все більше.

  • Дитина сама просувається у вирішення своєї проблеми.

3. Відпрацювання навички ведення "активного" діалогу:

а ) група працює разом, обговорюючи варіанти відповідей батьків на ті чи інші репліки (висловлювання) дітей;

б) індивідуальна робота щодо заповнення 3-го стовпчика таблиці "Сприйняття почуттів дитини" , графа "Ваша відповідь".

Наприклад, дитині зробили укол, він плаче і каже: "Доктор поганий!" Ваша відповідь: "Тобі дуже боляче і ти образився на лікаря".

III. Заключна частина (15 хв.)

1. Рефлексія

Обмін думками і почуттями про хід заняття. Відповіді на запитання батьків.

2. Домашнє завдання: почніть застосовувати "активний" діалог у спілкуванні з вашою дитиною, пам'ятаючи про правила його ведення. Спробуйте відстежити позитивні і негативні наслідки такого спілкування в своїй і дитячий поведінці.

3. Ритуал прощання.

16

Заняття 5

Тема: «Найбільша розкіш»

Мета: - визначення ефективності мовних повідомлень батьків, адресованих дітям;

- реконструкція комунікацій між батьками і дітьми;

- відпрацювання навички декодування почуттів дитини.

Обладнання: аркуші паперу, ручки

Тривалість: 1,5 год.

Хід заняття:

I. «Розминка» (15 хв.)

1. Гра "Воскова паличка"

Мета: психологічна розминка, зняття напруги, розслаблення.

3. Обговорення домашнього завдання (метод дискусії): враження від використання "активного" слухання у спілкуванні з дитиною, труднощі "активного" слухання.

II. Основна частина (45 хв.)

1. Інформаційне повідомлення: «Знайомство зі стилями типових способів комунікації батьків з дітьми».

Кожен період в історії характеризувався певними стилями виховання: залежно від того, в якому типі особистості було зацікавлене суспільство. Отже, під стилем сімейного виховання слід розуміти характерне ставлення батьків до дитини, які застосовують певні засоби й методи педагогічного впливу, що полягають у своєрідній манері словесного звертання та взаємодії. У психологічній літературі виокремлюють такі стилі сімейного виховання: потуральний, змагальний, розважливий, запобігливий, контролюючий, співчутливий, гармонійний.

На формування стилів сімейного виховання впливають об'єктивні та суб'єктивні фактори, а також генетичні особливості батьків і дитини. На вибір стилю сімейного виховання впливають: типи темпераменту батьків, їхня сумісність; традиції родин, у яких виховувалися самі батьки; науково-педагогічна література, яку читають батьки; рівень освіти батьків.

2. Вправа «Спілкуємося по новому»

Мета: розрив комунікативних установок.

Інструкція. Вправа практикується в парах змінного складу з підбором конкретних ситуацій взаємодії батьків з дитиною.

- «Я бачу (що всі твої іграшки розкидані)»;

- «Я чую (що ти говориш ...)»;

- «Я відчуваю (втома, роздратування і т.д.)»;

- «Я хочу, щоб ти (прибрав свої іграшки в коробку)»;

- «Якщо тобі знадобиться допомога, то я готова тобі допомогти».

17

3. Робота з попередньою таблицею (ситуації і мовне повідомлення; причини неефективності висловлювання).

Завдання: напишіть для кожної з перерахованих вище ситуацій ефективні відповіді - повідомлення, уникаючи всіх раніше перерахованих помилок.

III. Заключна частина (15 хв.)

1. Рефлексія

Обговорення результатів попередньої вправи, обмін почуттями, запитання батьків.

2. Домашнє завдання: спробуйте провести один день без слів критики і закидів на адресу вашої дитини. Замініть їх фразами схвалення з будь-якого відповідного приводу чи без приводу. Подивіться на реакцію дитини.

3. Ритуал прощання.

18

Заняття 6

Тема: «Таємниця дотиків»

Мета: - розвиток здатності вербального і невербального самовираження;

- навчання способам "Я - повідомлення".

Обладнання: аркуші паперу, ручки, музичний супровід

Тривалість: 1 год.

Хід заняття:

I. "Розминка" (15 хв.)

Мета: зняття напруження, створення емоційно-довірливої атмосфери.

1. "Нестандартне вітання": привітатися ногами, ступнями, ліктями, тильними сторонами долонь і т.п.

2. Вправа на розвиток пантомімічних здібностей самовираження.

Кожен учасник без слів повинен зобразити загадану йому річ або тварину, а інші - вгадувати її назву.

3. Згадати кілька ситуацій, коли ви злилися, гарячкували через поведінку (вчинки, дії) своєї дитини. Обговорення 2-3 ситуацій з виходом на проблему негативних переживань батьків і причин, які підготували їх.

II. Основна частина (30 хв.)

1. Дискусія. Правило "Я - повідомлення" і "Ти - повідомлення": у яких випадках його слід застосовувати; «+» і «-» «Я і Ти - повідомлень", розбір декількох ситуацій з перефразування "Ти - повідомлення " на " Я - повідомлення".

2. Тренінг ефективного вербального спілкування в комунікації батько–дитина.

Завдання: Заповнити таблицю з описом ситуацій взаємодії батько - дитина, використовуючи "Я - повідомлення".

3. Аналіз помилок при використанні "Я - повідомлення".

4. Тренажер вираження конгруентних емоцій, почуттів, поведінки і "Я - повідомлень" спочатку в групі, а потім в парах».

III. Заключна частина (15 хв.)

1. Вправа "Мудрець"

Мета: допомогти краще усвідомити власні проблеми.

Психолог: «Зручно розташуйтеся в кріслі. Закрийте очі і уявіть собі, що йдете по лісовій стежці. Яскравий сонячний день, спів птахів, приємні лісові запахи. Ви виходите на лісову галявину. У центрі галявини стоїть розлогий дуб, якому, напевно, не менше ста років. У підстави дерева, біля його коренів, сидить старий чоловік - мудрець. У своїй уяві підійдіть до нього якомога ближче.

Подивіться на обличчя цієї людини. Як можна детальніше уявіть для себе його вигляд: подивіться в його очі, постарайтеся зрозуміти його настрій. І коли ви остаточно відчуєте довіру до мудреця, постарайтеся сформулювати свої

19

найважливіші зараз питання і поставте їх йому. Питання має бути лаконічним і точним. Зосередьтеся і постарайтеся почути відповідь мудреця. Те, що скаже вам старий мудрий чоловік у вашій уяві, - це часто той напрямок, у якому слід рухатися, щоб правильно вирішити свою проблемну ситуацію».

2. Вправа "Моє спокійне місце» (під музичний супровід)

Мета: саморегуляція і розслаблення.

Пригадати місце, де ви себе почуваєте спокійно.

3. Рефлексія

Обмін почуттями. Відповіді на запитання батьків.

4. Домашнє завдання: спробувати використовувати "Я - повідомлення" у спілкуванні з дитиною, пам'ятаючи про те, що успіх обов'язково прийде з досвідом!

5. Ритуал прощання.

20



<< предыдущая страница   следующая страница >>